Érkezett egy olvasói levél, mely jó példája annak, hogy miért is töltünk le, illetve hogy vannak próbálkozások a torrent társadalomban is zenei CD legális úton való hozzájutáshoz. Csakhogy hiába. Azt már tudjuk, hogy akarni, meg hinni hol kell, a véres valóság az, hogy 2011 utolsó napján sem olyan nyitott a világ és a zeneipar, hogy bárki, bárhol kielégítse ízlésének megfelelő termék fogyasztásával szükségleteit. Valljuk be, így nehéz hasznos tagjának lenni a fogyasztói társadalomnak.
Az egyszeri ember zenevásárlási kalandjai Na, hadd osszak meg egy felettébb érdekes dolgot a kedves hallgatósággal.
Van egy új együttes (EarlyRise), megtetszett a zenéjük. Láttam egy youtube videót, szimpatikussá váltak. Ott volt a link a facebook oldalra, ahol le lehetett tölteni (persze csak lájkolás után) 4 számot a cd-jükről. Az is nagyon tetszett. Egyáltalán nem vagyok vásárolgatós, de kíváncsiságképpen rámentem arra a menüpontra, hogy “Buy our full album now!”. Mindenféle mellémagyarázás nélkül feljött egy nagy lista kétfelé szedve: Physical copy és Digital copy.
Namondom, nekem digital kell, egyrészt, mert nem akarok a lemezre várni másfél hónapot, nameg ha rajtam múlna CD meghajtó se lenne a gépemben már, az mp3 az igazi. Digital copy-nál az alábbiak sorakoztak: CDbaby, iTunes, amazon.com és Napster.
Na, gondoltam magamban jól felszerelkeztek, van választék. Rámentem az amazon-ra, arról hallottam még eddig a legtöbb jót, kíváncsi voltam. Király volt, bele tudtam hallgatni a többi számba is, azok között is volt pár elég tetszetős. 5 dolcsiért mondom nem a világvége, hosszas fontolgatás után rávettem magam a vásárlásra. Kb 3 perces keresgélés után rájöttem, hogy jobboldalt a bannernek/reklámnak tűnő izék között van a vásárláshoz való továbblépés. Nagy diadalittasan kattintottam, majd meglepődtem – regisztrálni kell. Sebaj, gondoltam – lehet jó lesz még úgy 20 év múlva megint a regisztrációm egy másik vásárláshoz. Így hát regisztráltam. Nem volt túl bonyolult, nem is bosszankodtam miatta. Reg után egyből jött egy kis dobozka, fogadjam el a feltételeket – jóvan megnéztem mi van benne, semmi para, elfogadtam. Nyomok egy oké gombot, bekéri a számlázási adatokat. Ekkor éreztem azt, hogy ez a netes vásárlás sem 2 kattintás, mint ahogy hirdetve van az amazon kezdőoldalán..beírkálom az adataimat, utca, házszám, BAZmegye (:D), röhögök, hogy még a telefonszámomat is kötelezően bekérik (óó, de biztosan fognak majd hívni amcsiból…), rányomok az oké gombra és akkor nyögik ki először, hogy szorri, de csak az USÁban lehet terméket vásárolni.
Nos, ekkor felment bennem a pumpa. A regisztráció és mindenféle személyes adataim kötelező megadása után tudtak csak szólni?! …ekkor tartottam úgy negyed óránál.
Megyek a következőre: Napster. Kattintás és betöltődés után egyből jön az üzenet, hogy szorri ez már nem a Napster, hanem már a Rapshody. Hát mondom – kit érdekel. Nyomok egy oké gombot és kiírja, hogy szorri nem található a termék. Külön rákerestem, nem létezik náluk eme előadó. Ezután már egyre csak reményvesztetten kattolok a Cdbaby-re, ahol van, de már 10$ az album. Dupla annyiba kerül?? Iksz. Utolsó leheletemmel meglesem az iTunes Store-t, ahol szintúgy 10$ és csak akkor lehet megvásárolni, ha van iTunes programom telepítve a gépen… Ekkora feltételekkel meg vásároljon az, akinek Imre az anyja….ismétlem: EGY albumot akartam venni, nem akartam egyik áruházat sem rendszeresen használni.
Szóval nyitottam egy új fület, gó döpájritbéj és gépelem: EarlyRise. Nincs fenn. Hoppá. Innen üzenem kedves AMCSI felebarátaimnak – dobjanak egy email-t, ha már fenn lesz valahol torrenten!
Mert én megpróbáltam!
Megkérünk minden kedves olvasót, hogy kommentjeikben tartózkodjanak a zenei fájlok formátumára vonatkozó vitáktól, valamit a levél írójának próbálkozását illető negatív kritikától.
december 31, 2011 at 13:19 du.
“Megkérünk minden kedves olvasót, hogy kommentjeikben tartózkodjanak a zenei fájlok formátumára vonatkozó vitáktól, valamit a levél írójának próbálkozását illető negatív kritikától. ” akkor miről szabad írni, tessékmondani?
december 31, 2011 at 13:21 du.
A nyáron vettem egy Radiohead best of -ot 125ft-ért a corába. 😀
december 31, 2011 at 13:22 du.
Ha már ennyit próbálkozott a kedves levélíró, itt egy link ingyen és bérmentve 😀
http://www.crocko.com/53EE8BF24D904CC6BB8845E8987D87B0
december 31, 2011 at 13:35 du.
Igazából biztos meg lehet találni ezt a cd-t itt-ott, de ha már ennyi a pofánkba nyomják a sok reklámot, akkor nyilván elvárja az ember, hogy könnyen hozzáférhető is legyen a termék. Feltételezem ezért “adta fel” az “egyszeri ember”-ünk a vásárlást…
december 31, 2011 at 13:36 du.
A cikkel nincs gond, csak nem értem a hozzá tartozó címet, hiszen a levél nem korrelál a “miért nem vásárolunk zenei CD-t” témára.
Egyébként meg megmondom én, hogy miért nem: mikor láttatok utoljára embert discmannel az utcán ?
december 31, 2011 at 13:39 du.
Arról, hogy pl. te szívtál-e hasonló módon? Én Steam-en szoktam vásárolni játékokat, mert sokkal olcsóbb, mindig legfrissebb és akármikor letölthető, meg blablabla. A F.E.A.R. 2-t szerettem volna megkaparintani már régóta, de valamiféle baki folytán le volt tiltva az országomba (mikor 75%-os akció volt rá). Azóta még 1-xer volt rá 75%-os akció, akkor is le volt tiltva az országomban (Románia/Erdély). Most karácsonyi akció keretében 50%-os akció van rá és mostantól megint elérhető, de már kifogytam a pénzből, így megint várhatok mikor lesz elérhető megint árleszállítással…
december 31, 2011 at 13:41 du.
Nekem még van 1 db. discmanem, de inkább járkálok a kínai, Full HD-s lejátszómmal… 😀
december 31, 2011 at 13:41 du.
2 opció lehet: szídhatod a zonlány bótokat vagy magasztalhatod a torrentet 🙂
december 31, 2011 at 14:01 du.
Beírod Googlebe, hogy “EarlyRise What If 2011” és bejön egy rakat fájlmegosztós letöltés. Jó szórakozást.
december 31, 2011 at 14:27 du.
Én megértem a levél íróját. Bár azt már nem, hogy miért nem használta az iTunes-t. Teljesen ingyenes program, iTunes account létrehozása kb 2-3 perc és ha a vásárlás után tényleg nem óhajt többet vásárolni, stb.. akkor letörli a programot és kész. A világ legegyszerűbb dolga iTunes-on fizetni, pláne ha van Master Card-unk. Ha nincs bankkártya, az se baj, lehet venni 15$,25$,50$-os Gift Card-ot, és azzal fizetni. Meglátásom és tapasztalatom szerint az internetes vásárlás egyetlen nyűgje az, hogy megfelelő bankkártyával rendelkezzünk. A legtöbb embernek nem Master Card-ja van, külön ahhoz hogy tudjunk vásárolni neten, nem igazán fogunk új kártyát igényelni. Viszont mostmár ez is meg lett oldva a Pay Pal-al. Bánktól és kártya típustól függetlenül tudunk a Pay Pal számlánkra utalni pénzt, amivel aztán fizetünk. Pay Pal-al mindenhol lehet fizetni.
december 31, 2011 at 14:28 du.
Mellesleg az a 10$ nem a világ vége. Megnézném, hogy itthon mit kap 2000ft-ért..
december 31, 2011 at 15:17 du.
Az itunes-t kell megszokni és megszeretni (és talán alternatívái is lesznek itthon idővel, spotify nagyon jó lenne pl.), amennyibe ott kerül azt igazán rá lehet szánni arra az évi pár albumra ami a legjobban kell az embernek. CD mint tárgy tényleg fölösleges és gyártaniuk se kéne, áruljanak helyette itunes feltöltőkártyát a boltokban 🙂
meg ott a grooveshark.com, ha jól tudom legális és lehet ott mindenfélét hallgatni ingyen is.
december 31, 2011 at 16:22 du.
Nem sok az 5 dolcsi különbség, de én is csak a végső esetben fizetnék többet valamiért, ha van olcsóbban is. CD-t ugyan már senki nem használ, ellenben ahhoz azért lehet kötődni. Megfoghatod, elolvasod a bookletet, tornyosodhat a polcodon. Egy mp3 az elbújik a vinyón. Nekem is van pár cd-m a kedvenc előadóimtól, a legtöbbön még rajta is van a csomagolófólia. Egyszerűen csak támogatni akartam a zenekarokat és jobban érzem azt, hogy kapok valamit a pénzemért, ha az cd formájában jut el hozzám.
január 1, 2012 at 11:09 de.
avagy miért nem veszek cd-t magyarországon.
két ünnep közt gondoltam rá, hogy rendelek ajándékba egy sunrise avenue cd-t, ezért elkezdtem keresni, hogy hol lehet ezt magyarországon beszerezni. akár webshop, de magyar, mert akkor majd gyorsan ideér.
nem igazán találtam sok helyet, de ezek közt volt a cdbt is, ahol írták, hogy importra vannak csak, és 18-22 nap alatt várható, ráadásul ezek régi albumok.
megnéztem a kiadó magyar lapját is, ott is ugyanezek a régi albumok, de néztem tovább, hogy mennyi a szállítási idő. erről sok info nem volt, de kiderült, hogy a cdbt intézi az ő rendeléseiket is.
mivel nem volt kedvem 18-22 napot várni egy cd-re, ezért megrendeltem a zenekar webshopjából, amit a rendelés másnapján fel is adtak, most várom, hogy mikorra ér ide..
a tanulság végülis, hogy a kiadok leszophatnak, mégis hogy várják, hogy megvegyem a cd-t, ha nem is forgalmazzák itthon?!
ha nem ajándékba lenne, tuti, hogy nem járnám végig ezt az utat…
január 1, 2012 at 13:42 du.
No, gyerekek, elmondom akkor, hogy miért nem vettem meg 10$ért.
Elgondolkoztatott, hogy miért 5$ az egyik boltban és miért 10$ a másikban. Feltételeztem, hogy az amazon nem dolgozik veszteségbe, így akkor kb 3-4$ mehet tisztán a zenekarnak. Nos, vegyem meg 10$ért úgy, hogy tudom, hogy a nyamvadt forgalmazónak 6-7$ is ütheti a markát, míg a csapatnak (akit én eleve támogatni akarok), azt pedig viszonylag alig??
EZÉRT nem vettem meg 10$ért.
január 1, 2012 at 13:45 du.
A következők miatt nem vásárolnak az emberek zenei CD-ket (szerintem):
-Nem lehet hozzájutni/megvásárolni, vagy túl körülményes (túl hosszú ideig tart) maga a vásárlás folyamata, vagyis amíg a termék a forgalmazótól/eladótól eljut a vevőig (Erről szól tulajdonképp a fenti levél.)
-A jelenleg használatos, zene hallgatására alkalmas „közönség kedvenc” eszközök alkalmatlanok a CD lejátszására (nem fér bele a CD) illetve túl körülményes, hogy (legális módon) a zenei CD-n található anyagot (konvertálással) alkalmassá tegyük arra, hogy ezeken az eszközökön meghallgassuk
-Egy zenei CD esetében a teljes albumot meg kell venni (azt eszed amit „eléd pakol a gyár”) nincs lehetőség arra, hogy az albumon lévő számok között válogassunk, illetve csak azokat a trackeket vásároljuk meg amelyek tetszenek
-A kereslethez viszonyítva a zenei CD-k drágák (ennek oka az ellátási/elosztási láncban keresendő), vagyis nem megfelelő az ár/érték arány
-Egyéb (túl sok helyet foglal el, nincs szükség borítóra, netről le lehet szedni ingyen, stb.)
Összességében:
Azok, akik jelenleg a zenei piacot uralják, – annak ellenére, hogy gazdasági szakemberek és folyamatosan kutatják a piacot – nem ismerik fel, hogy a technikai fejlődés hatására az általuk kínált formátum és a vevői igények (kereslet) már csak kis mértékben (vagy egyáltalán nem) találkoznak egymással. A legnagyobb probléma, hogy nem ismerik fel, hogy az eladó van a vevőért, és nem fordítva!
január 1, 2012 at 16:28 du.
Egyet értek a cikk írójával. Max az autóban hallgatok én is cd-t, amit a jelenlegi üzemanyagárak mellett sajna nem tudok sokat használni. Discman-em már vagy 5 éve nincs. De talán már több is, hogy a cd-k kora lejárt. A kedvenc előadóimtól személyesen (honlapjuk) várásolom a cd-t, de azt azonnal átkonvertálom a fenti okok miatt.
Másrészt épp most készülök netbookot venni. Abba valahogy bele sem tudom gyömöszölni a cd-t. Még át sem tudom konvertálni!!!
január 1, 2012 at 17:11 du.
Naa, tibcsi!
Akkor venned kell egy külső CD meghajtót (is).
…most kicsit vicces, ahogy belegondolok….
január 2, 2012 at 13:16 du.
a cd ma ideért a rendelés feladásától számított 6 napon belül.
magyarországon nem kaphatóak ezek az új lemezek.
a cd mellé küldtek gitárpengetőket, és matricákat.
boltban kapok ilyesmit?
január 2, 2012 at 17:23 du.
blokkot 🙂
január 2, 2012 at 18:28 du.
A CD kora csak azoknál a felhasználóknál járt le, akinek nincs hozzá megfelelő technikájuk. Ha valaki ténylegesen zenehallgatásra adja a fejét, és nem csak arra a célra kell, hogy szóljon valami a háttérben, akkor annak van hozzá lejátszója, hangfala, erősítője, megfelelő kábelezéssel. A hordozhatóságát tekintve tényleg nem az igazi, és ez nem csak a mérete miatt van így, hanem azért is, mert gy gyártóknak sem sikerült megfelelő minőségű lejátszót építeniük.
Az online zenei vásárlás sajnos a kiadók nyomásának eleget téve még mindig nem indult be, ugyanis így most kitől hozzák le a bőrt a kiadók? Ha én CD-t vásárolok, akkor vagy akciósan veszem meg, körültekintően, ugyanis a multiknál lévő CD-k nagy része hamisítvány(!), vagy koncert előtt / után a zenekar valamelyik tagjától vásárolom meg az adott lemezt a bolti ár töredékért, viszont a zenekar még így is jobban jár, mintha boltba vennéd meg.
Az Amazonról pedig csak annyit, hogy egy megbízható webshop. Külföldön. Kishazánkba csak Kindlet, meg egyes saját forgalmazású CD-t, DVD-t lehet megvenni, viszont az Amazon kínálat nagy részét kiskereskedők, magánszemélyek adják. Ezeket az árukat csak az USA-ba, és az EU-ba szállítják. Egyes külföldi országok szerint – többek közt ilyen az USA, Anglia és Németország, Magyarország nem tartozik az EU-ba, így ide nem is szállítanak.
január 3, 2012 at 1:42 de.
@ Black, szépen felsorakoztattad az érveket viszont némi szálkát hagytál a szememben.
Egyrészt, aki egyszeri alkalommal szán fél órát, hogy elolvassa meg öt percet, hogy bekonfigolja, az szerezhet akár ingyen is olyan szoftvert, ami egy kattintással konvertálja a zenei CD tartalmát hordozható formátumba (pl. *.flac)
Másrészt, az albumot nem véletlenül tömik tele számokkal. Itt most nem az egylemezes világsztárokra gondolok, akik 3 nap hírnév után mennek is a süllyesztőbe. A komoly albumokat nagy gonddal alkotják meg, hogy az elejétől a végéig egy kerek egészet alkosson. Az ilyen albumokról bűn egyesével csipegetni a számokat (de persze ízlés kérdése, nekem ilyenre sosem volt igényem)
A többi érvvel meg egyetértek. Egyedül az összegzés még sántít kicsit. Felismerik nyilván de a kiadóknak még így is jobban megéri ilyen módon értékesíteni. Ők sem hülyék, csak sóherek.
január 3, 2012 at 1:45 de.
Sorry, már a név mezőbe beírtam a címzettet 😀 Az előző én voltam 😛
január 3, 2012 at 19:59 du.
Lehet, kicsit maradi vagyok, de én szeretem a CD-t (és most nem szeretném az ezerszer lerágott csontokat elővenni újra, már ami a hangminőséget, tartósságot stb. illeti). A régebbi (vagy szerintem ritkább) albumokat általában internetes aukciós oldalakon be lehet szerezni, nyilván nem kell mindenkinek tudnia külföldről vásárolni, az aukciós oldalak eladói közt vannak jópáran, akik erre szakosodtak. Ha pedig valami abszolut elérhetetlen, azt fel lehet venni pl. digitális TV/rádióadásokból akármilyen formátumba, ahogy régen ment a kazettára rögzítés is. Ez nem ütközik törvénybe.
Ugyanakkor nem értem azokat az embereket, akik több száz GB mp3-at tárolnak a gépükön (több 10ezer mp3 fájlt). Ők vajon hallgatják is az összes mp3-at?…
Nem utolsó sorban pedig én kifejezetten utálom csak azért bekapcsolni a PC-t, hogy mp3-at hallgassak, mindenféle mp3-akat lejátszó kütyükre meg nem költök. Nem lóg a füleimből a fülhallgató az utcán, mert szerintem zenét nem ott kell hallgatni. Ha vezetek is, 99%-ban rádiót hallgatok a közlekedési infók miatt, vagy inkább semmit, mert kevés olyan rádió fogható a környéken, amit hosszabb távon élvezet hallgatni.
január 4, 2012 at 9:12 de.
Karácsonyra az egyik rokonomnak venni akartam egy zenei cd-t az egyik kedvenc előadójától (Demjén).
Bementem egy olyan könyvesboltba ahol árulnak cd-t, és van is az előadótól több album is (Alexandra).
Megláttam a cd árát és egyből ki is jöttem. 6499 Ft volt 1 darab cd. Ennyiért én biztos nem fogom megvenni.
január 4, 2012 at 16:31 du.
@KRAZY
CD-t vásárolni lehet nem az Alexandrába kéne menni…
Most, hogy megnéztem a Google alapján csak az első pár oldalt, az jött le nekem, hogy postaköltséggel se kerül ennyibe.
Átlag 3300FT-ba kerülnek a lemezei (van olcsóbb és drágább is) újonnan az egyik árusító oldalon.
Én szoktam lemezeket utánvétellel rendelni és maximum 1000 Ft volt a postaköltség eddig.
Vagyis 2000 Ft-ot már spóroltam is.
Mondjuk ennek ellenére is sokallom a Demjén CD-k árát.
De hát pont az ilyen ismert/sikeres előadók CD-i kerülnek a legtöbb-be.
január 4, 2012 at 19:27 du.
Egyrészt szállít ide az amazon, az egyetemre rendszeresen hozza a postás a külföldi diákoknak amit vettek – másrészt már több mint egy éve megmondták, hogy ide azért nem akarnak szállítani, mert túl sokat buktak azon, hogy rendszeresen a postán kilopkodták és/vagy eltörték a küldeményt.
Steam-re egy ideig én is azt hittem, mekkora buli, de amióta a Dead Island konkrétan steam-es verzióját kb a feléért vettem a “hülye azért nem vagyok”ban szkeptikusan kezelem az áraikat.
január 4, 2012 at 22:59 du.
Origo felmérés:
33% MP3
27% YouTube
26% Rádió
9% CD
5% Bakelit
a 2. helyezés ismételten tökéletesen alátámasztja az emberek “igényességét”
január 5, 2012 at 0:29 de.
Egy kis érdekesség. Megveszem külföldön bármelyik netes zeneáruházban xy előadó 1 zenéjét. Miért? Mert nekem az tetszik csak. Kapok mellé számlát is, meg mindent ami kell, hogy bizonyítani tudjam, hogy azt én igenis jogtiszta helyről vettem meg. Persze ez itthon semmit sem ér, nekem az itthoni jogdíjakat akkor is be kellene fizetni a kedves Arzjust-Mahasz vagy mit tudom én milyen “jogvédő” társaságnak. Tulajdon képpen én miért is fizessek az itthoni jogvédőakárkiknek még plusszba, ha már megvettem külföldről, pl. németországból. Ahol a vételi árba benne van az adott zene jogdíja az előadó/szerző/kiadó felé is.
január 5, 2012 at 18:14 du.
http://thepiratebay.org/torrent/6934782/EarlyRise_-_What_if_(2011)_2
január 5, 2012 at 20:08 du.
Netcigány statija alapján:
Bátran kijelenthetjük, hogy a zenei piac arra a 14%-ra épül, amelyik hajlandó műsoros CD-t vagy bakelitet venni/hallgatni.
A fennmaradó 86% nem képezi részét a piacnak és -ezek szerint- nem is akarják (vagy nem tudják) őket bevonni.
Azért olyan drága egy zenei CD, mert az előállítás ktsg-jét (amig a termék az ellátási/elosztási láncon keresztül gyártástól eljut a vevőig) ez a 14% fizeti meg. Akkor lenne olcsóbb, ha a fennmaradó 86% is vásárolna (vagy ha a sokszereplős elosztási lánc kevés szereplős lenne).
Akkor vásárolna ez a fennmaradó 86% ha olcsóbb lenne a CD illetve olyan formában, csomagolásban, információkkal, pluszokkal, kiegészítőkkel stb.stb. ellátva kaphatnák meg magát a zenei anyagot, ami kielégíti az igényeiket…és ezzel be is zárult a kör!
Ez a 22-s csapdája…mármint az eladóknak.
Fel kellene mérni, hogy mire van szükségük a potenciális vevőknek és ahhoz kellene “idomítani” a kínálatot, valamint a felesleges -nem értékteremtő- elemek kiszűrésével optimalizálni kellene a ktsg-t és az árakat.
Ezzel szemben mit látunk?
A zenei piac szereplői (eladók) nem a vevői igények kielégítésére törekednek, hanem pont fordítva elvárják, hogy a vevő olyan terméket vásároljon, amit ők előállítanak, akár tetszik a vevőnek abban a formában, akár nem.
Ha bemegyek a boltba, kérek 1kg sót, és az eladó 1kg cukrot rak elém, akkor ne sértődjön már meg ha elküldöm valahova messze, és nem vásárolok semmit, és főleg ne akarjon rákényszeríteni arra, hogy cukrot vásároljak, pusztán azért, mert só nincs…
január 7, 2012 at 18:38 du.
Azért amit akarsz megtudsz venni normálisan. Én előbb meghallgatom, és ha tetszik megveszem CD -n / Vinly -n. Ja meg eljárok a fellépésre. Szerintem ez a normális.
január 7, 2012 at 19:59 du.
17.832 db. Magyarországon készült Subscribe Áthangolva cd-dvd csomagot rendeltek a rajongók a srácok facebook oldala szerint. Én is rendeltem. A minőséget mindig el lehet adni, mindegy milyen a formátum. Az artusjus és Ákos bek*phatja! További jó karmát.
január 7, 2012 at 20:13 du.
engem ebben a helyzetben leginkább az zavarna, hogy személyes adatok kiadása után jut csak eszébe az amazonnak, hogy tudassa velem, nem vásárolhatok nála…
január 9, 2012 at 17:09 du.
Az a nagy helyzet hogy egyszerűbb illegálisan letölteni,mint vásárolni.
január 16, 2012 at 14:04 du.
Én sem értem, hogy mi köze a CD vásárláshoz az, hogy a levélíró nem tudott digitálisan megvenni valahol egy albumot. Másrészt a cikk időszerűségével is problémák vannak mivel “a világ legnagyobb kiadói azt tervezik, hogy 2012 végétől, de a körülményektől függően esetleg még hamarabb leállítják a zenék CD-n történő forgalmazását, ehelyett az újabb módszerekre, az internetes letöltésre, illetve az online, stream-formátumra térnek át.”
Vagy lehetne az is a cím, hogy miért nem veszünk bakelit lemezt vagy VHS kazettát.