Az Azureus nevű torrent klines pluginja által gyűjtött adatok azt mutatják, hogy a Comcast csak a jéghegy csúcsa volt. Az adatok korai elemzése alapján azt mondhatjuk, hogy meglehetősen sok felhasználó tapasztalt több internet szolgáltatónál is túlzott arányú TCP reset-et, ami a bittorent forgalom szűrésére is utalhat.
A szolgáltatók már jó ideje szűrik a p2p forgalmat, azonban ez csak a Comcast botrány után kapott nagyobb figyelmet a médiában.
(A Comcast, Amerika második legnagyobb internet szolgáltatójáról 2007 novemberében tapasztalták a felhasználók, hogy a fájlcserélő alkalmazásoknál indokolatlanul lassú a hálózat. A Comcast először tagadta, hogy lassítaná a forgalmat, aztán később beismerte, hogy „kísérleti” jelleggel valóban használ valamilyen szűrőt. A botrány nem ebből indult ki, hanem abból, hogy nyilvánosságra került egy belső levél, amiben a Comcast arra utasította az ügyfélszolgálat alkalmazottait, hogy ha szóba kerül a szűrő, akkor tegyenek úgy, mintha nem tudnának róla.)
A múlt hónapban az Azureus fejlesztői tettek közzé egy olyan plugint, aminek a segítségével a felhasználók megtudhatják, hogy a szolgáltatójuk lassítja-e az internetet. Közel 8000 felhasználó által generált több mint 1.000.000 órányi adatforgalom bebizonyította az eddigi feltevéseket. A Comcast még mindig használja a szűrőjét; a hálózatában jelentős volt a TCP resetek száma, de persze nem volt egyedül ezzel.
A lista élén főként amerikai szolgáltatók állnak. Az Azureus csapata több ISP-nek is (Cablevision, Cogeco, BellSouth, AOL) küldött levelet a forgalom szűréséről, de választ nem kaptak.
A lista végén, tehát a „jó” ISP-k között meglepő, vagy nem de főként európai szolgáltatók állnak.
Azt meg kell jegyezni, hogy az adatok koránt sem optimálisak. A program nem képes a bittorrent forgalomban keletkezett TCP reseteket elkülöníteni a normális forgalomtól, és kontrol csoport sem volt a mérésnél.
Az Azureus fejlesztői folytatják az adatok gyűjtését, és így nyilatkoztak:
Hiszünk abban, hogy elegendő adat van ahhoz, hogy biztosan állíthassuk, ezek a technológiák, amik a hálózati forgalmat lassítják, elterjedtek. Persze ahhoz, hogy eltudjuk dönteni, hogy ezek a mindennapi élet velejárói, vagy valamiféle szűrési technikák, amik sértik a felhasználók érdekeit, több adatra van szükség.
Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy nem a Comcast az egyetlen szolgáltató aki a TCP reset-ekkel próbálja lassítani a BitTorrent forgalmat. A felhasználókat arra bíztatják, hogy használják tovább a programot, hogy a későbbiekben több és pontosabb adat álljon a rendelkezésre.
A listában sikerült találni magyar vonatkozásokat is:
A teljes pdf pedig innen tölthető le.
(a torrentfreak írása nyomán)
április 22, 2008 at 8:22 de.
Hát remélem nálunk nem lesz ilyen szűrés, mert különben tényleg kitör a forradalom.
április 22, 2008 at 10:01 de.
UPC-nel mar van.
április 22, 2008 at 11:10 de.
Erre az egyetlen megoldás az lenne, ha az emberek kollektíve bojkottálnák a fentebb említett buzi szolgáltatókat.
április 22, 2008 at 13:19 du.
erdekes erdekes
április 22, 2008 at 14:25 du.
ez is marketing, lesznek olyan szolgaltatok, akik nem korlatozzak, az ember is oda megy
Meg minek vennel 20 megabites netet ha korlatozva lenne?
Eleg az 1 is arra celra ha nem toltesz le…
A netszolgaltatoknek sem erdekuk hogy mashova menjenek az emberek
április 22, 2008 at 15:37 du.
Korlátozásnál otthagynám őket mint a franc, le is mondanám. A PR-nél nincsenilyen szerencsére, de a TVnetnél sem volt anno.
április 22, 2008 at 15:58 du.
Én is PR-es vok, jó kis szolgáltató 😀 Jön-megy minden maxon (kopp-kopp)
április 23, 2008 at 1:42 de.
Nem kizárt, hogy ez egy jó cikk, de ha egy átlag asvainfo olvasónak mond valamit a TCP reset szókapcsolat, felfogja a TCP kapcsolat során használatos mechanizmusokat, és bármit is megértett ezekből a százalékokból, akkor holnap a kalaposnál veszem meg az ebédem a sültkolbászos mami helyett
április 25, 2008 at 9:31 de.
mielott mindenki vilagmeretu osszeeskuvesbe verekedne magat, elmondom, hogy ilyet baromi nehez csinalni, es vegtelenul sok penzbe kerul, ha megis.
mi nem csinalunk ilyet. a router nem arra valo hogy vizsgalgassa a csomagokat meg heccbol RST-t kuldjon, hanem arra, hogy tovabbitsa oket, baromi gyorsan.
május 1, 2008 at 21:43 du.
Az invitelre 10 % környékét ír, de igaz is, körülbelül ennyivel gyorsabb a direkt töltésem a p2p-nél. Utóbbit nagyon ritkán lehet kimaxolni, főleg a letöltést.