Példátlan tettet hajt végre a brit Marillion zenekar: egyenesen a fájlmegosztó portálokra tölti fel új lemezét. Cserébe azt várja, hogy a rajongók így megtakarított pénzüket koncertjegyre költik. A zeneipar nincs elragadtatva a lépéstől.

Amikor a kiadók már úgy vélik, ennél nem lehet rosszabb, ami a letöltések elharapózását illeti, a veterán brit együttes, a Marillion úgy döntött, fájlmegosztó portálokon is elérhetővé teszi friss albumát. Ezzel a Marillion túlszárnyalja a Radioheadet, a Coldplayt és a Nine Inch Nailst is, amelyek új lemezeiket honlapjukról is elérhetővé tették.

Tegyük hozzá, a Radiohead 2008-as válogatáslemezét már az EMI segítségével dobta piacra.

A Marillion tizenötödik albumát, a Hapiness int he Roadot azonban nem csupán a saját honlapján teszi letölthetővé, hanem hivatalosan is föltöltik olyan, világszerte népszerű megosztóportálokra, mint a PirateBay, a Mininova vagy épp a LimeWire.

Mivel a szerzői jog a saját tulajdonukban van, így ez azon kevés lemezek egyike lesz, amelyet minden félelem nélkül le letölthet majd mindenki, hiszen nem szeg meg vele semmiféle érvényben lévő szerzői jogot.

A nyolcvanas évek közepén igen népszerű Marillion mindig is alkalmazta a legújabb informatikai lehetőségeket, hiszen az elsők között, a kilencvenes évek közepén már saját honlapjukon is elérhetővé tették muzsikájukat.

Keresik a rajongókat

Most billentyűsük, Mark Kelly úgy nyilatkozott: ugyan nem támogatják az illegális fájlmegosztást, a gyakorlatban rengetegen töltenek le zenét a világhálóról. Mint mondta, tudni szeretnék, merre találhatóak azok a rajongóik, akik a fájlmegosztó portálokat használják. Ha szeretni fogják az albumot, akkor arra fogják őket bátorítani, hogy ha már ingyen jutottak hozzá a lemezhez, akkor legalább a turné egyik koncertjére fizessék ki a jegy árát.

A Radiohead 2007-es albumát, az In Rainbowt úgy jelentette meg portálján, hogy azt kérte a letöltőktől, annyit fizessenek, amennyit gondolnak. A Coldplay első kislemezét teljesen szabadon lehetett letölteni, akárcsak a Nine Inch Nails 2008-as lemezét.

Az olyan előadók pedig, mint Madonna, már elsősorban a koncertektől várnak jelentős bevételeket.

A brit lemezipari szövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a Marillion lépése nem jelenti azt, hogy mindent szabadon lehet megosztani, engedély nélkül, hiszen nincs minden művész olyan pozícióban, hogy olyan lépést engedjen meg magának, mint a brit együttes.

Mark Meharry, a Marillionnal együtt dolgozó Music Glue internetes portál alapítója szerint ugyan a zeneipar a megosztást lopásnak tartja, kereskedelmi szemszögből viszont azért hasznos, mert a lehető legtöbb zenerajongóhoz lehet így eljutni olcsón, világszerte.

Forrás: inforadio.hu