Amíg az egyetemek nagy része itthon is, külföldön is megpróbálja visszaszorítani a BitTorrent használatát a hálózaton, vannak olyanok, amelyek pont ennek ellenkezőjét teszi. A Stanford egyetem belépett azok közé, akik felismerték a BitTorrent-ben rejlő lehetőségeket, és előnyeit.

Az emberek szép lassan belátják, hogy a BitTorrent nem feltétlen a kalózkodást jelenti. Jó példa erre az is, hogy a legtöbb Linux/Unix disztribúciót már .torrent formában is terjesztik, sőt a felhasználókat arra kérik, ha tehetik, inkább használják azt. Érthető, hiszen így az egy-egy új verziók kiadásakor nem (csak) a szervezet ftp szervereit használják letöltésre, hanem a felhasználók maguk is segítenek a releasek terjesztésében.

A Stanford egyetemnek hála mostantól bárki hozzájuthat bizonyos kurzusok anyagaihoz. Az egyetem nem csak az órák videó-felvételét adja közre, hanem a teljes tanmenetet, vázlatokat, próba feladatokat és vizsga anyagot is. Az órák még YouTube-on és iTunes-on is elérhetőek. A projekttel az a cél, hogy a tudást világszerte elérhetővé tegyék bárki számra.

Az online kurzusoknak nagy a sikere, a világ számos pontjáról felkeresték az oldalt, már több mint 200 ezren. A legtöbb látogató Kanadából érkezett, de Nagy-Britanniából, Olaszországból, Brazíliából és még Kínából is sokan megnézték a kurzusokat.

Eddig csak a 10 legnépszerűbb komputeres és elektronikai kurzusok anyagait tették elérhetővé, de a közeljövőben további témák is felkerülnek az oldalra. Mindent a Creative Commons liszensze alatt publikáltak, amely megengedi, hogy az anyagokat mások felhasználják, megváltoztassák és megosszák, természetesen nem kereskedelmi céllal, és a forrás megjelölésével.

Egyetlen negatívuma a dolognak, hogy az egyetem nem hagyományos trackert használ, csak a Vuze DHT technológiáját. Így azok a kliensek, amelyek nem támogatják a DHT – pl. a BitTornado, vagy a Transmission – nem használhatóak a kurzusok anyagainak beszerzéséhez. De más kliensekkel, mint például a Vuze vagy az uTorrent természetesen letölthetőek az anyagok.

Bár az egyetem felismerte a BitTorrent egyes előnyeit, a diákokat azonban keményen megbüntetik, amennyiben szerzői jogvédelem alatt álló anyagot töltenek le. Első alkalommal 100 dollárt, másodszorra 500 dollárt, ha harmadszorra is rajtakapják, akkor már 1000 dollárt kell fizetniük, hogy visszakapják a hálózati hozzáférésüket.

(via torrentfreak, p2pblog)