Jobbkor talán nem is jöhetett volna az az e-mail, amelyet egyik olvasónk írt a napokban. A levélben ugyanis az állt, hogy a felhasználót jogsértésen kapták, és ha ezt a fajta tevékenységét nem szünteti meg, akkor korlátozni fogják az ADSL kapcsolatát.

A dolog érdekessége az, hogy bár maga a közvetlen fenyítés és rendreutasítás a Businessteltől érkezett, a levél fogalmazásából mégis úgy tűnik, hogy a hálózatokat nem ők monitorozták, hanem egy nemzetközi cég, amelynek kiléte egyelőre rejtély.

Tájékoztatjuk, hogy nemzetközi fórumon panasszal éltek az ön interneten kifejtett tevékenységével kapcsolatosan.

A hazai és nemzetközi szabályozások, valamint cégünk internetre vonatkozó általános szerződési feltételei értelmében felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben illetéktelenül folytatott tevékenységét nem szünteti meg, úgy kénytelenek leszünk ADSL kapcsolatát korlátozni.

Az ok pedig, amiért ezen a “nemzetközi fórumon” jelentették a felhasználót egy film volt, mégpedig az Obsessed. A film 2009-es, nem régen mutatták be a mozikban, és jelenleg még csak egy-két kósza CAM minőségű (azaz kézikamerás, moziban felvett) release van belőle. A film egyébként megtalálható a Pirate Bay-en és a Mininova is beindexelte, és úgy néz ki, ezt nem törölték a rendszerükből az új szűrővel.

A jelentésből megtudhatjuk, hogy a felhasználó a film egy jól ismert, és az interneten rengeteg trackeren fent lévő verzióját szerette volna letölteni. A release egyébként nem is egy igazi “scene” munka, hanem egy p2p termék, kicsomagolva.

Nem ez volt az első ilyen eset hazánkban, amikor egy külföldi bejelentés hatására a magyar szolgáltató figyelmeztette az előfizetőjét, hogy akár korlátozhatja is a hozzáférését, ha nem viselkedik megfelelően. Egy régi esetben ha jól emlékszem, a jelentést a T-Online küldte, a feladó pedig a Warner Bros. Entertainment, Inc. volt. A jelenlegi esetben is a fizikai vonalat a T-Online (Magyar Telekom, hívjátok ahogy akarjátok) szolgáltatja, csak rajta az előfizetést egy másik cég adja, a Businesstel. Amint látjuk, a két magyar eset között sok a hasonlóság. Mindkét ügyben egy külföldi fenyegetés hatására lépett a magyar ISP, mindkét felhasználó BitTorrent protokollt használt a fájlcserélésre.

Ha eddig valaki úgy gondolta (esetleg a múltkori cikk hatására is), hogy jobb a magyar trackerek helyett külföldi, nyitott oldalakat használni, az most bizony vakargathatja az állát. A helyzet tehát bonyolult. A külföldi trackeren látható, hogy van valamiféle felülvizsgálat, és évek óta monitorozzák a trackerek forgalmát. A hazai jogvédők ugrásra készen várják a Pirate Bay ügy végét, hogy felléphessenek a hazai trackerek ellen. A felhasználók pedig már lassan úgy érezhetik, hogy sehol sincsenek igazán biztonságban.