Asva.info

PPLive – egy P2P-TV sikersztori

Míg Európában és Amerikában továbbra is azon folyik a vita, hogy mennyire használhatók legális terjesztési eszközként a fájlcserélő hálózatok, addig a kínai PPLive egyre nagyobb sikereket ér el világszerte.

A Kazaa alapítói által két évvel ezelőtt létrehozott Joost válságban van. Egyrészt technikai problémák, másrészt hiányzó tartalmak nehezítik a cég dolgát. A PPLive-nak nincsenek ilyen gondjai. A kínai program egyre népszerűbb, és az ázsiai paicon az elmúlt években számos P2P-alapon működő TV jelent meg. A PPLive kínálatában jelenleg 1000 élő televíziós csatorna műsora érhető el, ezenkívül pedig számos kiegészítő on-demand szolgáltatás van.

James Seng, a PPLive alelnöke az ORF.at-nek adott exkluzív interjújában csodálkozását fejezte ki amiatt, hogy a nyugati világban a cégek és a szakemberek még mindig nem ismerték fel a fájlcserélő hálózatokban rejlő nagyszerű tartalomterjesztési lehetőségeket. Szerinte az is komoly problémát jelent, hogy Európában és Amerikában a P2P-t továbbra is a kalózkodással azonosítják. A kínai szolgáltatónak jelenleg 34 millió aktív felhasználó a tagja és a szoftvert több mint százmillió számítógépre telepítették fel.

Átlagosan hetente 13 órán keresztül nézik ilyen módon a televíziók műsorát. Ezek olyan számok, amikről a nyugati konkurensek jelenleg csak álmodhatnak. A PPLive különösen a pekingi olimpia alatt vált népszerűvé. Akkor a segítségével 1,6 millión látták élőben a megnyitót. Csak összehasonlításul: a BBC online szolgáltatást ugyanebben az időszakban csupán 200 000-en vették igénybe. Az is tény ugyanakkor, hogy a program elsősorban annak köszönheti a sikereit, hogy Kínában van a legtöbb internetező. Seng ugyanakkor úgy vélte, van egy másik magyarázat is. Azok számára, akik – a jobb és könnyebb megélhetés reményében – vidékről a nagyvárosokba költöznek, egyedül a PPLive segítségével nézhetik továbbra is a kedvenc helyi csatornáikat.

A cég és társai remekül profitálnak a kínai médiarendszer hiányosságaiból. Ugyan a kínai állami televízió műsorait országosan lehet fogni, azonban pont vidéken kevés az alternatív csatorna. Ezzel párhuzamosan szintén jól jön a P2P TV-ket üzemeltetőknek, hogy folyamatosan nő a szélessávú internethozzáféréssel rendelkező háztartások száma. Tavaly év végén már 122 millió ilyen kínai otthon volt. A PPStream, a QQLive és a UUSee az iResearch kínai piackutató cég becslései alapján havonta 10-23 millió aktív felhasználóval büszkélkedhet. A fájlcserélő hálózatokon működő televíziók már a reklámipar érdeklődését is felkeltették. Csak a PPLive az idei első esztendő első felében kereken 2,3 millió euró reklámbevételt könyvelhetett el.

“Nagyon szomorú, hogy sokan még mindig a kalózkodással azonosítják a fájlcserélő technológiát, holott egy technológia mindig semleges. Egyaránt felhasználható jó és rossz célokra. Az Egyesült Államokban nem igazán kapott esélyt a P2P tartalomterjesztési megoldásként. Az emberek azt hitték, úgysem fog működni, ezért ki sem próbálták. Igaz, hogy valóban kell egy stabil felhasználói bázis, anélkül nem is működik” – hangsúlyozta James Seng.

Forrás: sg.hu

[Aki azt szeretné megírni, hogy a bh .us címe nem megy, azt megkérjük, hogy fáradjon át az eggyel ez alatt található posthoz, mert ez nem arról szól, köszönjük – Gépház]

Exit mobile version