A Bittorent nagyszerűsége abban (is) rejlik, hogy ingyenes, talán ezért is ekkora a népszerűsége. Sajnos, mint az élet más területein, itt is megjelentek a csalók, akik többnyire pénzszerzés céljából verik át az egyszerű felhasználókat. Legújabb divat ezen a területen a hamis kodeket kínáló oldalak.

A spamelés a torrent oldalakon nem új dolog, szinte minden kisebb-nagyobb oldalon találhatóak olyan kommentek, amikben valamilyen fajta reklám van (az xpango láz a magyar torrentoldalakon is kisebb-nagyobb mértékkel, de végig söpört). Sokkal “hatásosabb” reklám az olyan, amikor maga a torrent nevében található valamilyen hirdetés (“this torrent downloaded from…”), vagy a letöltött állományok között vannak link fájlok.

Ennél sokkal agresszívabb hirdetési kampány volt például, amikor a letöltött állományokat csak egy bizonyos lejátszó programmal lehetett lejátszani. Viszont ha ezt a programot telepítették a felhasználók, akkor különféle mailwarek, spywarek települtek a gépre.

Az legjújabb smapelési módszer a következő: az áldozat, miután letöltötte a filmet, azt nem képes lejátszani, és egy új kodeket kell hozzá letöltenie, hogy megnézhesse. Természetesen a kodeket soha nem fogja tudni letölteni a felhasználó, mert egy olyan oldalra lesz átirányítva, ahol a célzott hirdetések találhatóak.
Már számtalan bejelentés érkezett ezzel kapcsolatban, hogy sok felhasználó futott bele ebbe a csapdába. A letöltött fájlok mindig nagy, tömörítetlen videók, amik népszerű releasek után lettek elnevezve. Az üzenet, ami a kodek letöltésére bíztat, így néz ki:

“Warning: HD Codec not detected. Please get the correct codec from [insert site here].”

(Figyelem: Nem található HD kodek. Töltsd le a megfelelő kodeket innen [az oldal címe])

A következő oldalak érintettek:

http://www.torrentm8.com/
http://www.rapid-torrent.com/
http://www.torrent-movie-host.com/
http://www.thepiilotbay.org/
http://torrentrnate.com/
http://moviehost.rapid-torrent.com/
http://www.everybodyshappytorrents.com/
http://hdmi2.com
http://codec.uploadvid.net

Messzemenő lenne azt a következtetést levonni, hogy ha valaki torrentezik, akkor biztosan vírusokat, és spywareket szed össze, de azért érdemes odafigyelni, hogy honnan, mit töltesz le. Vírusírtó és spyware-kereső használata pedig feltétlen ajánlott a mai világban.

fake.jpg

Ezek mellett érdemes pár egyszerű jó tanácsot megfogadni:

Hozzászólások/közösség:
– figyeld a kommenteket (lehet már valaki jelezte, hogy hibás, veszélyes a torrent)

Megbízhatóság:
– ügyelj a megbízható forrásra (nyitott torrentoldalakon is csak olyan embertől tölts le torrentet, aki már jó ideje regisztrálva van, és több torrentet töltött fel.) Ilyen jó példák pl. a “hivatalos” p2p relaserek: EZTV, KLAXXON, FXG.

Utánajárás:
– nézz utána, hogy már megjelent-e a film/játék hivatalosan (persze gyakran előfordul az is, hogy hivatalos megjelenés előtt kikerülnek dolgok, de éppen ez lehet a mézes madzag a naiv felhasználóknak)
– ellenőrizd, hogy a releaset nem NUKE-olták-e (VCDQuality, NForce, PREdb, orlydb, TopTorrents)

Figyelem:
– figyelj oda a méretre! Ha egy DVD nem éri el pl a 4GB-t, nagy valószínűséggel silány minőségű. Az xvid filmek általában 700 vagy 1400MB-osak.
– a hivatalos forma a rarozás, darabolás, sample-vel, egyetlen nagyméretű rar állomány azonban már nagyon gyanús lehet.

(a torrentfreak nyomán)