Mint ahogy arra az Asva.info olvasói emlékezhetnek a BME Média Oktató és Kutató Központja az elmúlt évben kutatást végzett a letöltések gazdasági hatásairól. Megszülettek az első eredmények, ezeket szeretnénk most megosztani a közösséggel, fellebbentve a fátylat a kutatás eddig titokban zajló részleteiről is.
FONTOS: a kutatás befejeződött, a cikk elkészült, de ilyenkor az a szokás, hogy az eredményeket még nem engedjük lehivatkozni, mert a dolgozatnak át kell mennie a kollégáink szűrőjén is. Ha ez megvan, csak akkor válnak hivatalossá az alábbi adatok. Azért döntöttünk úgy, hogy a végleges állapot elkészülte előtt megosztjuk veletek a részteletek, mert szeretnénk, ha tőlünk, és nem máshonnan tudnátok meg a kutatás részleteit.
Mit csináltunk?
Azt tűztük ki célul, hogy megnézzük, a bittorrent alapú fájlcsere milyen hatással van a hagyományos piacokra. Hosszan gondolkodás után (aszempontokat lásd a cikkben) végül úgy döntöttünk, hogy a magyar trackereken elérhető filmek forgalmát vetjük össze ugyanezen filmek mozis forgalmazási adataival. Ennek érdekében 2008 folyamán megfigyeltük, hogy milyen filmek elérhetők néhány magyar torrent-oldalon, és összevetettük ezeket az adatokat egyrészt a port.hu moziműsorával, másrészt a Nemzeti Filmiroda forgalmazási adataival.
Mit találtunk?
Az adatokat statisztikai módszerekkel elemeztük. Az elemzés során azt vizsgáltuk, hogy 2008 áprilisa és júniusa között milyen összefüggés van egy film letöltésinek száma, és egyes moziforgalmazási adatok között. Amit találtunk az nagyon tanulságos:
- a letöltött filmek 5%-ra igaz az, hogy egyszerre ment moziban és volt elérhető a trackereken.
- a letöltött filmek 90%-át nem játszották moziban a megfigyelt 3 hónapban.
- az ismert lakhelyű torrentezők harmada olyan településen él, ahol nincs mozi.
- nem találtunk semmiféle összefüggést a letöltések száma és az eladott mozijegyek között. Semmit. Sem pozitív, sem negatív kapcsolat nincs a két változó között. Azaz, ha minden igaz, nem áll az a mondás, hogy egy letöltés = egy elmaradt mozilátogatás, de az sem, hogy amit sokan letöltenek, azt majd sokan meg is nézik.
- nagyon erős pozitív összefüggést találtunk viszont a letöltések száma és azon mozik száma között, ahol a filmet játszották. Magyarán: minél több helyen játszottak egy filmet, annál többször töltik is azt le. A filmet játszó mozik száma szerintünk attól függ, hogy mennyit költenek el egy film marketingjére. Az eredmény azt mutatja, hogy minél erősebb egy film marketingje, annál jobban hat az a letöltések piacára is.
- erős, negatív összefüggést találtunk a letöltések száma és film mozis élettartama között. Minél rövidebb ideig ment a mozikban a film, annál többször töltik azt le az interneten.
Az eredményeket nem értelmezem itt most tovább, mert kíváncsi vagyok, hogy nektek milyen észrevételeitek vannak ezekkel a megállapításokkal kapcsolatban.
Az adatokat anonimizált, sterilizált formában hamarosan mindenki számára hozzáférhetővé szeretnénk tenni, hogy más is dolgozhasson velük, ha úgy tartja kedve. Ezzel kapcsolatban is érdekelne a véleményetek.
Hogyan tovább?
A mostani kutatás csak 2008 áprilisa és júniusa közötti időszakot elemzi szeretnénk kiterjeszteni az elemzést az egész évre. Szeretnénk az elemzésbe új dimenziókat bevonni, és a mozi-statisztikák mellett a DVD forgalmazási és (online) videotékás adatokat is bevonni az elemzésbe. Szeretnénk más protokollokat is megnézni. A további melóban nektek nagyon nagy szerepetek van, ahogy eddig is nagyon sokat segítettetek akkor, amikor összepárosítottátok a torrent neveket a mozi filmcímekkel. Segíthettek például azzal, hogy még többen kitöltitek a lakhely mezőt az adatlapokon, mert akkor még pontosabb képet tudunk kapni az elemzés során. Segíthettek abban, ha vannak adataitok, akkor azt megosztjátok velünk, hogy ne kelljen az éj leple alatt adatot gyűjteni. És még van egy csomó ötletünk. Annyi biztos, hogy mindenkinek állunk rendelkezésére, akár emailben, akár itt, a kommentekben, és igyekszünk válaszolni a felmerülő kérdésekre.
Üdv,
Bodó Balázs
BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék
(A cikk Bodó Balázs műve, amely mint olvashattátok egy részeletes kutatás előfutára.)
március 28, 2009 at 14:07 du.
Tanulságos, bittorrent 4ever! 🙂
március 28, 2009 at 14:24 du.
“Hosszan gondolkodás után”
“hogy milyen filmek elérhetők néhány…”
Legalább ezt a két részt javítsd már ki, meee’ annyira nem magyar…
március 28, 2009 at 18:08 du.
ezt a cikket ilyen állapotban nem lett vna szabad publikálni
“nem találtunk semmiféle összefüggést a letöltések száma és az eladott mozijegyek között”
ez gondolom filmekre levetitve vonatkozik?tudni kellett vna h mi lett vna ha azt a filmet nincs torrenten a fenti kijelentéshez.
március 28, 2009 at 21:55 du.
Szerintem ez nem maga a publikáció, hanem egy az eredmények nem tudományos szöveggel leírt összefoglalása (az egyetemi publikációk elég sajátos nyelvezettel bírnak, és ez nem olyan egészen :):)
március 28, 2009 at 22:23 du.
uncon: a cikket publikálni.. váá
március 28, 2009 at 23:18 du.
any azért a te nagyon okos mondataidra is azt mondom hogy váá.
március 29, 2009 at 3:23 de.
Kedves Balázs!
A bankszámlaszámom nem kéne? Pusztán kutatási célra? He-he-he. 😀
március 29, 2009 at 3:48 de.
ecceru, van film amit mozban _kell_ nezni, es van ami jo fullhd-n is
március 29, 2009 at 9:15 de.
Hát igen kicsit túl sok adatot kértek.. egyébként ez a kiértékelés, hát nemtudom lehet hogy csak én vagyok nagyon tájékozott, de szerintem ujjat nagyon nem tudtunk meg.
március 29, 2009 at 9:22 de.
Várjuk majd a kutatás más részleteit is, de én is így vagyok vele, attól még, hogy letöltöm, vagy nem töltöm, attól még a moziba csak akkor megyek, ha nagy filmről van szó.
És ilyen magas árakon meg főleg, hogy nem mennek elegen, de az már legyen a mozik és a érdekükbe tartozó sz*rházik baja. Amíg Franciaországban átszámítva 6.000ftért lehet bérletet váltani, és azt magyar fizetésekre átszámolni, kb 2000-2500ft lenne havonta, szerintem ezért az árért kapkodnának.
március 29, 2009 at 9:32 de.
“nem találtunk semmiféle összefüggést a letöltések száma és az eladott mozijegyek között. Semmit.” – Nesze nektek vagdalózó filmesek, ezek után is fogjátok nyugodtan a gonosz warezre ha nem fogy valami (véletlenül sem azért mert “crap”), csak mert ez a divat. 🙂
március 29, 2009 at 10:58 de.
@Rrs
lehet, hogy egy kutatáshoz kell egy-két adat, ezek már csak ilyen dolgok, de nem megéri, ha hivatalosan be lehetne bizonyítani, hogy azoknak a veszteségeknek, amik miatt a jogvédők pattognak, semmi köze nincs a letöltésekhez? Szerintem ez a kutatás pont az olyan kis mitugrász letöltőkért van, mint te, akik meg sem érdemlik, hogy a seggüket védje. Az mondjuk könnyen lehet, hogy “ujjat” nem fogsz találni, mert nem helyszínelésről van szó, szóval testrészeket ne várj, de a szó amit te keresel ez : új.
március 29, 2009 at 11:56 de.
@Krix
1. Az teljesen rendben van, hogy hivatalosan be lehetne bizonytíani, persze biztos lesznek olyanok akik ha kell azt is elárulják milyen ágyban alszanak, de azért szerintem mindenki csak óvatosan adja ki az adatait. Ennyit akartam csak ezzel kifejezni.
2. Nem tudom miért kell egyböl sértegetni, de sebaj jellemre utal (grat), és igen látom a helyesírási hibákat sikeresen észrevetted örülök hogy ezzel is szaporítottad mondanivalódat +1 mondattal, gondolom 2 “j”-vel neked milyen nehéz lehetett értelmezni a mondatot…
béke
március 29, 2009 at 12:01 du.
Az emberek a torrenttől függetlenül elmennek moziba ha van a közelükben.. én is megyek.. Watchmen-en voltam legutóbb.. És mivel a moziban futó filmek nagy része sokszor mozi minőségben áll csak rendelkezésre torrent oldalakon amit én alapban nem szedek, ezért én se értem hogy a mozik miért a warezra fogják a dolgot.. akinek igénye van arra hogy minőséget lásson vagy bemegy a moziba (bár a minőség azért itt néha kétséges)vagy megvárja a normális r5-ös vagy screenert vagy a dvd-t.
Azt meg hogy a magyar mozik sokszor fél évet / évet késnek egy filmmel, és szeretik ezt a külföldi kiadókra fogni akiknek meg a haszon a fontos, ergo nagy az esélye a dolognak hogy a magyar beszerzők lúzerek, és ennyi idő kell nekik hogy leérjen az hogy ezeket a filmeket moziba kéne nézni.. és akkor mi már láttuk..:) Ez meg már a mozik felelőssége:D
Pl. a Terminator: Megváltás is jó késéssel kerül a hazai moziba.. Csak hogy egy új példát mondjak…
március 29, 2009 at 15:34 du.
Lehet itt bizonygatni bármit is… Változtat ez valamin? Kétlem. Jó persze ez egy tanulmány vagy szakdoga ki hogy hívja kinek mit jelent és nyilván arra szánták ezt burkoltan, hogy majd felnyitja a döntéshozók szemét, de azért lássuk be ez igen kevés ahhoz hogy érdemben bármi is történjen már ha egyáltalán lesz visszhangja a dolognak a médiában / köztudatban.
március 29, 2009 at 17:20 du.
Végre valami értelmes médiakutatás, minden tiszteletem Bodó Úrnak, aki a Mindentudás Egyetemén is bebizonyította, hogy van a területnek magas szinvonalú kutatója is… Csak így tovább és újságíróként én is kíváncsian várom a teljes kutatást.
március 29, 2009 at 22:48 du.
Hahó,
itt vagyok, ha van kérdés. Igen, ez valóban egy rövid, magyar nyelvű összefoglalója egy 30 oldalas, angol nyelven készült cikknek. Amint megfuttattuk a kollégákkal, küldöm a linket ahhoz is.
@ BonFire. küldd privátban! 🙂
március 30, 2009 at 6:32 de.
)mk(: terminátor még viszonylag jó helyen van http://www.imdb.com/title/tt0438488/releaseinfo
ahogy nézem benne vagyunk a második rostában a júl 4.ei premiert illetően azaz “nem” maradunk le róla, vannak ennél jóval gázosabb filmek
március 30, 2009 at 8:19 de.
Es ezt az ASVA dolgozoi is olvassak?
Fel is fogjak?
Vagy csak a sajat velt igazukat fujak a mediaban?
március 30, 2009 at 10:27 de.
Nem az ASVA, PROART!!! De mind1
március 30, 2009 at 14:31 du.
Ja én benéztem a cuccot 1 hónappal.. ott kb. egy hét késés van az még nem vészes.. 🙂
március 31, 2009 at 11:39 de.
Érdemes lenne megnézni a Magyarországon nem forgalmazott filmek letöltésének arányát is. Azt is érdemes lenne bevonni, ha technikailag lehetséges, hogy adott filmet miért tölt le az ember, gondolok itt pl. BSG-re, aminek egy hete vége, a TV2 nem tudom hogy áll a leadásával és még a szinkronja is kritikán aluli (láttam belőle kb. 5 percet, rájöttem, hogy nekem inkább az eredeti szinkron kell). Ehhez még hozzá jön, hogy az adott sorozat itthon, TV-ben PAL minőségben jön, míg a letöltött, TV-ből felvett amerikai release 720P-s (persze akinek van rá igénye, akinek nincs, az tölti a divx-et). Szóval elég összetett ez a dolog.
Moziba meg már csak azért se megyek, mert kényelmetlen a szék, kicsi a lábtér, hangos a film, ha nem hátul ülsz, túl nagy a vászon, ha tele van a mozi, nincs elég kartámasz, a kezdés időpontja után fél órával is még reklámok mennek, stb.
Nem, köszönöm, ez nekem nem kell 🙂
március 31, 2009 at 19:29 du.
Szerintem az is érdekes lehet, hogy a – hagyományos elnevezés szerint – “művészfilm” illetve “kommersz film” alapján végzett bontásban milyen letöltési/moziban megtekintési arányokat találunk.
Nyilván a “művészfilm” (“szerzői film”?) kategóriába tartozást nem szubjektíven, hanem a forgalmazók besorolása alapján kellene eldönteni. (Art Mozi hálózat)
Ebben például az is érdekes lehet, hogy meg lehetne vizsgálni a valódi igényt az olyan filmekre is, amit M.o.-n még/már nem forgalmaznak. De ez lehet, hogy túlmutat az eredeti kutatási témán.
március 31, 2009 at 22:07 du.
Egy megjegyzés ide. A napokban mutatták be nálunk az Unbornt. Na, én kíváncsi voltam már rá, ugye USA-ban bemutatták már januárban. Kerestem a torrenten, de csak olyan kamerás vibráló felvételek voltak, hogy úgy döntöttem, majd várok, míg lesz DVDrip. Mit tesz isten, mire Magyarországra eljutott, addig már a torrenten megjelent az igen jó minőségű DVDrip, és már magyar felirat is volt hozzá, a magyarországi premier előtt, márciusban!
Talán ha nem várnának 3 hónapot a premierrel, a moziba is többen elmennének, legalábbis a türelmetlenebbjei.
április 1, 2009 at 12:39 du.
Totális no comment. Ez történik,amikor érzelmi dolgokat kifelejtenek egy “képlet”ből nyilván arra mégnemjöttek rá, ezért azt bele sem kell rakni.
A gazdaságra jó hatással van. Ez félig igaz rövidtávon. De a filmipar eligénytelenedik, pénzhiján egyre lejjebb megy a szint, egyre kevesebb szakember tud a szakmában dolgozni, aztán megdöglik. Utána?
Mit fognak letölteni? Győzike fürdik.avi? Kelemen anna fagyit eszik a kiskutyájával.mov?
Zene detto. kezd eligénytelenedni, amikor a zene pont egy lelki táplálék.
Ilyen gazdasági szakemberek mellett nemcsoda hogy világválság van.
én nem tudom elhinni,hogy magyarország legkeményebb egyetemén ekkora “okosok” vannak.
A cikk első fele: nincs semmilyen összefüggés a letöltés és az eladás között. Hogy lehet ekkorát hibázni? Még jó hogy nincs. Eleve a az ötlet rossz. 10.000 embert kell megkérdezni minden korosztályban, minden lakhelyen (falu,kisváros,Budapest, hegy, Alföld), – hogy mi a helyzet. Körülöttem 10/10 ember mondja,hogy dehogy megy moziba, inkább letölti,mert olcsóbb.
Ez szégyen. Gratula Műegyetem.
cikk: http://www.hwsw.hu/hirek/38459/fajlcsere_letoltes_film_zene_mozi_latogatas_bme_magyarorszag_tanulmany.html
április 1, 2009 at 19:59 du.
@Slab
Kedves Slab, sokadjára olvasom újra a kommentedet, de nem értem. Megpróbálom mondatonként.
Milyen érzelmi dolgokat kellett volna beletennünk egy statisztikai elemzésbe, ami nem kérdőíves felmérésen, hanem adatgyűjtésen alapul? Hogy mennyire érzi magát rosszul egy torrent, miközben letöltöd? De ha elmagyarázod, és van adatunk, belevesszük ezt a dimenziót is.
Hogy eligénytelenedik-e a filmipar a letöltésektől, nem tudom, az biztos, hogy soha ilyen jó évet még nem zárt Hollywood: http://arstechnica.com/media/news/2009/01/what-piracy-movie-biz-sees-record-box-office-in-2008.ars
Ugyanezt találtuk itthon is: Bár nagyon sok filmet töltenek le, ez nincsen negatív hatással a jegyeladásokra. lehet, hogy körülötted 10 emberből 10 azt mondja, hogy nem megy moziba (ez egyébként azt jelentené, hogy a letöltés negatív hatással van a jegyeladásokra), de mások párszázezer meg elmegy. Legfeljebb te nem ismered őket, de ez még nem jelenti azt, hogy nem is léteznek.
Tehát a filmipar köszöni jól van. Ha meg az érdekel, hogy egyébként ingyen milyen filmeket lehet legálisan letölteni, akkor én ezt javaslom letöltésre, a legjobb egész estés rajzfilm a GITS II óta.
http://www.sitasingstheblues.com/
Zenében detto:
http://www.jamedo.com nyugodtan böngéssz.
április 1, 2009 at 20:00 du.
bocs, helyesen http://www.jamendo.com
április 1, 2009 at 20:24 du.
Slab!
“Körülöttem 10/10 ember mondja,hogy dehogy megy moziba, inkább letölti,mert olcsóbb. ”
Csakhogy ez sem jelenti azt, hogy az a 10 ember elmenne moziba, ha nem tudná letölteni. Lehet, hogy egyszerűen csak nem nézné meg.
Ha a Ferrarikat ingyen osztogatnák, mindenki kérne magának. Viszont nincs ingyen, így nincs is mindenkinek. Ilyen egyszerű.