Markus – vagyis Notch – Persson, a Minecraft sikerjáték megalkotója kicsit másképpen vélekedik a kalózkodásról, mint a kiadók, vagy médiamogulok.
Notch a Game Developers Conference-en tartott előadást, amelynek keretében egy olyan gondolatot is megosztott a jelenlévőkkel, amelyről valószínűleg a többi fejlesztőnek más a véleménye.
A kalózkodás nem lopás. Ha ellopsz egy autót, az eredeti eltűnik. Ha lemásolsz egy játékot, csak még egy lesz belőle a világban. Nincs olyan, hogy “elveszített eladás.” Egy negatív kritika is elveszített vásárlást jelent? És mi a helyzet a lekésett megjelenési dátummal?
Notch hisz abban, hogy a kalózok “megtéríthetőek” és rendes vásárlók válhatnak belőlük, csak a fejlesztőknek kell egy kicsit okosabbnak lenniük. A Minecraft készítője biztos tud valamit, hiszen már túl van az egymillió eladott játéklicenszen, közben pedig a program még mindig csak “beta” verziónál tart.
(via pcgamer)
március 13, 2011 at 17:11 du.
Valamit biztos tud… az első eredeti játékom! (A)
március 13, 2011 at 17:21 du.
nekem nem az elso 😉
(mondjuk toltam 1honapig elotte warezban;)
március 13, 2011 at 19:11 du.
Több probléma is van ezzel a kalózkódással. A mai jogrendszer egyszerűen képtelen kezelni ezt a helyzetet. Az emberek fejében sem ment/megy olyan gyorsan a változás a szoftverekkel, jogi (morális, etikai) viszonyokkal kapcsolatban, mint ahogy azok fejlődnek. A mai jogrendszer elsősorban a felhasználókat, fogyasztókat szabályozza, korlátozza. A szerzői jog tulajdonosa szinte mindent megtehet. Valahogy a kettőt kellene közelíteni egymás felé, és akkor mindenki jobban járna. Bár ez minkét fél részéről áldozatokkal jár, de hosszú távon csak egy ilyen modell lehet működőképes.
március 13, 2011 at 22:04 du.
Egy MMO játék fejlesztője könnyen beszél 🙂
Ettől függetlenül többé-kevésbé egyetértek vele. Mióta olcsóbbak a játékok, én is egyre gyakrabban adom a pénzem az arra érdemes fejlesztőknek.
március 14, 2011 at 10:04 de.
Igazságot mondott, újdonságot nem. De azért a jó példákról mindig öröm értesülni.
március 14, 2011 at 11:32 de.
Nekem is az elsö 😀
március 14, 2011 at 21:14 du.
Igazából teljesen mindegy: országfüggő az egész. Nyugati országokban senki nem sír emiatt, mert röhögve lecsengeti a 30-40 EUR-t egy új játékért, tele van a polca, eszébe nem jut letölteni. Filmeket persze leszedik, de csak mert sokkal hamarabb van kint rls minthogy megjelenne boltban. Ismerek németet, aki leszedi, kiírja, megnézi, megjelenik boltban, megveszi, a kiírt cucc meg jó lesz talonban, mellesleg onnantól kezdve teljesen legális saját célú másolat is 🙂
március 15, 2011 at 23:55 du.
kb annyira jogos a jogvédőszervezetek által skandált kalózkodás, lopás szöveg mint ha a paraszt bácsika minden ősszel elmenne mezőgazdasági segélyt kérni aszály kárra, mert nem esett annyi eső hogy 3 szoros termése legyen almából pl (pedig egész évben esett az eső).
nem is értem hogy milyen fikciókból vélelmezik azt hogy aki letölt az biztos meg is venné az eladásra kínált produktumot.
nem létező, kitalált, fikciónált károkozásról beszélnek semmi alapja nincs annak hogy bárki letöltéssel is bármilyen anyagi kárt okozna.
csak akkor okozna anyagi kárt ha 100% biztos lenne hogy letöltés nélkül megvenné az adott illető a bizonyos terméket.
a jelenlegi szerzői jog úgy ahogy van nem ér semmit nyugodtan lelehet húzni a vc-n tele van kitalációkkal, vélelmezéssel.
március 16, 2011 at 11:28 de.
az külön vicc, hogy azt hiszik, amit letöltenek meg is vennék. hány filmmel jártatok úgy, hogy az első 10 perc megnézése után inkább letöröltétek? mennyivel jártatok úgy, hogy hónapokig hánykódott a vinyón és megnézés nélkül töröltétek mert kellett a hely? teljesen fals számokkal dobálóznak a szerzői jogvédők az a nagy büdös helyzet
március 16, 2011 at 12:10 du.
Igaza van, jól látja a dolgot. Ezt lopásnak csak a magukat “jogvédőknek” beállító, az alkotókon, művészeken stb. ingyenélő és rajtuk minél jobban meggazdagodni akarók állítják be annak. Még a jog is jogtalan másolat készítésnek hívja.
Ha már a lopásnál tartunk, a tolvajok a jogvédők és nem a jogtalanul másolatot készítők. Ráadásul ők törvényesen lopnak. Ugyanis az, hogy egy jogdíjnak nevezett adót szednek az ország minden lakójától aki akár számítógépet, memóriát, nyomtatót, fényképezőt, cd-t, dvd-t stb. vesz kapásból két gondolatot vet fel.
Az egyik, hogy meglopják azokat, még ha kevesen is vannak, akik valóban saját célra veszik és nem használják illegálisra. ( Itt azért megjegyzem, hogy szerintem ezek vannak többen, hiszen a legnagyobb ilyen vásárlók a cégek, akik nem ilyenre használják. )
A másik, hogy ezzel törvényesítették azt a nézetet, hogy fizessen csak mindenki a magánembertől a cégen át a Köztársasági Elnökig, hiszen ezek szerint mind egytől egyig tolvaj. Ráadásul ezt még meg is szavazták nekik, hát LOL. 🙂
Nem lenne ez rossz dolog ha a törvény fenntartaná az egyenjogúság elvét és azt mondaná, hogy: Fizess ezekért azért, mert megosztod és letöltöd ezeket a dolgokat. Viszont így hogy fizess ezért mert letöltheted, de nincs kitől, mert aki megmeri osztani veled az bűnöző ez nem jogdíj, hanem sarc, adó, lopás.
Azért egy dologra kíváncsi lennék:
mit szólnának ezek a “jogvédők” ha ők is úgy kapnák az almát, burgonyát stb. , mint mi a zenei cd-t. Azaz 1 kiló szép mellé kötelező lenne megvenni nekik 5-6 kiló büdöset és rohadtat. Ugyanis most ezt csinálják. 1 jó szám mellé meg kell venned az egész cd-t mindenestől.
Bármit is veszel, legyen az zene, film, stb. úgy akarják eladni neked, mintha a piacon a kofa kitenne egy szép gyümölcsöt, de ha 1 kilót kérsz, azt már becsomagolva adná hogy ne lásd igazából mi van benne.
Viszont tetszik vagy sem, náluk van a nagy pénz. Aminek egyenes következménye az, hogy zsebükben minden olyan hivatal, és más szerv ami ahhoz kell, hogy a jogszabályok és a végrehajtás az ő akaratuk szerint történjen.
Igaz a régi mondás. Aki kicsiben lop, azt a törvény üldözi, aki ugyan ezt nagyban csinálja de hangzatos név alatt mint a jogvédelem, az törvényes lesz és védik minden eszközzel. 🙂
Ilyenkor mindig az állatfarmos mese jut eszembe ahol felírták a falra:
“Minden állat egyenlő! De a disznók egyenlőbbek!” 🙂
március 23, 2011 at 1:31 de.
ez van
március 28, 2011 at 0:47 de.
Kalózkodás? én a gépen általában csak játszom. tehát ebben az irányban fejtem ki rövid véleményem. A hardver és a szoftver fejlesztők-kiadók olyan mocskos és gusztustalan módon cooperalnak össze, hogy ha lépést akarsz tartani(és csak az alsó kategóriát említem…) akkor 2-3 havonta egy komplett fizetést lehet beleáldozni a gépbe é a szoftverbe.Teszem azt fejlesztenek egy játékot-simán be tudnák optimalizálni egy 2.6-os – 3 gigás procira-1 giga ramra. stb… ere hogy csinálják meg? minimum dual core 2- 2 giga villámgyors ram és valami überbrutál vga…és még csak nem is számításigényes a gamma mert egy lineáris vacak scriptelt eseményekkel 4 éves grafikával… de kell alá a méregdrága vas hogy elinduljon és talán még szórakoztató legyen.. és akkor van fájuk kicimkézni 7 rongyért a gammát …
Összegezve.: hardvert lopni necces-meg az mint tárgyi lopás frankón elitélendő dolog. azt meg kell venni-már ha van rá plusz pénz.
hogy spórol a gémer? warezolja a szoftvert. és jól teszi! mivel a progikat kifejezett hardverekre fejlesztik-a hardverbe már bele van építve az ára-plusz a reklám pénz-a bögrék-műanyag kacatok stb…amit rámolnak a játék nevével a polcokra.. érdekel egy gamma? megnézem, hogy milyen a gépigénye-aztán úgy leszedem torrenten hogy csak úgy füstöl és teszek rá hogyan siránkozik akár a kiadó-akár az asva.
nekk meg van a bevételük. dagadt disznó mind.
április 10, 2011 at 14:55 du.
A szoftverkiadóknak talán az fáj a legjobban hogy kezdik elveszteni az irányítást a játékok promója körül. Addig nem is lenne baj, mivel a p2p maga is hatalmas csinnadrattára képes. Azonban ha egy szoft gyenge, 1-2 kiderül.
A legújabb COD, ha tetszik ha nem eléggé gagyi, a MOH szintén, még az airborne is agyonveri. Kipróbáltam, majdnem sírtam, letöröltem. Ezért nem vagyok hajlandó kiadni 10e ft-ot!
Ott a HL2, kurvajó, kivittem, megvettem. Az orange box is megvan. Ha kijön a Portal2, próba, és ha van olyan jó mint az 1, akkor nem kérdés, hogy megveszem.
Ott van a NFS Hot Pursuit – egy Flatout UC-hoz képest gagyi. Namost lehet találgatni, melyik van meg! 🙂
De ahhoz, hogy az ember kiadjon egy összeget minőségi szoftver kell!!!
És miért van az h angol webshopban a Fallout New Vegas január elején 12 font volt, míg Hunföldön 9000 ft, most meg még mindig 6000?