Egy törvényjavaslat szerint hamarosan 0,8 százalékos kulturális járulék terheli majd többek között a WAP- és MMS-szolgáltatást, és az internetszolgáltatást is.
Az érintett szolgáltatókkal (mobil – és internet szolgáltatók) senki sem tárgyalt, és az sem mellékes, hogy ez a törvény az EU elveivel semmiféleképpen nem összeegyeztethető. A befolyó adó Nemzeti Kulturális Alap-hoz menne, és az indoklás annyi volt, hogy – idézet- “az adott termék vagy szolgáltatás számottevő kulturális tartalommal bír”. Az adó mértéke 0,8 százalék, ez kb. a szolgáltatók profitjának a 6-8 százaléka, amelyet ha nem akarnak lenyelni, akkor kénytelen lesznek a fogyasztókra terhelni. Ez a szolgáltatók szerint évi 600 millió forint előre nem tervezett kiadás. Természetes, hogy ez magasabb internet díjakat jelent majd. (Hello, EU, hello szélessávot mindenkinek program!)
A tervezet ellen mind az alternatív távközlési szolgáltatókat tömörítő ATSzE (Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete), mind az Informatikai Vállalkozások szövetsége (IVSZ) is tiltakozik.
A magyar GDP csaknem 10 százalékát produkáló infokommunikációs szektor adóterheinek további növelése különösen érthetetlen abban helyzetben, amikor a szektor euróban mért növekedési rátája tavaly az egyik legkisebb volt Európában
– nyilatkozta az IVSZ
A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség, illetve a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség is közleményben ítélte el a törvényjavaslatot:
A közlemény szerint a két szövetség kifogásolja, hogy a parlament költségvetési bizottsága előzetes szakmai egyeztetést nélkülözve olyan javaslatot fogadott el, amely a digitális írástudatlanság leküzdésének segítése helyett valójában hátráltatná azt, hogy a lakosság minél szélesebb körben hozzájuthasson az esélyegyenlőséget és magasabb életminőséget biztosító technológiai újításokhoz.
Egy kis plusz info hozzá:
Magyarország továbbra is a sereghajtó az EU-ban a szélessávú hozzáférések terén.
A tények:
- az előfizetések száma az Unióban 23,7 százalékkal nőtt tavaly
- Magyarországon a növekedés 43,3 százalékos volt
- a 43.3% a 12. leggyorsabb!
- hazánk huszadik lett listán a lakosságra vetített 14,2 százalékos penetrációval (eu átlag: 20%, top 30%)
Úgyhogy nagyon jó ötlet az internet adó, ha azt akarják, hogy ebben a szektorba (is) még inkább visszaessünk.
(index,hwsw,google nyomán)