Ötödik alkalommal adta közre a BSA (Business Software Alliance) az illegális szoftver használatról készült riportját. A jelentésben, ami a tavalyi évet méri fel, több mint 47 milliárd dolláros veszteségről beszélnek. Tavaly a két évvel ezelőttihez képest 3%-kal nőtt az illegalitás a szoftverek terén, ez 38% arányt jelent a világban.
A dokumentum 108 ország adatait tartalmazza, de csak a hordozható és az asztali pc-re telepíthető dobozos szoftverekre vonatkozik. A szerver szoftverek adatait nem tartalmazza. (A dobozos szoftverek alatt a megvásárolható operációs rendszereket, adatbázis kezelőket, játékokat és egyéb üzleti alkalmazásokat kell érteni.)
A három százalékos növekedés a BSA szerint a fejlődő országok piacára vezethető vissza. Ezeken a helyeken az elmúlt évben jóval a többi országot meghaladó mértékben bővült a számítógépek piaca, ezért noha a vezető országokban valamelyest csökkent az illegaliás szoftverhasználat (67 országban), ez nem akkora mértékű, hogy megjelenjen a globális mutatókban.
Hazánk ismét elmarad az uniós átlagtól jócskán. A EU tagállamaiban 35%-os a kalózszoftverek aránya (1% javulást jelent ez), Magyarországon a helyzet a tavalyi képhez képest változatlan, 42%.
A BSA szerint az üzleti szegmensben elért pozitív eredményeket hazánkban a fogyasztói piac negatív tendenciái ellensúlyozzák. Ez főleg a növekedő laptop és pc eladásoknak, és szeléssávú internet elérések terjedésének köszönhető.
Állítólag ha 10%-al csökkenne hazánkba a kalózszoftverek aránya, az 1100 új munkahelyet teremtene, 1 milliárd többlet-adóbevétel mellett. A 42% eredmény egyébként közép- és kelet-európai régióban még mindig előkelő helynek minősül.
A negatív toplista:
- Örményország (93%)
- Banglades (92%)
- Azerbajdzsán (92%)
- Moldova (92%)
- Zimbabwe (91%)
A top legális szoftverhasználók országa:
- Amerikai Egyesült Államok (20%)
- Luxemburg (21%)
- Új-Zéland (22%)
- Japán (23%)
Régiónkénti megoszlás:
(grafika: bsa)
(via itcafe, google, bsa)