Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) továbbra is fenntartja a fájlcserélőket diszkrimináló Comcast internetszolgáltató ellen felhozott vádjait, így a döntés értelmében a Comcast gyakorlata (Bittorrent fájlcserélőt használó ügyfelek sávszélességének korlátozása) illegális.
Bár Comcastot ugyan nem sújtotta pénzbüntetés, mégis kötelezték őket arra, hogy a korlátozást még az idei évben szüntessék meg. Az egyre több szolgáltató által használt korlátozás lényege, hogy az egyébként nagy sávszélességű internet kapcsolatok esetében a fájlcserélő alkalmazások által generált adatforgalomhoz alacsony prioritást rendelnek, illetve annak sebességét korlátozzák. Állításuk szerint a fájlcserélő felhasználók elszívják a többi felhasználótól a sávszélességet. Ez az állítás azért is fura, mivel a statisztikák azt mutatják, hogy egyre nagyobb arányba a videó-streaming oldalak bonyolítják az internet forgalmát.
A döntést precedens értékűnek szánták, ami megtiltja az internetszolgáltatók és minden telekommunikációs cég számára, hogy a felhasználóikat visszatartsák attól, hogy a hálózatot szabadon használják, kivéve ha a korlátozásra valóban jó indok van. Ez tehát egy igazi lépés a szabad internet irányába, és végre a felhasználóknak lehetősége van hivatkozni valamire. (Bár persze nem minden országban él a precedens jog.)
A Comcast természetesen nem tartja bűnösnek magát, elmondásuk szerint a felhasználóik viszonylag kis része használ Bittorrent fájlcserélőt, mégis ez a szolgáltatás viszi el a hálózati kapacitások nagy részét.
Teljes mértékben azért nem lehetünk elégedettek, mert a döntés nem egyértelmű, még az FCC hatásköre sem tisztázott.
Magyarországon is vannak korlátai a “korlátlan internetnek”. A Vodafone-nál igényelhető, vezeték nélküli internet elérésnél pl. keményen büntetik azokat, akik p2p adatforgalmat bonyolítanak. A ftp és a http adatforgalomra azonban nincs megkötésük.
Az UPC-nél érzékelhető a p2p forgalom fojtása, ezt a UPC-nél sem titkolják. Persze a felhasználóknak mindenre van megoldása. Ahol a p2p forgalom nem engedélyezett, ott a felhasználók seedboxot bérelnek – vagy használják az ingyeneset -, ahol pedig a szolgáltató próbálja visszafogni a sebességet, ott azokat a klienseket igyekeznek használni, amikről köztudott, hogy kicselezik a korlátozást (Deluge vagy újabb uTorrent).
(via hwsw)
augusztus 5, 2008 at 22:14 du.
És mit csinál velük az FCC, ha továbbra is rosszalkodnak? Tán semmit, mert úgysincs hozzá jogköre? Ekkora cég körberöhögi az FCC-t, amiben már amúgyis a cégtulajdonosok és vezetők közeli rokonai és csicskásai ülnek, majd beül valaki a Comcasttól is, és hosszadalmas és bonyolódmányos eljárásban kiókumlálják ugyanennek az ellenkezőjét 1-2 év múlva.
augusztus 5, 2008 at 22:22 du.
Ha tetszett a cikk, akkor tegyél linket az eredetire… 🙂
augusztus 6, 2008 at 5:52 de.
belinkelhetted volna te is akár… ha már a saját cikkedrol van szó
Egyébként azt hiszem, hogy itt az Asva.info-nál elég tisztességesek vagyunk, minden cikk végén ott a forrás. Több nagyobb magyar oldal gyakran elfelejti odaírni a híreihez, hogy éppen melyik (esetenként) külföldi blog cikkét használta fel.
augusztus 6, 2008 at 8:36 de.
tudna valaki olyan bittorrent klienst mondani amelyik kicselezi ezeket a korlatozasokat amit a szolgaltato tesz ?
augusztus 6, 2008 at 9:37 de.
utorrent uccso verzio titkosit, az megteszi, nem?
augusztus 6, 2008 at 9:41 de.
uTorrent 1.8 és Deluge tud hatásos lenni
augusztus 6, 2008 at 10:43 de.
“elmondásuk szerint a felhasználóik viszonylag kis része használ Bittorrent fájlcserélőt”.
Ha nekik (a hivatalos felmérések alapján) 60-70% jelentik a kis részt, hát……
augusztus 6, 2008 at 15:45 du.
koszonom a segitseget 🙂
augusztus 13, 2008 at 10:36 de.
Ezek a multik megfogjak lekelni kozos erovel az FCC t , hisz az csak egy kormanyhivatal, szart nemtud.
A kormany meg behjol, mert a cegek nemadnak lovet akkor szopo……