A P2P-Next kutató csoport által fejlesztett Swarmplayer képes lehet megvalósítani a videó streaming-et, igazi, negyedik generációs P2P módon, központi szerver és nagyobb költségek, erőforrások nélkül. A project 22 millió dolláros támogatást élvez  az EU-tól és további partnerektől, és a P2P-Next célja, hogy újrafogalmazza, hogyan is nézzünk videót az Interneten.

Negyedik generációs P2P:

  • 3 féle videó forrás
  • Skálázható kulcsszavak, keresés
  • Címkézés, értékelés, spam szűrés

(forrás: tribler.org)

Az új, áttörést jelentő technológia lehetővé teszi bárkinek, hogy élő adást közvetítsen, akár egy webkamera adását, több ezer embernek, ugyanannyi sávszélességet kihasználva, mintha csupán egy vagy két személynek közvetítenénk. A SwarmPlayer segítségével a felhasználók egy “élő” torrent fájlra kattinthatnak, és ennek a segítségével egy élő BitTorrent csatornába léphetnek be. Hogy ez lehetséges legyen, a P2P-Next egy új fájlformátumot hozott létre .tstream néven, ami tulajdonképpen egy szabályos .torrent fájl élő adás képességével felruházva.

A BBC is teszteli az új BitTorrent streaming formátumot, ami a P2P-Next projekt része. A projekt tudományos igazgatója, Johan Pouwelse elmondta, hogy nem csak a BBC érdeklődik az új technológia iránt. Hozzátette, hogy több partnerrel dolgoznak együtt, köztük European Broadcasting Union-nal, akitől sok hasznos visszajelzést kapnak. Azt pedig remélik, hogy a jövőben még több tesztet tudnak majd elvégezni.

Ha a technológia életképes lesz, a cégek több millió dollárt tudnak megspórolni az sávszélesség költségén minden egyes videó streaming projektnél. Az internetszolgáltatók persze nem ennyire lelkesek ez ügyben, hiszen ez nekik jelentős bevétel kiesést jelent. A technológia egyik jelentős előnye tehát, hogy bárki képes lehet több ezer felhasználónak videót közvetíteni, anélkül hogy jelentős beruházásokat kéne eszközölnie sávszélességre és hardver erőforrásokra.

Pouwelse azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy a projekt teljes mértékben nyílt forráskódú lesz, a hasonló korábbi próbálkozásoktól – aka Jost – eltérően.

Mint ahogy már említettük a project célja az is, hogy visszafele kompatibilis legyen az eredeti BitTorrent-tel is, csakhogy az ős engine az élő adással nem összeegyeztethető. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy az „adok-kapok” protokollt lecserélték egy jóval általánosabbra, amit “adj hogy kaphass” névre kereszteltek. Egyébként a program valóban működőképes a .torrent fájlokkal, ha a torrentben videó fájlok vannak, akkor képes azokat lejátszani.

Az “Adj hogy kaphass” protokoll csak azokat a videó részleteket próbálja elérni, amikre éppen abban  pillanatban a felhasználónak a szüksége van. A szokásos BitTorrent protokoll azokat a felhasználókat preferálja, akik sávszélességet adnak a többieknek. Ez megoldás streaming esetén nem életképes. Helyette az “Adj hogy kaphass” azoknak ad több sávszélességet akik más felhasználókhoz is „kedvesek”. Ez elég erőteljes megoldás, de egyben elég trükkös és nehézkes is ahhoz, hogy csak egyszerűen megoldható legyen.

Egy webkamera képének közvetítése valóban teljesen más protokollt kíván, mint egy nagyméretű állomány letöltése. A Swarmplayer letölti és buffereli a videók egy-egy perces részeit és ezt adja tovább a felhasználóknak a rajban. A felhasználók pedig a bufferelt adatokat adják tovább.

Akit érdekel a technológia, az kipróbálhatja a P2P-Next oldalán. Ehhez le kell tölteni a SwarmPlayer-t (egyelőre Windows és Linux alá érhető el – Ubuntuhoz van package, más Linuxhoz pedig rendelkezésre áll a player forrása). Ha feltelepítettük a lejátszót, akkor már csak az oldalról le kell tölteni egy teszt filet. Ez vagy a Video-on-Demand (5perces teszt videó – időjárás jelentés), vagy pedig a Live Bittorrent Webcam ez élő adás Amszterdamból, ezt természetesen addig nézzük ameddig csak akarjuk.

Képek:

A .tstream teszt videó

Töltődik a live torrent

Egy passkey-s .torent fájl, 2 db videóval a torrentben

Ugyanez a .torrent, pár másodpercen belül már el is indult

A live.tstream fájl forrása

A dologban hatalmas lehetőség rejlik, egyszerű példa; az eddigi TV stream-nél felbomlik az egyoldalú kapcsolat, nem csak egyetlen szerver van, és az ő erőforrását és sávját fogyasztó felhasználók, hanem a kliensek maguk is továbbítják a képet a többi felhasználónak.

Másik, ami nagyon tetszik magában a playerben, hogy visszafelé működik a .torrent fájlokkal is. Tehát ha lementünk egy olyan .torrent fájlt, amiben a videó anyag nem rarolva van, hanem egyben, akkor minden további gond nélkül tudjunk nézni már letöltés közben a videót (persze megfelelő seed kell hozzá).

(via torrentfreak)