Asva.info

Interjú egy scene taggal – a válaszok

A kérdéseket kiválogattuk, összegeztünk. Lehet, hogy valaki kérdése kimaradt, de mindegyik nem fért bele az interjúba. Több kérdést próbáltam összevonni, hogy átláthatóbb legyen az egész. A nem ide illő, illetve nem megfelelő stílusú kommentek törölve lesznek.

Szia! Elárulod az olvasóknak, hogy ki válaszol és miért vállaltad az interjút? Hány éves vagy, mivel foglalkozol, és mióta vagy a “scene”-ben, és köthető-e a neved egy vagy több csapathoz?
– Korral és foglalkozással nem szeretnék válaszolni, nincsen semmi jelentősége, hogy ki hány éves vagy éppen mi a polgári foglalkozása. A kérdésekre azért válaszolok mert az oldalon lévő információk alapján amit a userek összehordtak látszik, hogy semmi belelátásuk nincsen ebbe az egész dologba, ebből kifolyólag rengeteg téves és becsmérlő információ látott napvilágot. A nevem köthető a most megszűnt csapatok közül egyikhez. Tagságot tekintve nem számítok a legöregebbek közé, de nem is számítok újoncnak!

Hol a “scene” határa, egy idegennek van-e lehetősége arra, hogy bekerüljön? Mekkora valójában a scene, tényleg egy nagyon zárt, szűk réteg, ahogy sokan sejtetik?
– A scenebe bekerülni ma már annyira nem lehetetlen mint azt sokan állítják, itt is minden máshoz az életben kapcsolatok szükségesek. Ilyen mint magyar szcéna nemigazán létezik már jóideje, folyamatos vándorlás van, pontos létszámot elég nehéz behatárolni de ha nagyjából saccolni kellenne, akkor olyan 10-15 csapatra le lehet korlátozni a magyar scenet.

Mi a távozás valódi oka, időzített volt, vagy hirtelen jött (1-2nap)? Mire jó ez a “menekülés”? Tudtok-e még olyan releaserekről, akik szintén fontolgatják a kilépést, de még eddig nem tették meg?

– A távozás tényleges oka bele lett foglalva csapatonként külön az nfokba, erre nem szeretnék kitérni, mindenki a saját “igazát” közölte az utolsó munkájával. Nem hirtelen felindulás volt, már régóta érlelődött az elgondolás, valamiért most jutott el oda a közösség, hogy ezt ténylegesen meg is tegye és ezek a FAREWELL-nek kiválasztott korai megjelenések alkalmasak is volt erre az elhatározásra. A csapatok munkája és működése már teljesen eltért ettől a warezosdi szellemiségtől, főleg ami itt Magyarországon meghatározza az egészet, és mi ennek nem szeretnénk továbbra is részesei lenni. További távozásokról jelenleg nem tudunk, nem állt szándékunkban hullámot indítani vagy éppenséggel ekkorára felfújni ezt a dolgot.

Maradtak-e, és ha igen hányan vannak még az igazi scene tagok? Hogy képzeled el az ideális scene működését? Miért lett az, hogy a csapatok szép lassan kiöregednek, és nincs utánpótlásuk?
– Ahogy fentebb írtam pontos számot nehéz meghatározni, főleg, hogy csapatonként változó a tagok száma. A hátramaradt úgymond igazi csapatok akik továbbra is ftpre dolgoznak és nem feltradelik őket és nem tracerekhez alakult release csapatok nem sok maradt. Gyors fejszámolás után nem merném 10 fölé tippelni a számukat, ezek között van aki aktív és rendszeresen dolgozik, illetve vannak időszakos csapatok is.

Mi a véleményed, miért ilyen stílusban kellett mindezt előadni? Miért nézik le a “fogyasztókat” egyes scene csapatok?
– A stílust minden csapat saját maga határozta meg, ez ellen nem tudok/tudunk mit tenni, nem szólunk bele a másik munkájába, hogy ő hogyan és mit közöl. Nem globálisan a fogyasztókat nézik le, hanem mindenki olyat aki más ingyenes munkájából pénzt és reklámot csinál nekünk. Nekünk baromira nem éri meg, hogy megjelenés előtt kiadunk valamit és a kiadás után már pár órával jönnek róla emailbe a reklámok, hogy innen és innen letölthető, amiket a jogvédő szervek is megkapnak nagy valószinűséggel, vagy valamelyik kedves felhasználó forwardolja nekik ezeket a maileket. Az smswebek nagy része olyan kedves, hogy releaser nélkül pakolja át a cuccainkat, illetve már regisztráció nélkül is láthatóak a könyvtárszerkezetek, így ezekeben a google is tud keresni, elég a csapatok nevére rákeresni és jönnek a torrentkeresők és smswebek letöltési elérhetőségei. Nekünk nem kell a reklám, sem az, hogy a yardok keressenek minket.

Hol lehet megnézni, hogy egy csapatnak a munkáit nuke-olták, illetve azt, hogy hány rls-ük van?
– Ezekhez egy zárt kör fér hozzá, van egy magyar adatbázis ami tartalmazza a csapatok munkáit.

Ki nuke-olja őket?
– Erre is van egy külön társaság aki azzal foglalkozik, hogy a bekerült munkákat rostálja, letölti őket, megvizsgálja vannak-e valamilyen technikai hiányosságai, hibái és ha valami nem stimmel nukeolják a hibás releaseket.

Mitől jobb egy scene release (ha lehet egyáltalán jobb), mint egy minőségi p2p release? Mi a probléma a p2p release-ekkel? Mi a véleményed a p2p társadalomról?

– Nehéz kijelenteni, hogy jobb lenne egy scene release, de az már egyfajta biztosíték ha átesett a scene szabályzaton és azokon megfelelt, olyankor még mindig nem biztos, hogy 100%osan biztosan tölthető, de nagyobb az esély rá, hogy hibamentes változat ami kikerül a hálózatokra, ellentétben egy p2p verzióval, ahol sokszor nem hozzáértők készítenek releaseket kétes forrásokból. Ettől függetlenül rengeteg olyan p2p release kering ftp hálózatokon is, amik tényleg megütnek egy bizonyos minőségi mércét és akár dolgozhatnának scene keretein belül is. Mindemelett sok az olyan p2p release ami hiánypótló, vagy azért mert a scene lemaradt, vagy mert nem is állt szándékában elkészíteni. Az ilyeneket meg kell becsülni. Magáról a p2p társadalomról elég vegyes képet lehet kialakítani, vannak erős ellentáborok, sok hozzáértő és még több tudatlan. A legrosszabb amikor a tudatlanok próbálják átvenni az irányítást és meggyőzni mindenkit, hogy a saját hülyeségük a helyes. Az ilyen dolgok legtöbbször csak mosolyra fakasztanak minket. Másrészről p2p hálózatok alkalmasak arra, hogy egyfajta visszajelzést lássunk a munkákkal kapcsolatban, ftp révén nemigazán derül ki mindig ha valami hibás, vagy éppenséggel a köszönet sem jut el hozzánk. Köszönhetően a szélessávnak gyakran 1 órán belül már az egész országból elérhető, az összes torrentoldalról egy-egy film, tradeli mindenki boldog boldogtalan és sokszor még a hiba se derül ki, de már rengetegen letöltötték, ez a sebesség egyik hátránya. Mostanában felvirágzott a seedszerveres iparág mint főállású foglalkozás, ezáltal rengeteg embert jutattak a tradelés lehetőségéhez, ezáltal megnőtt a hibák becsúszásának lehetősége is, legyen az akár crc hiba, vagy valamilyen technikai probléma, mire a készitők megtudják, hogy valamit elrontottak már ott van torrenten és smsweben a munkájuk, nem lehet visszavonni, a userek töltik és morgolódnak. Pont azért mert ebben a rohanó világban mindenki azonnal és gyorsan akar mindent magáénak tudni.

Miért nem szűritek a p2p rls-eket az ftp-ken, ha azok nem kellenek? Nem csak arra gondolok, hogy nuke-oljátok őket a legviccesebb indokkal, hanem hogy kitiltani azokat, akik olyat felraknak. És miért nézitek le annyira a p2p társadalmat? (Ha jól emlékszem, nem egy csapat részéről volt fenyegetőzés is.)
– A releasek valamilyen szinten szűrve vannak p2p hálózatról, de ez nem a scene dolga, hogy ezeket szűrje ez minden tulajdonosnak a hatósága alá tartozik, hogy ő mit enged a saját ftpjére. Ezeket szűrni nehéz, illetve sok olyan p2p felhasználó van jelen ftpken akik inkább fizetnek havonta x ezer forintot, de ugyanazokhoz a tartalmakhaz férnek hozzá mint a torrentes felhasználók, de nekik csak letölteniük kell, feltölteni hozzá nem. Emiatt sok a p2p tradelése ftpre, mert a fizetős felhasználó akarata “szent”. A sok p2p cucc miatt kevesebb hely jut egy-egy minőségi scene munka tárolásának is, így már van, hogy 1 hónap elteltével nem elérhetőek a munkák ftpken, maximum archivumból, mert nem győzik tárhellyel a tulajdonosok.

Mi a véleményetek az ftp-ken jelenleg erősen uralkodó irányzatról, gondolok itt a mindenkit lezúzó traderkedésre? Egyáltalán milyen “ideális” körülmények esetén lehet esélye, az egyébként is döcögősen (vagy egyáltalán nem létező) magyar scene fennmaradásának?
– Traderkedés mindig volt és lesz, ez ellen nem lehet mit tenni. Hazai körökben kevés olyan trader van aki rendes külföldi hozzáféréssel rendelkezne így gyakori, hogy külföldi cuccokat is torrentről tradelnek.
A magyar scene fennmaradásához már volt jópár próbálkozás az elmúlt években, de sosem jutott egyik lépésről a másikra, anyagi, személyes stb okok miatt. Mindenki elvan ezzel a mostani állapottal, az igények lecsökkentek megfelelnek, mindenki beéri a gyengébb minőséggel is. Az ideális sceneben nem létezik dupe, minden csak 1x szerepelhet. Gondolom ti sem tartotok otthon egy ugyanolyan pc-t csak alkatrésznek, hogyha valami probléma lenne akkor abból lehessen javítani a hibát. Még ha nem is tartanánk magunkat a külföldi sémához, hogy mindenből csak 1 legyen, akkor is oda lehetne figyelni, hogy legyen 700 és 1400as verzió mp3 és ac3 hangsávval és akkor minden felhasználó igénye ki van elégítve, ezzel szemben most, van olyan film amiből 7-8 verzió kering neten, mind ugyanolyan forrással, aminek lássuk be a tárhelyfoglaláson kívül nem sok értelme van.

A konkurens terjesztések közül melyik a releaser-ek szemszögéből légégetőbb probléma szerinted? Miért az, és miért nem léptek fel ellene?

– Egyértelműen az smsweb, pont azért mert unsecure, illetve az olyan torrentoldalak amiket indexelnek a torrentkereső szolgáltatások és ezáltal regisztráció/hozzáférés nélkül is láthatóak növelve ezzel a lebukás esélyét.

Ha valaki szeretne normális DVDripet vagy DVD5-t készíteni, segítenétek neki? Szándékoztok készíteni egy leírást, amiben közzétennétek, mit hogyan kell csinálni és miért ? Miért nem fordít senki energiát az oktatásra, és a minőség iránti igény megteremtésére a kedves letöltőkben?
– Nem vagyunk tanárok, illetve rengeteg problémát nem lehet interaktív megtanítani, sokat maga az élet hoz. A net tele van alapoktól kezdődő leírásokkal, doom9, bennydog és egyéb helyek. Jómagam is ezeken kezdtem el kutakodást valamikor a 90es években. Ha az alapokkal már tisztában van valaki, utána jöhet a rengeteg gyakorlás és tesztelés mi-mit csinál, és hogyan is működik. Másképp sajnos nem megy. Senki sem profinak született, de a tanulás joga mindenki számára adott, csak a netet kell hozzá használni.

Érdekelne, hogy mi a sorsa egy DVD-nek a kiadástól kezdve a feltörésen át a feltöltésig? Egy film elkészítése mennyi munka?

– Ezek forrásfüggőek, illetve csapatonként más. Azoknál akiknél elérhető nagy sebességű feltöltés azok sokszor nem vacakolnak ripboxon, hanem otthon elkészítik a kész munkát és úgy töltik fel. Akiknek ez nem adatik meg azok kénytelen mindent otthon legyártani és sima nettel szerverekre tölteni. xvidek esetében ez a helyzet is változó, legtöbbször a csapatok már csak kész dvdket kapnak a forrásoktól, így nekik nem kell foglalkozniuk a másolásvédelemmel, feltöltéssel stb. Az elkészítési idő meg teljesen változó, van olyan film ami hetekig kallódik szerveren mert mindneki lusta befejezni. A négymagos gépek korában egy xvid film 30 perc és 2 óra alatt elkészülhet, dvdnél ez változó a passok számától de ez sem több mint 4-5 óra, hd filmek pedig 8-9 óra alatt elkészülnek bluray forrásból.

Inkább bolti, vagy más forrásokból szerzitek a filmek forrásait? Van úgy, hogy különböző csapatok segítik egymás munkáját?

– Is-is. Itthon kevés film jelenik meg emberi időben, míg más országbeli kiadásokon szintén elérhető a magyar nyelv. Innentől kezdve már csak ismerettség és kapcsolat kérdése, hogy az ember hozzá tud e jutni. A segítség meg oda vissza történik, mivel új megjelenésekből általában nincsen más release így körbejár a forrás, a hd csapatok kapják a szinkront, a többiek pedig a dvd9eket.

A scene csapat el tudja-e fogadni a technológia fejlődését és az ezzel járó kellemetlenséget? (BBS, FTP, DC, eMule, p2p, p4p, egyre újabb protokollok) Szükség lenne az átalakítására, újragondolására?
– Miért ne tudná elfogadni? Ha nem fogadná el akkor még mindig elavult eszközökkel dolgoznánk. Ha nem fogadnánk el a technológia fejlődését akkor nem lennének hd releasek sem. A többi fájlcserélő protokoll pedig más más réteget mozgat meg, mindenki igényei szerint tud választani, hogy neki melyik megoldás tetszik, mit tart felhasználásra alkamasnak. Az ezekből akadó hibák/hiányosságok nem a scenere tartoznak hanem a fejlesztőkre.

Ha ennyire gond van a scene szabályzatokkal, akkor miért nem rendeztek egy “Scene Kerekasztalt”? Úgy néz ki, hogy a nemrégen kiadott 2008-as standardokat nem sokat tartják be.

– Megtörtént az asva.infóra kikerült szabályzat már egy újragondolt szabályzat. Tény, hogy rengeteg helyen lehetne frissíteni őket, de azokkal a valódi scene csapatokkal szemben nem lehet kiszúrni akik külföldi oldalakra is dolgoznak, vagy éppen ott preznek, mert rájuk a mindenkori felsőbb scene szabályzat vonatkozik. Az pedig nagy kiszúrás lenne velük szemben, ha a magyar szabályzat engedélyezi az 1,1gigás ripeket, míg a külföldi scene marad továbbra is a 700/1400Mbos megoldásnál. Miután ők szolgáltatják a friss megjelenéseket a magyar szabályzatnak alapjaiban egyeznie kell a külföldivel, mert egyszerre két különböző szabályzatnak nehéz megfelelni. Az, hogy a szabályzatot ki tartja be és ki nem, nem a mi sarunk. Ez egy útmutatás, hogy milyen úton is kellene haladni a release készítés felé. Közös igények alapján lett kialakítva, ezek betartását nem tudjuk ráerőltetni a p2p csapatokra, mert őket nem érdekli. Vannak akik ezeknek próbálnak megfelelni, nekik köszönjük az együttműködést.

Mennyire játszik szerepet az ugyancsak “remek színvonalon” tengődő mai letöltő társadalom hozzáállása és viselkedése abban, hogy most hirtelen elment a kedvetek a dologtól?
– Az évek során az ember nap mint kap hideget és meleget egyaránt. Ha valaki magára veszi a dolgokat nem sok jövőt lehet neki jósolni ebben a világban. Az viszont szomorú, hogy a userek nagy százaláka egy kalap említi a varázslós releasereket a rendesen dolgozókkal. A többségnek még mindig nincsenek nagy igényei, nem tudják értékelni a beleölt időnket, akkor minek dolgozzon vele az ember napi x órát? Rosszul esik az embernek, ha valami újonc bepróbálkozik és sokan mondtak már nemet emiatt ennek a virtuális szakmának/hobbinak. Szomorú, hogy mindenki felhasználja engedélyek nélkül a másik forrását, legyen az egy dvd, vagy egy hangsáv is akár. Futószalagon készítenek sokan releaseket, minőséget nem tartva szem előtt, a lényeg, hogy az ő torrent oldalukon legyen először elérhető, minden más nem számít. Az ilyen hanyagul kezelt forrásokból készült releasek ellen pedig minek sajátot készíteni, amikor mindenki szó nélkül lenyeli a gyengébb minőséget is.

Mivel fogtok foglalkozni a FAREWELL után?

– Nyaralunk :), mindenki visszatér a rendes polgári foglalkozásához, a felszabadult időt pedig lehet a családnak szentelni. A gyerekek hamarabb felnőnek mint hinnétek. Jön az olimpia, jön az eb, lehet végre egy kicsit pihenni és szórakozni. Bármennyire is automatizált már minden manapság, még mindig emberek végzik a munkát, ahhoz pedig, hogy időre elkészüljön valami, kell egy időbeosztás, illetve sokszor a megjelenésekhez igazítja az ember a programját, ha első szeretne lenni!

Lenne rá esély, hogy valamilyen kompromisszum keretében visszatérne egy-egy scene csapat?
– Én erre nem sok esélyt látok, a minőséget gyártók nem szeretnek közösködni a tömegtermékeket omlasztó ftpkkel. Gondolom ti sem dolgoznátok egy olyan munkahelyen, ahol 1 ember odafigyel arra amit készít és maximálisan szeretne kihozni belőle, a másik 19 pedig majd lesz valami alapon dolgozik.

Zárásként, mert olvastam a kérdések között szeretném megcáfolni, hogy mi ezért az egészért sohasem kaptunk semmilyen anyagi támogatást. Saját pénzből finanszírozzuk a forrásokat, a hw-eket, az internetet és még sorolhatnám, amit nekünk nem fizet ki senki. Köszönet érdemli azokat akik az évek során meg-megújúlva képesek még mindig kitartani emelett a helyzet mellett és továbbra is önzetlenül dolgoznak azért, hogy nektek letöltőknek jó legyen. Külön tisztelet az archívumok kezelőinek akik nem csak a friss filmekkel foglalkoznak, hanem ügyelnek arra, hogy régi gyöngyszemek is letölthetőek legyenek, ha már a magyar kiadók nem tartottak rá igényt! Hamarosan itthon is elérhető lesz a hd sugárzás, kiváncsian várom ki lesz az első igazi hd capper…
Azoknak akik az elmúlt napok alatt csak mocskolódni tudtak, és hangoztatták, hogy majd jön a helyükre 5 másik: én valahogy nem látom, hogy az eltelt 2 nap alatt jelentkezett volna a megszűnt 5 csapat helyére 25 új másik. Így is telített a piac, talán jobb lenne ha egymás dupeolgatása helyett mindenki olyan munkára szentelné az idejét és pénzét ami még nem elérhető. Ha ezt sikerülne megvalósítani már hatalmas lépés lenne egy jobb warezvilág felé. A rengeteg torrent-csapat miatt pedig ez nem fog megvalósulni, mert így mindenki első kézből fér hozzá a saját csapat releasehez, holott 1 max 2 óra elteltével ugyanaz lenne elérhető minden helyen. De ha nekik egyszerűbb fizetni a sávszélt és a ripboxot a lelkük rajta.
És bármilyen hihetetlen tényleg letesszük a lantot, igen hiányozni fog egy jóideig, de az ebből fakadó rengeteg időt sokminden másra is fel lehet használni. Köszöntem a figyelmet.

Exit mobile version