Az embereket a gépektől megkülönböztetni próbáló teszt képecskék – CAPTCHA – a spam elleni védekezés egyik fontos eszközévé váltak az elmúlt néhány évben. Kezdetleges változatai napjainkra már gépi módszerrel feltörhetők automatizált OCR (optikai karakterfelismerő) programokkal, ezért idővel egyre bonyolultabb, a felhasználók számára is kényelmetlenebb változatai jelentek meg. A spam-gyárak természetesen nem szeretnének lemondani az így kieső bevételről, és feltalálták a spanyol viaszt: igazi élő embereket foglalkoztatnak a képek megfejtésére.

A WoW-ban már megszokott aranyfarmerek mintájára Indiában, ahol rengeteg szorgos, és mindenek előtt olcsó munkáskéz, valamint fejlett informatikai háttér egyaránt rendelkezésre áll, CAPTCHA – Completely Automatic Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart, azaz teljesen automatikus nyilvános turing teszt számítógépek és emberek megkülönböztetésére – feldolgozó cégek születnek, ahol gyakorlott “megoldók” fejtik meg a képeket másodpercek alatt, nagyüzemi mennyiségben. Az új iparág olyan vonzó, hogy a fizetések magasabbak, mint a legális adatrögzítő állásokban.

Ezer feltört feladvány után 1-2 amerikai dollár a fizettség, ami az ottani mércével mérve versenyképesnek számít. Az indiai munkások legalább annyira elhivatottak, mint az MMORPG játékok farvizén evező úgynevezett “aranyfarmerek”, akik virtuális játékaranyat termelnek a lusta játékosok számára igazi, ropogós amerikai dollárért cserébe. A rutinos munkásoknak egy feladvány begépelése és továbbküldése nem vesz igénybe másodperceknél többet, így a kisebb garázsvállalkozások is képesek napi 25-50 000 CAPTCHA-törést megcsinálni, a nagyobbra hízott vállalkozások pedig napi egy millió feletti felismerést is képesek vállalni.

A bevételt ugyan a nagyságrend határozza meg, a legkritikusabb szempont mégis a reakcióidő. A védelmek miatt a CAPTCHA-törők célja a késések, csúszások minimalizálása. Az egyik cég például azt állítja magáról, hogy egy MySpace CAPTCHA átlagosan kevesebb, mint 20 másodperc alatt készen van az eredeti oldal betöltődése után. A lassulás oka pedig többnyire nem a feldolgozás oldalán keresendő, hanem maga az eredeti oldal töltődik be lassan, ha nem éppen hibaüzetet dob vissza. Indiának ugyan van több masszív összekötő gerincvonala az európai és amerikai kontinensekre, de az IT- és helpdeskes kiszervezések, illetve az ehhez hasonló tömeges alkalmazások miatt gyakran lassul be az indiai hálózatokon a web elérése. Ez természetesen nem akadályozza meg őket, hogy végezzék a dolgukat, mindössze rontja kissé a teljesítményüket.

A kifogyhatatlan emberi erőforrásoknak és a fejlett informatikának köszönhetően India újabb területet talált magának, ahol csapást mér a informatikai szektorra. A szöveges és vizuális CAPTCHA a riport szerzője szerint még nem biztos, hogy halott ügy, de azok a vállalatok, akik erre a megoldásra bízzák a spammentességüket, kezdhetnek aggódni. A szakma minden kreativitását bevetve húzza az időt, de a jövőben láthatóan egyre kevésbé lehet a jelenlegi eszközökre építeni. A jövőben is kényszerű feladat marad az ember és gép megkülönböztetése, így a kutatóknak hamarosan elő kell rukkolnia valamilyen robosztusabb megoldással, mely immár nemcsak az egyre inteligensebb gépeket, de a CAPTCHA-törő farmokat is ellehetetleníti.

Forrás: hwsw.hu