Szinte el sem hiszi az ember, ha arról olvashat, hogy mérsékelhetik az üres adathordozókat terhelő jogdíjakat. Persze ez még csak egy javaslat, elfogadásra vár, de ha sikerülne átvinni a bürokrácia útvesztőjén, akkor jelentős mértékben csökkennének az árak.

Az üres CD-ket, DVD-ket, és memóriakártyákat jelenleg több mint 100-120%-os jogdíj terheli. (Ez forintosítva CD-knél: 16-64 Ft, DVD-knél: 16-250 Ft, memóriakártyáknál: 40-2400 Ft lehet, a mérettől függően – részletesebb lista).  A javaslat szerint ezt legfeljebb 6%-ra mérsékelnék.

Ezen felül a javaslat része még az is, hogy a saját használatra letöltött internetes tartalom miatt ne járjon büntetés, ha arról nem állapítható meg, hogy jogtiszta. Ezt azzal magyarázzák, hogy a letöltő oldalakról – és most gondoljuk egy átlag userre – nem egyszerű megállapítani, hogy az adott anyag jogtiszta vagy nem. Hiszen honnan lenne fogalma egy 13 éves srácnak a jogdíjakról? Ő elküldi érte az SMS-t, vagy letölti torrentről, de nem gondol bele abba, hogy az a mű valakihez tartozik. Ez egy jó kezdeményezés, hiszen az átlag otthoni felhasználóktól inkább az üzletszerűen másolók felé fordulnak.

Talán itthon is vehetünk hamarosan dvd-t reális áron.

Nem ennek a javaslatnak a része, de szintén jó hírnek hangzik, hogy azokat a régi filmeket, amelyeknek a szerzője vagy a jogutódja ismeretlen, a törvény 5 évig egyszeri felhasználást tenne lehetővé. Így rengeteg már elfeledett filmet újra láthatnák a magyar nézők.

A jogdíj csökkentésével természetesen az állam is nagyobb bevételre tehetne szert. Ha jóval kevesebb jogdíj terhelné a hazánkban eladott adathordozókat, valószínűleg kevesebben vásárolnának külhonból, hiszen jelenleg a szomszéd országokban töredék áron beszerezhetőek a DVD-k, CD-k: északi szomszédainknál mindössze 4-6%-os a jogdíj mértéke. Erre a nagy árrésre már jelentős piac épült ki, így a magyar vásárlók a külföldi gazdaságot pumpálják pénzzel. Ha ez a különbség eltűnne, az jótékonyan hatna az adathordozók jelenleg pangó kereskedelmére, és az adóbevételekre.

(via delmagyar, thx Sarlatan – mail)