Kicsit elbulvárosodunk e poszt erejéig, de csak hogy tisztán lássuk, miért is örvend nagy népszerűségnek a torrentezés ma Magyarországon. Sorra vesszük hát néhány újdonsült “énekes” / sztár / celeb fizetését, hogy sajnálhassuk őket kicsit.
A velvet.hu utánakérdezgetett, mégis mennyibe kerül egy-egy újdonsült csillagocska fellépése, miután szerepelt a Megasztár, illetve az X-faktor döntőiben. Az árak minden esetben 30 perces félplayback fellépést jelentenek, valamint a plusz ÁFA, plusz útiköltséget is hozzá kell számolnunk.
A legdrágábbak a Megasztár versenyzői esetében természetesen a női és a férfi győztes, ha lehet így fogalmazni, ők – Tolvai Renáta és Kökény Attila (aki többé már nem vállal haknit eddigi munkahelyéül szolgáló bárban!) – 180 ezer Ft-ért énekelgetnek nekünk. Renike kis barátja, aki annak ellenére, hogy madzsarul sem tud rendesen, szívesen megszedi magát belőlünk, ami 160 ezer Ft-ot jelent fél órára. A többiek, köztük a 11 éves Patai Anna, olyan 120 körül mozognak, egyedül Varga J. Bernadett adott lejjebb, és 80-ért már meg is kaphatjuk műsorát. (Bevallom őszintén, róla fogalmam sincs, hogy kicsoda).
Az X-faktorosok külön árat számolnak fel a budapesti, illetve a vidéki fellépésekért, ami ötezer forint különbséget jelent a főváros javára, viszont minden esetben számolnunk kell természetesen az útiköltséggel. Az ő félórás fellépéseik 100 és 180 ezer között mozognak, egyedül a Non-Stop kér 250/260-at, viszont az ő javukra meg kell jegyezni, hogy öten vannak.
Természetesen mindőjük mögött komoly múlttal rendelkező műsorszervező cég áll, így nem kizárt, sőt inkább biztos, hogy ezeknek az összegeknek bizonyos része vándorol csak az úgynevezett zenészek zsebébe. Mégis azt kell mondanom, hogy egy picit kifordult magából ez a világ. Csak akiket a velveten felsoroltak, már 17 különböző énekes, akinek én, mint zeneszerető ember vegyem már meg a CD-jét, mert most ők a slágerek. És akkor a többiről nincs is szó. Na meg arról, hogy egyáltalán hánynak van valóban tehetsége, kitartása, hogy valóban zenész legyen. Persze ez nem az én tisztem, hogy megítéljem.
Amit azonban világosan látok, hogy ebben a fölöslegesen többszereplős üzletben, melyben a közönségen és a zenészen kívül még ott figyelnek a műsorszervezők, kiadók és persze jogvédők, mindenki rajtam kívül olyan órabérért “dolgozik”, ami számomra felfoghatatlan. Értem én, hogy tehetség, meg művészet, de ne akarják már lenyomni a torkomon azt, hogy abból a pénzből, amit kínkeservesen keresek meg egy hónapban és számolgatnom kell belőle, hogy a rezsi meg kaja után még mit engedhetek meg magamnak, abból olyan félmunkát fizessek meg, aminek 180 ezer Ft a félórabére.
Ezek után kikérem magamnak, amikor letöltök egy albumot, filmet, bármit, hogy bárki tolvajnak, vagy kártevőnek nevezzen. Majd, ha nem lesznek ennyien az üzletben, és nem a semmittevésükért akarják elvenni az emberek nehezen megkeresett pénzét, és emiatt a zenészek nem ennyit kérnek egy hakniért, esetleg az én órabérem lesz hasonlóan megerőltető melót végezve ennyi, na akkor, de csak akkor elgondolkodom azon, hogy egyáltalán ránézzek-e egy amúgy is elavult adathordozóra, amin úgynevezett zene van. Addig meg mindenki másnak ebben a láncolatban tessék azon gondolkodni, hogyan lehet megállítani a torrentezést. Várom a jobbnál jobb ötleteket.
január 13, 2011 at 15:10 du.
Pataky Attilát már egy százasért megkapod fél órára. Igaz, zenekar nélkül. Annak híján elénekel pár magyar nótát. Annak a felét a közönséggel, közben vezényel a mikrofonnal. Nem, nem viccelek, volt “szerencsém” látni.
” Értem én, hogy tehetség, meg művészet ”
Én még ezt sem értem, akármelyik énektanár csípőből leszarozza azt, amit ezekben a szenny műsorokban láthatunk. Saját zenéjük nincs, másét éneklik. Vagy ha van, olyat én is írok, meg te is.
Itt csak színtiszta lehúzás van. Ki tehet róla? A fogyatékkal élő közönség, amelyik pénzt áldoz erre. Amíg van ki nézze, van ki fizessen érte, addig ez a maffia volt, van, lesz.
január 13, 2011 at 15:12 du.
“hogyan lehet megállítani a torrentezést”
nagyon egyszerű: valami sokkal jobb, fejlettebb filecserélő megoldást kell fejleszteni. 😉
január 13, 2011 at 15:22 du.
xaba99: ennél jobb kötve hiszem, hogy lesz 🙂
január 13, 2011 at 15:22 du.
Engem nem is az zavar, hogy ennyi énekes van, hanem az hogy ma már minden hülyéből sztár lehet. Autotune-al még én is tudnék énekelni!
január 13, 2011 at 15:28 du.
Laikusként én is így láttam, de mióta túl vagyok néhány megszervezett koncerten, azért látom, hogy nem fölöslegesen többszereplős dolog ez. Nem csak úgy kinő a földből a koncert, óriási különbség van egy tábortüzes dalolgatás, egy kisbáros koncertke (ez már többszereplős) és egy nagyhelyszínes rendezvény között. Ahogy nő a rendezvény, exponenciálisan nő a szükséges emberórák száma, ezt tapasztalatból mondom.
Ami a kiadókat illeti, szerintem rájuk is szükség van, de az tény, hogy a fél-monopolisztikus működésük nem tesz jót senkinek.
Mellesleg 180? Haha. Semmi. A Kispál a végén (tavaly tavasszal) 1.8Millió+ÁFA volt. És ez sem sok. Pont annyi, amennyit ér. Kisemberként soknak tűnhet, de egy ilyen kaliberű zenekar több-tízezer embert tud egyszerre szórakoztatni (most vonatkoztassunk el attól, hogy ki szereti, és ki nem). Ők nem “kis” emberek. Plusz nem egy néző fizet nekik ennyit, hanem a sokezer. Nem kell irigykedni, a kapitalizmusban mindenki eljuthat a csúcsra, csak leírt recept nincs. Igen, legtöbbünknek nincs ilyen órabére, de olyan tehetsége sem, mint nekik.
Ja, és nem tudom mit kell magyarázgatni a letöltést. “Úgynevezett zene” – de azt nem is töltenéd le, amit ilyen jelzővel illetsz, nem?
január 13, 2011 at 15:29 du.
azért egy kispál koncertet ne hasonlítsunk össze egy 30 perces(!) hakinival (!) – szerintem
január 13, 2011 at 15:30 du.
Még annyit hozzátennék, hogy természetesen lehet vitatni az emlegetett tehetséget (és sok esetben nem is alaptalanul). De nem az a lényeg, hogy egy egyetemes mérce szerint mennyit ér egy produkció (vagy általánosabban, egy termék), hanem hogy az emberek mennyit hajlandók érte fizetni.
január 13, 2011 at 16:05 du.
Ha egyszer lemezeladásból nem élnek meg szegények…és igen itt is a legnagyobb pénz a köztes szervnél köt ki, épp mint a jogvédők esetében, de igazából nem is nekünk földi halandóknak, hanem az alkotóknak kéne végre már felismernie, hogy annak volt igaza anno aki szerint mi a tökömnek kell pap meg templom stb, Isten és Ember majd elrendezi egymás között amit kell.
január 13, 2011 at 16:18 du.
Nem csoda, hogy nem élnek meg szegények, mert zeneileg is szegények. És a CD-t nem nevezném elavult adathordozónak ha zenéről van szó mert nem mindenki olyan igénytelen, hogy 128Kbps-es mp3-at hallgasson, de még ha lehetne is venni magyar zenéket webáruházban az sem változtatna azon, hogy a szar zenéért a kutya sem akar fizetni így marad a torrent a kiváncsiaknak.
január 13, 2011 at 16:18 du.
pontosan, ha már kispált vetted alapul nézzük meg azt is hogy a kispál 87 óta van a zenei szinpadon, igaz én kimaradtam kb. 96-ban a dolgaikból de azt hiszem ennél többet nem is kell mondanom. most sajnos az a menő butítsuk a népet ezzel a sok sza*al, vegyétek meg mert ez a menő akármennyire is szar, sok tehetséges zenész meg megy a tescoba melozni mert ő szereti a zenét, szeret zenélni, de egyszerűen nincs meg a kellő alapja hogy kiadhasson egy lemezt. nagyon sok jo zenekar előadóművész pályája fejeződött be így. igaz vannak ellenérvek, olyan zenekarokról akik igaz csak bizonyos réteget képviselnek de megjárták európát, new-yorkot, brazíliát a koncertjeikkel úgyérzem ezekre kellene inkább büszkék lenni nem az ilyen 3hónapos “sztárokra”
január 13, 2011 at 16:31 du.
Én szeretnék fizetni azért a zenéért ami tetszik nekem! DE nem 5-6e Ft-os horror áron, olyan adathordozón amit szinte már csak a múzeumban lehet látni. Én szeretném letölteni azokat a számokat amik tetszenek nekem mp3-ban, vagy bármilyen formátumban! DE hol a picsába tudok Magyarországon jogtisztán mp3-at vásárolni? Én szeretném, hogy mindenki megértse azt, hogy senki nem ingyen dolgozik és igenis fizetni kell ha valaki zenét akar venni mert sok esetben komoly munka van a háttérben! DE nem vagyok hajlandó kiadni egy valag pénzt 10 CD-re és 80 számra mikor lehet, hogy abból csak 10-et szeretnék megvenni mert a többi tulajdonképpen hallgathatatlan és csak azért van a CD-n mert kell valami töltelék is rá (tisztelet a kivételnek, szerencsére van egy pár 🙂 ).
Szerintem nem azon kellene keseregniük a kiadóknak, hogy jaj a torrent így meg jaj a torrent úgy hanem kellene egy olyan mp3 letöltő store-t készíteni amiben a kiválasztott dalt meg tudom venni 100-200 Ft-ért és ha kell az album akkor meg lehet venni 1-2e Ft-ért. Amíg a magyar zeneipar nem lép és nem érti meg, hogy a CD már a múlt, addig igenis torrentezni fogok és leszarom a nyivákolásukat.
január 13, 2011 at 17:01 du.
rrr, nem büszkeség kérdése. Nekem is mások az ideáljaim, és én sem állhatom ezt a popkultúrát, amit a kertévék termelnek. De szerencsére van választásunk, a pénztárcánkkal szavazunk, mint ahogyan az “alacsony tömeg” is. Amióta világ a világ, a tömegízlés mindig gyengébb színvonal, mint a magaskultúra, de ez azért is van így, mert a magaskultúra ezzel is definiálja magát. Akárcsak, ami a kettő között van. Mindenesetre én nem hiszem, hogy ettől bárki is jogosult lenne letöltögetni akármit. Az pattog erről, aki nem abban a szakmában dolgozik és nem abból keresi a kenyerét. Az pedig egyenesen prolimentalitás, hogy dögöljön meg, aki sokat keres.
január 13, 2011 at 17:11 du.
Én akkor döntöttem a torrent mellet, amikor az MTV-ben (nem a magyarban) ment az MTV Cribs.
Ha sikerült nekik összeszedni ilyen kecót, akkor nem sajnálom tőlük a kiesést, amit elszenvednek…
január 13, 2011 at 17:41 du.
Nandee a CD nem múlt csak azért mert a hozzád hasonlóknak fogalmuk sincs arról, hogy mi az a zene, ha akarod vegyed vagy töltsed az mp3-at én ha megtehetném adnék pénzt egy jó CD-ért de például mp3-hoz hasonló zajért sosem adnék egy fityinget sem.
január 13, 2011 at 18:20 du.
Az a baj, hogy ezek csak ürügyek, amiért letöltöd a zenét. Ha tized ennyi órabérért hakniznának, akkor sem vennéd meg az albumot.
Félre ne érts, abszolút “letöltéspárti” vagyok, csak a dolog nem erről szól. A dolog arról szól, hogy a digitális technológiával a tartalmak másolása rendkívül egyszerűvé és megkerülhetetlenné vált, és ez telejsen átalakította a piacot. Ezzel csak az a baj, hogy ezt a zenekidók nem hajlandóak tudomásul venni.
A zenész megkeresi a maga kenyerét a haknikkal (igazi zenészek koncertekkel) és egyéb forrásokból (tv-szereplés, reklám-szereplés), és kész – ha többen hallgatják a letöltött zenéit, csak örülhet.
A kiadóknek pedig be kell látniuk, hogy a tartalomért többé nem várhatnak bevételt a fogasztóktól. Ha fedezni szeretnék a költségeiket (amelyeket senki nem vitat el) akkor a hangfelvételek terjedése nyomán népszerűvé lett énekesek gázsijából kellene leszedni a saját sápjukat, például.
Nem tartok kizártnak egy olyan modellt, amikor a zenész (menedzsmentje) fizet a kiadónak (vagy inkább a stúdiónak) a tartalom legyártásáért, mintegy befektetésként a további sikeres haknik és zsáknyi pénzek reményében.
A másik modell, amiben nagyon szeretnék hinni, az, amit pl a Spotify képvisel, amely képes kitermelni a pénzt, ami fedezi a kaidók költségeit. Egy oylen modellben a zenész ebből a forrásból nem kap pénzt, de- megint csak – a fellépésivel szépen megél, és szintén örülhet a csatornának, amit így nyer.
Itt minden csak az alkalmazkodásról szól – mindig másolni fogunk, akár van hozzá kifogásunk, akár nincs.
január 13, 2011 at 19:13 du.
“Én szeretném letölteni azokat a számokat amik tetszenek nekem mp3-ban, vagy bármilyen formátumban! DE hol a picsába tudok Magyarországon jogtisztán mp3-at vásárolni?”
Elvileg a dalok.hu ilyen, nem?
január 13, 2011 at 19:30 du.
Ajánlom figyelmetekbe a HVG idei első számát. A Universal tervei szerint még januárban elindítja az online boltot, amiből 799/hó áron lehet vásárolni.(http://hvg.hu/hvgfriss/2011.01/201101_zeneipar_toltesek_es_koltsegek)
Az árakról meg annyit, hogy egy 20 éve a pályán lévő csapattól nem sajnálom, de a percemberek, akik nem tettek le semmit az asztalra ne keressenek már ilyen horror pénzeket. Lehet irigység, vállalom. Példának okáért, az Omega (alakult 1962-ben) 2004-es turnéján 5000 Ft volt a belépő. De nem haknit kaptál, hanem egy több, mint 2 órás koncertet, világszínvonalon.
A lemezeladásból nem lehet megélni a 21. században. Koncertezni kell és kész. Aki ezt nem látja be, annak gratulálok. És a cd jó dolog, mert lehet belőle egy szép gyűjteményt összehozni. Ha van rá pénzed persze. Könyvet is lehet pdf-ben olvasni, de azért nem az igazi. Utazáshoz és a mindennapokhoz én is kizárólag mp3-at hallgatok, de néhanap jó betenni a hifibe egy lemezt. Más az érzés. A vásárlás, kicsomagolás, megcsodálás meg rituálé, csak sajnos ritkán jut hozzá az ember.
január 13, 2011 at 19:30 du.
őszinték szólva, ez a pénz semmi.. szerinted mennyi bevételük van a jegyekből ahol fellépnek? abból meg “jár” egy ekkora rész a fellépőnek, akármit is csinált mert odavitt x embert.
egy komolyabb külföldi együttes/fellépő pl ott kezdődik, hogy negyed millió eurót kér egy magyar koncertszervező cégtől, őket is lehet nem sajnálni, de ilyen ez a zeneipar.
január 13, 2011 at 20:04 du.
@ Krix:
A cikked nagyon jó és egyet is értek vele. 120, 180 Ezer FT/ fél óra! pffff….. sokszor szemétért, ezzel a részével nem is akarok foglalkozni, mert feldühít.
De azt te is tudod, hogy az L7 szűrés nem egy ördögtől való technika….bár szerencsénkre, ez olyan pénzbe kerülne a szolgáltatóknak, amire legfeljebb csak a “Törvény ereje” kötelezhetné őket. Na persze, ezt szinte azonnal be is építenék a szolgáltatók az áraikba. Hozzátenném, hogy azért ez sem lenne tökéletes megoldás, hisz az internetben az a szép, hogy szinte minden megkerülhető. Csak ez már a “usernek” is komoly pénzébe kerülne.
a “Törvény” miatt:
Képzeld el, amint a trackerek portjait a hazai szolgáltatók “drop”-ra tennék….érdekes lenne…Nyilván erre az oldalak is lépnének, és portváltoztatás. A szolgáltatók meg utána….de gyakorlatilag reménytelen lenne az aránytartás. Sőt, a le és feltöltés is….persze erre elvileg ott a DHT technológia….de megint csak oda jutunk, hogy felesleges lenne az arány…
Illetve úgy igen, hogy valahol külföldön bérel minden “user” egy szervertt, majd azon keresztül torrentezne, FTP-n meg letölti magának a cuccot… A másik lehetőség a VPN hálózatok igénybevétele, vagy saját VPN szerver felépítése.( Elég kevesen bírnák ezt meg pénzügyileg a torrentezők táborában.) De még akkor is van ott egy kis bibi, az adatforgalom mérete. Meddig tart letiltani nekik egy adott IP számot….(persze értem én, ehhez előbb bizonyítani kellene, hogy illegális tartalommegosztásra használják)
De mi van, ha hatóságilag arra kötelezik a magyar szolgáltatókat, hogy a DNS szervereik az adott oldalra “503 Forbidden” jelzést adjon a “user” felé….Persze erre jó a proxy, DNS csere, stb megoldás.
Egy dolog biztos, amit az elején írtam: összességében ez rengeteg plusz munkát, és pénzt emésztene fel a szolgáltatóknál, de azért egy szűk rétegnek továbbra is mehetne a torrent. 🙂
Szép, új világ lenne, az biztos. De ettől még több lemez/film nem fogyna, ezt bizton állíthatom. Legfeljebb a “kieső userek” kisebb sávszélességet választanának, és újraéledne a “már-már halott” feketepiac.
január 13, 2011 at 20:21 du.
Ilyen népbutító cikket már rég olvastam.
Nem mintha szeretném vagy rajonganék bármelyik újdonsült tehetségért de azért ez a cikk kicsit manipulatív, átgondolatlan.
Gondoljuk át még egyszer:
A szállítási költséget le is vonhatjuk kapásból.
180/fél óra (ezeket a tehetségeket max 1 órára hívják, de állt. 30percre)
A 180-ból a fele megy a menedzsmentnek,(szerződés miatt)
marad 90
+Kell smink, jogdíj (mert még saját számaik sincsenek), ruci stb
és a végén adóval jó ha marad belőle 40ezer.
Lehet, hogy csak fél órát szerepel, de rámegy min 1 óra előtte a sminkel
+ az utazás.
És akkor gondoljunk bele, hogy hányszor hívhatják őket? Havi max 4 szer kb.
Mondjátok már meg, mennyit kérnétek TI ha ezen a pályán lennétek???
Ezek a szerencsétlenek így is csórók, semmi az a 180ezer.
Nyilván nem kis összejövetelekre van kalkulálva az ár…
Ha egy koncertet/fellépést szervez valaki és valami nevesebb híresebb előadót/együttest hív meg az 2 – 4-akár 6 milla/2 órás koncert.
január 13, 2011 at 21:29 du.
MEGMONDÓ 🙂 – te most ilyen hülye vagy, vagy csak csinálod az eszed? A többi embernek talán nincsenek kiadásai? Az udvarba járnak melózni, és nem kell utazásra pénz, nem? Smink, meg jogdíj, mi? Na itt van a rothadó kutya elásva, erről szól a cikk. Amúgy én szeretnék 40 ezres órabért kapni. Nehogy megsajnáljam már őket…
január 13, 2011 at 22:41 du.
Ha én csak naponta keresnék 40 ezer ft mint énekes akkor se sírnák azért hogy a csúnya user letölti a cd -met torrentről főleg úgy hogy köze sincs a letöltésnek a cd vásárláshoz még mielőtt ezt elfelednénk tudom sokan szeretik azt a kamu dumát terjeszteni, hogy ezzel mást meglopsz!
Csak ezzel az a baj hogy ez oltári nagy kamu !
Ha teszik egy album akkor azt nagy valószínűséggel meg is fogja venni az ember de nem 100 -assával veszik az emberek a lemezeket havonta 4 -5 ezer ft -ért talán ezen is érdemes lenne elgondolkodni !
Ja és végszóra bármelyik énekes albumát letöltőd a netről annak köze nincs semmilyen kalózkodáshoz és lopáshoz mert az csak egy feltevésen alapuló kitaláció hogy ha nem lenne elérhető torrenten akkor megvásárolnád ! 😉
január 14, 2011 at 0:00 de.
Hát az az igazság, hogy ezeknek az emberek van kb 2-3 hónapjuk, amíg még valamennyire a köztudatban van a nevük. Fél év múlva megkérdezik hogy ki volt a megasztár döntőse, akkor már senki nem fogja megmondani. Így a rendelkezésre álló időből megpróbálják a legtöbbet kihozni pénzügyileg. És amíg van aki kifizeti nekik ezt a pénzt, addig pont leszarják, hogy mit mondanak az emberek róluk.
Persze ha tényleg tehetséges lenne az adott előadó, akkor nem 2 hónap állna a rendelkezésére…
(én személy szerint akkor se mennék ilyen koncertre, ha fizetnének. igazából egy megasztár vagy xfaktor részt sem láttam, úgyhogy nem is tudom kik ezek:)
január 14, 2011 at 1:52 de.
Azért egy tényt nem szabad elfelejteni. Ezek a “sztárok” egy hónapban jó ha négyszer fel tudnak lépni. 180.000Ft X4 = 720000Ft ennek kb 35%-a azonnali költség. Tehát egy hónapban keres 468000 Forintot tisztán. Ez egy magyar átlag fizetéshez képest meglehetősen magas de nem egy elképesztő összeg.
Magánvélemény: Viszont az biztos hagy az a szenny amit ezek produkálnak az távolról sem ér ennyit.
január 14, 2011 at 6:26 de.
Megmondó:
Egyrészt ez az összeg is jó buli, szerintem.
Másrészt most lehet hogy négyszer hívják havonta őket ( kétlem ), de majd a fesztiválozások idején nézzük meg, nyáron, hány fellépésük lesz.
január 14, 2011 at 8:07 de.
“És akkor gondoljunk bele, hogy hányszor hívhatják őket? Havi max 4 szer kb.” valószínű azért mondtak tegnap a tv-ben, hogy nem volt még 5 percük sem leülni.
január 14, 2011 at 9:17 de.
még ha annyira jó lenne a zenéjük, pedig nem éppen…
ronggyá játszott zenéket nyomatnak, mert erre van igény, hát ilyen a pop szakma hölgyeim!
január 14, 2011 at 10:32 de.
Ha a mai embereknek ez kell akkor legyen így. Amíg kevesen veszik észre, hogy mennyire manipulálják őket addig az ilyen műsorok sikeresek lesznek, ha egyszer megjönne a világ esze és észrevennék az emberek a valódi tehetségeket nem csak azokat akiket a képükbe dörgölnek akkor megváltozik az egész CD eladásos torrentes világ.
január 14, 2011 at 10:38 de.
Azért ez így nem kerek ám.
Ha nem tetszik, ne hallgasd meg, ne nézd meg. Kap érte 0 forintot, el fog tűnni.
Ha torrenten letöltöd és megnézed, akkor meg mégiscsak érdekelt a produkció, miért is nem fizetsz azért, hogy szórakoztatnak? Azért mert demagóg rosszindulatú önigazoló érvrendszert barkácsoltál magadnak?
Itt egyetlen dologért lehet felháborodni, ha olyasmiért is fizettetnek veled, amire nincs szükség. Ez az átalány jogdíj, ami be van építve termékek árába, és ellenőrizhetetlne módon leosztva.
Csak ha nincs ez a jogdíj, akkor az alternatíva az abszolút mindenért (letöltésért is, magánhasználatra is) fizetés. Most melyik a jobb?
január 14, 2011 at 10:56 de.
MEGMONDÓ
“A 180-ból a fele megy a menedzsmentnek,(szerződés miatt)
marad 90”
Hát ez itt a gond, x% megy a menedzsernek, y% megy annak, meg z% megy ennek. Egy ember munkájából többen akarnak, nem csak megélni,hanem meggazdagodni.
január 14, 2011 at 10:56 de.
Azért vicces, hogy a legálisan letölthető tartalomnál mindenki az mp3-ra gondol. Esetleg valaki gondolt a losslessre is, mint például a flac vagy a wav. Ha meg hordozható kütyün fogod hallgatni akkor, a konvertálás mindkettőnél elkerülhetetlen, és ráadásul nem fogod kihallani a 320-as mp3 és az 1500-as flac közti különbséget. Ha meg valaki mégis olyan fülest vesz amin észre lehet venni egy bitnyi különbséget is akkor az olyan lejátszót is fog venni ami viszi a losslesst.
január 14, 2011 at 11:45 de.
No persze egy CD minőségű lossless-nek akkor van igazán értelme, ha kiírod CD-re és valami nem teszkós lejátszóval játszod le és akkor megint csak ott a baki, hogy a CD árában benne van a jogdíj és írt lemezt hallgatsz eredeti helyett. Nem magával a CD-vel mint eszkőzzel van itt az igazi probléma, hanem az albumok árával. Az valóban nem lenne rossz megoldás, ha nem kellene egy egész albumot megvásárolni a neten, hanem lehetne csak olyan számokat ami tetszik is neked, de ettől még nem kellene a CD-t elavult dolognak titulálni és hisztizni, hogy “ugyan már CD-t senki sem használ” mert nem a CD kerül túl sokba hanem a “zene”.
Az pedig a másik oldal, hogy manapság negyed annyi színvonalas album kerül a boltokba mint nyéhány évvel ezelőtt és erről csak a zenészek tehetnek senki más.
január 14, 2011 at 13:07 du.
Miért ne kellene elavultnak tituálni a CD-t kedves agressiv? Nézz már szét IRL az utcán, hány ember rohangál cd lejátszásra alkalmas discmannel vagy cd olvasóval szerelt telefonnal? A metro és a város zajában nem fogod meghallani a szerinted igénytelen mp3 minőség és a minőségi cd közötti különbséget. Arra meg kevés embernek van ideje, hogy leüljön otthon a fotelben, kizárja a külvilágot és élvezzen egy zenét. Ha megnézed a digitális sugárzást ott is szar mp3 minőségű zenék szólnak a zenecsatornákról, egyik se flac streamet tol. Tehát a tévétársaságok is ludasok nem?
január 14, 2011 at 14:59 du.
Én ezeket még ingyééé se tölteném le jó minőségű, nem elavult agyontömörített avi-ba vagy mp3-ba.
Aki nézi őket az adja nekik ezt a fizetést… hát akkó meg mi a felháborodás tárgya? Kötelező a retekklubbot meg a tv2-őt nézni?
január 14, 2011 at 15:00 du.
Azért ezek nyers megfogalmazások, mert a tv csatornákat sem kell sajnálni annyira, hogy jogdíjat kell fizetniük. Ott vannak a betelefonálós illetve szavazós játékok, reklámok, stb. Hány sorozat után van olyan 1 perces blokk, hogy lehet szavazni és szavazást követően egy állítólagos sorsolás után nyerni – sőt továbbmegyek – mennyien telefonálnak be rájuk, mennyien szavaznak? Mennyi jövedelem jön be ebből és a reklámokból? Mennyi pénzt kap ez a magyar RTL, hogy pl. eladta más csatornának a barátokközt-et, mikor ők újra kezdték(nem akarok reklámozni, hogy melyik volt az)? Szerintem ezeknek a műsoroknak semmi köze nincs a jogvédelemhez vagy a jogdíjhoz, legfeljebb annyi, hogy a zenészek felé jogdíjat kell fizetni, a többit – a realitás szemszögéből nézve – a tv csatorna bevételeiből finanszírozzák.
Más:
CD/DVD: A konvertálás és másolás után való állítólagos minőségromlások, mikor nem analog, hanem digitális technilógiáról beszélünk: Először azt kellene megnézni, hogy az mp3 320 kbit/s-e és a CD 320 kbit/s-e között mi is a valós különbség. Nem mindegy, hogy tömörítetlen 32 kbit/s-ről írunk, vagy tömörített. Az egyiknek a kicsomagolásához kell nagyobb processzor vagy más műveleti egység(pl zene lejátszóba), a tömörítetlen meg úgynevezett RAW módban megy. Annak is utána kell(ene) nézni, hogy az mp3 320 kbit/s-ről 128 kbit/s(vagy más)-re/ra konvertálva milyen fajta minőségromlást okoz. Lehet, hogy a CD-n nincsenek is olyan hang típusok, aminél mérvadóan számítana, hogy mekkora a bitráta, tehát a 128 kbit/s-es tömörített hang ugyanolyan minőségű, mint a CD(egyébként az 1411,2 kb/s-es minőségű, csak halkan jegyzem meg, nem 320 kbit/s, de mindegy, hagyjuk), mert éppen olyan hangsávok nem találhatók rajta, mivelhogy olyan munkát végeztek a stúdióban. Lehet, hogy van minőségromlás, lehet, hogy nincs, ezt csak méréssel lehetne megállapítani sokszor, amit olcsóbb CD lejátszókon és ilyen 200 forintos fülhallgatón egyébként úgysem lehet megállapítani. Az ilyen nagy csatlakozós, 6-8 ezer forintos fülhallgatón meglehet, de ki visel olyat utcán. Olyannal angol órákon lehet találkozni legfeljebb, én is többek között az ilyen kis csatlakozójú 2-4 száz forintos fülhallgatót iletve max 1000 forintos hangszóró párt használom, annál meg mindegy a dolby meg ilyenek.
január 14, 2011 at 15:02 du.
Ha 1500 ft-ért adok egy gombóc fagyit és azt meg is veszik akkor ki a hülye?
január 14, 2011 at 15:24 du.
Chamea: miért fizetne az RTL jogdíjat mikor mindkét csatorna az IKO tagja, azaz egymás leányvállalatai, kábé mint a viasat3-tv6 vagy m1-m2, a betelefonálós vackokkal meg te is tudod jól, hogy a bevétel 50%-a még mindig a szolgáltató zsebében landol, a nagy pénz a reklámokból van hiszen az közvetlenül a csatorna zsebébe megy de ez már erősen offtopik.
január 14, 2011 at 15:43 du.
@l0stl0lb0yz Az, hogy valakinek elénekled a dalát nyilvánosan, tőled jogdíjat kérnek. Mivel az adott feldolgozott(nem eredeti, hanem elénekelte valaki) dalt énekelte el az illető ott a műsorban, ezért a feldolgozási díjat(mű felhasználás) is kell az Artisjus felé megfizetnie a tv csatornának(amit az eléneklő béréből levonnak többek között), ami aztán a szerzőhöz megy. Ha nyilvánosan játszol egy szórakozó helyen dalokat, akkor a nyilvános sugárzás díját a tulajdonosnak önbevallással kell megfizetnie a jogvédő irodának. Ha fájlcserélés közben megosztod valakinek a művét(pl. feltöltöd), akkor jogdíjat kellene fizeni elvileg, mert ezt írja elő a törvény. A fájlcserélőket ezért piszkálják, mert sem az oldal tulajdonosai, sem pedig maguk a fájlcserélők nem fizetik be ezt a díjat önbevallással. Sajnos ez a mai helyzet.
január 14, 2011 at 16:02 du.
Ezért van az adathordozókba beépítve jogdíj annak ellenére, hogy elvileg a letöltés legális, a magáncélú másolat legális a gyakorlatban pedig kényelmesen büntethetnének a “legális” letöltésért. Nemtudom ez, hogy jött a tévékből, viszont az tény, hogy mindenki többszörösen zsoldolva van minden téren mindenféle szellemi termékért és ezekből a zsoldokból csak egy kis baráti kör látja viszont a beszedett pénzt. Junkien volt egy cikk a haknizó vackokról is ( http://www.sorozatjunkie.hu:88/wp-content/uploads/2010/08/hakni.jpg ) ahol saját műsorral fellépő előadók is sokat keresnek mert kétlem, hogy bűvésznek jogdíjat kellene fizetnie, max a műsor alatt elhangzó zenék miatt
január 14, 2011 at 17:37 du.
@l0stl0lb0yz Azt várják el, hogy jelentsd be a feltöltésed és fizess annyiszor x forintot, ahányszor az adott művet letöltötték. Ezt várják el egy kapitalista államban, hogy mások letöltéseiért te fizess, ha szeretnél megosztani valamit. Ez az, ami nem megy hazánkban, ahol ph-n meg expresszen illetve más területeken is sorra húzzák le az mberek a másikat.
január 14, 2011 at 19:44 du.
Ez tök jó! Mindenki sír, hogy ennyi meg annyi a CD ára, bedobom egy oldal nevét (16. hozzászólás), ahol forintokért lehet legálisan magyar zenéhez jutni (akár zeneszámonként is) és semmi reakció. Ebből egyenesen következik (szerintem), hogy akkor sem adnátok ki pénzt rá, ha jóval olcsóbb lenne a hivatalos letöltés a CD áránál. A felhozott minőségi, árazási és egyéb problémák csak kifogások!
január 14, 2011 at 20:42 du.
Nincs reakció, mert a magyar zeneipar mocsara olyan mély, hogy nekik kéne fizetni azért, hogy ezeket hallgassuk. Ez van. És tényleg mindegy, hogy mp3, flac, vagy 10 dollár, vagy 1 cent.
január 14, 2011 at 21:33 du.
Amikor a “mennyit” kérdés felmerül, mindig arra koncentrálunk. Szerintem nem ők kérnek sokat és nem a DVD, CD, villany, gáz stb kerül sokba, hanem a fizetés amit itthon keresel az kevés.
Mellékesen jegyezném meg, hogy a “gagyit” termelő műsorok azokból élnek akik hívják, megveszik az általuk gyártott “minőségi” terméket. Nem kell megvenni, nem kell nézni és akkor nem lesz ilyen műsor és nem lesz futószalagon gyártott termék mellé (póló, bögre, toll, füzet, sapka, sál, kabát, CD, DVD, stb. – ebben van az üzlet nem a hakniban).
Először a hétköznapi emberek fizetéséért kellene lobbizni és utána firtatni, hogy a szórakoztató ipar mennyit kér. Nekem már az is furcsa, hogy hívják őket. A keresetek alacsonyak, a hitelek az egekben, a közüzemi díjak a fizetések legnagyobb %-át elviszik és még így költenek az emberek arra, hogy betelefonáljanak (emelt díjas SMS) és megnézzék élőben a mega-giga-hiper-csillag “szupersztárt”.
A TV-ben főműsoridőben nem kell őket nézni és akkor lesz majd helyette értelmesebb műsor, DE ki is kapcsolhatod és olvashatsz helyette könyvet (tudom az is drága és abban is van “gagyi”) vagy ülj le és beszélgess vagy játssz a családoddal vagy a barátaiddal.
Uniós fizetést akarok nem “mega-csillag-villa” produkciót.
január 14, 2011 at 21:37 du.
Már bocs, de szerintetek 4×30 percet nyomnak egy hónapban? megboldogult zenélős korszakomból emlékszem hogy anno lagzi lajos egy szintivel meg egy “róddal” (alias cipekedő/cuccot beállító) emberrel egy szombat este 4-5 fél órás cuccot lenyomott a megyében (bálokban, konkrétan tolna megyében) és ezt még konkrétabban Ő mondta személyesen, hogy egy hétvégén péntek szombat esetleg vasárnap 6-7 buli simán megvan. fél órax4 havonta mi? a nagy lóf@szt. ha vidékre megy akkor 2-3/nap simán lemegy ha 200km-en belül vannak. Ugyanis a hakni mint tudjuk nem áll másból mint egy dummie mikrofonból, egy CD lejátszóból meg egy tátogó emberkéből. Mert mit gondoltatok? majd minden egyes “koncertre” beállnak akusztikának, helyméretnek megfelelően mi? meg beénekelnek stb. Naív aki ezt gondolja…
Ergo; 4×180*4 (mondjuk legyen egy buli hétvégén) vagyis minimum 3 millió forint bruttó a RENINEK! meg a kökény atinak/hónap, amiből ha a fele le is megy SZJA-ra(muhahahaha) meg
január 14, 2011 at 21:38 du.
sofőrre, akkor is megmarad kb 1,5 milla. Okés vagyok? értette a sok “jogvédő” kezdemény? Nem kell hülyének nézni a nagyérdeműt és akkor nevén lehet nevezni a dolgokat.
Uff én blablabla
január 15, 2011 at 0:51 de.
sorry a dupláért, de sajna lemaradt a lényegi mondanivaló.:
“Sajnálatos módon azonban azt kell tapasztaljam, hogy a fent nevezett, valamint igen sok kikiáltott, és most időszerűen NR1.-nek nevezett alkotás, NEM nevezhető “szellemi termék”-nek.
január 15, 2011 at 2:55 de.
A torrent & boltok & legális letöltéssel kapcsolatban: lehetne egy olyan rendszer is, hogy minden torrent letöltésnél megabájtonként x forint, pl zenék 1 Ft/MB, divx 1Ft/5MB, DVD 1Ft/10-20MB körülbelül, és a webshopok helyett az lemezkiadók egyenesen torrentre raknák fel az anyagot losslessben, ugye 300ft lenne albumonként. A film lenne 300, DVDben 400-800, ha ezt beszorozzuk a letöltők számával, szép kis összegek jönnek ki. A pénz x %-a a szerző+kiadó+stb kezébe kerülne, a maradék az oldal fenntartására. Csak nagyjából mondtam a számokat, nem tudom mennyire lenne igy reális, meg hogy mennyire lenne ez megvalósitható, de szerintem ötletnek nem rossz.
De még ha ezek nem is nagy pénzek: a film az elején csak mozikban elérhető, egy koncert pedig nem oldható meg illegálisan, a haszon nagy része úgyis ezekből jön, de legalább nem lenne ez a sirás, hogy “ingyen letöltik a cuccot torrentről”…
január 15, 2011 at 11:29 de.
1 hétvégén ezek kb fellépnek minimum 6szor… 6szor elkérik a az adott összeget. Miért vegyem meg a cd-jüket? Ha még 500 forint lenne akkor se venném meg,nincs értéke. Én úgy vagyok vele,a zenész menjen koncertekre. Utálom a kárpátiát,de 1et becsülök bennük,hogy nincs szinte olyan hétvége hogy ne nyomnának 1 koncertet,és ők sírnak? Ha a zenésznek pénz kell,go koncert,lemezeeladásból ugyse jön pénz.és 1re több banda csinál ingyenes albumokat.
január 17, 2011 at 10:41 de.
Több gond is van.
Egyik, hogy ilyen mondvacsinált sztárok gyakorlatilag nulla munkával rengeteget keresnek, miközben az esetleg tehetséges zenészeket meg nem karolja fel senki, mert ők nem mennek a megasz*rba majomparádézni. A sok agyatlan birka meg nézi az ilyen vackokat és küldi rá az emeltdíjas SMS-eket, a szervezők meg gazdagodnak. De manapság mindenhol ez megy: keressünk sok pénzt a buta embereken és közben butítsuk el még jobban őket. Tiszta idiocracy lesz tényleg.
Másik gond, amit már többen is említettek, hogy a CD elavult. Csak ezt a kiadók képtelenek belátni. Ha jó minőségben kell zene, akkor letöltök egy albumot flacben. A CD nehézkes és kényelmetlen.
Harmadik, hogy még mindig pofátlanul sokat kérnek egy CD-ért. Nem fogok egy magyar albumért 4-5 ezret adni, mert annyit nem ér. Pláne, mert sokszor tényleg csak egy-két szám jó, a többi csak töltelék. Ha itthon is annyit keresne egy átlagember, mint nyugat-Európában, az más tészta lenne.
Jó volna valami legális alternatíva, de nincs, mert a kiadók szemellenzőt viselnek és csak a “kiesett profitot” látják, azt nem, hogy technikailag le vannak maradva. Az ember felmegy a trackerre, keres egy jó zenét, letölti, hallgatja. Vagy estére szeretne valami filmet, megkeresi, letorrentezi, megnézi. Egyszerű, gyors, kényelmes. Ugyanakkor ha ezt legálisan akarnád, akkor menj el a lemezboltba, bóklássz, keresgélj, ha esetleg szerencséd van, az eladók valamennyit tudnak segíteni (többnyire keveset). Lassú és kényelmetlen.
Biztos vagyok benne, hogy ha lenne legális alternatíva, ahol NORMÁLIS áron (50-100 Ft/zeneszám, 500-1000 Ft / film) volna letölthető, jó minőségű (zenében FLAC, filmben h.264) tartalom DRM és hasonló szívatások nélkül, akkor elég sok torrentező hajlandó volna fizetni. Én is.
De amíg a torrenten nagyobb választékből könnyebben, gyorsabban és egyszerűbben hozzájutok, addig nem. Nem az ár a fő szempont, hanem, hogy a torrent sokkal kényelmesebb.
január 17, 2011 at 14:43 du.
Elöszöris ha a jogvédők kikerülnének a képletből, akkor máris jóval több maradna a zenészek zsebében.
Másodsorban általában az olyanok sírnak a legjobban a letöltések miatt, akiknek a legjobban megy. Amikor azt látom, hogy a kedves tehetségtelen celeb a hakni során a metálfényezett hummerből száll ki (és nem bérelt), majd a kiadója sír-rí, hogy mekkora károkat okoznak az illegális (igazából nem az) letöltők, akkor a bicska hamar kinyílik a zsebemben.
Azon pedig senki se csodálkozzon, hogy a tehetséges zenészek nehezebben boldogulnak, mint a tehetségtelenek, hiszen az emberek nap mint nap nézték a máunikasót, a balássót, a győzikesót (utóbbit még DVDn is kiadták!!) és ha az nem volt, akkor hallgatták a duplakávét (sajna ma is). Sajnos rengeteg a botfülű, aki nem csak a 128 kbps és 320 kbps közti különbséget nem veszi észre, de azt se tudja, hogy mi a különbség a Diridári és a Budapest Bár között. Minek a Martini ha van pancsolt kannásbor?