A Spore az idei év egyik legjobban várt játéka volt, megjelenése után sokakat ragadott magával. Egészen addig, amíg nem kezdtek szembesülni az agresszív másolásvédelem által eléjük gördített akadályokkal.
Az Electronic Arts úgy gondolta, hogy – a Spore illegális terjedését megakadályozandó – az egyszemélyes offline játékhoz is kötelezővé teszi az internetes aktiválást, és egy termékkulcsot legfeljebb háromszor enged felhasználni, utána az EA telefonos ügyfélszolgálatánál kell kilincselni egy új kulcsért, ahol az ügyintéző a törvényes vásárló indoklását meghallgatva eldönti, hogy kaphat-e új, működő kulcsot, vagy mehet ismét a boltba megvenni újra a Spore-t ha továbbra is játszani szeretne megvásárolt játékával.
Ez a lépés erős tiltakozási hullámot indított el a vásárlók körében, például az Amazon áruházában a 2000-nél is több értékelő 90%-a a lehető legalacsonyabb pontszámot adta a játéknak a túlságosan szigorú védelmi rendszer miatt, sokan lemondták előrendelésüket, vagy küldik vissza a csomagot a boltba, és választják helyette a kalózmásolatot, vagy megvásárolt termékük dobozát felteszik a polcra, és letöltik a feltört változatot helyette, amiből természetesen ezt a védelmet eltávolították.
Természetesen nem csak ennek a felháborodásnak köszönhető ez az óriási népszerűség, de valószínűleg sokat segíthetett abban, hogy szeptember 2-i megjelenése óta már félmillióan töltötték le torrent oldalakról, 10 nap alatt megelőzve ezzel a majdnem egy éve piacon levő, “csak” 420.000-szor letöltött Crysis-t, és minden bizonnyal hamarosan már a Sims 2 trónját követeli.
Az eset tanulsága, hogy a túlságosan szigorú, és a felhasználást nagy mértékben korlátozó védelmek nem csökkentik a kalózkodást, hanem inkább az illegális letöltések felé terelik a leendő vásárlókat is. Bízzunk benne, hogy előbb-utóbb a kiadók is megtanulják a leckét, és az erőszakos védelmi rendszerek helyett a valódi értékkel próbálják majd eladhatóvá tenni portékáikat.
Forrás: TorrentFreak