Egyre újabb, és jobb p2p alkalmazások és weboldalak születnek, de a fejlődés nem áll meg, a Yale egyetemen majd’ egy éves munka után olyan fejlesztéssel álltak elő, amelyek olyan eredményeket mutatnak, amik kedvezőek lehetnek mind a felhasználóknak, mind a cégeknek. Az új technológia révén a fájlcserélés sebességét is sikerül növelni, miközben a szolgáltatókra nehezedő nyomás csökkenthető.
A P4P olyan fejlesztéseket hozhat, amelynek hála az ISP-k és fájlcserélő cégek között javulhat a kommunikáció és a hálózati forgalom is optimalizálható. Ezeket a hálózati struktúra átszabásával és a peerek kommunikációjának fejlesztésével érik el. Mindezek hatására a költségek csökkenek, az átviteli sebesség pedig nő.
A megoldás lényege az, hogy valamilyen szinten intelligenciával ruházzák fel a fájlcserélő hálózatokat, így feleslegessé teszik a hosszú és bonyolult kapcsolatfelvételeket. A hálózat szerkezete a p2p-rel ellentétben részben szabályos, faszerkezetre emlékeztet. A korai tesztek szerint a protokoll 30%-kal csökkentette a hálózati terhelést, és több mint 200%-kal javította az amerikai, majd’ 900%-kal pedig a nemzetközi letöltés sebességét.
A fejlesztésekre szükség is van, hiszen jelentősen átalakult az internet szerkezete és a forgalom forrása is. 1998-ban a teljes forgalom alig 10%-át tette ki a fájlcsere, napjainkban ez már több mint 70%. A böngészés ugyanakkor 60%-ról 20%-ra csökkent, a levelezés pedig alig 5%-ot tesz ki.
(via sg.hu, pandonetwork, ars.tech)
május 31, 2008 at 17:15 du.
mikor fogunk átálni p4p-re ? 😀
május 31, 2008 at 18:18 du.
En szerintem megvárom p8p-t 🙂
május 31, 2008 at 19:09 du.
Nem tartom valószínűnek hogy a magyarországi sebességek mellett ez az adatszórási módszer jobban működne a p2p-nél.
Kedves cikkíró: -al, -el rag nem létezik, csak -val, -vel. A “v” betű hasonul a szótőhöz, tehát módosul azzá a betűvé, amivel az adott szó végződik. A rövidítéseket kiejtés szerint ragozzuk (vagy a teljes szót, vagy az azt alkotó betűket). Tehát, magyarul:
ISP-k, p2p-rel, 30%-kal, 200%-kal, 900%-kal.
május 31, 2008 at 20:05 du.
max szerintem azért ők jobban értenek hozzá mint te, és már bizonyított, hogy jobban működik !
május 31, 2008 at 22:47 du.
Nem azt írtam hogy egyáltalán, hanem azt, hogy ilyen sebesség mellett nem. Meg ilyen 8Mbit/512kbit netek mellett főleg nem. Ezt írtam. Különben honnan tudod, hogy ki mennyire ért hozzá? Lehet, hogy én értek jobban hozzá.
június 1, 2008 at 0:58 de.
Egy újabb szotyvasztott[hátha így nem akad fenn a gépi moderáció hálóján, ha dupláznék, akkor bocs mindenkitől előre is] kamu technológia habbal, háttérben egy ízig-vérig elkötelezett kockázatitőkebefektető (aki tudja, hogy hogy kell helyesen írni, az ne habozzon közkinccsé tenni) társasággal. Hierarchikus szervezettség és a p2p nem igazán illenek össze.
június 1, 2008 at 11:27 de.
A regi p2p sema ugyanugy kialakulhat, ha a “szerveres” kidobja, tehat annal rosszabb nem lesz. Ellenben, ha tudja akkor nem a vilag masik reszerol huzza a torrentet, hanem minnel kisebb globalis terhelest okozva minnel “kozelebbrol”. Ezaltal csokkeni fog a globalis terheles, ami a sebesseg novekedeset fogja okozni..(sok szolgaltatonal, csucsidoben meg kb mindenhol, nem lehet kitolni a max sebesseget, mert egy kozpontban nincs eleg sav… most mar lehet, hogy lesz)…
június 1, 2008 at 10:40 de.
Kockázati tőkebefektető – így. Amúgy az ötlet nem lenne rossz, lecsökkentjük a sok fölösleges handshake számát, aztán végigzúdul a népen az adat a továbbadási sebesség függvényében, de ha a serveres kidobja a cuccot, és a 100 letöltőből 95-nek ilyen múltszázadi upspeedje van, akkor a kapcsolatok számának csökkenése miatt még lassabban fog menni, mint a sima p2p séma alapján. Mondjuk a finneknél, vagy a svédeknél, ahol 20Mbit/20Mbit az alapcsomag, ott lehet jól működik.
június 2, 2008 at 14:11 du.
Max, te mindenbe beleköCC? Eltudom képzelni, hogy te egy tökéletes kis kocka vagy… Ha ennyire nagy vagy, akkor miért nincs még semmi hatalmad, és mér nem hallom mindenhonnan a te nevedet?? Megmondom: Azért mert nem vagy senki, cask egy felfuvalkodott egoista 10 éves gyerek…, aki épp most vette a RAGZÁST, tehát inkább maraGGY csöndbe…
június 3, 2008 at 22:07 du.
Mibe kötöttem bele? Semmibe. Ha szövegértelmezési problémáid vannak, adhatok abból is különórát, nem csak a “ragzásból”. Balfasz. “Miért nincs még semmi hatalmad?” Azt hiszem, ezen kérdés után nyilvánvaló, ki a 10 éves. Fajankó.
június 6, 2008 at 11:47 de.
max, te, tökfilkó…