A Microsoft által a nyomozati szervek rendelkezésére bocsátott eszköz segítségével elméletileg minden windowsos rendszerbe bejuthatnak már a helyszínen, komolyabb számítástechnikai tudás nélkül.

A szoftver a Computer Online Forensic Evidence Extractor (COFEE) névre hallgat, és a nyomozók számítógépes bűnözésre szakosodott részlegei számára fejlesztették ki. Ennek segítségével bármilyen windowsos felhasználó gépére be tudnak jutni jelszó nélkül, így minden személyes adata és rendszernaplója elérhetővé válik.
billcop.jpg

A COFEE-t a terjedő kiberbűnözés visszaszorítása végett hozták létre, és lényegében egy USB-s pendriveból és egy programcsomagból áll. A rendszertől azt is várják, hogy meggyorsítja az ügyintézés menetét, mivel a rendőrségnek nem kell minden gyanúsnak vélt gépet lefoglalnia, és szakértők bevonásával több hónapig vizsgálni (ahogy nálunk szokták, 9 hónapig..).
A hírben azt is megemlítik, hogy a számítógépeken tárolt adatmennyiség rohamos növekedése miatt a nyomozóhatóságoknak ma már egy szinte kezelhetetlen méretű bizonyítékhalmazt kell átnéznie, és egyes esetekben annyira tanácstalanok, hogy nem foglalnak le semmit (avagy nálunk: lefoglalnak mindent, floppy meghajtót, monitort, scannert).

A Microsoft COFEE-t az USA-ban tavaly nyár óta használják, de eddig nem közöltek róla adatokat, hogy mennyire segítette a nyomozóhatóság munkáját. A hetekben 15 ország, köztük Lengyelország, Fülöp szigetek, Németország, Új-Zéland és az USA közel 2000 nyomozója számára juttatták el ingyenesen a szoftvert, amelyet már az Interpol is használ.

Ezek után nem lenne csoda, ha (nálunk is) ugrásszerűen megnőne a titkosított fájlrendszert és/vagy linuxot használók száma. Hamarosan lesz egy cikkünk a TrueCrypt otthoni használatáról.

Az eszközről egyébként már Wikipedia szócikk is született.

(via ItCafe ,p2pnet)