A holland Gazdasági Minisztérium frissen nyilvánosságra hozott kutatása szerint a fájlcsere jót tesz az ország gazdaságának – írja a HWSW.hu. Bár Hollandiába az utóbbi időben keményítenek a jog- (és érdek) védő szervezetek, még mindig elég “szabad” az ország, és megtűrt rossz a fájlcsere. Vagy ezek szerint nem is olyan rossz?
A kutatás szerint a felhasználók a fájlcserével megspórolt anyagi javakat másra költik, ergó a pénz nem vész el, csak máshol, másmilyen formában bukkan fel. Az 1500 fő bevonásával végzett kutatás célja az volt, hogy a fájlcsere (zene, film, játék) gazdasági és kulturális hatásait vizsgálja, mind a letöltők, mind a megosztók, feltöltők szemszögeit figyelembe véve. Az eredmény pedig világos, a fájlcsere kreatívabbá, és nyitottabbá teszi a lakosokat, ezáltal pedig jótékonyén hatást fejt ki az ország kultúrájára.
Megszületett Napster és elindult a grafikon a másik irányba
A kiadók persze nem örülnek annyira annak, hogy a holland fogyasztóknak csupán 2,3 %-a fizet zene-, film-, vagy játékletöltésekért. A holland jog hasonló a hazaihoz; “letölteni nem bűn”, így a lakosok teljes joggal töltik le a legfrissebb albumokat. Az egy-egy albumletöltésen spórolt összeg pedig valamilyen úton-módon úgyis az ország zsebében köt ki, hiszen a felhasználó másra fordítja ahelyett, hogy talicskaszám hordanák Amerikába, a szórakoztatóipar Mekkájába, ahol csak még egy újabb fényűző partiként végzi az a pénz, amiből értékes hazai munkahelyeket lehetne teremteni.
(via hwsw.hu)
január 21, 2009 at 20:56 du.
Ami igaz az igaz.
január 21, 2009 at 21:02 du.
Ennyit erről…
január 21, 2009 at 21:07 du.
Najah. Lakáshitelek is fizetve lesznek, és jut kenyér is az asztalra 🙂
január 21, 2009 at 21:18 du.
Arról is készíthetnének tanulmányt, hogy az mp3 letöltések mennyire dobták meg az ipodok és társai eladásait, no meg a warez (film, játék) mennyivel lendíti a hardwaregyártók bevételeit.
Gyanítom nem lenne kicsi a végösszeg, szóval ezzel teremtenek a letöltések munkahelyeket, és gyorsítják a fejlődést
január 21, 2009 at 22:00 du.
szasza ez így igaz…
január 21, 2009 at 22:29 du.
A fájcserélés a gazdaság és kultúra mozgatórugója 😛
január 21, 2009 at 22:33 du.
És akkor a DivX/Xvid-es házimoziszettek szóba sem jöttek… (ebből speciel Kína gazdagodik…xD)
január 21, 2009 at 22:50 du.
Na, ezt ajánlanám az igen tisztelt proart és artisjus figyelmébe, bár nekik ez inkább rossz hír, hiszen ez azt jelentené számukra, h nem lesz miből megtömni a kis zsebüket “keresztes hadjárat a gonosz torrentezők ellen” címszó alatt… 😛
január 21, 2009 at 23:17 du.
Jut kenyérre is pénzük legalább 😀
január 22, 2009 at 0:18 de.
Hány nagy teljesítményű grafkártya fogyna, ha nem lenne a pc-n warez játék? Szerintem nem sok.
január 22, 2009 at 10:50 de.
Es mennyivel kevesebb informatikai “hulladek” keletkezne…..
január 22, 2009 at 10:53 de.
nah, végre egy jó hír!
remélem ez fordulópontot jelent!
az biztos, ha nem lennének warez által elérhetők a játékok, akkor nagyon kevesen vennének jobb és jobb gépeket, mert lutri lenne, mert ugyebár mivel nem látható, milyen a játék, zsákbamacska lenne… jobb ez így, a filecsere több hasznot hoz, mint kárt globálisan véve, tehát egyik oldalról lehet, h elvon vmennyit, de a másik oldal meg jobban erősödik.
január 22, 2009 at 13:27 du.
Ez igen,ez már nekem is tetszik.Megyek is gyorsan fellendíteni a gazdaságot.
január 22, 2009 at 14:29 du.
A zenekiadó viszont rohadtul leszarja, hogy a apple hány ipodot adott el. Ő cd-t árul nem ipodot. Meg hiába jó a holland gazdaságnak a warez, a zenekiadónak nem hiszem annyira jó. No meg persze, hogy másra költi. Az emberek nem szokták halmozni a pénzüket, csak hogy sok legyen. Vagy spórol sokáig s vesz egy autót/lakást…. vagy vesz minden nap eg még egy doboz cigit.
január 22, 2009 at 15:15 du.
Sztem fordulópontot az fog jelenteni, hogyha törvényileg lesz szabályozva az amiről a hír szól. Én még kiegészíteném egy nem “reprezentatív” véleménnyel a hírt: sztem a fájlcserének erős morálnövelő hatása is van, hiszen lényegesen több játékhoz, zenéhez, azaz tartalomhoz jut a polgár, ergó jobban ki tudja szórakozni magát olcsón.
Aki meg többre vágyik az otthoni kockulásnál, az úgyis ki fog mozdulni, és akkor már a pénzt költi.
Ha egyébként a “nagy testvér” kicsit többet gondolkozna, akkor hamar lecsitítaná a kiadókat, mert azt már Rómában is tudták, hogy “kenyér és cirkusz” kell a jól irányítható népnek.
Számomra a warez egyet jelent azzal, hogy a kiadók profitja normális szintre korlátozódjon. Sajnálom az elődaókat, de őket nem csak a fájlcserélők, hanem a saját kiadói is kihasználják.
január 22, 2009 at 16:20 du.
Most vannak ezek az új pendrive bemenettel is rendelkező dvd lejátszó. Mit néznék rajta, ha nem a letöltött divX-et? képeket a családi albumból? na ne
január 22, 2009 at 16:23 du.
Egyes műszaki termékeket forgalmazó újságok is jelölik hogy pl.ezzel az asztali dvd-vel az internetről letöltött filmeket (xvid) is meg tudod nézni:) Erről ennyit 😛
január 22, 2009 at 16:39 du.
“Sajnálom az elődaókat, de őket nem csak a fájlcserélők, hanem a saját kiadói is kihasználják.”
Egyetértek. Nem is egy olyan magyar előadóról/együttesről tudok, akik kihagyva a játékból a kiadókat, inkább saját kézbe vették az irányítást, és vagy ingyen letölthetővé tették a számaikat ill. jelképes összegért (2-400 Ft) postázták az albumukat, mindent maguk intézvén. Sőt, korábban nem egy ismertebb zenész nyilatkozott már, hogy a CD-k után ők vagy (a CD bolti árához képest) jelképes összeget kapnak vagy eleve csak (egy kisebb) fix pénzért írnak alá szerződést, és az eladott lemezek ára csak a kiadó kasszáját gyarapítja. Ha sikeres egy előadó, akkor a fellépésekből is meg tud élni, sőt, neki az a legjobb, ha sokan hallgatják a számaikat, mert annál többen mennek majd koncertre/diszkóba.
Persze filmeknél programoknál, játékoknál már más a helyzet. Szerintem, HA nem lenne p2p és HA ezáltal többszörösére nőnének a játék/program-eladások, akkor csökkentenék/csökkentHETnék az árukat. Így viszont magasabb áron kell árulniuk, hogy ebből a kevés eladott példányból (is) legyen profitjuk.
–
Az a legnagyobb szívfájdalmam, hogy hiába termel “hasznot” a p2p, ha NEM nekünk. Illetve egy-két netcigánytól és warezbácsitól eltekintve mi, magyarok nem járunk jól..
január 22, 2009 at 16:41 du.
persze h jelölik, tisztában vannak vele h az emberek döntő többsége a netről szedi a cuccait!
Előre a gazdaságért!!! 😀 😛
január 23, 2009 at 16:07 du.
a magyar illetékesek is átvehetnék ezt a holland mentalitást
január 25, 2009 at 16:59 du.
Ha a a magyar illetékesek átvennék azt a mentalitást már rég nem itt tarta ez az ország szerintem….