Ez a post egy kicsit eltérő lesz az eddigiektől. Megpróbáltam összeszedni, hogy pontosan kik, és miért nem szeretik a BitTorrent trackereket. Persze a dolog teljesen szubjektív, és örülnék annak, ha a kommentek között a Ti véleményeteket is megtalálhatnánk majd.
Az utóbbi hetekben-hónapokban itthon és külföldön is több oldalnak akadtak gondjai, és most kivételesen nem a technikai hibákra gondolok. Az oldalakat ironikus módon legtöbbször két, egymással teljesen ellentétes oldal szorongatja. Ők a rejtélyes és misztikus scene tagok, illetve a különböző jog- és érdekvédő szervezetek. Vegyük most ezeket sorra.
A scene
A scene olyan emberek gyűjtőhelye, akik már jó ideje dolgoznak a warez-ban, és a piramis tetején vannak. Itt általában nem az ifjú titánoké a szerep, hanem idősebb, megfontolt embereké. A csapatok és kapcsolatok gyakran 5-10 éve ismerik egymást, magas fokú bizalomra épül minden. A tagok mindig kiemelkedő tudással rendelkeznek és profik. Sajnos ezzel jár, hogy általában igen magas lovon ülnek, és meglehetősen nagyképűek. Az igazi scene-be irgalmatlan nehéz bejutni, nálunk itthon azért ez nem olyan bonyolult, (relative persze) könnyen a scene közelébe lehet kerülni, ha valaki érti a dolgát.
A scene release-ek belső, scene ftp-re készülnek, egy régi elv szerint. Mindent szigorú szabályok szerint raroznak, nfo-val látnak el. Az anyagoknak szintén egy szigorú szabályzatnak kell megfelelni. Az egészet tulajdonképpen a versenyszellem élteti, ki tudja előbb megszerezni és publikálni az adott anyagok. Az ilyen kemény munkával létrejött alkotásokat, úgy néz ki, hogy mindenhol védeni szeretnék. Persze ez egyrészről szélmalomharc, hiszen amit már egy ftp-re feltesznek, hamarosan megjelenik a többin is. Ezzel korábban nem volt gondjuk, de az úgynevezett scene-torrent oldalak változtattak ezeken a dolgokon.
Korábban az ftpk-ről csak napok után szivárogtak ki a friss dolgok, így volt egy igen elit kör, aki már jóval a “nép” előtt hozzáférhetett a friss dolgokhoz. A scene-torrentoldalaknak hála azonban mára percek alatt elérhetőek több 10 ezer ember számára a friss scene releasek. És valószínűleg ez nem tetszik a scene-nek. Az elit jelenlegi megszűnése mellett az a probléma is fellépett, hogy így jóval nagyobb kör tud egy-egy csapat létezéséről, nagyobb a lebukás esélye. A másik része az anyagi haszonszerzés. És bár nagyon sokan összemossák a scene és a fizetős ftp-ket, most mégis külön választom őket.
Fizetős ftp-k
A fizetős ftp-k olyan helyek, ahol bizonyos pénzért meghatározott ideig, meghatározott sebességgel férhetünk hozzá az anyagokhoz. (Nem az smsweb-ről beszélünk.) Az ő vevőkörük azok az emberek, akik nem akarnak foglalkozni a torrent-tel, bajlódni, egyszerűen a friss anyagokat szeretnék minél előbb, mindenféle bonyodalom nélkül. A scene torrentoldalaknak hála azonban mára az átlag felhasználó is gyakorlatilag késedelem nélkül hozzájuthat a releasekhez. Ezzel a payftp tulajok ügyfeleket és így pénzt veszíthetnek. A torrentoldalak és a fizetős ftp-k pedig teljesen ellentétes vonalat képviselnek, ez egyikük szűk réteg számára, díj fejében osztja meg a tartalmat, míg a másiknak a célja pont az, hogy minél nagyobb közösség számára ingyen letölthetővé tegye a tartalmat.
Jog- és érdekvédő szervezetek
Egyértelmű. Az ilyen szervezeteknek igen csípi a szemét egy nagy sikerrel működő torrent oldal. Szeretnek dobálózni a számokkal, hogy mennyi illegális letöltést generál egy ilyen oldal, és hogy ezáltal mennyi millió dolláros/forintos/eurós kárt okoz. Persze azt nehezen fogják fel, hogy egy torrentoldal már csak az elosztó szerepét tölti be, és ha lecsapják a fejét, másik kettő indul helyette. (Ahogy az történt az OiNK és a BrokenStones ügyében is.)
Otthoni internet szolgáltatók
Igen, ők sem szeretik a torrentoldalakat. Relámoznak 10-20 megabites, hiper szuper internetet, de azt elfelejtik közölni, hogy havi forgalmi korlát van, esetleg még a BitTorrent programok sávját is visszafogják, és a prioritási sor végére rakják. Hadd levelezzen, böngésszen az ember 19 megabiten, 1 megabit meg elég torrentre. Nyilvánvaló, hogy az okok egyrészről technikaiak. A szolgáltatók legtöbbször nincsenek felkészülve a hatalmas forgalomra, amit a felhasználók a p2p programokkal generálnak. A vonalak leterhelődenk, és akadozhatnak. A másik oldal a jogi vonzata a dolognak. A jogvédők gyakran ostorozzák őket, hogy ugyan már, hogy lehet hogy warezolnak az adsl vonalakon. A szűréseknek tehát gyakran külső okai vannak.
Hosting szolgáltatók
A torrentoldalaknak valahol működni kell. Az ilyen oldalakat hostoló cégeket is gyakran fenyegetik a jogvédők. Volt már rá példa, hogy kormányzati nyomás hatására egyszerre több 10-20 torrentoldalnak kellett nemhogy más ISP-hez, hanem más országba költöznie (maláj ügy). Nyilván nem éppen a legjobb fényt veti az ISP-re, ha a rendőrség havi rendszerességgel kiszáll a szerverteremhez.
Média vállalatok, zenekarok…stb
Igen, ők sem szeretik a torrent oldalakat. Egyes zenekarok egyesen fenyegető levelet küldenek a torrent oldalnak, ha véletlenül megjelenik egy-egy albumuk az oldalon. Ezek akkor lennének elfogadhatóak, ha a régi kiadások is megvásárolhatóak lennének, főleg kedvezményes áron. De amíg egy több éves cd is 3-4 ezer forintba kerül, nem hiszem, hogy az emberek a boltokban keresik a régiségeket, ritkaságokat. Külföldön már több zenekar is felismerte az internet jótékony hatását, és rájöttek, hogy nem tudnak mit kezdeni az illegális másolatokkal. Ők inkább maguk osztják meg a rajongóikkal a zeneszámokat.
Konklúzió
Szomorú itthoni tapasztalat, hogy a magyar oldalakat is támadják időnkét, több oldalról is. Nem meglepő, hogy általában a nagy sikerű, vezető oldalak álnak a célkersztben. Ahogyan nem régen írtam róla, a bH is kapott már fenyegetést a scene berkeiből. Ez már csak azért is érdekes, mert a bH születésében több korábbi, scene-hez köthető ember vett részt. Az sem elhanyagolható tény, hogy a torrentoldalak megjelenésével (főleg az utóbbi pár évben) több új “release” csapat született. Ezzel szintén az ftp tulajok járnak jól, hiszen csak több és több tartalom kerülhet fel.