Exkluzív szolgáltatással bővült a PREtorians oldala, olyasmivel, amiről eddig csak külföldön hallhattunk. Ez most itthon is elérhetővé válhat: VPN hálózat a BitTorrent forgalom, és saját magunk védelmében. A rendszer hasonlóképpen működik, mint a Pirate Bay által kínált IPREDator.
A VPN segítségével titkosíthatóvá válik az egész internetes forgalom, ide értve természetesen a BitTorrentet is. Ezzel egyrészt elkerülhetjük, hogy a jogvédők monitorozásának a hálójába essünk, és a szolgáltatók bittorrent sávszélesség korlátja alól is mentesülhetünk. Ez, ahogy a p2p helyzete áll hazánkban (na és persze külföldön), fokozottan szükséges lehet.
A PREtorians-féle VPN hálózatról sokat nem tudni, egyelőre csak a főoldalra van kiírva, hogy lehet jelentkezni – de elég valószínű, hogy egyelőre csak tesztelés folyik. A rendszer egyébként működik, kipróbáltuk. Alig fél órával a jelentkezés után már meg is kaptuk a szükséges információkat (host, felhasználónév és a jelszó) és a válaszlevélben még egy egyszerű útmutató is van, amelynek segítségével a felhasználók könnyedén be tudják állítani a VPN-t.
A svéd Ipredator-hoz egyébként már a kezdetek elején legalább százezeren csatlakoztak, pedig az országban nem ez az egyetlen ilyen szolgáltatás, ahol VPN-hez lehet hozzáférni.
A VPN az angol Virtual Private Network rövidítéséből származik, és virtuális magánhálózatot jelent. A VPN kapcsolat virtuális, mivel egy-egy hálózati csomópont közti közvetlennek látszó útvonal valójában egy létező hordozóhálózat több csomópontján, akár eltérő útvonalakon keresztül jön létre, és magán jellegű, mivel a virtuális összeköttetésen átmenő forgalom csak a virtuális összeköttetés végpontjai számára látható, a hordozó hálózat csomópontjai számára nem. Mindez különböző kriptográfiai protokollok és algoritmusok segítségével valósul meg. (Wikipedia)
Frissítve: A nagy érdeklődés miatt a teszt accountok elfogytak. Jelenleg korlátozott felhasználói számmal folynak a tesztelések, és a későbbiekben döntenek a szolgáltatás további alakulásáról.
Frissítve 2: Pár kisebb hibát javítottak a VPN-n, és így ismét lehet ingyenes hozzáféréseket kérni. Az egyszerűbb ügyintézés végett az oldalon, a vpntestuser-nek kell írni, ha valaki ki szeretné próbálni a rendszert. Az előző felhasználók természetesen megmaradtak, ezen felül még 50 hely kerül kiosztásra a második körben.
május 12, 2009 at 17:26 du.
Akkor is, a VPN-nek is van végpontja, akkor majd jön az, hogy bevezetik az objektív felelősséget és kész. A másik meg az, ami a munkahelyemen is volt, hogyha abban a hálózatban feltörik valakinek a gépét, mert azon keresztül bárki lanrendszerben hozzáfér a másik gépéhez, akkor azért ki milyen kártérítési felelősséggel tartozik, meg ha valaki azon keresztül pedofil képeket vagy videókat tár a nyilvánosság elé, vállalja-e az üzemeltető a felelősséget azért. Ezért lenne jobb ehelyett a proxy socks5-ön keresztül, mert az traceroute funkcióval nem vizsgálható vissza.
május 12, 2009 at 17:37 du.
használj tűzfalat a vpn interfacen aztán nincs para 🙂
május 12, 2009 at 17:40 du.
Amúgy lehet tudni milyen vpn ez? Mert a legtöbb megoldásnál a client to client forgalom is átmegy a szerveren, és akkor tudják szűrni a nem torrent forgalmat….
május 12, 2009 at 18:57 du.
Ha okosan csinaljak, akkor az egesz forgalmadat szepen monitorozhatjak.
Idotlen idok ota ceg mogul netezek vpn-l, egyebkent egy proxy-t jobb megoldasnak tartanek erre.
május 12, 2009 at 19:04 du.
easy p2p vpn: http://www.ntop.org/n2n/ vpn-t mindenkinek, sok sok publikus supernod-ot 🙂
május 12, 2009 at 19:51 du.
“Ha okosan csinaljak, akkor az egesz forgalmadat szepen monitorozhatjak” – ez így igaz, a .torrent fájlt minden esetben le kell töltened és az látszik a szolgáltatónál és a szolgáltató kvázi 5 évig köteles megőrizni a logot, hiába a vpn meg miegysmás, arról már nem is beszélve, hogy a vpn szolgáltatójánál meg a te szolgáltatódnál is összeegyeztetik a kapcsolódást, látják azt is, ha te vpn-re vagy proxyra csatizol. Felesleges az ilyesmi szerintem, mert csak a biztonságot csökkenti és ha rendőrségi proxyba futsz, akkor…
május 12, 2009 at 19:59 du.
Mit szamit az objektiv felelosseg, amikor nem a Te IP-det latjak, hanem egy kulso szolgaltatoet? Akkor az ovek a felelosseg, szerintem pont ez a lenyege, szepen elrejtheted az IP-det. Persze ehhez az is kell, hogy a VPN szolgaltato ne logoljon, de ha logolnanak lehet nem egy torrent serveren kezdenek a tesztet… Ld. iPredator egyebkent, ott sincs log, es az egyszeru felhasznalo tokeletesen rejtve van.
május 12, 2009 at 20:11 du.
“ez így igaz, a .torrent fájlt minden esetben le kell töltened ” – VPN-en át letölti, nem látszik az IP-je sehol.
május 12, 2009 at 20:11 du.
Chamea: socks5 proxy-n nem lehet visszaosztani
május 12, 2009 at 20:39 du.
Chamea: wat? “hiába a vpn”? WAT? Tudod, hogy mi a lényege a VPN-nek?
A VPN titkosítással együtt annyit enged az adatforgalmadból látszani, hogy folyamatosan küldesz 1 IP címre csomagokat. Aminek a tartalma jó kriptográfiai algoritmusok mellett megkülönböztethetetlen az igazi véletlenszerű zajtól.
A VPN végpont meg nem feltétlen ISP-nél van. Ha történetesen a BIX-ben van, akkor ott nincs “ISP”, hanem “upstream provider” van. És ha ugyan azon a hálózaton van a tracker, mint a VPN végpontod, akkor nem valószínű, hogy bárki is valaha megtudhatja, hogy milyen .torrent fájlt töltöttél le.
Ráadásul, nem tudom, hogy a trackerek miért nem kínálnak HTTPS-t, ami megoldaná a .torrent fájl letöltési gondokat. (Nyilván, jóval combosabb gép kellene hozzá.)
május 12, 2009 at 20:48 du.
Mit nem lehet socks5 proxy-n nete? Az jelen esetünkben ugyanaz, mint a vpn, csak nincs hozzá LAN meg ilyenek, mint a vpnnél :XD De felesleges is ilyenekkel szórakozni, csak időpocsékolás, ha nagyon meg akarják nézni, hogy ki mit tölt le/fel, minthogy azt korábban láthattuk, kimennek és megházkutatnak internetszolgáltatói log alapján, amiben benne van, hogy letöltötted magát a torrent fájlt, ennyi.
május 12, 2009 at 21:32 du.
a pretorians kínál https-t, töltögetheted a torrentfájlt 🙂
május 12, 2009 at 21:33 du.
Chamea: visszaosztani nem lehet torrenten (feltölteni). vagy te nem is szoktál olyat? socks5-tel nem lehet portot nyitni amin rád tudnának csatlakozni, így csak passzívként szerepelsz -> bukó 🙁
május 12, 2009 at 22:34 du.
Bizony , https erőforrásigényes. Ezért van az egy csomó oldalnál, hogy csak a bejelentkezésnél van https, utána megy minden titkosítatlanul.
május 12, 2009 at 23:35 du.
https alatt nincsen content filter, nincsen cache, virus szures, gondolom komoly helyen ezert hasznaljak csak authra a httpst. Mai sok magos gepeknel ugyis van szabad cpu time, amin futhat a https encryptje.
@Chamea
nem kotekedesnek, de ezt az 5 evet honnan vetted? Ki/mi kotelezi a cegeket/szolgaltatokat erre?
május 13, 2009 at 0:05 de.
“visszaosztani nem lehet torrenten (feltölteni)” – Ahhoz képest nekem socks5-ön keresztül elég szépen ment aktív móddal együtt. Nem tudom, hogy te milyen socketet használtál, én a vidalia-t teszteltem, mielőtt felraktam.
“Tudod, hogy mi a lényege a VPN-nek?” – igen, az egy virtuális magánhálózat, aminél a le meg a feltöltés sávszélesség felcserélődik, mert az interneten keresztül kapcsolódsz egy másik munkaállomáshoz és onnan lép ki az internetre, olyan, mintha azon a munkaállomáson lennél, csak nem közvetlenül vagy.
május 13, 2009 at 0:06 de.
@sz – Egy idén bevezetett törvény, a Nemzeti Hírközlési Hatóság(NNH) ellenőrzi.
május 13, 2009 at 0:18 de.
@sz: szegény chem nem érti a vpn fogalmát. VPN re csatlakozol,nincs az az ISP aki visszafejti hogy te .torrentet töltöttél le. Ezt az 5 éves forgalom t köt. törvény paragrafust küld már el nekem, légyszi…
május 13, 2009 at 6:18 de.
“ez így igaz, a .torrent fájlt minden esetben le kell töltened ” Ezért van jobb helyeken hogy egy txt-ben is letöltheted a fájlt.
május 13, 2009 at 9:35 de.
nem 5 ev hanem 1, de nem para 😀
május 13, 2009 at 9:58 de.
mp33portal, térdenállva, krokodilkönnyekbe fulldokolva könyörgőőőm: NEM az ISP fejti vissza a torrentet, az ISP arra a bizonyos kocsisoron álló nőszemélyre nem foglalkozik alapjáratban azzal, hogy torrentezel, hanem a torrentoldalon lévő független szakértő vagy monitorozó xarság(warner, BSA meg egyéb rothadékok) írja fel a hostot, az, hogy VPN csatlakozás történt, azt meg az ISP látjja és ha nem tud hiteltérdemlően nyilatkozni a VPN tulaja arról, hogy ki használta arra a célra a hálózatát, akkor nála kapcsolják ki az internetet, őt fogják ízzé, xarrá perelni az ilyen Warner Bros meg egyéb ilyen ökkörségek. Ott sem lesz védelem, hiába a VPN, annak is van tulajdonosa, mert az ő szolgáltatója mutat kifelé. Az lenne a legjobb, hogyha nem lehetne a hostból kivenni az országot illetve a whois rekordban ne jelenjen meg.
május 13, 2009 at 10:16 de.
sz: komoly helyeken? pl TB-n van https. Mar dobtunk is fel temat a BH-n, de el lettunk hajtva…
május 13, 2009 at 11:14 de.
@ Chamea: “a .torrent fájlt minden esetben le kell töltened és az látszik a szolgáltatónál és a szolgáltató kvázi 5 évig köteles megőrizni a logot”
@ Chamea ” – Egy idén bevezetett törvény, a Nemzeti Hírközlési Hatóság(NNH) ellenőrzi. ”
Ne hülyítsétek már az embereket! Ilyen nincs, de ha lenne is, hogy oldaná meg egy szolgáltató?! Csak egy becslést adj, hogy ehhez mekkora tároló kapacítás kéne!
május 13, 2009 at 13:47 du.
“A nagy érdeklődés miatt a teszt accountok elfogytak. Jelenleg a korlátozott felhasználói számmal folynak a tesztelések, és a későbbiekben döntenek a szolgáltatást további alakulásáról.” – gondoltam eztet rögtön, hogy a sávszélességgel és annak kifizetésével majd gondok lesznek. Majd jön az smsreg megint.
május 14, 2009 at 8:35 de.
“Pár kisebb hibát javítottak VPN-n, és így ismét lehet ingyenes hozzáféréseket kérni. Az egyszerűbb ügyintézés végett az oldalon, a vpntestuser-nek kell írni ha valaki ki szeretné próbálni a rendszert. Az előző felhasználók természetesen megmaradtak, ezen felül még 50 hely kerül kiosztásra a második körben.”
Én meg azt gondoltam hogy ez lesz 🙂
május 14, 2009 at 23:10 du.
Chamea hozod a formádat látom 😀 Megint leírtál egy rakás b**zmeséget 😀 Grat. Nem csalódtam benned. Szóval milyen paragrafus alapján is állítod ezt az 5 évet? Légyszi adjad már 😀
Néha elgondolkozhatnál azon, hogy sok esetben összehordasz itt annyi hülyeséget hogy az már fáj. A VPN se arról szól amit te leírtál.
Mindenesetre jókat röhögtem ismét az írásaidon 😆
május 15, 2009 at 0:29 de.
Én meg azon röhögök, hogy a sok marha azt hiszi, hogy a VPN mennyire biztonságos minden oldalról meg nem kapják el őket, mikor az sms ftp-k is vpn meg proxy meg miegysmás mögül működnek és mégis lefoglalják az összes szervert. Én nem álmodozom, egyszerűbb a tényeket nézni.
május 15, 2009 at 7:38 de.
Szvsz Chamea keveri a távoli lérést a VPN el.
“igen, az egy virtuális magánhálózat, aminél a le meg a feltöltés sávszélesség felcserélődik, mert az interneten keresztül kapcsolódsz egy másik munkaállomáshoz és onnan lép ki az internetre, olyan, mintha azon a munkaállomáson lennél, csak nem közvetlenül vagy.”
Nem lépsz ki az internetre
A kliens gépek a neten kapcsolódnak egymáshoz, csak nincsenek fizikailag összedrótoza úgy, mint egy átlagos LAN-on. Ehhez tegyél hozzá egy rendes titkosítást is. Gyakorlatilag a szolgáltató annyit lát, hogy csatlakozol valahova, és arrafelé valamit küldesz. A titkosítás végett elég nehéz megmondani, hogy mit.
A másik, amikor proxy-n mész ki, ott meg csak az látszik, hogy oda csatlakozol, az onnan és oda érkező dolgok nem.
A le és feltöltési sebesség igen-igen jó lenne, ha megfordulna, pláne ADSL esetén, de sajnos sose lesz ez így.
május 15, 2009 at 10:04 de.
@z2k: Rátapintottál a lényegre, gratulálok!
Nem ártana egyeseknek utánanézni az internetes kommunikációnak, a protokoloknak. Majd utána jössz rá, hogy hogyan is működik az egész kedves Chamea.
Én nem fogok VPN-t használni azért, hogy torrentezzek. Viszont a személyes információim küldözgetéséhez előszeretettel használok titkosított VPN csatornát, mert nem szeretem amikor mások beletúrnak a dolgaimba. Hova jut így ez a világ?! o.0
május 15, 2009 at 11:30 de.
Amit most itt a külföldi hostingolásról meg a VPN-ről előadtok, ez az az értelmi szint, minthogy “Engem nem tudnak letartóztatni, senki nem fog engem keresni, mert külföldön vásárolt sim kártyámról adom ki egy magyar bérgyilkosnak utasításba, hogy öljön meg valakit és külföldi bankról utalok.” Attól, hogy külföldön vagy, attól még kiadnak magyarországnak és ott is vannak hatóságok, tehát, ha magyar állampolgár vagy ugyanúgy a magyar hatályos jogszabályok szerint fognak eljárni(külföldi hatóságok nyomoznak ebben az esetben és lehet, hogy ott jobb szakértők vannak mint Magyarországon).
VPN meg csak arra jó, hogy az üzemeltető vagy más felhasználó ellopja a gépen lévő adatokat, mert ez az az értelmi színt, hogy “nem tudnak elkapni, mert valaki ideadta az ő saját telefonját vagy internetét, hogy írásban vagy szóban felbújtsam a bérgyilkosomat, hogy öljön meg valakit” – Igeen? Ilyenkor az a szitu, hogy szerzői jogsértésért razzia idején vagy te kerülsz börtönbe vagy ő. Létezik objektív felelősség is a világon és a szerzői jogsértés btk pont. Hagyjátok már abba a hülyeségeteket, mert sikítófrászt kapok!!!
május 15, 2009 at 14:33 du.
iponos vpn megy osx alol is. Szep leiras : http://www.bol.ucla.edu/services/vpn/pptp/docs/macosx.html
május 16, 2009 at 10:51 de.
Sokan nem értik itt a vpn-t. Összefoglalva, a user sérthetetlen vele. Az isp-nél a logokban tényleg csak annyi látszik, hogy egy adott ip felé titkositott kapcsolat lett kialakitva és azon forgalom történt. A hajára kenheti a bsa és nsa és mindenki más, hogy ezen az ip cimen egyébként illegális tartalmak is letölthetőek, képtelenség bizonyitani, hogy nem egy ingyenes linux image-et töltöttél-e le. A torrent fileokat szintén a vpn-en keresztül kell letölteni, de valójában még az sem érdekes, ha azt nem titkositott csatornán töltöd le, mivel azért sem lehet megbüntetni, hogy letöltöttél egy 1k-s torrentfile-t aztán nem használtad fel. Az egyetlen hátránya, hogy a letöltési sebességed a vpn szerver szabad feltöltési sebességére lesz korlátozva, a p2p elmélet némileg sérül, az összes forgalmad keresztülmegy a vpn szerveren, nem közvetlenül a másik usertől töltesz, de elképzelhető, hogy ez lesz az ára a jövőben a letöltésnek.
május 16, 2009 at 14:31 du.
Nekem az tetszett a legjobban hogy a le és feltöltési sebesség megcserélődik 😀
Amúgy lehet én vagyok túltájékozott és a kelleténél jobban érdeklődő, de Chamea neked komolyan ajánlom hogy olvass bele a wikipediába néha mielőtt beírsz ide valamit 😉 Nem kötekedésből de én is csak netről tanultam meg hogy melyik protokoll mire való és hogyan működik. Szvsz nem vagy hülye, vannak jó meglátásaid csak gyorsan és jót akarsz mindig írni…
Amúgy off-tól eltérve: ez a VPN elérés nagyon tetszik. Az én szolgim monitorozza a forgalmat. De nagyon ocsmány szemtelen módon…El kell gondolkoznom a használatán mindenképpen.
május 19, 2009 at 12:28 du.
Az ELITE-n is indult hasonló szolgáltatás. Ott úgy van, hogy belépek a VPN-re, de VPN-en keresztül, internetre való kilépés nélkül lépek be a hubra(A VPN nem internetátjáróként működik). Valami ilyesmi van a PREtorians-on is? Ha igen, akkor annyi lenne a kérdésem, hogy az én IP-n látszik a trackerben a peerlistában vagy a VPN belső IP-je? Ezt a kérdést feltettem az ELITE-n is, csak ott nem kicsit lámák és nem tudtak erre választ adni.
május 19, 2009 at 12:48 du.
A “nem kicsit láma” enyhén sértő. Tedd fel azoknak a kérdést, akik illetékesek az ügyben, és meg tudják válaszolni és utána mondj véleményt.
A hubon a VPN-es IP címed látszik, amit egy egyszerű +myip paranccsal meg tudtál volna nézni a hubon.
május 19, 2009 at 12:52 du.
Köszi CyB, már feltettem még éjjel, csak ti már nem láttátok ezek szerint. Ne haragudj, azt hittem láttátok a kérdésemet. Direkt éjjel írtam, hogy ne törölje ki sumo, megelőzött titeket. Bocsánat
május 20, 2009 at 12:14 du.
.torrent letöltését hiába látják, hogy letöltötted! Az nem büntethető!
május 22, 2009 at 22:42 du.
“Köszi CyB, már feltettem még éjjel, csak ti már nem láttátok ezek szerint. Ne haragudj, azt hittem láttátok a kérdésemet. Direkt éjjel írtam, hogy ne törölje ki sumo, megelőzött titeket. Bocsánat”
Én töröltem ki a bejegyzésedet, csakúgy, mint ahogy visszamenőleg az összeset, továbbá én tiltottam le a honlaphoz való hozzáférésedet is. Úgyhogy engem kell anyázni.
május 22, 2009 at 22:44 du.
A cikkre reagálva: Tetszik, hogy egyre több helyen érhetőek el különböző anonimitást biztosító eszközök a felhasználóknak 🙂
május 23, 2009 at 15:03 du.
Chamea : Magat az smsweb meg ftp-t csakis akkor viszik el, leszamitva a proxyt, ha vki belso ember kop, mert pl osszebalhezott a tobbiekkel.. Maskulonben meg sem talaljak oket. Lasd legutolso foglalast, ott sem tudtak volna h hova vannak “eldugva”, csak ugy h vki megmondta. Ennyi.