Jelentős csapást mért az olasz Guardia di Finanza streaming oldalak csoportjára. Az elmúlt napokban történt akció során egy olyan hálózatot vettek célba, ami 50 oldalt 41 szerveren és 3 kontinensen átívelve üzemeltetett, több mint 340 ezer regisztrált felhasználóval. Ebből, ha minden igaz, egyelőre három szervert foglaltak le, közvetlenül Olaszországban.
A streaming oldalak népszerűsége az utóbbi időben jelentősen megnőtt. A technológia megérett, a sávszélességek általában rendben vannak és alkalmasak a valós idejű lejátszásra. Persze a torrent továbbra is népszerű, de van egy réteg, aki nem akar bajlódni a letöltésekkel, nem tárolja a sorozatokat, filmeket, hanem egyszerűen csak meg akarja nézni a sorozata aktuális részét, akár a laptopja előtt, ebédidőben. Idehaza is sok ilyen oldal van, és bizony nem is gondolnánk, milyen sokan használják őket.
Az Alexa.com statisztikája természetesen nem pontos, és feltétlenül mérvadó, ám azért valamennyi iránymutatást tud adni, hova is helyezzük ezeket az oldalakat. Itt van például két hazai film és sorozat streaminggel foglalkozó weboldal, amelyek bent vannak az Alexa magyarországi top 100-as listájában.
A grafikinokról látható, hogy a népszerűségünk egyértelműen nő, a streaming portálokat egyre többen nézik. Nyilván már felnőtt az a generáció, akinek a torrent lassú, unalmas, sokkal egyszerűbb azonnal megnézni valamit. Őket nem zavarja a reklám, a három négy átkattintás, vagy a gyengébb minőség. (A hazai torrent oldalakról például már egész jó arányban kezdenek kikopni a CAM-es filmek, míg a streaming oldalak lassan már az elsődleges forrásai az ilyen első verziós kópiáknak.)
Az ilyen oldalak jogi helyzete is hasonló, mint egy egy trackeré. Sokszor, ahol listázva vannak a filmek vagy sorozatok, nincs is fent a tartalom, hanem második, vagy harmadik weboldalon keresztül tudjuk csak megnézni őket. Ettől persze még nem feltétlen legálisak, de tény, hogy ők maguk nem tárolnak illegális tartalmat, csak linkelnek rá, illetve a közben megjelenő reklámokból, vagy éppen a reklámmentességet biztosító tagsági díjból pénzt szereznek. De ahogy látszik, azért előbb-utóbb elkapják ezeket a csoportokat is, főleg ha nagyra nőnek. A jelenlegi ügyben eddig öt gyanúsítottat helyeztek őrizetbe a rendőrök, a becslések szerint a weboldalak évi 40 millió eurós kárt “okoztak”. A vádlottak akár 5 év börtönt is kaphatnak.
május 31, 2016 at 10:23 de.
azért az alexás képekben ki lehetett volna takarni a domain címeket szerintem…
június 1, 2016 at 11:55 de.
Teljesen mindegy, mert már nincs olyan szerver mögötte, ami tárolja is a tartalmakat, pl. a retek klub a cím kiírását nem tudja letiltani, hála a jó istennek.
június 1, 2016 at 11:59 de.
Minden szervert lefoglalnak, aminél főleg a ma már nem játszott illetve kereskedelmi forgalomban nem kapható filmek/sorozatok vannak. Az M-RTL pl. mindent letiltat, ami nem a saját szerverén van, a saját szerverére meg korlátozottan teszi fel a tartalmakat. Állítólag a ProArt sem érti, hogy miért foglalkozik a jogvédő szervezet az ilyen Retek KLUB-os műsorokkal.
június 6, 2016 at 16:10 du.
Kárt okoztak? Ugyan mivel? Ez már majdnem ugyanaz a kategória, hogy felveszem videóra, és megnézem később. Egyszer már bizonyíttatni kéne egy tökös bíróságnak a károkozás tényét, nem csak kijelenteni ex has, hogy ennyi meg ennyi millió a kár. Ja, hogy erre várhatok? Na, ez a baj!
június 10, 2016 at 7:17 de.
Retek klub izél, hogy nem játsszák a sorozataikat és másnak sem engedik közzétenni(pl. NAVA).
június 10, 2016 at 7:19 de.
Retek klub izél, hogy nem játsszák a sorozataikat és másnak sem engedik közzétenni(pl. NAVA).