Örülök, hogy az asva.info megnyitotta kapuit és leközölhetünk saját cikkeket és gondolatokat. Egyre jobban foglalkoztatnak engem a torrent és fájlmegosztás körül forgó hírek és események, mint gondolom mindenkit, aki megfordul ezen a site-on. Így veszem a bátorságot és megosztom veletek gondolataimat, véleményemet és tapasztalataimat, na meg felhívni kapcsolódó cikkekre a figyelmet, amelyekkel talán nem is találkoznátok máskülönben.
Első cikkem alapgondolata egy érdekes blogbejegyzés alapján ötlött a fejembe, amelyhez aztán több és több dolog kezdett kapcsolódni, így már indulásból egy többrészes cikksorozatot tárok elétek.
Ahogy a címből is kitűnik a DRM-ről és a fájlmegosztással (amely nagy része ugye torrentezés) való kapcsolatáról lesz szó. Biztos sokan ismerik már a kifejezést és van egy kialakult véleményük az említett technológiáról. Személy szerint az utóbbi időben kezdtem saját fizetést kapni és egyre inkább „legális” digitális tartalom fogyasztóvá válni, így egyre többet találkozom a DRM-el és annak hátrányaival.
Lényegesnek tartom, hogy kiskoromban olyan világban nőttem fel, ahol nem hallottam a szerzői jogvédelemről (tehát önhibán kívül egyszerűen nem informáltak róla), én értettem legjobban a számítógépekhez a családban (így nem mondták az ősök, hogy ezt meg azt nem szabad kisfiam), floppy lemezeken cserélgettünk mindenfélét, nem volt DRM és örültünk, amikor végre lett internetünk, így megszabadulhattunk már a CD-k nagy részétől is. Egy olyan világ, ahol azt cseréltük és osztottuk meg egymással, ami a legjobban tetszett, folyamatosan válogattunk és toplistákat állítottunk össze, nem zavart minket semmi a floppy és CD lemezek utánpótlásán kívül. Ahol csak a tartalom minősége és felhasználási szabadság számított. Bárcsak most is így láthatnám a dolgokat, de miért is nem lehet, lehetne egyáltalán…? (a torrent oldalakon, a közösség tagjaként sokan érthetik, hogy miről beszélek)
Ha régen felmerült volna a lehetősége annak, hogy nagyon minimális költségekkel és szupergyors sebességgel lehetne eljuttatni a fogyasztókhoz a digitális tartalmat, ráadásul világszinten, biztosan kapva kaptak volna az alkalmon, ehelyett most mikor a technológia olyan szinten áll, hogy ez játszi könnyedséggel megvalósítható lenne, mégsem ezt tapasztaljuk. Ehelyett akadnak mindenféle lehúzó, akadályozó és rendkívül frusztráló kezdeményezések és megvalósítások, mint: DRM, SOPA, PIPA, ACTA és mások…
Összegezve, most, hogy felnőttem a feladathoz, hogy „legális”, digitális tartalomfogyasztó legyek és szeretem támogatni a kedvelt tartalmak alkotóit, elvárnám cserébe ugyanazt a régi érzést, vagy még többet! A technológia adott, a vásárlás ennek ellenére nehézkesebb, mint lennie kellene és a végeredmény, azaz a vásárlás, a tulajdonba vétel utáni érzet nem az igazi, sokszor pedig kényelmetlen is.
Ha a lehetőségek adottak, akkor miért tartunk a jelenlegi helyzetnél? Mikor várható változás, sokat kell még várni? Miért kell várni egyáltalán és miért nem lehet nagyobb előrelépésekről hallani? (kisebb kezdeményezések azért akadnak) Miért a megszorítások vannak túlsúlyban és miért lesz egyre és egyre több belőlük?
Ezen kérdéseket és válaszokat próbálom boncolgatni az elkövetkezendő részek folyamán, persze csak ha lesz igény a folytatásra…
Folytatása következik.
A cikket írta: Ningen
március 16, 2012 at 10:32 de.
Várjuk, várjuk! 🙂
március 16, 2012 at 11:03 de.
drm qq a legszanalmasabb dolog ami a neten letezik, foleg egy magyartol ami olyan faj hogy soha semmit nem venne meg eredetiben.
március 16, 2012 at 11:19 de.
Én vettem pár játékot eredetiben megjelenéskor. Miután csak a szívás volt/van velük többet nem vásárolok.
március 16, 2012 at 12:05 du.
Eleg gyenge cikk lett sajnos. Ennek igazan semmi ertelme. A DRM mar egy lejart tema amugy is, akik eddig hasznaltak es belattak, hogy semmi ertelme, azok mar reg valtottak, akik meg nem, azok nem is fognak meg egy jo darabig.
március 16, 2012 at 14:21 du.
@Anonhun555 2012. március 16. 12:05 :
Barcsak igazad lenne es valoban lejart tema lenne…
Kar, hogy folyamatosan kerulnek bele ujabb fele DRM-ek a mai jatekokba, e-bookokba, audio lemezekre, akarmibe…
március 16, 2012 at 15:20 du.
Hiába a DRM, előbb utóbb az is megkerülhető. A Microsotf is használ DRM technikákat, konkrétan hardware szignózást is, de hiába, mert egy-egy új furfang megjelenése után már legkésőbb egy héten belül van illegális megoldás. Van egy XBOX 360-asom. Új lemezformátum került forgalomba, csak azért, hogy a másolásvédelmet erősítsék. Egy héten belül kint volt az új technika kivédésére szolgáló leírás, és hogy hogyan kell kiírni az újfajta lemezeket. Emellett, a benne lévő vinyón van egy egyedi azonosító, amit maga a konzol sem tud pótolni. A DVD meghajtójában is spéci firmware ketyeg, ami a lemezek eredetiségét ellenőrzi. Ha ezt az egyet lecseréled, akkor gyakorlatilag nyertél, és az összes többi hiába van. Az én gépemben okosított firmware van, 2,5-3 éve nem veszi észre a Microsoft. 4 eredeti játékom van, mert azokat érdemesnek találtam arra, hogy kifizessem érte azt a majdnem 20 000 Ft-ot (igen, játékért), mert az jó, és az alkotója megérdemli, hogy jutalmazzák munkáját. Ha nem 20k lenne, hanem mondjuk “csak” 5, akkor többet vennék meg, de most azzal, hogy egy óccsó Maxxel DVD-re kiírok egy játékot, és ezzel 20k-t spórolok olyan időkben, mikor “47e-ből meg lehet élni”, … akkor azt hiszem érthető ki miért kalózkodik. A DRM-et meg rakják fel maguknak…
március 16, 2012 at 16:27 du.
@6 Salcay 2012. március 16. 15:20
Pont az ilyen emberek miatt van DRM mint te. Inkább kifizettek évente X összeget “okositásra” mint sem vennétek érte 3-4 játékot. Aki meg ha becsületes – szopókázzon – mert őket bünteti vele a gyártó.
március 16, 2012 at 20:14 du.
@oni: nem, az olyanok miatt, mint én: én elvből nem fizetek olyanért, amit ingyen is megkaphatok. Ezt te úgy nevezed, garasoskodás, én úgy, hogy talpraesettség.
Majd, ha a játékipar nem ver Hollywoodra köröket jövedelmezőségben, fogom őket sajnálni… Bár vásárolni akkor sem fogok.
március 16, 2012 at 21:11 du.
@oni
A DRM nem olyanok miatt van akik illegálisan akarnak bármilyen médiához hozzájutni.
Hogy mi a pontos célja arra még én sem jöttem rá, de kézenfekvő, hogy például aki filmet akar nézni nem legális forrásból, az nem mindenféle védett fájlokat fog keresgélni.
Ha mindenki mindent legális forrásból szerezne be, csak egy dolog változna. Mégtöbb pénze lenne a kiadóknak.
Hogy semmi sem lenne olcsóbb az egészen biztos. Sőt.
március 17, 2012 at 1:15 de.
Amíg van miből játékot/filmet/stb készíteniük, addig miről is beszélünk? Ja, hogy nincs +1 luxuskocsi.
március 17, 2012 at 2:09 de.
@oni Ezt te sem gondolod komolyan. 120megabites net megfizetheto aron otthonra es regiokoddal, meg drm-mel ellatott DVD-krol, BlueRayekrol beszelunk. Csodalkoznak, hogy az emberek warezolnak? Negyedarban adhatnak a HD filmeket, ha akarnak.
@Imurai Te nem talpraesett vagy, hanem ingyenelo. Az a fajta, aki inkabb letolt valamit egy .ru, vagy .cn domainrol, mint fizessen erte 1 dollart. Az a … cigany fajta. A hozzad hasonlok miatt uldozik a fajlcsereloket.
március 17, 2012 at 7:27 de.
@Imurai ez inkább szánalmas kategória
@gombost nem azért drága, mert lemezeken adják, hanem azért mert nincs rá kereslet.
március 17, 2012 at 8:45 de.
Számítottam rá, hogy ennyire megosztja az olvasói tábort ez a téma, azért is kezdtem csak egy ízelítővel. Kb. lefeditek a téma összes lehetséges nézőpontját és igyekszem én is minél alaposabban átvilágítani a DRM-et, így remélhetőleg mindenkinek érdekesek lesznek a következő részek. 😉
március 17, 2012 at 12:41 du.
Marmint mire nincs kereslet oni? Ne viccelj mar!
március 17, 2012 at 14:50 du.
A DRM-el az a legnagyobb problémám, ha olyan műszaki megoldás, ami egy esetleges hardvercserénél lehetetlenné teszi az amúgy jogszerű lejátszást. Ha lefüstöl a DVD-m, vegyem meg újból a filmet is? Na ne.
március 17, 2012 at 16:32 du.
@Anonhun555:
Ez nem cikk, ez egy bo lere eresztett sipakolas, hogy a “DRM rossz, mert nem tudok miatta warezolni, majd meg irok”. Kb. ennyi a lenyege ennek a cikknek. A “nem tudtam rola” dolog meg kivaltkepp vicces, mert a “torveny nem ismerete…” cimu bekezdes nem veletlen kerult bele a magyar torvenyek koze. Es a floppys korszaktol a szelessavig meg eleg hosszu ido volt, hogy osszefusson a “kisfiam, nem szabad” mondattal 🙂 — De amugy igen, en is azutan kezdtem el megvenni – akar visszamenolegesen – azokat a jatekokat, amelyeket szeretek es tenyleg jok. Igaz, sajnos van egy olyan rossz szokasom, hogy tetszenek a diszdobozos kiadasok, amik meg hat khm. annyira nem occok.
Nagyobb problemanak erzem a DRM-mel kapcsolatban, amikor ertelmetlenul korlatoz, pl. -legalis- NWN2 nem volt hajlando elindulni, ha latott debuggert a kornyeken (es miutan hasznalok eleg sokat Visual Studio-t ez munka utan minimum egy restart) vagy hasonlo.
@Imurai: ezt ugy hivjak, ingyeneles. Van egy nepcsoport, aki szinten ezt csinalja most MO-n. Boltbol is lopsz, mert ugy ingyen megkapod?
—
Egyebkent, hogy legyen pozitiv velemenyi s a DRM mellett: Steam. Bar nem tul gyors a keretprogram az utobbi idoben es neha stabilitasban is hagy maga utan kivannivalot, hasznalhatosagban, funkcionalitasban kifejezetten jo es kenyelmes megoldas, mind vasarlas, mind hasznalat szempontjabol. Az idoszakos es a karacsonyi jatekakciokrol nem is beszelve. Aki meg sajnal 1-2-3000 forintot a kedvenc jatekara, az meg haljon ehen, az egy ingyenelo suttyo kocsog.
március 17, 2012 at 17:30 du.
Azért az a steam nem is olyan nagyon jó. Amatőr tákolás, egy szürke vacak.
március 17, 2012 at 21:28 du.
@Tragya: ahahah, leccine. Hasznalhato es viszonylag keves irrealis kotottseg van benne. Hasznaltad mar az Origin overlayat? Na, az az igazi instabil tragya.
március 17, 2012 at 23:15 du.
A DRM csak egy technikai korlát, amit holnap átugrunk.
Nekem az jött le a cikkből, hogy mi a bánatért nincsenek még olyan hazai, magyar nyelvű és mindenki számára elérhető üzletek, webes üzletek, amelyek emberi áron kínálnak médiákat?
Ez egy jó kérdés.
A választ az újonnan alakult tetves kis kiadók és a 20 évvel ezelőtti bevételeiket visszasíró mogul kiadók házatáján kell keresni.
Vagy nem is biztos hogy kell, hiszen 1-2 éven belül ezek el fognak tűnni!
A jövő az lenne, amikor fizetsz 1000Ft-ot egy filmért, akkor az teljes egészében az alkotókhoz jutna.
Az 1000Ft és a 6000Ft közötti különbség teljes egészében a forgalmazók, kiadók zsebét tömi, amit biztosan nem szeretnél.
Ez a ballaszt lehet egy lufi is, amivel tudod mit kell csinálni? 😀
március 18, 2012 at 20:38 du.
hurr durr amúgy te milyen faj vagy? Olyan Kertész faj?