A megjelenése óta a világ összes pécés játékosa a Spore-ról beszél; hol az a téma, hogy jó-e a játék, hol az, hogy milyen vicces lényeket lehet benne alkotni, legújabban pedig a másolásvédelem ellen lázonganak a játékosok.
A játék a SecuROM másolásvédelmi eljárás egy módosított verzióját alkalmazza, ami telepítéskor az interneten ellenőrzi, hogy eredeti lemezt, vagy másolatot használunk-e (később ezt tíznaponta megismétli). Ez aránylag gyakori megoldás mostanában, még egyszemélyes, internetkapcsolatot amúgy nem igénylő játékoknál is előfordul. A felháborodás oka az, hogy a védelem egy játékot összesen háromszor enged telepíteni, negyedszerre letiltja a kódot, amit a játékhoz kaptunk.
Ha Windows-újratelepítés, új gép, vagy hasonló ok miatt már negyedszerre installálnánk, fel kell hívnunk a kiadó Electronic Artsot telefonon, bediktálni a kódunkat, elmondani, miért szeretnénk már negyedszer telepíteni, és ha jogosnak tűnik az igényünk, feloldják a tiltást. (Hasonló módszert alkalmazott a Mass Effect pécés verziója is nemrég, de ott a felháborodás hatására kikapcsolták ezt a funkciót.)
A tiltakozás leglátványosabb formáját az Amazon webáruházban figyelhetjük meg, ahol a vásárlók minikritikákat írhatnak a termékekről, és osztályozhatják azokat. A Spore eddig feltöltött 1300 vásárlói tesztjéből több mint 1200 egy csillagot adott rá a maximális ötből, kiemelve, hogy maga a játék jó, a másolásvédelmet büntetik a minimális pontszámmal. Így az a fura helyzet állt elő, hogy a Spore egyszerre a legjobban fogyó, és az egyik legrosszabb átlagos értékelésű termék az egész áruházban. A tesztek írói néha egészen vicces túlzásokba esnek: “Nemrég volt végbéltükrözésem, de ez a másolásvédelem simán rosszabb annál”, írja az egyik háborgó vásárló, “Nem fogok 50 dollárt fizetni egy játékért, ami ilyen hülyeségekkel zaklat, inkább lemondom az előrendelésem, és a kalózverziót választom”, így egy másik.
A magyar Electronic Artsnál kérdésünkre elmondták, hogy a terméktámogatásuknál egy nem emelt díjas vonalat tartanak fenn az új kódok igénylésére. Így legalább magyarul szabadkozhatunk a telefonban, amikor kikérdeznek, hogy miért óhajtjuk negyedszer telepíteni a játékot. A Spore dobozán, és a kézikönyvében egyébként csak arra figyelmeztetnek, hogy a játék aktiválásához internetkapcsolat szükséges, a három telepítés utáni procedúráról egy szó sem esik.
Sunyialattomos? Igen. Legális vásárlót sz*patja? Igen. Ért valamit a kalózok ellen? Nem, de nem is az a cél. Bevételt teremt SecuROMéknál, EA-nek kiváló ürügy az árak minél magasabbra tornászásában, termeli a bevételt a távközlési mamutoknak, munkahelyeket teremt, növeli a GDP-t, mindenki jól jár. Csak a rendes vásárló van letojva vastagon.
Forrás: index.hu
szeptember 11, 2008 at 18:38 du.
Hát nem tudom mi értelme van megvenni:) Vagy is hát azért vedd meg hogy a te általad kreált lényeket mással oszd meg annak nem sok értelme van szvsz. És igen megint a rendes vásárló sz*pja meg. Grat nekik.
szeptember 11, 2008 at 18:55 du.
Pont a témába vág ez a kis írás:
http://azbeszt.blog.hu/2008/07/23/ne_lopja
szeptember 11, 2008 at 19:09 du.
Miért kellene az asva.info-ra ilyen cikkek? Már ez a lap is a látogatottságra megy nem pedig arra, amiért valóban született…
szeptember 11, 2008 at 19:12 du.
De a legjobb az egészben az, hogy amíg az, aki becsületesen megvásárolta, és telepítené negyedszer is, az megszívja, telefonálgathat összevissza, aki meg a crackelt verziót használja – teljesen ingyen – az meg röhöghet a markába, és annyiszor telepítheti újra, ahányszor csak akarja. Mert ugye nincs olyan szoftver, ami nem törhető fel. Grat, EA!
szeptember 11, 2008 at 19:50 du.
Szerintem kellenek ilyen cikkek is. Ha itt nincs szó erről nem is tudok róla. Remélem kikapcsolják ezt a vevőt károsító baromságot. Ha megveszek egy játékot hadd telepítsem már annyiszor a gépemre ahányszor akarom, ne kelljen nekem szabadkoznom, aki pénzt adott érte…
szeptember 11, 2008 at 20:07 du.
bithumen.us megdöglött, használjatok .be -t, dnsexit bekaphassa bajával együtt.
szeptember 11, 2008 at 20:37 du.
Csak olyan játékokat veszek meg, amikről tudom hogy újra és újra előveszem. Számomra megvenni egy játékot olyan mintha egy dísztrágyat vennék. Persze nem állítom ki a szoba közepére, vagy nem akasztom a falra. Mégis valami maradandó, valami a puszta adaton kívül amit kiírhatok egy lemezre. Ha úgy tetszik egy emlék, egy darabka történelem. Hallottam a védelemről az EA hírei között, ennek ellenére nem bánom hogy kiadtam érte 15ezer forintot (ennyibe került a Galactic Edition).
Sajnálom ha emiatt bárki lehülyéz, lebuziz, vagy leszaroz, pláne hogy nem vagyok olyan aki megengedhetné magának hogy ilyesmire szórja a pénzt, de nem számít, nem az a fontos ki mondja, az a fontos, senki mondja.
szeptember 11, 2008 at 20:53 du.
Bithu nem megy :/ Megint új címük van??
szeptember 11, 2008 at 20:54 du.
“This website has been closed by DNS-EXIT.com due to violation of abuse policy.”
szeptember 11, 2008 at 21:09 du.
aszfalt .be végződésű címe működik.
szeptember 11, 2008 at 21:15 du.
Nagyszerű. Aki 10 év múla telepít legális spore-t, az hol aktiválja?? Ha eladom 3 telepítés után akkor mi van?? Hajrá kalózmásolatok! 1ébként egy baromságnak tartom, le sem szedtem.
szeptember 12, 2008 at 7:37 de.
Speciel eladni dobozos játékot ugyanúgy illegális, akárcsak más szoftver licenszt…
Akkor már többet érsz vele, ha letöltöd…
szeptember 12, 2008 at 7:41 de.
Bocsánat, tévedtem. A licensz azt mondja egy alkalommal eladhatod.
szeptember 12, 2008 at 8:46 de.
Én szívesen adnék nekik egy domain nevet, mert tiszta vicc már a történet! 🙂
szeptember 12, 2008 at 9:51 de.
“ennek ellenére nem bánom hogy kiadtam érte 15ezer forintot (ennyibe került a Galactic Edition).
Sajnálom ha emiatt bárki lehülyéz, lebuziz, vagy leszaroz”.. Én csak egy beképzelt majom verébnek gondollak,akivel megvették ezt a xart,megérdemled looser.