Abban mindenki egyetért, hogy napjainkban az internetes forgalom egy jó részét a különböző fájlcserélő alkalmazások generálják. De hogy pontosan mennyit, azt senki sem tudja (talán egyetlen kivétel, az ISP-k (az internet szolgáltatók) vagy a backbone gerinc szolgáltatók, de ők nem osztják meg ezeket az adatokat az átlag felhasználókkal).
Az egyik (és legújabb) p2p forgalom-ról származó jelentés az Ellacoya nevű internetes forgalom elemző cégtől származik 2007 júniusából. Az ő adataik alapján az látható, hogy a http alapú forgalom túlmutat a fájlcserélő szoftverek forgalmán, köszönhetően az olyan web-es videóstreamelő portáloknak mint a YouTube és társai.
Azt lehet mondani, hogy a jelenben, az internetezők 10% az internet sávszélességének a 80%-t elfogyasztja. És ez a 10% a videó-megosztó portálok felhasználói.
Az Ellacoya mérései alapján az összegzett http forgalom a web 46%-át teszi ki, míg a p2p forgalom (csak) 37%-ot. Az adatok 1 millió észak-amerikai felhasználótól származnak.
De hogy pontosan hogyan, hol és milyen módszerekkel végzik ezeknek az adatoknak a begyűjtését, azt kevesen tudják.
Független internet kutatók a következő, ellentétes eredményekre jutottak a 2003-2004-es elemzésükben; a p2p forgalom csökkent is és nőtt is.
A San Jose-ban található (California) backbone linken elvégzett mérések alapján azt lehetett mondani, hogy a p2p forgalom összességében ha nem is növekedett, de legalább szinten maradt. Például a BitTorrent népszerűsége közel 100%-kal nőtt 2003 és 2004 között. A kutatók azt is elmondták, hogy egyre nehezebb beazonosítani a fájlcserélő alkalmazások adatfolyamát, amióta a p2p átvitelekben alkalmazzák a titkosított kapcsolatokat és a véletlenszerű portokat. Ezek miatt nehéz gyorsan azonosítani az alkalmazást, amiből az adatcsomagok származnak.
A Sprint kutatási központ által 2005-ben közzétett adatok a szerint – amit 30 nagy internetes csomópont forgalmából gyűjtöttek (OC3/12/48, linkenként közel 10TB-nyi adat) – a forgalom alig 6%-át adják a fájlcserélő alkalmazások, míg a web alapú forgalom több mint 50%.
A pontos információ létfontosságú. A Comcast szerint az internet tele van lopott filmekkel és zenékkel, és ezeknek a forgalma telíti az internetet. Az AT&T is azt mondta, hogy olyan technológián dolgozik, ami azonosítja a hálózatán átmenő fájlcserét.
Az Ipoque is végzett egy felmérést, ami Németországra, Ausztráliára, Kelet-, Közép- és Dél-Európára fókuszált.
Az ő jelentésük szerint a p2p forgalom ezekben a régiókban 49 és 83 százalék közé esik.
A relatív p2p forgalom legmagasabb Kelet-Európában, itt 83%-ot mértek, második Németország 69%-kal.
Részletes statisztika csak Németországban és Közép-Európáról érhető el. Mindkét régióban a web-es kérések adják a teljes forgalom második legnagyobb részét. Az itt említett “web-es kérések” nem tartalmazzák a különböző audio és videó streamelő alkalmazásokat. Németországban a forgalom közel 8%-át teszi ki, míg a közép-európai részen ez az 1% -ot sem éri el.
Ez valószínűleg a régióban elérhető relatíve alacsony internet sebesség és a helyi nyelvű oldalak népszerűsége miatt van.
Az úgy nevezett DDL (Direkt Download Link) forgalma Közép-Európában nagyjából a kétszerese (8,6%) a németországinak (4.3%). Ezeknek a jelentősége is megnőtt az utóbbi években.
Az úgynevezett “Egy klikkes webhosting” oldalak úgy épülnek fel, hogy a felhasználó ha regisztrál, lehetősége nyílik saját tartalmat feltöltenie az oldalra, amit aztán később bárki más letölthet.
Népszerűségüket mutatja, hogy a RapidShare nevű oldalnak például 150 Gbit/sec-es hálózata van, és közel 3.5TB adatot tárol jelenleg.
A legnépszerűbb a már említett RapideShare, ők a DDL forgalom 55%-át teszik ki, második helyen a Megaupload található, 17%-kal.
A régió P2P képe a szokásosat mutatja. Az összes mért területen a Bittorrent áll a lista élén, 40%-tól 70%-ig terjedő aránnyal. Legkevésbé Dél-Európában elterjedt a bittorrent hálózata, viszont itt a legmagasabb az eDonkey-t használók aránya (57%).
A DC (Direct Connect) fájlcserélő alkalmazás Kelet-Európában kiemelkedően magas arányban van mindennapi használatban, itt a felhasználók közel 30%-a preferálja a DC-t. Ez a többi régióban rendre 1% alatt van.
A bittorrent forgalom jelentős hányadát mindenhol a filmek teszik ki, Németországban a második helyen vannak a TV sorozatok (21%), harmadikon pedig a pornó (13%). Közép-Európában is a film vezet (48%), ez közel 10%-kal több, mint a németországi statisztika, második helyen itt a TV (12%) van, de szorosan követi a zenei szekció a maga 11%-ával.
Érdekes, hogy Dél-Európában a második helyen jelentős aránnyal (25%) a játékok szerepelnek, ez a többi mért régióban 5-6% volt csupán. A filmek letöltése itt is a első helyen van 38%-kal, és a harmadik helyen pedig a TV van, szerény 14%-kal.
Legnépszerűbb bittorrent trackerek a “The Pirate Bay” és a Demonoid a régiókban.
Akit részletesebben érdekel a téma, itt találja a CAIDA által kiadott elemzést még 2004-ből, ami viccesen az “Is P2P dying or just hiding?” (A p2p meghal vagy csak bújkál) nevet kapta.
A Sprint által végzett mérések többi grafikonja pedig itt nézhető meg.
Ellacoya további adatok pedig itt.
(forrás: wired, sprint, caida, ipoque)
május 7, 2008 at 6:02 de.
Jó cikk!
A DC elavult, nem értem miért használják ilyen sokan Kelet Európában…
május 7, 2008 at 6:15 de.
érdekes adatok, thx! 😀
május 7, 2008 at 7:39 de.
welt: ha csak 1 mp3-at (ma hallottad a rádióban, és mi ez?) szeretnél leszedni, arra tökéletes. mi erre használjuk, egyébként torrent
május 7, 2008 at 8:28 de.
Egyetértek mikee-vel, illetve hozzátenném, hogy a torrent és a dc célterülete teljesen más. Míg a torrent a friss dolgokkal foglalkozik, a dc-n megvan minden alternatív adat. Mikee példája itt tipikus. Ennél alternatívabb csak a kazaa meg a napster volt annak idején …
május 7, 2008 at 9:56 de.
“Népszerűségüket mutatja, hogy a RapidShare [..] közel 3.5TB adatot tárol jelenleg”
És ez kiemelkedő adatmennyiség? Én közel 1TB adatot tárolok itthon, filmeket, sorozatokat, zenéket, de van olyan felhasználó aki ennél sokkal többet. Bár az igaz, hogy én nem osztom meg 150 Gbit/sec-es hálózaton mindezt (legfeljebb 768 KBit/sec-en tehetném a feltöltési sebességem miatt).
május 7, 2008 at 10:31 de.
“With 230 Gigabit/s of Internet connectivity and 4.5 Petabytes of storage, RapidShare is one of the biggest and fastest web hosters world wide.”
ezek szerint kicsit többet tárolnak ők…
május 7, 2008 at 14:11 du.
jocikk, koszi 🙂
május 7, 2008 at 18:42 du.
érdekes adatok, történelmi szempontból, de még érdekesebb lett volna valami napjainkból, hogy a kedves olvasók lépést tarthassanak az információs szupersztráda szélsebes száguldásával
május 7, 2008 at 19:36 du.
A Petabyte a Terabyte 1024 szerese tudtommal 😉
május 7, 2008 at 19:38 du.
Egyébként tudom, hogy DC-t főleg a régebbi zenék letöltésére használják, de arra meg ott van a Limewire!
május 8, 2008 at 11:03 de.
Nem tudjátok mi van a hazai torrentekkel?
Újabb razzia?