Tegnap “robbant” a hír, hogy hazánk legnagyobb torrent trackere feltűnt Facebook-on. A torrentoldal számára létrehozott oldal ezúttal nem tűnt hamisnak, nem egy következő kamu meghívós, emelt-díjas sms-es próbálkozás. A hír bejárta a hazai portálokat is, és valószínűleg mindenkinek van valamilyen véleményre az ügyről. Nekem mindjárt kettő is.
Egy torrentoldal a Facebook-on? Öngyilkosság
Ha a pesszimista és gyanakvó énemet veszem elő, akkor arra gondolok első körben, hogy ez egy teljesen felesleges, és veszélyes dolog. A warez nem lett egy trendi, vállalható dolog 2014-ben sem. A fizetős FTP világában egyenesen főben járó bűn, és tényleg elképzelhetetlen volt, hogy valaki saját nevével vállalja tagságát. Ez természetesen átszivárgott a torrent oldalakra, és nagyjából a kezdet óta bevált dolog, hogy nem reklámozzuk nyilvánosan őket. Amióta elterjedt a Facebook kisebb-nagyobb trackereknek volt már hivatalos oldala a közösségi oldalon, de a nagyobb és nívósabb oldalak távol tartották magukat tőle. Ezzel mereven szembe megy most, hogy az nCore lehetőséget ad arra, hogy a tagok / szimpatizánsok névvel és képpel vállalják az oldalt. Nem kellett hozzá sok, hogy több mint 10 ezren csatlakozzanak az oldalhoz, és most reggel már 25 ezernél is többen lájkolják a hivatalos nCore Facebook profilt. A torrentezés egy megtűrt dolog az országban és az egész világban, mert egyszerűen nincsen rá felkészülve a jogrendszer, és valószínűleg a kapacitás és a hozzáértés is hiányzik a nyomozásokhoz. Az egyszerű ember után nem mennek azonnal, pedig nem tartana sokáig lenyomozni egy-egy népszerűbb torrent esetén a fel- és letöltőket. (Vagy kifejezetten a seedereket.)
Ha veszünk egy peer listát, abból szépen kiszedhetőek az ip címek. Az már megadja a várost valószínűleg, a szolgáltatótól pedig minden adat kikérhető (nem gyakori eset, de volt erre már példa). Ha ehhez a listához hozzáadjuk, hogy a Facebookon azért ott a nevünk, városunk és profilképünk, netán publikus bejegyzéseink, nem túl nehéz elképzelni, hogy ha valaki után kutakodni akarnak, honnan érdemes kezdeni.
Lájkoljam? Miért ne?
Ha másik oldalról nézem a dolgot, akkor azt gondolom, hogy miért ne lájkolhatna bárki egy torrentoldalt a Facebookon. Ezzel nem azt valljuk be, hogy mi minden hétfő reggel onnan szerezzük be a friss Trónok harca részt. Pedig, ugye tudjuk, hogy de. Ha torrentezőket akarnának keresni , a nyomozók nem a Facebookon állnának neki, elég lenne csak becsattogni bármelyik hazai internet szolgáltató termébe, és kicsit figyelni a csomagokat. De hát nem teszik, vagy legalábbis nem akkora mértékben, hogy ez veszélyes lenne az egyénre. Különben is, mindenki ellen pert indítanak, aki letölt ezt-azt? Hova tennének 400 ezer embert? Ki foglalkozna 400 ezer új feljelentéssel, pereskedéssel? Ennyi bélyeg a világon sincs. Nem kell aggódni, ha eddig nem halásztak ki, bízzunk benne, hogy ezután sem fognak. Nem véletlen közlekednek az apró halak is rajban az óceánokban. Így lehet, és így kell túlélni.
Egyébként meg milyen jó dolog már, hogy fent van az nCore Facebookon. Úgyis egész nap fent lógok, legalább látom, mi történik az oldallal. Még a kérdőívet is kitöltöm nekik, hiszen legalább számít a véleményem nekik, olyan lesz az új oldal, amilyennek a felhasználók (és természetesen én) szeretném. Ha jól látom, csepegtetik az új grafikákat is, szuper jó lesz az új oldal, és elsőként tudok majd róla. Nem kell itt tartani semmitől.
Ami egy harmadik nézőpont, az inkább az oldal, és az üzemeltetők nézőpontja. Egyértelműen azt gondolom, hogy számukra nagyobb kockázatot jelent a nagyobb népszerűség. Ha valakit, vagy valamit el akarnak kapni, ki akarnak tűzni a zászlóra a jog (és érdek) védők, akkor azok ők lehetnek. És ha ezt az nCore üzemeltetői, tulajdonosai nem vették eddig számításba, akkor bizony felelőtlenek.
május 23, 2014 at 10:07 de.
Kedves sct!
A hatályos magyar jogszabályok alapján aki saját célból történő megtekintésre tölt le filmet az internetből’ és nem próbál vele pénzt keresni vagy nem vetíti a szomszéd 10 emeletes tűzfalára amit 200 ember néz akkor nem büntethető. Úgyhogy kéretik utánanézni az ilyen dolgoknak mielőtt pánikkeltő posztokat írogat!
Előre is köszönöm szépen 🙂
május 23, 2014 at 11:18 de.
Olvasd el előbb az SZJT-t és aztán irogass hülyeségeket, de nyugodtan hivatkozz kénrét §-ra, hogy mi alapján és milyen esetekben szabad a letöltés… 🙂
május 23, 2014 at 16:32 du.
Ott a pont Hankó Zoltán (y)
május 24, 2014 at 18:48 du.
Hát, nem is értem hogy írhat ilyen “pánikkeltő” posztot, hiszen az elmúlt 7-8 évben véletlenül sem foglalkozott a témával, s ez nyílván nem is látszik a blogon.
De ha holnap bekopogtat a NAV egy-két céghez vagy e.v.-hez, akik lájkolták az nCoret, és nem tudják megmagyarázni honnan van a Windows, Photoshop, Office vagy a Vegas licenc amivel dolgoznak, akkor ugye te sem gondolod majd így? Nyílván lehetett eddig is sokimdent lenyomozni a cikkben is említett módokon, s nem hiszem, hogy ezek után mondjuk tömegesen nőne a konkrét jogi esetek száma, de ettől függetlenül szerintem nettó hülyeség egy közösségi oldalon reklámozni az oldalt, csak azért, hogy bizonyos felhasználói rétegeknek jobban megfeleljenek (s ez sok más Facebook oldallal van még így). Lehet, hogy az oldal üzemeltetői tudnak gondoskodni a saját biztonságukról, de felhasználói részről elég nagy butaság leegyszerűsíteni a dolgot arra, hogy szabad-e bizonyos médiatartalmakat letölteni+megtekinteni, vagy sem. Én sem akarok fantomokat belelátni a dologba, de mondjuk úgy, hogy egy ilyen lájk azért járhat kockázatokkal.
május 28, 2014 at 13:02 du.
Teljesen mind1, hogy létezik-e like oldal vagy nem, a letöltés közben úgyis felküldi a progid a le/feltöltött adatmennyiséget a hashekkel együtt(url-ben és nem tartamomban persze), az oldalról leszedett fájlokról(azok neve) nem is beszélve. A szolgáltató meg logol mindent. Felhasználói oldalról tehát nem oszt vagy szoroz, hogy van-e fb oldal vagy sem(sőt: szolgáltatói oldalról sem igazán).
május 23, 2014 at 12:01 du.
Nem tudom nem észrevenni a frissen iderakott dizájnt. 😀 Azokon az Ő és Ű betűkön dolgozni kellene. :/
A cikkhez nincs hozzáfűznivalóm, a hozzászólásom természetesen törölhető.
május 23, 2014 at 12:38 du.
Na… szerintem legálissá alakítják, ez ennek az előszele. Persze valami bénaság lesz ami a felhasználóbázisra épít. Ne feledjük, az oldalt eladták.
május 24, 2014 at 0:55 de.
Kedves cikk szerző csak kiegészítésként. Ma MO-n nem 400 ezer ember torrentezik hanem legalább 1 millió de az is lehet 3 is megvan. Szóval igen valszeg nem fognak belőle ügyet csinálni.
Am meg tegyük fel h hoznak egy törvényt h betiltják a torentezés. Huuu de nagy szám 1. a visszaható hatály tilalma érdekében nem büntethetnek meg ha te attól kezdve nem használsz torrentet csak használtad. 2. Egy torrentes blog szerkesztőjeként tudhatnád h már elég rég óta lehet bérelni VPN-t azaz virtuális magán hálózatot, ami tikosit minden adatforgalmat.
Mit gondolsz a Németek hogy torrenteznek ?
V Kínába h szerzik be a betiltott nyugati filmeket/ játékokat pl BF 4 ?
(költői kérdés)
A FB like-olásról meg csak annyit h az adatvédelmi beállításokba már elég rég van olyan opció h csak és kizárólag te láthatod a kedvenceidet (mert az adott esetbe ide kerül) de minden mást is mit pl a like-olt filmeket, zenéket, könyveket, feltörött képeidet… az adatlapodon.
Persze csak ha nem akarod h X Y kémkedjen utánad. Pl nálam minden le van így titkosítva csak az alap dolgok látszanak.
Szal légyszi ne legyél már ilyen naiv.
május 26, 2014 at 14:09 du.
Ne legyen naiv? Le van “titkositva” a face-en barmid, es azt egyik hivatalos eroszakszervezet sem lathatja? Na, _ez_ a naivsag.
Barmi, amit a facebookon megosztasz magadrol, az megy a big databa, ha like-olsz egy cikket, vagy ha kovetsz egy eppenhogy megturt torrentoldalt, minden.
Ha berled a vpn-t, vhol fizetsz erte, jo esellyel nem kpben, hanem utalassal, maris megvagy. A kerdes csak az, hogy akarnak-e a [jog|erdek]vedok ebbe kello penzt, es energiat olni, vagy sem.
május 26, 2014 at 15:02 du.
“A torrentezés egy megtűrt dolog az országban és az egész világban, mert egyszerűen nincsen rá felkészülve a jogrendszer, és valószínűleg a kapacitás és a hozzáértés is hiányzik a nyomozásokhoz.”
Egy kis kiegészítés: a németeknél a letöltés is illegális, és nagyon keményen büntetik az embereket, és őket nem igazán izgatja hogy az IP az nem egyenlő a user-el. Ha találnak egy ip-t kikérik a szolgáltatótól, és megy a bírság az ügyvédi irodától. Az ügyvédi irodák ott összejátszanak az ügyészekkel, és rengeteg pénzt kaszálnak. A legtöbben be is fizetik mert nem akarnak szarakodni. 300-3000€-s bírságokat osztogatnak. (Itt most az átlag userekről beszélek, nem azokról akik VPN-t meg egyebeket használnak.)
Pár link itt:
http://ob121.blog.hu/2013/01/09/a_torrentezes_sotet_oldala_nemetorszagban
http://sg.hu/cikkek/91162/nemetorszag-leallitana-a-figyelmeztetesi-oruletet
május 26, 2014 at 20:20 du.
@MV: örülünk neki, hogy te ennyi mindent tudsz. Annak is, hogy ezt feltétlenül a világ tudtára kellett hoznod. Így már talán megközelíted annak a tudásnak és értelemnek az 1%-át, mellyel a cikk írója rendelkezik.
@Hankó Zoltán: nagyon ügyes reklámfogás, hogy megadtad a blogod címét. Ugyanakkor legközelebb legalább egy picit tájékozódj ( nem teszem meg azt a szívességet, hogy leírom miért nem igaz megközelítőleg egy mondatod sem, járj utána ). De ugye megérte akkor is beírni. Nem folytatom..
Más: Személyes véleményem szerint az nCore-nak ( indexhu szerint Ncore-nak.. ) már teljesen mindegy, hogy fent vannak fb-n vagy sem. Így is úgy is a célkereszt közepén vannak, ha van egyáltalán célkereszt. Mindenesetre ha van ha nincs miért ne húzzanak hasznot belőle ( most jó értelemben )? Azon csodálkozom, hogy nem korábban lépték meg ezt. További pozitívum, hogy így legalább részben visszaszorulnak a fake nC fb oldalak.
június 6, 2014 at 8:44 de.
Erősen kétlem hogy a kamu fb-os vérpistikéket nagyon megállítaná, meg ameddig lesz annyi barom aki benyalja ezt a sok ingyen meghívós szart
A helyzet a következő: jelenleg is (ahogy elnézem) sokszoros igény van a felhasználók részéről hogy bejuthassanak az “elit” helyre hogy az már hihetetlen. Aztán meg csodàlkoznak h jé, itt vissza is kell seedelni mert különben hamar kib@sznak mint a macskàt szarni (és igen, nekem se 500 tb az upload arànyom mert nem telik seedbox-ra mint újgazdagéknak meg az áram sincs ingyen de legalàbb teszek erőfeszìtést)
július 13, 2014 at 10:42 de.
…és mit csinálsz minimum 250 TB anyaggal, ha szabad kérdeznem? Kábé annyit kellene letölteni, hogy az 500 TB meglegyen. Nem tudom, hogy miért “elit”, ha valakinek magas szám van a feltöltésében.
@MV: szerinted ér valamit a VPN, ha jön a hatóság? Vagy belőlük kerül ki az üzemeltetők köre vagy pedig egyszerűen odaállítanak az üzemeltetőkhöz és kikérik az adott cím használójának adatait(mint a szolgáltatónál) és kész. A Virtuális magánhálózat csak arra jó, hogy céges gépek között illetéktelenek ne tudjanak belehallgatni a bizalmas adatforgalomba. Másra nem igazán jó, csak szemfényvesztés. Legfeljebb annyit ér el a használója, hogy magasabb lesz az eljárási költség, mert a VPN üzemeltetőjétől az adatok kikérése is az egyebek mellett ki lesz számlázva.
június 6, 2014 at 8:49 de.
Bocsi a duplapostért, bugos a telóm
július 26, 2014 at 0:47 de.
…és mit csinálsz minimum 250 TB anyaggal, ha szabad kérdeznem? Kábé annyit kellene letölteni, hogy az 500 TB meglegyen. Nem tudom, hogy miért “elit”, ha valakinek magas szám van a feltöltésében.
Minek ahhoz letölteni 250 TB anyagot,hogy az 500 TB meglegyen?
július 27, 2014 at 17:04 du.
Mert különben hogy megy fel annyi? Pláne egy nagyobb oldalon, ahol sokan nyomják felfelé a dolgokat, mint egy futóbolond és a végére van vagy 60 komplett megosztó, többségben nagyobb feltöltési sebességgel rendelkezők.
július 28, 2014 at 1:51 de.
Szerverrel. Volt olyan közel 50 gigás torrent, amiből majdnem 5 terát forgalmaztam 2 nap alatt. Persze ez baromi ritka, nálam egyéni rekord.
Az arány nem érdekel, tiltom az adatlap láthatóságát ahol lehet.
Én így próbálom visszaadni azt a sok mindent amit kapok.
július 27, 2014 at 17:05 du.
Mert különben hogy megy fel annyi? Pláne egy nagyobb oldalon, ahol sokan nyomják felfelé a dolgokat, mint egy futóbolond és a végére van vagy 60 komplett megosztó, többségben nagyobb feltöltési sebességgel rendelkezők.
július 28, 2014 at 13:27 du.
Ez terjed mint vírus, pár naponta nekem is jön kamuenkór “meghívó”. 😀 Némelyik torrentoldal viszont tényleg csinál fb-profilt magának.
Ja, ilyen van még állítólag hogy munkakereséskor behozzák az fb-oldalad, +nézik miket lájkolsz, és ha bármi Rendszernek nem tetsző dolgokat találnak, akkor gebasz – lehetőleg semmiről se legyen önálló véleményed, ne szidd a vadkapitalizmust se mert akkor szélsőséges vagy. 🙂