Már mi is többször írtunk róla, hogy Malajziában több internetszolgáltatónak le kellett állítani a nála hostingolt torrent oldalakat kormányzati nyomásra. Az egyik ilyen jelentős ISP-nél (Shinjiru) is több torrent oldal volt, amit annak rendje és módja szerint le is állítottak. De furcsa módon pár napos kimaradás után az oldalak újra elindultak, mintha mi sem történt volna. Most úgy néz ki, hogy akik még nem hagyták el ezeket az oldalakat, könnyen abban a helyzetben találják magukat, hogy lenyomozzák őket.
A helyzet éppen hogy lenyugodott, amikor a TorrentFreak szerkesztői egy igen furcsa e-mailt kaptak a tbkresources.org torrent oldal sysopjától -, ami szintén Malajziában volt hostolva. A sysop elmondása szerint a pár napos leállás után a szerver egyszer csak újra online volt és működött. Miután érdeklődtek az ISP-nél, biztosították őket, hogy minden rendben van.
Ám kiderült, hogy ez hamis biztonságérzet volt csupán. A gép tulaja elmondta, hogy két nappal ezelőtt egy külső merevlemezt csatlakoztattak a szerverre (meglehetősen buta módon). A ISP 24 órás helpdesk-je minderről semmit nem tudott, egészen pár órával ezelőttig, amikor is a szolgáltató vezetője rendszergazdája megerősítette, hogy a külső lemez valóban a géphez van csatlakoztatva, de ehhez nekik semmi közük, a jogi osztály intézte.
A tulaj érezte, hogy valami nagyon nincs rendben, mivel a szerveren extrém magas volt a load (nagyon le volt terhelve), ám a helpdesk egészen addig nem tudta mi a gond, míg néhány üzenetváltás után egy eléggé aggasztó magyarázatra derült fény:
Hello,
A szervereden végzett vizsgálatok után kiderült, hogy kapcsolatba hozható szerzői jogsértéssel / torrenttel. Ezért a jogi osztályok vizsgálatot végzett a szerveren. Ez ad-hoc jellegű volt, és minket sem értesítettek róla. Törvény szerint nem volt más választásunk, engedelmeskednünk kellett. További információért a reklamációval foglalkozó osztályt keresd. Köszönjük.
Paul C.
Level 2 Support
Úgy néz ki tehát, hogy a Shinjiru figyelmeztetés nélkül elkezdett, nyomozás vagy bármi más miatt, adatokat másolni BitTorrent trackerről. Nem világos a jelenlegi helyzetben, hogy a szolgáltató kiadja-e az adatokat, vagy hogy más oldalakkal is így jártak-e el, de nem biztató a helyzet.
Nagyon valószínű, hogy a szolgáltatónál lévő minden trackerrel hasonlóképpen jártak el, és rögzítették a felhasználók adatait. Mi megsemmisítettünk minden adatot az ő általuk csatlakoztatott USB-s merevlemezen, valamint a saját oldalunk biztonsági másolatait, és kiürítettük és töröltük az összes (SQL) táblát azért, hogy megvédjük a felhasználóinkat. Ahogy már említettem az egész figyelmeztetés és a beleegyezésünk nélkül történt.
Több mint valószínű, hogy a Shinjiru a kormány nyomására cselekedett, de akkor is különös dolog, hogy az ügyfeleik adatait másolják. Az itt hostolt oldalaknak tudomást kell szerezni erről és meg kell tenniük a szükséges lépéseket.
Azt gondolom, hogy mindez nem vet túl jó fényt a szolgáltatóra, bárhogy történtek a dolgok, valamilyen módon védenie kellett volna az ügyfelét. Annál is inkább, mivel a nyomozás nem a szolgáltató feladata, hanem a hatóságoké. Egy fizikailag megtörtént bűnesetben is, minden érintettnek van joga védekezni. Az pedig, hogy az érintett nem is tud róla, hogy nyomozás folyik ellene, szinte elképzelhetetlennek tűnik, de úgy néz ki, hogy mai világban bármi megtörténhet, és tényleg úgy bánnak a torrent oldalakkal, mint a legveszélyesebb terroristákkal.
Szerencsére nálunk hasonló még nem volt, de a rendőrség és a “szakértők” hozzáállása itthon is elég egyértelmű (és persze szakértés a legritkább esetben van), a szolgáltatókra pedig együttes erővel nagy nyomást tudnak gyakorolni. A törvények általában ritkán állnak felhasználók oldalán és gyakran kell az ártatlanoknak is hónapokig harcolni, hogy visszakaphassák az elkobzott gépeiket.
(via torrentfreak)
július 21, 2008 at 10:33 de.
Bábországok bábkormányokkal, bábrendőrséggel és csicskacégekkel, ez minden multicég álma, rettegj és fogyassz, hogy csilingeljen a kassza.
Ha egy ismeretlen, távoli országban veszel igénybe valamilyen szolgáltatást, akkor legalább azon ne csodálkozz, hogy megtörténnek olyan dolgok, amik errefelé nem (hahaha, dehogynem, csak nem tudsz róla, mert kevésbé bénán csinálják). Már megtanulhatta volna a kedves oldaltulajdonos ha nem most jött fel először az internetre, hogy nem minden úgy van, ahogy a másik fél állítja. Megnézte az oldalukat, esetleg pár e-mailt váltottak, épeszű ember ennyi “ismerkedés” után nem köt szerződést és ül nyugodtan, hogy a kis maláj harcosok életük árán is megvédik a csoffadt oldalát. Ha a (képzelt) netszolgáltató cégedhez kijön 4 gépfegyveres rendőrbácsi, morcosan néz, és nagyon hadonászik, akkor te sem azt kérdeznéd, hogy ugyan miért másold le, hanem azt, hogy hány példányban.
július 21, 2008 at 13:02 du.
Honnan is tudod, hogy Magyarországon ilyen nem történt meg?
július 22, 2008 at 3:01 de.
Hát, azt hiszem el kellene kezdeni kidolgozni egy új módszert a fájlcserére. Vagy találni valami köztes megoldást. Ez így nem mehet tovább.