A fejlődő országokban gondot okoz, hogy a viszonylag gyors új helyi hálózatok mellett az internet forgalom jelentős része lassú, elavult vonalakon, óriási kerülőkkel halad. Pakisztánban költséges központi cache szerverek helyett P2P technológiát hívnak segítségül a sávszélesség olcsó növelésére. A DonateBandwidth programtól 30-40 százalékos megtakarítást várnak.
“Pakisztánban minden egyes alkalommal szinte a teljes forgalom elhagyja az államot. Ez még akkor is így van, ha egy helyi lakos egy pakisztáni portált szeretne felkeresni. Vannak olyan adatcsomagok, amelyek egészen New Yorkig kerülnek és onnan térnek vissza” – nyilatkozta Umar Saif, a Lahore Menedzsment-tudományi Egyetem (LUMS) munkatársa. Saif és csoportja éppen ezért fejlesztette ki a DonateBandwith nevű programot, amelyet a fájlcserélő hálózatok működésén alapul. A felhasználók mindig csak a fájlok egy kis részét töltik le, amit, ha letöltöttek egyidejűleg megosztanak másokkal. Így például egy filmet darabonként akár száz vagy ezer internetezőtől is meg lehet szerezni anélkül, hogy a sávszélesség csökkenne. Így nincs szükség központi szerverre sem.
A DonateBandwith abban különbözik a P2P-rendszerektől, hogy nem csak nagy fájlokat lehet vele megosztani, hanem akár egyszerű honlapokat is. Amennyiben például valaki egy videót tölt le, a szoftver megvizsgálja, hogy az nem található-e már meg a P2P cacheben. Ha megtalálható, akkor a letöltés a többi felhasználó bevonásával indul el. Saif szerint az alkalmazás alapelveiben hasonlóan működik, mint a számítási kapacitás megosztására épülő Seti@Home projekt. “A sávszélesség megosztása fontosabb a fejlődő országokban élőknek annál, mint egy gyorsabb processzor vagy nagyobb merevlemez” – jegyezte meg a pakisztáni szakember.
A DonateBandwith működése egyszerű: minél többen használják egy régióban, annál több adat osztható meg általa, miközben csökken a nemzetközi hálózatoktól való függés és ezzel párhuzamosan nő a sebesség. Saif 30-40 százalékos sávszélesség megtakarítást vár. A program még nem elérhető, jelenleg tesztelés alatt áll, a pakisztáni kutatók együttműködnek Eric Brewerrel és kollégáival, a Berkeley Egyetem munkatársaival. Saman Amarasinghe, az MIT kutatója szerint Pakisztánban és más fejlődő államokban ugyan a helyi hálózat jó, de a nemzetközi kapcsolatok gyengék, ezért egy hasonló rendszer nagyon hasznos lehet.
Forrás: sg.hu
szeptember 3, 2008 at 7:21 de.
próbáljuk már ki
szeptember 3, 2008 at 12:05 du.
Itthon hiába próbálkozol vele, a szolgáltatóknak elég jó sávszélességük van egymás és külföld felé, valamint az adsl és kábeltévések silány feltöltési sebessége miatt maximum a digi és hasonló lanosoknak lehetne haszna ilyen technológiákból, de ők egyelőre nincsenek elegen hozzá. Ha ki akarod próbálni, költözz Pakisztánba
szeptember 3, 2008 at 16:19 du.
Sziaztok bocs hogy offolok.
A mai nap szembesültem azzal hogy megduplázták a sebbeségemet. de az oldalra látogatva ezt irták.
“Például: Ha Ön vezeték nélküli Internet előfizetőnk és jelenleg 2048 kbit/másodperc maximális letöltési sebességre szerződött velünk, akkor ezentúl a weboldalakat kétszeres, azaz 4096 kbit/másodperc maximális letöltési sebességgel fogja elérni. Ha folyamatos letöltést indít, akkor a normál maximális letöltési sebesség (2048 kbit/másodperc) lesz a letöltési sebesség felső korlátja.”
Nah most ezt hogyan lehetne kikerülni ? Az ISP váltás nem jön be mint módszer mert itt faluhelyen nincs más alternativa. Ötletek? egyébként a Borsodweb internet szolgáltatórol van szó (nem érdekel hogy reklám vagy nem) De ez a szolgáltató amit csinál az egyszerüen dühitő.
szeptember 3, 2008 at 16:52 du.
nem értem a problémádat, kaptál egy kedvezményt, hogy gyorsabban jöjjön be az asva.info, és te ezt nem szeretnéd?
szeptember 3, 2008 at 17:37 du.
Hát én azért netet sem kötetem volna be ha csak msnezésre és böngészésre használhatnám csak.