Optikát mindenkinek egész Európában! A távközlési mamutok nem lelkesednek a szigorú szabályozás mellett megvalósítandó tervért, több bevételt és kevesebb kockázatot szeretnének.

Amennyiben megvalósulnak az Európai Unió tervei, nehéz idők köszönthetnek be a nagy távközlési konszernek, például a Deutsche Telekom, a France Telecom és a Telefónica számára.

Az EU azt szeretné elérni, hogy a telefontársaságok szigorú szabályozás mellett mielőbb építsék ki a nagy sávszélességű optikai internethálózatokat egész Európában. A vállalatoknak nem csak a költségek jelentős részét kellene viselniük, ugyanis a Financial Times napilap birtokába került dokumentum szerint az Európai Bizottság nemzeti távközlési felügyeleteknek szóló ajánlása arra is kitér, hogy a cégeknek a beruházások befejezése után gyakorlatilag azonnal meg kellene nyitniuk a hálózatokat a konkurenseik előtt.

Ahhoz, hogy a fejlesztéseket a távközlési konszernek számára vonzóvá tegyék, az EU egy a riválisok által fizetendő prémium bevezetését javasolta. Ez azt jelentené, hogy a rendszercsatlakozási és -használati díjak 10-12 százalékát kapnák meg a Deutsche Telekom, a France Telcom vagy a Telefónica. Az Európai Parlament várhatóan szeptember végén tárgyal majd a javaslatról. Az Európai Bizottság az egyes tagállamokkal év végéig szeretne megállapodni.

A nemzeti távközlési felügyeletek azonban közel sem fogadták kitörő lelkesedéssel az elképzeléseket vázoló dokumentumot és az Európai Hírközlési Szabályozó Hatóságok Csoportja (ERG) is elutasító álláspontra helyezkedett. A szervezet azzal érvelt, hogy az egyes európai uniós tagországok következő generációs hálózatok kiépítésére vonatkozó stratégiája nagyban különbözik egymástól. Ennek oka elsősorban az eltérő helyi körülményekben rejlik. Emellett az elképzelések megvalósulása szintén hátrányosan érinthetné a vidéki régiókban tervezett fejlesztéseket.

A Viviane Reding és Neelie Kroes európai uniós biztosok által támogatott és a következő napokban megjelenő ajánlást könnyen elutasíthatja majd az Európai Parlament is, amelynek az ipari bizottságában a cégek éppen a nagyobb rugalmasságért és a befektetési kockázatok megosztása mellett lobbiznak. A Deutsche Telekom vezetői azt szeretnék, hogy ha hosszú távú hálózatépítési szerződéseket köthetnének a partnereikkel és hogy ezt ne veszélyeztesse az árak kétévente való szabályozása.

Nem ez az első ötlet a költségek felosztására, júliusban François Barrault, a British Telecom globális üzleti ügyekért felelős elnöke azzal az ötlettel állt elő, hogy a tartalomszolgáltatók is vállaljanak részesedést a hálózatfejlesztési költségekből.

Forrás: sg.hu