Az UPC-ről (néhai Chello) sok jót, és rosszat hallottunk már. Több mint egy évvel ezelőtt kezdődtek el a komolyabb korlátozások. Akkor a felhasználók azt tapasztalták, hogy a p2p forgalom a legnépszerűbb időszakokban jelentősen visszaesik, akár az eredeti sávszélesség 20%-ra is.

Erre a felhasználók és programozók közös megoldása volt egy erős protokoll titkosítás, ami az új verziós uTorrentben (1.8) és a Deluge-ben jelent meg.

Most viszont úgy néz ki, hogy ismét a szolgáltató jár egy lépéssel előrébb, és a korlátozásokat a felhasználók nem tudják kijátszani. Ezek a korlátozások egyébként nem fű alatt történnek, mint a korai időszakokban, vagy mint Amerikában a Comcast-nél. Az ÁSZF-ben elég burkoltan, de lényegében le van írva minden:

“A szolgáltató az Internet kiegészítő díjcsomag és a chello szolgáltatási csomagok tekintetében olyan hálózatkezelési rendszert alkalmaz, amely a szűkös kapacitású erőforrások – a szolgáltató hálózata biztonságának fenntartása és az előfizetők közössége érdekeinek elsődlegességén alapuló – hatékony kihasználását teszi lehetővé.”

Bár, tavaly még elég fű alatt mentek a dolgok, de a felhasználók azért már érzékelték a problémát. A 10 megabites vonalon csúcsidőben a p2p forgalom 100k-ra esett vissza, az online játékok pedig néha egyszerűen nem működtek az UPC hálózatán. Több felhasználó írt az ügyfélszolgálatra, ill. felhívta őket. A végeredmény az lett, hogy az első totális tagadás után végre az UPC beismerte, hogy valóban van valamiféle tiltás, ez gyk. véletlenszerű portok tiltogatását jelentette az ftp és a http kivételével. Ez volt az oka annak, hogy a legtöbb online játék nem működött rendesen.

2007-ben a UPC-től azt nyilatkozták, hogy “egyelőre a hálózatmenedzselő rendszer próbaüzeme folyik, melynek tapasztalatai alapján fogják kialakítani a(z) … élesben induló alkalmazásszintű sávszélesség-kezelés pontos módszereit”. Lényegében egy olyan rendszert használtak, ami prioritásalapú volt. Ennek hatására a fájlcsere alapú programok csomagjait rendre hátrébb sorolták bizonyos időszakokban.

A kiutat ebből tavaly a fejlettebb titkosítással rendelkező új BitTorrent kliens verziók jelentették. Az uTorrent 1.8 és Deluge programokkal a legtöbb felhasználó sikeresen meg tudta kerülni a korlátozásokat, és napközbeni elégséges sebességet produkált a chello.

Viszont az utóbbi hetekben többen megkerestek bennünket, és minden felhasználó ugyanazokkal a problémákkal küzdött. Egyértelmű P2P forgalom korlátozás az UPC hálózatán. A problémát nem lehet lokálisnak venni, mert három különböző megyéből is érkeztek jelentések (Komárom-Esztergom, Pest és Fejér).

Abban minden felhasználó egyetértett, hogy a legrosszabb időszak 16:00 és 21:00 között van. Ekkor a 1,2 megabit helyett p2p-en alig 100k-val lehet tölteni. Mindemellett persze a sebességtesztek teljes sávszélességet mutatnak, tehát weben, ill. ftp-n nincsen semmi gond – ergó a szolgáltató teljesíti a szerződésben megszabott feltételeket.

A normális sávszélesség csak este 11körül áll vissza, és kitart kora hajnalig, tehát az éjszakai torrentezés az egyetlen lehetséges megoldás ezekben az esetekben.

Tehát a UPC/Chello most a torrentezők előtt jár egy lépéssel. Ezzel az akcióval egyébként hosszú távon két dolog várható. Az egyik az, hogy még több ember fizet be seedbox-okra, így az ilyen tipikus hosting szolgáltatók forgalma akár jelentős mértékben nőhet. (Emlékezzünk csak a razziára, Deninet / Datanet forgalma mekkorát zuhant.) Tehát az “otthoni” internet szolgáltatóknak kevesebb lesz ugyan a p2p forgalma, de másoké jelentősen emelkedhet. A másik következmény pedig, hogy az olyan szolgáltatók, akik nem szűrnek ennyire szigorúan p2p-t, előtérbe kerülhetnek. Az xDSL technológia lassan beszivárog hozzánk, és reális alternatíva lehet a gyors kábelnet helyett. Aztán itt vannak a radikális szolgáltatók, mint amilyen a DiGi. Iszonyat gyors internet, pofátlanul alacsony árakon. Nyilván a DiGi is korlátok közé van azért szorítva, és az országos lefedettsége még elég alacsony, de nagy potenicál van benne.