A Promusicae, a spanyol kiadók egyesülete (gyk. a madridi RIAA, Mahasz, Proart…) pert nyújtott be Pablo Soto, egy p2p fejlesztő ellen. Pablo nevéhez fűződnek a Blubstere, Piolet és a Manolito (zene) fájl-cserélő hálózatok.
Soto hálózatai a p2p második generációi, amelyek kiküszöbölik azokat a központi irányításokat, amik anno bajba keverték az eredeti Napstert.
A fejlesztések során egy olyan anonimitást biztosító réteg is került a protokollba (MP2P protokoll, ami a fent említett fájlcserélő hálózatok alapja), amely megnehezíti azoknak a visszanyomozását, akik megosztják a fájlokat. Soto-t azzal vádolják hogy profitorientáltan olyan szoftvert fejleszt, amivel mások munkáit károsítja.
A vádak így szólnak:
Soto honlapjain megjelenő szövegek mindegyike arra bíztatja a felhasználókat, hogy osszák meg, cseréljék a meglévő zene számaikat. A megfogalmazások mindig úgy szolnak, hogy “lépjen be az ingyenes zenei letöltések világába, beszélgessenek”, illetve, hogy már több millióan használjak a programot, és osszák meg a zenéiket, így segítve, hogy ez az online közösség növekedhessen.
Azt is hiányolják, hogy Soto szoftvereiben nincs semmiféle lehetőség arra, hogy a jogvédettnek nyilvánított zenéket a rendszer megszűrje.
Egy interjúban, azt mondta Soto, hogy szándékosan úgy fejlesztette az alkalmazásokat (eltérően a Napstertől), hogy a programjai ne adjanak lehetőséget arra, hogy követni tudják a felhasználók ténykedéseit. Azt is megjegyezte, hogy több, független zenész használja arra Blubstert, hogy megossza a dalaikat a közösséggel. Azon a zenészek közül, akiknek a kiadói nem fordítanak elég pénzt és időt a disztribúciós feladatokra, sokan választanak p2p szoftvereket zenéjük terjesztésére, promózására.
A per egyébként kicsit furcsának hat, tekintettel arra, hogy Soto hálózata a BitTorrent oldalakhoz képest igen kicsi, és nem sok vizet zavar. Soto arra gondol, hogy talán így próbálják a kalózkodástól elrettenteni az embereket Spanyolországban, hiszen a mamutvállalatok erőfeszítését, hogy a p2p hálózatokon azonosítsák az egyéni felhasználókat, a bírságok elvetették.
Idézet a Soto féle MP2P technológiából:
Az MP2P alapja az UDP szállítási protokoll. Két fontos indok van, hogy miért jobb az UDP mint a TCP/IP:
- a TCP/IP nem névtelen, ami azt jelenti, hogy a fájlmegosztókat vissza lehet követni, azonosítani.
- könnyebb és gyorsabb az UDP protkoll
(via bitplayer blog, latimes.com)