A Cisco nemrég közzétett előrejelzése alapján az látszik, hogy az internetezők étvágya nem fog csökkenni, és tovább növekedik a sávszélesség igény. A becslések szerint 2013-ban az internetezők egy hónapban 56 exabájt forgalmat fognak generálni.
A prognosztizált növekedés nagy része az online videó javára írható. Lényegében az ilyen streaming oldalak (mint pl. YouTube vagy az Ustream) lesznek felelősek a közeljövőben a megnövekedett sávszélességért. Így átveszik az uralmat a fájlmegosztó hálózatoktól, amelyek jelenleg még az Internet forgalmának döntő többségét teszik ki. A P2P folytatja a növekedését, de nem akkora ütemben, ahogy az online videó, amely 2011-től vezető szerepet játszik majd a sávszélesség elfogyasztásában. 2013-ban pedig a havi forgalom a mostani ötszöröse lesz – 56 exabájt.
A Cisco megosztott még néhány előrejelezési grafikont, mint például azt, ami az egyes országok fájlmegosztási forgalmával foglalkozik. A következő grafikonon Amerikát, Dél-Koreát, Kínát, Japánt és Oroszországot hasonlítják össze. A képről jól látszik, hogy a jelenleg is domináló két internetes nagyhatalom (Amerika és Dél-Korea) fog a közeljövőben is elöl szerepelni, de 2012 körül helyet cserélnek, és Dél-Korea elhúz.
És íme végül egy grafikon, amely az internetes és a mobil fájlmegosztás forgalmának várható alakulását hasonlítja össze:
Annak ellenére, hogy az öt éves intervallumra a mobil eszközök összes forgalmának 66-szoros növekedését jósolják a Cisco szakemberei, szerintük ez a forgalom főleg videóletöltésből fog állni, a fájlcsere csak egy elenyésző részét teszi majd ki.
(via p2p-blog.com)
június 11, 2009 at 17:27 du.
mi az az exabájt? 😀
június 11, 2009 at 17:51 du.
kilo-, mega-, giga-, tera-, peta-, exa-, zetta-, jottabájt 🙂 kiszámolhatod, hogy hányszor nagyon ha mindegyik között 1024 szorzás van 🙂
1024×10 a hatodikon 🙂
június 11, 2009 at 17:53 du.
ja és ez még csak kilóbájt 🙂
egyébként google-be nézz utána
június 11, 2009 at 17:53 du.
1 millió TB
június 11, 2009 at 17:56 du.
Az lenne a legjobb, mert egy dvdrip minőségű filmet elég lenne hálózatról lejátszani egy központi szerverről és nem is kellene menteni semmit, a jogvédők meg lengethetik a fehér zászlót, ugyanez a helyzet a zenékkel is.
június 11, 2009 at 19:42 du.
Egyre több helyen lesz IPTV is,(nekem is most lett :P) az is viszi a sávszélt rendesen. Lesznek még bajban a szolgáltatók. Amúgy az IPTV-s kölcsönzés nagyon gyors meg kényelmes a “kalózkodáshoz” képest, csak 5-600 Ft még mindig sok egy filmért, amit egy napig nézhetek meg. Ha majd lemegy az ára, vagy legalább ezt a hülye egynapos limitet leszedik, nem is fogok többet torrentről filmet tölteni. Csak a nagy T-t ismerve ez nem mostanában következik be 😀
június 11, 2009 at 21:16 du.
Chamea: miért akarod lengetni a fehér zászlót?
június 11, 2009 at 22:54 du.
tremonti
Szerinted Chamea jogvédő? Nem olvastál, értelmeztél el valamit? 🙂
június 11, 2009 at 23:51 du.
Azt a paszta cipő paszta, ha nem látnám, akkor nem hinném el, hogy ilyen emberek olvassák a blogot és írnak kommanteket. “Chamea: miért akarod lengetni a fehér zászlót?” – húúú, ultralol, ez a beírás ez nem borzasztó hanem már katasztrófális. Én pont azt írtam, hogy jó lenne ez a megoldás, ha egy kisebb/csekélyebb összegért is, mert a filmek jelentős részét, ami a torrentről lejön, ritkábban nézik meg az emberek.
június 12, 2009 at 7:58 de.
Chamea: nem DVD minoseg, de pl. a megavideo pont ezt csinalja. Az mas kerdes, hogy szerintem P2P alapon jobban jarnanak vele, mert igy a halozatnem fogja birni, ha elterjed.
június 12, 2009 at 11:12 de.
azért nem semmi..bár a mobil sávszél sztem jobban nőni fog, hisz már most is egyre gyorsabban fejlődik…
június 12, 2009 at 12:39 du.
ez azért lenne jó, mert a kábeltv csomagjában található sok szemétért nem kellene fizetni, hanem a kiválasztott adásokat nézném meg. Kiszámolja az illető, hogy mennyibe kerül havonta neki a győzike show és annyit fizet, nem kellene nézni csomó reklámot, a tv sugárzás hála a jó istennek megszűnne. Egyenlőre az van, hogy a kábeltv-n a sok csat(csatorna, pillanat: kanális, csatornában nincs ennyi szutyok). Ha az hbo-n meg szeretnék nézni 1 filmet egy hónapban, mert a többi engem nem érdekel, akkor annak az 1 filmnek a megnézéséhez elég lenne 350 forintot befizetni, nem kellene 17649 forintot befizetni a havi upc-ért csak azért, mert az hbo-n esetenként megnéz valaki 4 filmet, mert a többire nincs ideje és nem kell fizetni a külföldi német csatornákért, a sorozatos csatornákért(esmeralda, rosalinda, vad angyal, stb) meg egyéb szemétért, hanem csak azért fizetnénk, amit megnézünk és az a gond is megoldódik, hogy egy átlag előfizető nem tud mit kezdeni a 20-30 megás netjével.
június 14, 2009 at 1:31 de.
az IPTV-nek semmi köze a forgalomhoz mert az multicast, és elenyésző forgalmat generál.
június 14, 2009 at 12:00 du.
Nem IPTV, félreértesz, magát a filmet lehetne megnézni P2P-n online és nem kellene letölteni, nem lenne szükség videorecorderre és dvdíróra sem a családok 90%-nál.
június 14, 2009 at 22:31 du.
@Chamea: Ilyenen én is gondolkoztam. De én olyan kontextusban hogy pl lehetne HBO-t vagy mitom én RTL klubbot streameni egy torrent fájlba. A nézők lennének a seederek. És mondjuk a leszedett adat X % -át stereamelnék a többi user felé.
június 15, 2009 at 12:11 du.
Az nem jó, mert ha valaki pl a rexet vagy a győzike showt akarja megnézni és van 5 adsles seeder, semmi több, akkor mi van? A népszerű filmeknél megy ez és a többi? Befizet valaki és nem kapja meg, amit szeretne.
június 15, 2009 at 12:44 du.
ez csak komoly szerveres háttérrel megoldható, a youtube se az adsles felhasználókra építi a rendszert
június 18, 2009 at 12:41 du.
Az én véleményem, az, hogy ez bizonyos életkorú emberek használják csak az internetent a youtube meg mittudomén milyen streaming oldalak nézését. Idősebbek, középkorúak előfizetnek kábeltévé, digitális tévére, nem fognak a számítógépen vagy a gépet nem fogják dugdosni a tévével. Sokan nem is értenek hozzá.
Továbbá ezek az emberek nem fognak interneten fizetni , mert nem tudják hogyan kell iletve félnek az átutalástól, maadnak a jó öreg csekkes befizetésnél.
A garfikon calóka ha megnézzük a vezető országok népességét és ha lenne egy olyan statisztika ami a felhasználók életkoráról szólnának akkor lenne nagy ámulás. 13-20 évesek lennének többségben tuti.
Magyarorzság kis ország, elöregedett ország. Több a nyugdíjas mint a kereső. A nyugdíjas a tévé behangolásához is szerelőt hív, nem hogy interneten fizessen és ott tévézzen 😀
június 20, 2009 at 18:32 du.
Sajna sztem ez nem így lesz. Semelyik multiba nem szorult annyi ész és önuralom, hogy fel tudják mérni, meddig lehet nyúzni a népet. Én nem féltem a P2P-t, amíg az általatok is jól ismert komoly oldalakon szerveres töltést biztosítanak annyi pénzből, amit a képernyőm 6%-án látható reklámért kapnak. Mellesleg gondolhatjátok micsoda iszonyú összeg lehet, ha CD-t 40, DVD-t 55 HUF-ért reklámoznak. Csak összehasonlításként: a két nagy kereskedelmi kanálisunknál hkn este eléri a reklámidő a 25 %-ot. Jöhetnek a link dumával, hogy a kalózkodás bűn, meg hogy mi van nyugaton (sittre vágnak embereket torrentszervezésért), de tény, hogy látatlanba 1500 ft-t fizetni egy film egyszeri megnézéséért a moziban ma már nem alternatíva. Lassan tudomásul vehetnék a filmgyártók, hogy nem a tv, pc a luxus, hanem elvárni, hogy egy raklap pénzt fizessenek az emberek egy kényelmetlen mozizásért.
Egyébként könnyesre röhögtem magam az ep választáson a svéd kalóz-párt 7%-án. Drukkolok az egy képviselőjüknek, akit delegálhatnak.