Jobbkor talán nem is jöhetett volna az az e-mail, amelyet egyik olvasónk írt a napokban. A levélben ugyanis az állt, hogy a felhasználót jogsértésen kapták, és ha ezt a fajta tevékenységét nem szünteti meg, akkor korlátozni fogják az ADSL kapcsolatát.
A dolog érdekessége az, hogy bár maga a közvetlen fenyítés és rendreutasítás a Businessteltől érkezett, a levél fogalmazásából mégis úgy tűnik, hogy a hálózatokat nem ők monitorozták, hanem egy nemzetközi cég, amelynek kiléte egyelőre rejtély.
Tájékoztatjuk, hogy nemzetközi fórumon panasszal éltek az ön interneten kifejtett tevékenységével kapcsolatosan.
…
A hazai és nemzetközi szabályozások, valamint cégünk internetre vonatkozó általános szerződési feltételei értelmében felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben illetéktelenül folytatott tevékenységét nem szünteti meg, úgy kénytelenek leszünk ADSL kapcsolatát korlátozni.
Az ok pedig, amiért ezen a “nemzetközi fórumon” jelentették a felhasználót egy film volt, mégpedig az Obsessed. A film 2009-es, nem régen mutatták be a mozikban, és jelenleg még csak egy-két kósza CAM minőségű (azaz kézikamerás, moziban felvett) release van belőle. A film egyébként megtalálható a Pirate Bay-en és a Mininova is beindexelte, és úgy néz ki, ezt nem törölték a rendszerükből az új szűrővel.
A jelentésből megtudhatjuk, hogy a felhasználó a film egy jól ismert, és az interneten rengeteg trackeren fent lévő verzióját szerette volna letölteni. A release egyébként nem is egy igazi “scene” munka, hanem egy p2p termék, kicsomagolva.
Nem ez volt az első ilyen eset hazánkban, amikor egy külföldi bejelentés hatására a magyar szolgáltató figyelmeztette az előfizetőjét, hogy akár korlátozhatja is a hozzáférését, ha nem viselkedik megfelelően. Egy régi esetben ha jól emlékszem, a jelentést a T-Online küldte, a feladó pedig a Warner Bros. Entertainment, Inc. volt. A jelenlegi esetben is a fizikai vonalat a T-Online (Magyar Telekom, hívjátok ahogy akarjátok) szolgáltatja, csak rajta az előfizetést egy másik cég adja, a Businesstel. Amint látjuk, a két magyar eset között sok a hasonlóság. Mindkét ügyben egy külföldi fenyegetés hatására lépett a magyar ISP, mindkét felhasználó BitTorrent protokollt használt a fájlcserélésre.
Ha eddig valaki úgy gondolta (esetleg a múltkori cikk hatására is), hogy jobb a magyar trackerek helyett külföldi, nyitott oldalakat használni, az most bizony vakargathatja az állát. A helyzet tehát bonyolult. A külföldi trackeren látható, hogy van valamiféle felülvizsgálat, és évek óta monitorozzák a trackerek forgalmát. A hazai jogvédők ugrásra készen várják a Pirate Bay ügy végét, hogy felléphessenek a hazai trackerek ellen. A felhasználók pedig már lassan úgy érezhetik, hogy sehol sincsenek igazán biztonságban.
május 12, 2009 at 0:55 de.
Amiért egyszer fizettem (DRÁGA NET), ne pofázzon bele senki hogy mit töltsek.
Előbb vegyék lejeb az árakat (mozijegy, adatadó, meg jogdíjak…) akkor talán a kedves fizető felhasználó is elfog menni az egyik moziba és megnézi a filmet. Ameddig lehúzzák a népet addig mindenki tölteni fog.
május 12, 2009 at 6:51 de.
Minden szolgaltato alapbol megkapja ezeket a jelenteseket az abuse cimere, torrent nevvel, ip cimmel, idoponttal, mindennel egyutt… Az, hogy melyik szolgaltato erre mit lep, gyakorlatilag rajta mulik, mivel a magyar torvenyi szabalyozas eleg labilis.
május 12, 2009 at 7:45 de.
Ha a jogvédők támadnak, akkor csak a magyar hostingban lévő gépek lennének érintettek, nem?
Tehát ez nem érintené pl, a bithu-t.
május 12, 2009 at 7:51 de.
Nálunk ugyanez volt az egyetemen, külföldről szóltak, hogy ha nem fejezzük be feljelentenek minket (az egyetemet)
május 12, 2009 at 9:58 de.
Úgyis kitalálnak vmit az okosok, a p2p sosem fog meghalni…
május 12, 2009 at 10:20 de.
Külföldi trackert nem kell használni, a magyarról meg az üzemeltetőnek kellene kitiltania az ilyen ie, nl, dk meg egyéb ilyen marhaságokra végződő host neveket, csak a .hu-sok maradjanak, de azokból is csak azok, akiknek garantáltan otthoni felhasználók vagy pedig igazoltan seed szerverek. Láttam az egyik helyen, ahol filmet meg játékot szedtek le, és abban is volt minden hülyeség(SKYNET így önmagában, softwarecreating.hu, THUNDER így önmagában, meg ilyen mail1.jtf.hu, dk,nl,ie végződésű hostok, meg ilyen és hasonló ökörségek), ezen hostok tulajdonosait miért nem lehet szó nélkül kitörölni az oldalakról, hogy a userek nagyobb biztonságban legyenek?
május 12, 2009 at 12:36 du.
egyetemi hálózaton kit jelent fel?erőssen kétlem hogy bármi következménye lenne,tudva azt hogy nagyon sok illegális dolog legális azon a környéken:-)
mellesleg ha korlátozzák a sávszélt én meg visszaperelek mert nem biztosították a szerződésben meghatározott sebességet.pont.
május 12, 2009 at 13:11 du.
Emeljék 1000 pénzzel az internet előfizetésem árát ezt az összeget osszák szét egymás között egyenlő arányban a kiadók és kussoljanak a warezről.
A baromságot meg fejezzék be,hogy minden letöltött cucc mekkora veszteség ugyanis ha nem töltök az nem= azzal ,hogy megveszem.
Mindenki jól járna kiadók pénzt látnának ,felhasználó nyugodt lenne,internet szolgáltató nagyobb pénzt tenne el ugyanis ha ennyire rászálnak a töltikére inkább elöbb mint utóbb értelmét vesztik a drága nagy sebességű csomagok….
ui.sajnos amilyen ocsmány pénzéhes bandák léteznek a világon az 1000 pénz nem lenne elég nekik pedig országunkban van pár milla internet előfizető akit ha beszorzunk egy ezressel az nem kicsi összeg.
május 12, 2009 at 14:22 du.
* mocskos ASVA (nem ez) Proart és más néplehúzó rajtunk meggazdagodó senkiházik. Ha már korlátozzák akkor ott a seed szerver abba belekötni nem igazán tudnak, pluszz ha a szolgáltató, akinél vagyok UPC, ezt tenné más nap már máshol lennék.
Mi a francot ugat bele egy háttér szolgáltató ilyen árak mellett???? Vegye le negyedére az árakat és akkor ugasson, + a mozi belépők amióta 1000t átlépték azóta nem voltam inkább töltök, az az igazság sajnálom rá a pénzt.
május 12, 2009 at 14:33 du.
kabirjedi@ Szerintem már abba kéne hagyni ki kinek jó dolgokat és, hogy emeljék a díjakat, hogy teljen a veszteségekre amiket hamisan állítanak a senkiházik.
Nem kompromisszumra hanem totális vereségre játszanak a kiadók és segg pajtásai, mert ebből remélnek többlet profitot, és valljuk be csak ez számít, ha pl 5000ft most egy dvd és veszik 1000en az 5 milkó, ha felemelik 20 e-re és csak 300 fogják megvenni az plussz profit + 1 milkóval és leszarják, hogy a szegényebb 700 mit csinál hozzá jut-e, LESZARJÁK.
Kompromisszumos döntés csak akkor lehetséges, ha mind két oldal erős és hallatja a hangját, de ha egyszerű letöltők trackerek stb gyengék vagyunk leszünk eltipornak mint a lószart.
május 12, 2009 at 14:48 du.
Én is kaptam anno ilyen levelet a szolgáltatómtól, engem a Microsoft “köpött be” egy nyílt torrent oldalról való Office letöltés miatt. Aláírattak velem egy papírt, hogy ezen program már nincs a gépemen, oszt kész.
május 12, 2009 at 15:06 du.
Mondjuk én mostanság éppen 2004-es -05-ös, 06-os filmeket töltök, amiket még nem láttam több okból is.
1. Nem volt internethozzáférésem akkoriban még.
2. Pénzem sem volt, hogy moziban nézzem meg ezeket a filmeket.
3. Még mozi sem volt ott, ahol lakom.
Ezek után tényleg nem lehet azt mondani, hogy ha nem tölteném le, akkor megnézném moziban, a fent említett dolgok mind ezt cáfolják.
A nyílt tracker/zárt tracker vitának sincs sok értelme; éppen tegnap töltöttem le egy filmet a mininováról, ami a bH-ról került ki. Hiába volt leírva az nfo-fáljban, hogy a film kizárólag csak a bH-tagok számára készült, és kéreik nem felrakni nyílt oldalakra, azért mégiscsak felkerült. És nem ez az egyetlen.
Mellesleg nekem is van regem zárt oldalra, de arról még soha semmit nem tudtam letölteni; egyszerűen sosincs seeder. Kicsi az ország, és ha valamit nem pont premierkor töltök, hanem mondjuk egy régebbi 5-6 éves filmre vagyok kíváncsi, szinte esélyem sincs rá, hogy találok osztót. Ennyi csupán a baj a kis zárt magyar trackerekkel.
május 12, 2009 at 16:52 du.
kis zárt trekik 500.000+ peerel..tényleg 😀
május 14, 2009 at 17:51 du.
Peerguardian a program neve, amit ti kerestek.
Hasznos.
május 14, 2009 at 18:22 du.
@new-york-islanders Scrape lekérdezés ellen is jó? Nem hiszem, mert ha nem csatlakozol a trackerhez, letöltés sincs, ha meg csatlakozol, benne vagy a peerlistában, tehát scrape-t is le lehet kérdezni. Nem jó a peerguardian semmi ilyenre, csak lassítja a gépet…
május 15, 2009 at 9:27 de.
és gondot okozhat a kezdő torrentesnek (miért vagyok passzív ??, stb…)
május 15, 2009 at 23:03 du.
Azért van ez CYD, mert IANA reserved címen blokkolja a belső hálózatot is(192.168.0.0-192.168.255.255)
június 3, 2009 at 9:13 de.
# zaultschy 2009. május 12. 12:36 :
“mellesleg ha korlátozzák a sávszélt én meg visszaperelek mert nem biztosították a szerződésben meghatározott sebességet.pont.”
Szerintem neked elő kellene venni a szerződésed, amiben benne van, hogy nem megfelelő használatkor a szolgáltatónak joga van fellépni. A garantált sávszélesség is benne van, elsírod magad ha meglátod. Amit te a garantáltnak vélsz, az a reklámozott szélesség, nem a garantált.
Véleményem szerint a reklámozottnak és a garantáltnak meg kellene egyeznie, nemcsak feltüntetni a reklámban kisbetűvel.
Sajnos csak régen volt ez így nálunk is, amit kínáltak, azt garantálták.
június 4, 2009 at 23:40 du.
Chamea, speciel én (is) skynet-es vagyok, de becs szó semmi közöm semmilyen jogvédő szervezethez sem. Csak pechemre Angliából próbálok letölteni néha egy-egy Magyar szinkronnal ellátott filmet.
Kérlek ezért ne tilts ki a hazai trackerekről… köszönöm. 🙂
június 4, 2009 at 23:53 du.
Tévedés, az nem az a skynet. Az nem előfizetőhöz volt rendelve, hanem így simán, SKYNET. az előfizető az xxx.skynet.net stb, olyat láttam már én is. A sima az gyanús, 195-ös kezdetű ip-vel, eléggé…
június 10, 2009 at 21:06 du.
én a datanettől már 2003 környékén kaptam ilyet. pár stargate rész miatt asszem.
sajnos csak 1-2 hónappal később vettem észre a levelet, úgyhogy nem tom meddig seedeltem még miután szóltak 🙂 de sokáig.
június 16, 2009 at 19:32 du.
#15 new-york-islanders
“Peerguardian a program neve, amit ti kerestek.
Hasznos.”
Linuxosoknak pedig:iplist …érdemes a beállításoknál szétnézni és fogtok ott találni néhány dolgot amivel megelőzheted még azt is, hogy olyan oldalra lép ami esetleg ilyesmivel foglakozik. eleinte egy kicsit körülményes kezelni (első pillantásra) de, ha megszoktad már nem is tűnik fel…
letöltés:
http://sourceforge.net/project/platformdownload.php?group_id=198679
június 16, 2009 at 19:42 du.
A rendőrnél akkor is látszik, hogy hova akar csatlakozni a kliens(pl tűzfalban), mert a kérést a szolgáltató továbbítja, akár fogadja a másik kliens, akár nem.
június 18, 2009 at 12:54 du.
Linuxosoknak inkább blockcontrol (a moblock új néven), peerguardian blacklist-eket is kezel, iptables-be beépül, nem kér enni, fasza…