Tartunk egy kisebb szemlét, hogy mi a helyzet a BitTorrent kliensek háza táján. Mik a legfrissebb stabil verziók, milyen újdonságok várhatóak, ill. bemutatunk pár eddig elhanyagolt klienst is.
uTorrent
A (talán) legnépszerűbb kliens friss verziója az 1.8.1, amely 2008. 10. 06-án látott napvilágot. A készítők már jó ideje nyilvánosságra hozták, hogy készül a kliens Mac-es verziója, de azóta csend van, ami történt az annyi, hogy pár hónapja egy korai alfa verzió kiszivárgott a PirateBay-re.
A következő verzió, amely hamarosan érkezik, nagy valószínűséggel az 1.9-es alfa lesz, ha hihetünk a fórum adminisztrátor bejegyzésének (ez mai hír). És megjelent!
Az uTorrent egyébként Linux-on Wine segítségével tökéletesen használható.
Deluge
A szintén népszerű, multiplatformos kliens legfrissebb verziója az 1.0.5, amely november 9-én jelent meg. Azóta már folyik az újabb verzió, az 1.0.6 fejlesztése. Friss információ még a Deluge-ről, hogy elkészült a (majdnem) teljesen magyar nyelvű oldala, egy hazai fanatikus jóvoltából, amely a http://deluge.hu címen érhető el.
A Deluge egy robosztus, libtorrent alapú kliens, amelynek a GUI-jáért a PyGTK felelős. Képes a daemon módban való futtatásra is, és webui-val is rendelkezik.
Több UPC-s felhasználó jelezte, hogy ezzel a klienssel nagyobb sebességet tud elérni napközben is.
Transmission
A Linuxon és Mac-en népszerű kliens 1.4-es verziója szintén november 9-én jelent meg. A kliens népszerűségét egyszerűségének köszönheti, ill. az is segítette az elterjedését, hogy az Ubuntu Linux-ban jó ideje ez az alapértelmezett BitTorrent kliens.
Halite
A Halite egy igen apró, kis erőforrás igényű program. Sajnos a fejlesztése nem halad túl gyorsan, a legfrissebb 0.3.1-es verzió még nyárról, egész pontosan július 15-ről származik. Mellette szól még, hogy bár nem a legújabb, de fejlett titkosítással rendelkezik.
Pletyka szinten hallani arról, hogy a forgalomkorlátozások ellen jól használható, ezt sajnos nem tudjuk megerősíteni.
BitComet
A c++ alapú BitTorrent kliens 1.06-os, legújabb verziója november 12-én jelent meg. Korábban jóval nagyobb rajongói tábora volt, mára ez kissé megfogyatkozott. Ami pozitívum, hogy továbbra is ingyenes és kis erőforrás igényű.
Vuze
A Vuze, amely már a Vuze HD Network tagja, és jóval több, mint egy egyszerű torrent kliens. Jelenleg a 4.0-ás verziónál jár a program. A korábban Azureus néven futó kliens mára már egy globális disztribúciós platform szerves része. Akik szeretik a robosztus, sok funkcióval és extrával bíró programokat, egész biztosan megkedvelik. Az új subscribe funkcióval pedig sokkal egyszerűbben automatizálhatóak a letöltéseink.
A kliens Java alapú, a legtöbb felhasználót ez rettenti el. Aki egyébként nem használná ki a rengetek plusz funkciót, az valószínű, hogy jobban jár egy egyszerűbb klienssel.
BitTorrent
Az “eredeti” kliens mára alaposan megváltozott, mind kívül, mind belül. Magja jó ideje már az uTorrent (mivel a BitTorrent Inc. felvásárolta azt). Előnye, hogy multiplatformos, Windows, Mac és Linux-os verziója is van. A Windows-os verzió jelenleg 6.1.2-nál jár, a Linuxos 5.2.2-nél, a Mac-es pedig 4.27.2-nél.
Tribler
A Tribler, egy “közösségi” kliens, amely a 4.5.1-es verziójánál jár, amely ebben a hónapban jelent meg. Beépített keresője van (YouTube, LiveLeak torrent, stb.) és sok más közösségi funkcióval van felszerelve, így aki pusztán egy BitTorrent programot szeretne, az nem fogja kihasználni a funkcióit. A Tribler elérhető a legtöbb népszerű operációs rendszerre, úgy mint Windows, Mac és Linux.
Xtorrent
Az Xtorrent egy tisztán OS X-re való kliens, amelynek a legfrissebb 1.1(v53)-as verziója október 29-én látott napvilágot. Tagadhatatlan előnye, hogy teljesen belesimul a Mac-es felületbe, így aki nem akar nagyon csilli-villi klienst OS X-re, annak akár jó választás is lehet. Képes együttműködni az iTunes, iPod, iPhone, és Apple TV-vel is. Sajnos a kibővített funkciókért már fizetnünk kell.
BitSpirit
A BitSpirit egy ingyenes, Windows-ra fejlesztett BitTorrent kliens, amely a BitComet forráskódját használja. Egyszerű felülettel rendelkezik, és viszonylag alacsony erőforrás igényű. Legújabb – 3.3.2.352 – verziója október 28-án jött ki.
Kapcsolódó bejegyzések:
(Tisztában vagyok vele, hogy ez csupán egy szelete a BitTorrent kliensek piacának, de igyekeztem most a legnépszerűbb, lehetőleg GUI-s klienseket bemutatni.)
november 26, 2008 at 11:22 de.
azt a orbitális baromságot meg honnan szedted, hogy a BitComet kis erőforrás igényű???? még véletlenül sem az (jaa…hogy neked, nem 3,6GHz es 4GB RAM -os gépen kell hasonlitgatni, azon minden kis erőforrás igényű), probáld ki egy 1GHz es 512-es gépen amit csak netezésre használsz, aztán majd rájössz, hogy melyik a kis erőforrás igényű és melyik nem.
november 26, 2008 at 11:36 de.
hát nemtom én használtam jó 1 évig egy 500as cyrixon 256 rammal winxpvel és nem fogta…dehát aki vistát használ 512 rammal 1 gigás géppel az hisztizzen nyugodtan
november 26, 2008 at 11:40 de.
azt elfelejtetted megemlíteni, hogy a Vuze-nél, kikapcsolható a multiplatform, és visszakapható a jó öreg azureus régi kinézettel, elemekkel. Így nem olyan elrenttentő az a sok beállítás, bár tény és való hogy elég durva funkciói vannak.
november 26, 2008 at 11:46 de.
@black_Umbrella: minden csak viszonyítás kérdése.
@Dream: Miaz hogy kikapcsolható az multiplatform? 😀 A régi skin-es dolgot meg már leirtam kb 5x, nem akartam elismételgetni.
november 26, 2008 at 12:05 du.
hali! feltettem ubi ala bittorrentet a csomagkezelobol de nem talalom az indito ikonjat.. tudnatok segiteni?
november 26, 2008 at 12:08 du.
lehet csak a konzolost részét tetted fel, apt-get install bittorrent-gui (asszem), vagy csomagkezelobe keress rá
november 26, 2008 at 12:33 du.
“Linux-on Wine segítségével tökéletesen használható.” Azért ezt, így, ebben a formában nem jelenteném ki. Azért a meghajtók kezelésével, a torrent-mentések helyének beállításával el lehet bíbelődni egy “kicsit”.
@vipet: én el tököltem vele, de nem sikerült. Van pythonos változata is, de nálam extranagy processzor terhelést produkált. Voiszont a transmission nagyon jó. Most az azureust (vuze) használom a sok közhellyé vált, nálam nem igazolódott panasz ellenére. A Deluget is próbáltam linux alól, ntfs partícióra dolgozással. Iszonyatos szívás, csak ext3-ra ment rendesen.
november 26, 2008 at 13:26 du.
@ufo-pista
Hát nem tudom, de nálam az Intrepid-en a Deluge 1.0.5-ös verzió majdnem, hogy halott a feltöltésnél, míg Hardy-n egészen tűrhetően megy. lehet, hogy visszaállok erre a verzióra?
“Linux-on Wine segítségével tökéletesen használható.” -Ez tetszik!!! – ezen az alapon elindulva, akár már törölhetem is a partíciókat, és lehet telepíteni az XP-t. 🙂
november 26, 2008 at 13:30 du.
@ufo-pista
Hát nem tudom, de nálam az Intrepid-en a Deluge 1.0.5-ös verzió majdnem, hogy halott a feltöltésnél, míg Hardy-n egészen tűrhetően megy. lehet, hogy visszaállok erre a verzióra?…
“Linux-on Wine segítségével tökéletesen használható.” -hát ez mekem is nagyon tetszik!!! – ugyanis ezen az alapon elindulva, akár már törölhetem is a partíciókat, és lehet telepíteni az XP-t. 🙂
november 26, 2008 at 13:43 du.
osx -re transmission ofc.
teljesen stabil es gyors, valamint beleillik a kornyezetbe is
engem konkretabban egy konzolos kliens korkep es pl ertheto rtorrent beallitas erdekelne
november 26, 2008 at 13:47 du.
@uto-pista: én nem tapasztaltam problémát wine+utorrent-nél, nem volt gond meghajtókkal (debian, ubuntu)
@hefti: igen, már jó ideje készül egy konzolos kliens bemutató, hamarosan kint lesz, egyébként használjátok a Fórumot bátran.
november 26, 2008 at 14:32 du.
Az elmúlt 4 évben BitSpirit-et használtam. Egyik kipróbált program sem tudta még csak megrendíteni sem a trónját.
A fapadosnál összetettebb, a pilótavizsgásnál kényelmesebb a beállítások száma.
Pl. memóriakezelését én állítom, ezzel is kímélve a vinyót.
Pont jó.
november 26, 2008 at 14:37 du.
sct!
Az sem kizárt, hogy én nem tudom a wine-t beállítani normálisan. Én felhagytam a wine+utorrent párossal, pedig amikor működött, akkor tényleg jól ment, mégsem tetszett. Nálam az azureus(vuze) a nyerő. Annak is igaza van, aki azt mondja, hogy sok memórát eszik. Tényleg kevesebbet igényel egy konzolos kliens, vagy egy transmission. Ez igaz. Zenehallgatáshoz mondjuk a nagyon szerény erőforrás igényű MOC(music on console)-t használom. Torrenthez viszont a nagy szörnyet. Még jó, hogy így variálhatunk 🙂
november 26, 2008 at 15:01 du.
A halite egy eszméletlen jó kliens ha upc neted van. Eddig csak ezzel tudtam elérni max sávszélt. A deluge-t még nem próbáltam, de nem is kísérletezek tovább mert megtaláltam ami kellett. Halite4ever!
november 26, 2008 at 17:10 du.
hali
Szeretném megkérdezni azokat, akik halite illetve deluge klienst használnak, hogy hogyan sikerült elérniük, hogy egy letöltött torrentet két torrent oldalra tudjanak seedelni egy időben, eddig ezt nekem csak utorrentben sikerült, a válaszokat előre is köszönöm.
november 26, 2008 at 17:33 du.
@pR3D: Sajnos ebben nem tudok segíteni! Halite-et próbáltam de nekem sem sikerült.
november 26, 2008 at 17:59 du.
sct: felraktam a gui-t is de nemtalalom az indito ikont, ha beirom terminalba h bittorrent akkor bash-t ad.. szoval nemtudom h mivan most.. :\
november 26, 2008 at 18:09 du.
a BitComet meg a kis erőforrás? hm..
november 26, 2008 at 18:12 du.
Üdv 🙂 Valaki megtudná mondani Vuze-nél mi a szuper készforrásnak a lényege ?Miért jó ha bekapcsoljuk vagy miért ne kapcsoljuk be ?
A multiplatformot hol is kellene kikapcsolni mivel nekem nem nagyon jön be ez az új kezelőfelület ,maradnék a régi azureusnál .Válaszotokat előre is köszönöm .
november 26, 2008 at 18:12 du.
@vipet: terminal-> bittorrent-gui&
november 26, 2008 at 18:32 du.
@sct bocsánat a délutáni duplapost-ért. A véletlenek műve volt. Egyébként, azt tény, hogy elvileg az utorrent használható lehet a Wine-vel a különböző Linux-os disztrókon, (bár sose próbáltam így futtatni) de ezt szerintem inkább a Windows alapú játékok futtatására találták ki. bár ezt mind a ketten tudjuk. Most kiváncsiságból feldobtam az egyik vinyómra egy XP-t, végig fogom nézni az általad felsorolt összes klienst úgy Ubuntu-n és talán még a Susse-n is valamint MS-on. Az MS-on a legnépszerűbb progival az microtorrentel kezdtem. (v: 1.8.1) A titkosítása nálam tökéletesen jó, jelenleg 100KB/s-al megy a feltöltés. UPC hálózattal este (18.25) …és még van egy kis tartalékom. 🙂 Holnap Deluge..etc… Mindenféleképpen örülök a postnak, mert elindított egy kis “keresésre”.
november 26, 2008 at 19:18 du.
Nekem valahogy úgy tűnik, ha új gépet vettem hamarosan az is ugyanolyan lassú lett előbb utóbb 🙂
Valahogy úgy érzem ez megvan tervezve, hogy mindig cserélje le az ember a gépet.
De ha már az erőforrás igényekről beszélünk szerintem az utorrent kliens a legkissebb cpu használó.
Én csak azt tudnám ajánlani.
Ja és további sok sikert a fejlesztőknek, remélem megmarad továbbra is az utorrent mentalitása és a felhasználók igényeit nézik ezután is elsőrendűként.
november 26, 2008 at 19:23 du.
@Okoska?: a Wine nem a Windows játékok futtatása miatt született, hanem úgy általánosan a Windowos alkalmazások linuxon való használatára. http://en.wikipedia.org/wiki/Wine_(software)
A Cedega (korábban winex), már annál inkább arra való amit Te irtál, vagyis a Window-os játékok futtatásra Linuxon . A cedega kódbázisa egyébként a wine-ra épül. http://en.wikipedia.org/wiki/Cedega
november 26, 2008 at 19:32 du.
hmm..sikerult telepiteni a bittorrentet ubuntura, de teljesen mashogy nez ki a kezelofelulete mint utorrentnek, illetve mint a bittorrent vindozos valtozatanak.. nem irja ki a seederek es licserek szamat, csupan az osszes peer-t, ezen kivul nincs cimkezes, az also informacios ablak (peerek, szeletek, stb) sincs alapertelmezesben, minden egyes torrenthez kulon kell nyitni, egyeb hianyossagok..egyszoval tre =D
http://download.bittorrent.com/dl/bittorrent_5.2.2_python2.4.deb – ezt tettem fel
november 26, 2008 at 19:38 du.
@sct: …a Wine-vel kapcsolatban teljesen új információkkal szolgáltál nekem, (hiába, mindig tanul az ember) bár ettől függetlenül továbbra is kerülném Linux-ban. ( úgy vagyok vele, hogy akkor már inkább feldobom az XP-m – persze ez “egyéni szociális probléma “- ) a Cedegáról szintén tudtam, bár abban is adtál néhány új információt. Köszönöm.
november 26, 2008 at 21:15 du.
Halite: “Pletyka szinten hallani arról, hogy a forgalomkorlátozások ellen jól használható, ezt sajnos nem tudjuk megerősíteni.”
Nem pletyka, teljes sebességgel jön vele a cucc 🙂
és ráadásul nem fagy ki mindig, mint a deluge
november 26, 2008 at 21:43 du.
@sct: minden korábbi mondandómat visszavonom. Tényleg megy, gond nélkül. Korábban a hardyn nem ment, most az intrepiden megy, elsőre, magyarul.
november 26, 2008 at 21:55 du.
A Tribler mögött egy hollandiai székhelyű egyetemi kutatócsoport áll, folyamatos a fejlesztés, sok-sok extrával (pl a letöltéseid alapján javasol újabb tartalmakat, automatikus torrent keresés (felfedezés), gyors keresőfunkciók, stb stb). Érdemes kipróbálni.
Tapasztalat (nagyon kiváncsi volnék)?
november 26, 2008 at 22:30 du.
BitComet
Nem tudom hány tracker tulajdonos vette észre, vagy egyáltalán hányan figyelik oldalaikon de
a BitComet egyes verziói bizonyos esetekben hamis adatot küldenek a trackernek.
november 26, 2008 at 22:41 du.
@carlosca:úgy emlékszem, hogy több oldalon is tiltott kliens, talán pontosan emiatt a hiba miatt, de kisebb pontatlanságok szerintem minden kliensben vannak. (ez saját véleményem)
@ufo-pista&sct: hát akkor reggel én is kipróbálom az Intrepiden, mielőtt visszaállnék a Hardy-ra. Köszönet az infókért.
november 26, 2008 at 22:59 du.
azt írják nCore fórumban hogy 1.9 utorrent-el ismét nem tud UPC mit kezdeni szóval lehet vele jó sebességgel tölteni. egy a bibi hogy vélhetően az oldalakról ki lenne tiltva a kliens sajnos
november 27, 2008 at 9:36 de.
@Okoska?
A wine-t a hivatakos repoból telepítsd, majd először a wine configot futtasd és állítsd be. Majd letöltöd a legújabb, stabil utorrenet, majd jobbklikkel futatása a wine…. akármivel, és már megy is. A utorrentet beállításai csak az újraindítása után fognak frissülni (magyar nyelvi csomag, egyéb beállítások), de működik rendesen. A felületén kicsit villog az a sor, ahol a torrentek nevei, méretei, seedek, peerek, stb van, de megy rendesen.
november 27, 2008 at 13:56 du.
@ufo-pista: Nagyon szépen köszönöm a segítséged!
november 28, 2008 at 5:46 de.
Ja és még egy dolog. Nálam az utorrent (felnyitott ablaknál) az Xorg és a uTorrent.exe fájok ~5.5-5,5% erőforrást zabálnak el az egészből.
november 28, 2008 at 6:52 de.
@ ufo-pista:….visszavonom a fentebb említett wine-vel kapcsolatos állásfoglalásomat, most próbáltam a microtorrentet vele, tényleg jól működik. …az erőforrás igény nálam egy kicsit több, de egyáltalán nem vészes. (6-8 %) Már csak egyet nem értek vajon, miért nem tudnak egy hasonló kategóriájú klienst írni Linux-ban. De majd egyszer erre is rájövök valahol egy fórumban.Mégegyszer köszönöm a korrekt válaszaidat, és segítségedet. Egyenlőre marad a wine+microtorrent. 🙂
november 28, 2008 at 22:13 du.
@ Okoska:
Kevés linuxot használok, de ha igen akkor ktorrent is fut
Azzal mi a gond?