Két brit cég képviselői arra a következtetésre jutottak, hogy az ingyenes ajánlatok sem tartják vissza a fájlcserélőket az általuk kinézett művek illegális megszerzésétől – olvasható az sg.hu-n.
Az MCPS-PRS Alliance brit zenei társaság és a Bigchampagne szigetországi piackutató intézet munkatársai erre példaként a Radiohead esetét hozták fel: a zenekar ingyenesen is elérhető új albumát a rajongók tömegesen szerezték meg az illegális fájlcserélő hálózatokból. Az In Rainbows című albumot egyetlen nap alatt 400 000-szer töltötték le illegális forrásokból, 25 nap alatt pedig ez a szám elérte a 2,3 milliót. A szakemberek úgy vélték, hogy ez a példa is szembesítette a zenei konszerneket azzal a problémával, hogy hiába tesznek ingyenes vagy olcsó ajánlatokat, a fájlcserélés akkor is megmarad.
Eric Garland, a Bigchampagne vezetője így nyilatkozott:
“A szerzői jogok tulajdonosainak tisztában kell lenniük azzal a ténnyel, hogy a fájlcserélés keményen tartja magát, hihetetlenül népszerű világszerte és soha sem fog eltűnni. Ezt a kiadóknak is el kell fogadniuk és itt az ideje, hogy elfogadják a vásárlók kívánságait és ne ússzanak többé az árral szemben”
A szakember hozzátette, hogy a zeneiparnak az illegális másolatok ellen nem kellene ekkora vehemenciával harcolnia, hiszen a Radiohead példája is azt mutatta, hogy az ingyen albumok más, plusz bevételeket hoztak. Többek között a különböző szervezők és jegyirodák az előzetesen reméltnél jóval több koncertjegyet adtak el, vagyis ami bevétel kiesett az egyik oldalon, az megtérült a másikon. Will Page, az MCPS-PRS egyik vezetője szerint a kiadóknak végre fel kell tenniük azt a kérdést maguknak, hogy az illegális másolatok és letöltések elleni harc költségei kifizetődnek-e, és hogy ezt a küzdelmet megéri-e folytatni?
A Radiohead bebizonyította, hogy járható ez az út, sőt új reklám- és terjesztési megoldást jelent. Ráadásul a brit együttes úttörő példájának követése már a korábbinál jóval kisebb kockázatot jelent a többi vállalkozó kedvű zenekarnak.
(via sg.hu)
Azt viszont továbbra is nehezen akarják megérteni a kiadók (és itt főleg a DVD kiadókra gondolok), hogy gyakran a hazánkban megvásárolható “honosított” verziójú DVD kiadások meglehetősen silányak. A reklám orgiához (ez egyébként még mindig undorító, megveszek valamit kemény pénzért, és nem elég nekik még az én pénzem, még a kiadványban található reklámok bevételét is zsebre teszik) már mindenki hozzászokott ugyan, de a gyári feliratok gyakran silány minőségűek. Arról nem is beszélve, hogy nem egy eredeti DVD-nek pocsék a menűje. A “warez” kiadásokban a reklámokat általában eltűntetik, ez egyrészt kellemesebbé teszi a filmélményt (nem kell 2 percig reklámot bámulnom), másrészt gyakran a külföldi kiadások egyéb részeit is felhasználják, így akár angol DTS-t, vagy egyéb más extrákat kapunk.
augusztus 4, 2008 at 19:17 du.
öt pont!
augusztus 4, 2008 at 19:55 du.
EZ baromság. Ha ingyenesen elérhetővé tették az albumaikat (RadioHead) akkor ezáltal lemondtak bizonyos szerzői jogaikról. Ha az ember egy trackerről tölti le, az adott anyagot, akkor is legális, ha más még legálisab 😀 forrásból szerzi meg , az is legális. Azon meg nem kell csodálkozni hogy az emberek a megszokott módon töltenek.
Ilyen esetben nincs szó illegális letöltésről, úgy hogy az egész felfedezés egy nagyon okos dolog volt.
augusztus 4, 2008 at 20:42 du.
lol!
az miért illegális hogy a radiohead legálisan kitette honlapjára az új albumját, majd 1-2 arc azt leszedte és felrakta pár trackerre?
a forrás ugyanaz, arról nem is beszélve hogy a sok érdeklődőtől valszeg lehalt volna radiohead honlapjának szerója, szal még hálásak is lehetnének a p2p-nek 😉
augusztus 4, 2008 at 21:27 du.
Azert nem mindegy, hogy mit tartalmaz a licence. Az, hogy szabadon letoltheto, meg nem jelenti egybol, hogy public domain, lehetnek tovabbi megkotesek.
Meglepo, hogy pont egy collecting society tesz ilyen kijelenteseket. Amugy ok egesz jo arakat kernek pl netradio eseten durvan felet, mint itthon az Artisjus-Mahasz kettos.
augusztus 4, 2008 at 23:25 du.
Végre egy normális szemlélet. A p2p hálózatokat már “rutinszerűen” használják az emberek, ez is magyarázza az ingyen album letöltés számát. Egy torrent oldalt napi szinten többen néznek mint egy zenekar oldalát, és így hamarabb értesülnek egy megjelenésről is. A másik igazság pedig az, hogy egy koncertre sokkal többen mennek el miután hallották a “kínálatot”, még ha az p2p hálózatról származik is. A koncertjegyek manapság annyiba kerülnek mint egy CD. Reméljük kishazánkban is értelmes fülekbe jut ez a cikk, és lesz egy bátor ember, aki ki mer állni végre egy magasabb körből ez ügyben.
augusztus 4, 2008 at 23:49 du.
” elindult az elso europai P2P alapu musorszolgaltatas..” http://www.hwsw.hu/hirek/36505/joost_p2p_iptv_tv_tesztuzem.html
lassan alakulunk 😀 majd fogja a zeneipar is hasznalni.
augusztus 5, 2008 at 0:05 de.
Ne keverjük az ingyenes letölthetőséget a szabadon terjeszthetőséggel… nagyon nem ugyanaz a kettő.
augusztus 5, 2008 at 0:56 de.
A honosított DVD dupla élvezet a pénzedért: a magyar szinkron és a felirat mintha két teljesen más film lenne.
A kiadónak nyilván küzdenie kell a másolás ellen, hiszen a kiadó fő célja közel sem a szerző érdekeinek védelme, hanem hogy pénzt termeljen a saját részvényesinek, aminek legfőbb eszköze a “kiadás”, azaz pont a sokszorosítási művelet és az ebből született műanyagkorongok elterjesztése, amin ő jelenleg nagyon jól keres (a megvásárolt lemez kilencvensok százaléka jut a terjesztési láncnak, a maradék konc az előadónak), és a p2p ezt a komoly bevételi forrást tőle elveszi (annak ellenére, hogy lehet, hogy az előadónak jobban megérné). A kedves művész meg nem pattoghat, mert kiadói támogatás nélkül legfeljebb egy aluljáróban zenélhet, amíg a közterületfelügyelet el nem viszi onnan. Tehát a p2p tűzzel-vassal irtása továbbra is várható, a fogyasztók és az előadók pedig vastagon le vannak tojva.
augusztus 5, 2008 at 11:06 de.
Értelmes cikk. Szerencsére még vannak értelmes emberek ezen a bolygón. 😀
augusztus 5, 2008 at 11:07 de.
Bocs. Az előbbi kommentet én írtam, csak valami gubanc miatt “Anonymous”-t írt nick-nek…