Az amerikai hanglemezkiadók szövetsége, a RIAA, aki egyébként elmebeteg pereiről is ismert (perelt be már 1-2 mp3-ért egyedülálló anyát, és transzplantációra váró kislányt) taktikát vált, és az otthoni felhasználók helyett inkább a szolgáltatókat fenyíti – a módszer szerintük működik, működni fog – “mukodj“.
Az indok egyszerű és prózai, az évi 5-6 ezer, magánfelhasználók ellen indított per egyáltalán nem volt hatással a fájlcserélés mértékére, “kultúrájára”, viszont a RIAA elérte, hogy évek alatt az egyik legjobban utált szervezet legyen, és FUCK RIAA, STOP RIAA pólók készüljenek tonnaszámra. A több tízezer per után bevasalt összegek pedig nem fedezték a szervezet működéséhez szükséges költségeket.
Az új adut a ISP-ék fenyítésében látják. Az utóbbi fél évben már többször volt szó a három csapás elvről. A lényege az, hogy ha a felhasználót rajtakapják, hogy valami illegális dolgot művel a hálózaton, a jog – és érdekvédő szervezet nem a felhasználót, hanem a szolgáltatót értesíti az esetről. A szolgáltatónak pedig kötelessége (lesz?) felszólítani az ügyfelét, hogy fejezze be a dolgot. A “három” ott jön szóba, hogy ha ez a dolog háromszor megismétlődik, akkor nemhogy korlátozzák a felhasználó hozzáférését, hanem egyenesen megszüntetik azt.
A dolog egyébként nem csak elméleti síkon van, több országban – köztük Franciaországban is – már működik. A perekkel tehát felhagyott a RIAA, és inkább a szolgáltatókon keresztül próbálja elejét venni a fájlcserélésnek.
Ha most azt gondoljuk, hogy oké, mire ez hozzánk elér még pár év, akkor bizony tévedünk. Hazánkban ugyanis már jó ideje hasonló elv működik. A legelső ilyen nagyobb port kavart eset Tóth Benedek ügye a Warnerrel. Bár itt nem jogvédő szervezet volt a felbujtó, de a metódus hasonló volt, hiszen az internetszolgáltatónak küldtek figyelmeztetést, aki ezek után az ügyfelet figyelmeztette. Tehát egy lépés előre, kettő hátra, legalábbis a mi nézőpontunkból. A RIAA valószínű, hogy továbbra is aktívan részese lesz az internetezők életének, csak most a végfelhasználók helyett a szolgáltatókat fogja nyaggatni, akik pedig előbb-utóbb a felhasználókon verik el a port.