Az egyik, szintén elmélkedő postnál jött elő a magyar warez sokoldalúságának a hiánya. Nevezetesen az, hogy nagyon egy irányba indult el mindenki. Arra gondolok, hogy nagy divat lett a dvdripelés.

Filmek

Egy-egy filmből elkészül 5-6 verzió is. Egy CD-s, két CD-s, csak magyar hangsávú, dual dubos, esetleg x264-es xvid helyett. Aztán ott vannak a rerippek, amikor egy már régebbi filmet (5-10évesre gondolok) rippel újra egy-egy kezdő, aminek persze rossz bitráta és/vagy képarány lesz az eredménye.

Nincs baj azzal, hogy próbálkoznak, de a legtöbb esetben csak a fikablog-ra érdemes anyagot termelnek a userek. És ez valószínűleg annak köszönhető, hogy elterjedtek a gyorsabb internet hozzáférések, és az erősebb otthoni számítógépek. Emellett még az is a kezdők kezére játszik, hogy sok egy-két klikkelős program van. Ahol eredményt könnyen lehet elérni, de a minőség ritkán jön vele.

Régen, a torrent oldalak előtt, és az első pár évben még itthon is az volt az elfogadott, hogy egy filmet egyszer adnak ki. Talán azért volt ez, mert kevesebb aktív “group” volt, mindenki nyugodtan foglalkozhatott a saját dolgával, kisebb volt a konkurencia.

Sorozatok

Talán a sorozatok terén állunk a legjobban. Kevés a dupe anyag, általában van egy csak hundobos és egy dualdubos verzió. Így mindenki választhat, hogy melyiket tölti le, melyiket teszi el a jövő számára. A scene-ben megvannak az egyes csapatoknak a saját jól bejáratott sorozataik, kevés a race, egy-egy évad összes epizódját egyetlen csapat releaseli.

Audió

Azt mondhatjuk, hogy a magyar audio-warez teljesen kihalt. Az utolsó normális mp3 release csapat több mint másfél éve nem adott ki semmit. A torrentoldalakra (és persze onnan a fizetős ftp-re) mostanában kizárólag home-made rippek kerülnek fel, jobbára fórumokról. A bitráták változóak, és nem mindig a minőség a cél. Sajna a szekció valószínűleg azért is ilyen kihalt, mivel nincs túl sok olyan alapanyag, ami kapós lenne, amire úgy várnának az emberek, mint a messiásra. Nincs mit rippelni, vagy ha van, akkor az mulatós, vagy valamilyen egyéb silány kategória.

Az pedig nem vicc kategória, hogy magyar zenekarok albumát külföldi release (gF) csapatok rippelik. Ez is csak azt mutatja, hogy hiányzik a magyar warezből egy audió team.

Ebook

Ebook részleg is elég gyengén muzsikál. Az ebook-ok egyik része a havi FHM / Playboy sztárok, a másik pedig a havonta megjelenő számítógépes újságok. Ezek egyébként meglepően kelendőek, tehát igény igen is van a minőségi scannelt újságokra (arról nem is beszélve, hogy egyes újságokban fizetős programokhoz vannak serialok). Tehát a feladat nem lenne túl nagy, erőforrás igénye minimális, egy kis időt kéne rá szánni, hiszen a könyvek maguktól nem scannelődnek be. A szórakoztató magazinokon kívűl egyébként nagy sikere lenne még az tankönyveknek, illetve a különböző kézzel fogható oktató anyagok digitális változatának.

Mellesleg javítsatok ki ha tévedek, de még magyar ebook scene szabályzat sem létezik.

Programok

Szintén egy elég kihalt rész, tényleg hónapokat, fél éveket kell várni egy-egy magyar programra. Gyakorlatilag az utóbbi időben csak az MS termékek (Office, Xp, Vista) lokalizált változatait találjuk magyar programok szekcióba. Persze a programok feltöréséhez komoly szakmai tudás kell, nem lehet egy kaptafára törni a védelmeket. Azt meg lehet érteni, hogy nincs annyi magyar program mint film, de tényleg, ha egy magyar nyelvű programot keresel, elég esélytelen, hogy találsz warez verziót.

Játékok

Hullaszag. A magyar nyelvű játékok is nagyon ritkán látott vendégek mind a torrentoldalakon, mind az ftp-ken. Szinte csak a top játékoknak készül el magyar felirattal megtoldott kiadása, az is ritkán. Ami meg felkerül, azt néha a fordítók levetetik, ahogy az történt nem is olyan régen az Alarm für Cobra 11-el.

Másik ok lehet a nehéz hozzáférés a játékokhoz, és az ár, hiszen játékok ritkán kapni 599 vagy 999 forintért, régi kiadású dvd-ket viszont minden nagyobb üzlethálózatban kaphatunk ennyiért.

Persze vannak olyan játékkészítők is, akik egyszerűen haladnak a korral, és nem félnek a kalózoktól. A Valve megkerülve a kiadókat, saját technológiáját használja – amivel egyébként a kalózok dolgát is jócskán megnehezíti – , így jóval olcsóbban tudja a felhasználókhoz eljuttatni a játékokat. De ez már egy másik történet.