Az oldalunkon rengeteg felhasználó panaszkodott a Nordtelekom hálózatára. Ennek járunk kicsit utána, és próbáljuk összefoglalni a tényeket.

A kemény korlátozásokat először hozzávetőlegesen 2008. december vége felé, az ünnepek előtt tapasztalhatták. Azóta már eltelt jó néhány nap, és rengeteg felhasználó jelezte, hogy hiába telefonálnak be, eredményt és tiszta választ nem kapnak. A legtöbb hozzászólásból kiderül, hogy a cég felhasználókat teljesen hülyének nézi, és a legváltozatosabb kitérő válaszokat adják azokra a kérdésekre, amelyekben az ügyfelek a korlátozás felől érdeklődnek.

nordtelekom_korlatlan

Ennyire nem jó

Idézet egy levélből, amelyet a cég az ügyfelének küldött, aki a p2p korlátozás felől érdeklődött:

“Itt szeretnénk arra is felhívni a figyelmet, hogy a szerződésben meghatározott minimális garantált sávszélesség érték minden szolgáltatónál csak a szolgáltató hálózata és a felhasználói végpont között érvényes. Azonban, ha a felhasználó egy adott távoli szerverről akar adatot, hangot, videót stb. letölteni, amely szerver nem a cégünk hálózatára csatlakozik és amely szerver valamilyen okból csak alacsony sávszélességen csatlakozik a hálózatra, vagy túlterhelt, akkor a letöltési sebesség alacsony lesz, amelyet a felhasználó úgy érzékelhet, hogy lassú az internet, mintha nem lenne elég a sávszélesség. Különösen igaz ez az un. peer-to-peer vagy torrent hálózatokon elhelyezett tartalmak esetén, hiszen sokszor az egyes adattartalmakat otthoni internet elérésen (jellemzően ADSL-en) kapcsolódó házi PC-kről lehet letölteni, amelyek terheltsége általában kiugróan magas. Egyes, a cégünktől függetlenül működtetett, nem a mi hálózatunkban elhelyezett szervereken található internetes tartalmak elérhetőségének sebességét nem garantálhatjuk, hiszen nem csak rajtunk múlik, hogy milyen sebességgel érhető el az adott tartalom. Ezért, ahogy a többi szolgáltató is teszi, a szerződés szerint az előfizetői végpontja és a cég hálózata közötti sávszélességre állapítottunk meg garantált minimumot.”

Ami a legnevetségesebb az egészben, hogy ez egy sablon szöveg, olyan felhasználóknak is visszaküldik, akik nem is a p2p korlátozásokról érdeklődtek. Ugyanis nem csak az van a Nordtelekomnál.

A peer-to-peer protokoll visszalassítása mellett a cég ugyanis több népszerű netes alkalmazás használatát is lehetetlenné teszi. A felhasználók a következő szoftverek esetén érzékeltek még lassulást, vagy teljes elérhetetlenséget.

  • Skype
  • Freecall
  • Xfire
  • Steam
  • További netes játékok (COD5, Bwin,)
  • VPN-ek
  • MSN

Ráadásul a korlátozások nem vonatkoznak egyformán mindenkire. Erre bizonyíték, hogy a felhasználó például kipróbálta a saját előfizetési helyén egy másik – szintén Nordtelekomos user – ügyfél hozzáférését, és láss csodát, teljes sávszélességgel ment minden.

Érdekes sztorikat lehet olvasni a neten, amikor az ember a Nordtelekom után keres. Általában 3 fajta válasz / magyarázat van arra, hogy miért nem használható ki teljesen a vonal.

  1. Nem tudnak semmiről
  2. A hiba a T-Com vonalán van (mivel a Nordtelekom az ADSL szolgáltatását a T-Com vonalán biztosítja)
  3. A Nordtelekomnál valami belső hiba van, amelyet hamarosan orvosolnak

Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy a korlátozások még tavaly decemberben, az ünnepek előtt léptek életbe, és a felhasználók elmondása szerint meglepő módon a rendszer egy ideje fix IP-t oszt ki.

Aki úgy érzi, hogy a korlátozás nem jogszerű, az próbálkozhat a Nemzeti Hírközlési Hatóság oldalán a bejelentéssel. Ez egyébként ajánlott minden Nordtelekom felhasználónak. Minél több bejelentés jön, az NHH annál nagyobb valószínűséggel fog lépni valamit az ügyben. Az Asva.info Nordtelekom-os topicjába is várjuk a hozzászólásokat.