Akinek van kedve, és egy csöpp ideje, az segíthet egy érdekes hazai kutatásban. A kutatás a hazai p2p forgalom gazdasági hatásait (is) elemzi. A kutatásban rengeteg adatot vizsgálnak a szakértők, éppen ezért fordultak hozzánk, hogy a magyar p2p erejét is be tudják vetni.

Találgatások helyett tényeket!
Mi az igazság a magyarországi fájlcserélők gazdasági hatásairól?

Nem tudjuk, de ha segítetek, talán kiderül!

A p2p fájlcsere drámai gazdasági hatásairól sok szám látott már napvilágot, de ezek forrása leginkább maga az ipar, aki abban érdekelt, hogy minél könnyfakasztóbb helyzetben tüntesse fel magát. Az ipari szereplőktől független külföldi kutatások ezzel szemben arra hívják fel a figyelmet, hogy a p2p fájlcsere hatása nagyon sokféle lehet, attól függően, hogy mikor, hol, melyik piacot vizsgáljuk. Magyarországon tudtommal nem készült még ilyen jellegű kutatás.

Egészen eddig.

A BME Média Oktató és Kutató Központja (http://mokk.bme.hu) évek óta foglalkozik azzal, hogy megpróbálja kideríteni, hogy mi is a hatása a p2p fájlcserének a legális piacokra. A legutóbbi kutatásunkkal az ASVA.info is foglalkozott http://asva.info/hazai-torrent-felmeres-2008-10-03.html. Ez a kutatás most új szakaszba lépett, és szeretnénk a segítségeteket kérni.

Most éppen azzal foglalkozunk, hogy összevessük a magyarországi mozikban vetített filmek és a legnagyobb magyar torrent-portálokon elérhető filmek körét, forgalmát, megjelenését, stb.

Olyan kérdésekre keressük a választ, mint például, hogy:

  • a p2p hálózatokon elérhető filmek hány százaléka volt moziban látható?
  • milyen összefüggés van a mozihálózat és a p2p forgalom között (növeli-e a letöltések számát az a tény, hogy Nógrád megyében 1, azaz egy darab mozi van?)?
  • hogyan függ össze egy film mozis terjesztése és a p2p népszerűsége?

Ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre válaszolni tudjunk, össze kell hasonlítanunk a magyar mozikban vetített filmek címét a torrent fájlnevekkel. Ez nem egyszerű feladat, mert vannak olyan fájlnevek és filmcímek, amiket nem lehet automatikusan összepárosítani.

Ezt megoldandó, létrehoztunk egy olyan weboldalt, ahol párosítgatni lehet. Kb 14.000 filmnek (ennyit vetítettek Magyarországon az elmúlt években) kell megtalálni a torrentes párját, már ha van.

Arra szeretnénk benneteket kérni, hogy aki azt gondolja, hogy van kb 1 órája, hogy 100 filmnek megtalálja a párját, és tud/szeretne segíteni, az látogassa meg a http://milan.scymedia.hu/p2p/ oldalt, regisztráljon, és segítsen nekünk. Ami egy embernek 140 óra, az 140 embernek 1 óra. Ez a p2p, ez a közösség ereje.

Mit tudunk cserébe ajánlani?

  • azt, hogy a személyes adataitokat nem adjuk ki soha senkinek,
  • azt, hogy a kutatás eredményéről ti értesülhetek majd először,
  • és azt, hogy a kutatás végére sokkal többet fogunk tudni arról, hogy mi is a p2p szerepe a magyar kultúrában, mint eddig.

Tudom, hogy necces itt ilyet kérni, de azt remélem, hogy ha az arcommal, nevemmel vállalom a kérésem, lesz velem (velünk) szemben annyi bizalom, ami meggyőz benneteket arról, hogy nem jelentek veszélyt a közösségre, és hogy van értelme ezt csinálni.

Itt: http://mokk.bme.hu/Members/bodo/ és itt: http://www.warsystems.hu/ és itt: bodo (kukac) mokk.bme.hu vagyok elérhető, szívesen válaszolok emailben és a kommentekben is kérdésekre, kritikákra, észrevételekre, illetve várom, ha van ötletetek, javaslatotok a kutatást illetően.