Amíg a RIAA az egyéni fájlmegosztókat támadja, az MPAA inkább az internetes fájlcserélő oldalakat próbálja ellehetetleníteni.

583p_4c_1b1.jpg

2006-ben a MPAA több torrentoldal ellen indított pert, a szerzői jogok megsértése miatt. A torrentoldalak között volt a TorrentSpy.com és az IsoHunt is. A TorrentSpy mint tudjuk elég sok megrázkódtatáson ment keresztül, kötelezték arra, hogy látogatóik adatait loggolják, így inkább 2 év harc és sok ezer dollárnyi pereskedés után bezárták az oldalt. Az IsoHunt azonban nem adta fel. Legutóbb egy olyan érvelést nyújtott be az MPAA vádjai ellen, miszerint az IsoHunt csak egy egyszerű kereső, mint a Google.


„Több száz publikus torrent oldal van, köztük vannak olyanok, amelyek specializálódtak egy-egy témára, de vannak általános gyűjtőoldalak, mint az IsoHunt, ami akárcsak a Google, megpróbálja lefedni (keresésével – szrk.) az internetet amennyire lehet.”

– ez olvasható az IsoHunt érvelésében. Azok a funkciók, amik egy torrentoldalon megtalálhatóak, nagyrészt elérhetőek az olyan átfogó kereső oldalakon is, mint a Google vagy a Yahoo!.

Az IsoHunt készített egy összehasonlítást a keresőmotorokról, és felkérték magát a bírót, hogy hasonlítsa össze a Google-el. A torrentoldalak csak segítik a felhasználókat, hogy hozzáférjenek a torrentekhez, de tartalmat nem tárolnak. Amit az IsoHunt csinál az csak annyi, hogy összegyűjti az adatokat, cacheli, hozzáadja az adatbázishoz a felhasználó által feltöltött torrentet. Bármiféle szerzői jog védelme alatt álló anyag már a felhasználótól érkezik, amikor elindítja a torrent klienst.

A torrentoldal azzal vádolja most az MPAA-t, hogy ködösít, eltereli az igazságot a bittorrent letöltésekkel kapcsolatban, azért hogy saját malmára hajtsa a vizet. Minden, ami végbemegy egy ilyen folyamat alatt, az a bittorrent fel és letöltése folyamata alatt történik, az oldalnak nincsen semmiféle beleszólása.

Az a kijelentés, miszerint a bittorrent oldal a felelős az esetekért, amikor szerzői jog sértés történik, az IsoHunt szerint nevetséges.

Hogy a bíró hogy fog dönteni azt lehetetlen megjósolni, az IsoHunt-nak meg kell győznie arról, hogy az oldal funkciója egyenértékű egy kereső engine-nel. Erős pontja lehet az érvelésnek, hogy az IsoHunt-nak kezdetektől fogva az volt az elsődleges célja, hogy összegyűjtse és tartalomba rendezze a tartalom egy bizonyos részét.

Ha úgy vesszük a Googlet is nagyon könnyedén lehet speciálisan torrent keresésre használni, és meglepően jó eredményeket érhetünk el vele. Próbáljuk ki például a “filetype:torrent lost hdtv” keresést, egészen friss találatokat kapunk.


(via arstechnic)