Franciaországban a napokban elfogadtak egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a fájlcserélő felhasználók internet-hozzáférését megszakítsák, vagy akár egy teljes oldalt blokkoljanak az országban.
A HADOPI névre hallgató törvény még nem 100%-os, még egy parlamenti bizottság elé kerül, amely pontosít, módosít a törvény szövegén. Annyi biztos, hogy egy-egy felhasználót először figyelmeztetnek, majd csak ezek után, ismételt “törvényszegés” után blokkolják a hozzáférését. Ezekről a döntésekről egyébként fura módon nem egy bíróság, vagy bíró dönt, hanem a HADOPI-féle új hivatal. Ami még furább, hogy a felhasználókat még nem is kell pontosan tájékoztatniuk, hogy pontosan miért figyelmeztették, illetve miért blokkolták az internetét.
Az áldozat egyébként két figyelmeztetést kap, majd ezek után, ha továbbra is folytatja a tevékenységét, felfüggeszthetik az internet elérését, legfeljebb egy évre. Az egyik legnagyobb proléma egyébként az, hogy a felhasználókat csupán IP címük alapján azonosítják, és ez bizony sok téves ítélethozatalhoz vezethet. Aki szeretné az ártatlanságát “bebizonyítani és bebiztosítani” annak egy, mondjuk ki, spyware alkalmazást kell telepítenie a gépére, amely minden mozdulatát az interneten rögzíti és visszaküldi a hivataloknak.
Az új törvény tehát minden eddiginél több lehetőséget ad a szerzői jog tulajdonosoknak, és talán az egyik legaggresszívabb ilyen jellegű törvény. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a franciák szeretnék, ha ez a törvény Európa többi országában is elterjedne.
(via google, torrentfreak)
április 4, 2009 at 11:46 de.
Akkor Magyarorszagon az internetelofizetesek 90% szazalekat lehetne igy blokkolni?!
Nonszensz.
április 4, 2009 at 12:07 du.
Egy:
A “felhasználókat csupán IP címük alapján azonosítják” – manapság mindenki wifi routeren nyomul, és egy wlan hálózat feltörése csupán a rászánt idő kérdése.
Kettő:
“Aki szeretné az ártatlanságát “bebizonyítani és bebiztosítani” annak egy, mondjuk ki, spyware alkalmazást kell telepítenie a gépére,” – már várom azokat a programokat, amelyek az ominózus “little big brother”-t televágják random neutrális adatokkal.
Három:
A fenti kettő miatt azért majd az ottani “Társaság a szabadságjogokért” egyesületek rommá nyerik majd magukat a HADOPI elleni pereken.
április 4, 2009 at 13:26 du.
akkor Magyarországon tulajdonképpen nem lenne értelme internetet szolgáltatni 🙂
április 4, 2009 at 12:45 du.
“A “felhasználókat csupán IP címük alapján azonosítják” – manapság mindenki wifi routeren nyomul, és egy wlan hálózat feltörése csupán a rászánt idő kérdése.” – Ez így is van. Magyarországon ez működő rendszer. Az admin felelőssége, hogy mi történik az adott hálózaton. Szerinted, ha valaki feltöri azon keresztül a Honvédelmi minisztérium számítógépét vagy pedofil képeket töltöget le és fel, akkor nem vonják felelősségre a hálózat üzemeltetőjét? Az nem válasz, hogy feltörték a Wifi-jét- Minden hálózatnak, főleg vállalatinak kell lennie egy tűzfal szerverének. Tartományba kell léptetni a felhasználókat és amíg nincs tartományba felvéve, internetkapcsolatot és hálózati hozzáférést sem kap, nem szabad(na) kapnia. A linuxos szervert, ha jól van beállítva, feltörni nem lehet, a felhasználók felvételét csak tartományban lévő gépeken szabad engedni. Az otthoni gépekhez meg olyan AP-t kell venni(A router mellé), amiben van access control, mint nálunk és akkor csak a beírt mac addressű gépnek engedi meg, hogy érzékelje a vezeték nélküli hálózatot(addig nem is látja). A WEP az elavult dolog, kivéve, ha 128 bites kulccsal véded le, mert azért 128 karaktert belepróbálgatni és feltörni nem könnyű feladat még egy professzionális programnak sem. Ezután csak pendrive az adott gépbe, amin rajta van ez a 128 karakteres kulcs, copy->paste és kész. A Wifi-t meg feltörni bűntény, tehát ha a művelet naplózva volt, + azért könnyebb lebukni egy Wifi feltöréssel, elég ha meglátja egy beosztott vagy a főnök, ha otthoni hálózat, akkor a szomszéd. Akinél meg nyitott a Wifi, az meg megérdemli, magára vessen!
április 4, 2009 at 13:27 du.
Chamea, oltári nagy baromság amit leírtál.
április 4, 2009 at 13:59 du.
Erdekelne ez a Big Brother progi. Tudtok mondani URL-t, ahol le lehet tolteni, vagy ahol kicsit tobb info van rola? Franciaul nem tudok, angol nyelvu infonak jobban orulnek (esetleg spanyol/nemet).
Ha felteszem egy virtualis gepre, esetleg visszafejtem a protokolljat, es hulyeseget kuldok a servernek, akkor mi van?
április 4, 2009 at 14:22 du.
Chamea: Ugye tisztában vagy a bit és a karakter közti különbséggel? 128 bit ASCII-ban csak 16 karakter.
április 4, 2009 at 15:12 du.
vvv999: te hülye vagy, mi az, hogy mindenki wifivel nyomul? hol élsz te?
április 4, 2009 at 15:59 du.
Chamea: nem arról van szó, hogy a “rencergazdi” felelősséggel tartozik a hálózatot használókkal. Sokkal inkább az az aggályos, amikor van egy 4-5 tagú család, apu, anyu, gyerekek, és egy gépről neteznek. Egyikük megsérti a szerzői jogot, és blokkolják az egész család internet hozzáférését. Vagyis a család többi tagja törvénytelenül van korlátozva, ártatlanul bűnhődik, hiszen ők nem sértettek jogot. Ezt pedig meg lehet támadni a bíróságon.
Azokban az esetekben, amikor egynél több ember használja a gépet egy háztartáson belül, szinte lehetetlen kinyomozni utólag, hogy ki használta ekkor és ekkor a gépet. És a családtag nem is köteles a családtagja ellen vallani, még a bíróságon sem! Ettől bukta az egész. Nem attól, hogy a Linux feltörhetetlen. (habár ez olyan, mint amikor azt mondták a Titanicról, hogy “elsüllyedhetetlen”.) Azt is ember csinálta, tehát másik ember fel tudja törni. Csak idő, hozzáértés és kitartás kérdése.
április 4, 2009 at 16:51 du.
@Chamea:
“A WEP az elavult dolog, kivéve, ha 128 bites kulccsal véded le, mert azért 128 karaktert belepróbálgatni és feltörni nem könnyű feladat még egy professzionális programnak sem.”
Azért ezt a helyedben átolvastam volna mégegyszer!
A WEP valóban elavult nem véletlenül van már évek óta WPA, de mivel az is megdölt már azért találták ki a WPA2-t!
a 128 karakter 128 bit!!!!!!!! Ezt bizony kajakra elgépelted!! 🙂
április 4, 2009 at 19:47 du.
@Chamea:
Úgy látom, nem érted, hogyan is működik a WEP-törés… Korántsem “belepróbálgatásról”, vagyis kipörgetésről van szó, hanem egy (128-bites kulcs esetén!) 2 perc alatt végrehajtható statisztikai támadásról (Pychkine-Tews-Weinmann-analízis). A 128 bit az 16 ASCII karakter… lenne, ha nem vinne el belőle 24 bitet az IV, tehát valójában 13 karakterből áll. De még ha 128 karakteres (1024-bites – ilyen nincs is a piacon, a rekorder 512-bites!) jelszóval próbálnánk meg dolgozni, akkor sem nőne sokat a törésidő. Az egyetlen probléma, hogy 128-bitnél hosszabb kulcsokhoz még nem írt senki PTW-implementációt – ez azonban könnyen megoldható, egy okosabb kiberbűnözőnek kb. 10 perc lenne, hogy megírja (valamelyik visszafejtőalgoritmussal szerez 40 bitnyi csomagkódot, csinál belőle egy jól azonosítható csomagot, és kb. 40000-szer elküldi az AP-nak, innentől pedig csak egy módosított aircrack-ng-re van szükség).
A MAC-filtering is jó vicc, ma a piacon lévő WiFi-kártyák 99%-a SoftMAC-rendszerű, vagyis a teljes MAC-réteg, így a MAC-cím is, szoftveresen fut. Linuxon még külön program sem kell a MAC-cím módosításához.
április 4, 2009 at 21:31 du.
@ Chamea : “Minden hálózatnak, főleg vállalatinak kell lennie egy tűzfal szerverének. Tartományba kell léptetni a felhasználókat és amíg nincs tartományba felvéve, internetkapcsolatot és hálózati hozzáférést sem kap, nem szabad(na) kapnia”
Te nem jártál még az én válalatomba. Ott “C” gyökérkönyvtár megosztások vannak, mindenki lokáál admin és multkor valaki rádugott a rendszerre egy fake routert ami fake DHCP IP-t osztott és mindenkinek fake ip címe lett. XD Én majd behaltam a röhögéstől. Még szerencse hogy nem egy nagy hálózat és nem kellett sokáig keresni a routert.
ON
Minde fa…opó jogvédő begajdult ebben a hülye világban. Amikor nekem viszik a szervereimet vagy tiltanak ki a bixből akkor oidakötözöm magam a belvárosban a parlament elé és üvöltözöm hogy DOWNLOADS FOREVER DOWNLOADS FOREVER DOWNLOADS FOREVER DOWNLOADS FOREVER DOWNLOADS FOREVER
április 4, 2009 at 22:16 du.
Chamea: Annyiszor mondtam mar, ha csondbe maradtal volna okosabb maradtal volna. Agybaj amit te leirtal.. Linux torhetetlen..macre meg nincs virus mi? LOL
Nem is tudom legutobbi hacktivitin hany perc alatt nyomtak fel egy linuxos gepet… szal ez amit mondasz hulyeseg…
április 5, 2009 at 0:48 de.
mp33portal: Kérlek szólj előre, ezt megnézném. 😀
április 5, 2009 at 6:30 de.
Jaa, hogy a franciáknak lehet (a magasztos érdekek miatt), de azok a gonosz kínaiak azok cenzúrázzák a guglit.
április 5, 2009 at 9:13 de.
@.NetRoller “A MAC-filtering is jó vicc, ma a piacon lévő WiFi-kártyák 99%-a SoftMAC-rendszerű, vagyis a teljes MAC-réteg, így a MAC-cím is, szoftveresen fut.” – ez igaz, de honnan találod ki, hogy melyik MacAddress van engedélyezve? Belepróbálgatod? Ha minden MacAddress foglalt, akkor mi van?
április 5, 2009 at 9:34 de.
@Chamea
megnezed ki forgalmaz rajta, azt megvarod amig eltunik.
április 5, 2009 at 9:41 de.
@sz, hogy nézed meg, mikor a Wifi-t nem is látja, nem is tudja, hogy van? Ez csak az az eset, mikor tudja, hogy van Wifi ott. Aki meg nem tudja, annak olyan, mintha nem lenne…
április 5, 2009 at 10:30 de.
Ha forgalmaznak a WiFin, akkor latja, ha belehallgat (plusz ilyenkor latja a MAC-et is). Ha nem forgalmaznak rajta, akkor persze nem latja. Utobbi esetben vagy arrebbmegy, es ott is megnezi, vagy megvarja amig valamelyik kornyekbeli cucc megszolal. Surun lakott teruleten ugyis talalsz nyilt/kevesbe biztonsagos WiFit, meg akkor is, ha a beacont az adminisztratora kikapcsolta.
április 5, 2009 at 12:08 du.
szerintem Mr. Szarkózy monnyon le, utána háljon vele egy viziló, majd fulladjon a tengerbe…
április 5, 2009 at 12:43 du.
@Chamea
ez mar ilyen szorszalhasogatas. En azt mondom,hogy ssid broadcast, te azt mondod,hogy kikapcsolja, mondok mast, a vegen ott fogunk tartani, hogy firmwaret modositottal, de konyorgom legtobb ember meg a wep/wpa-t sem birja bekapcsolni. Ne menjunk bele itt az arp keresekbe, wifinel en sem tudom hogy mukodik, biztos talalsz googleval pontosabb leirasokat a temarol.
“A linuxos szervert, ha jól van beállítva, feltörni nem lehet”
Te mindig kiteszel magadert 😀
április 5, 2009 at 13:01 du.
Mijéé teszek én ki magaméé? Minden jól nevelt szerver a 3. próbálkozás után tilt, tűzfal portscant meg hasonlókat nem engedi, vírus rá nem nagyon van, kevés a para vele. A wep/wpa minek, ha a tartományon kívülieknek semmit sem enged a rendszer? Az arp csak akkor megy, ha van ip, máskor nem. Szőrszálhasogatás, ezzel egyet kell, hogy értsek veled, de ha ilyen szigorú törvény van, akkor mindenki megfogja ezt csinálni, kénytelenek lesznek, mert senki sem kockáztat, figyeld meg majd. Gondolj bele: Te elvinnéd más helyett a balhét, esetleg ülnél szívesen azért, amit más csinált vagy felfogadsz egy megfelelő szakembert a hálózatodhoz? 2 embert majd igazságtalanul felelősségre fognak vonni teljesen ártatlanul, kimegy a tvbe, hírekbe, ahogy ismerem az eu-s meg a Francia igazságszolgáltatást és akkor mindenki oda fog figyelni ilyen szőrszálhasogatóan. Nem azt írom, hogy paranoiásnak kell hazánkban lenni, csak vázoltam, hogy a Wifi feltörése ellen sajnos van megoldás.
április 5, 2009 at 13:28 du.
@Chamea
Szállj már le a földre, a Józsi (v. Jean) szomszéd nem fogja naponta az ötveneurós wifi routere logjait bújni, és pláne nem fog tűzfalat meg proxy szervert konfigolni. Egyszerűen ami nem plug’n’play és foglalkozni kell vele, nem érdekli. Fizetni meg nem fog azért egy “szakembert”, mert az a kurva kölök már’ megint letöltött egy mp3-at.
Ettől függetlenül nyugodtan egyetérthetsz akár a törvényjavaslattal is, de ezt a szerver/protokoll/ping témát már felejtsd el légyszi.
április 5, 2009 at 14:52 du.
Nem értek vele egyet, dehát: ez van. szerver/protokoll/ping témát elfelejthetjük, de a lényegen nem fog változtatni. Felelősség sajna van, akármennyire is nem tetszik egyeseknek.
április 5, 2009 at 15:13 du.
Én azért bővíteném a listát: hálózatok, wifi, szerver, kliens, linux, torrent, biztonság, vállalatok, otthoni felhasználók.
április 5, 2009 at 16:30 du.
Na, ragozzuk el:
én letöltök, mert nincs kedvem csákánnyal közlekdeni a lakásban
te letöltesz, mert lusta vagy elmenni moziba/tékába
ő letölt, mert csóró
mi letöltünk, mert nincs mozi a környéken
ti letöltetek, mert nics megolva a normális online terjesztés
ők ennek ellenére még mindig kib***ott sok pénz zsebelnek be a jogdíjakból
azért ez a spyware még ötlet szinten is elszomorító, jóhogy nem rendőrt akarnak minden netező mellé. Ez már tényleg tiszta Kína 🙁
április 5, 2009 at 17:10 du.
nemcsak torrent letezik am a vilagon…
április 5, 2009 at 18:25 du.
most akkor payftp? Mert az ugye nem latszodik, nem tudnak raugrani a jogvedok. Sokkal jobb mintaz ingyenes torrent 🙂
április 5, 2009 at 19:32 du.
Nos, van egy idevago idezetem:
—
Az egész jelenség megfelel a mai marketingnek. Csak egy perc és tudod használni, vedd csak meg! A felhasználókba bele verik, hogy nem kell szakember Ő tud windows (rendszergazda jelszó nélkül) és routert (admin/admin) telepíteni.
Egy nagyon jó barátom is csak akkor volt hajlandó megengedni, hogy beállítsam (nálam minden jól működik mondta és nem fizet egy sört!) a routerét és gépét, amikor nyomtattam a tintasugaras prt-jére egy fekete oldalt fehér nagysa felirattal. 🙂
Felvilágosítás kellene, de ez ellenkezik a marketing célokkal 🙁
-nagysa, HUP.hu – rosszul beallitott routerekrol
április 5, 2009 at 21:33 du.
@sz, azért erre sem vennék mérget, hogy a payftp annyira jó. Olvastam a neten egy fórumban, hogy a warezos szerverét lefoglalták és benne volt a rendszerben a mobilszáma és megkeresték nem jogtiszta anyag fizetéséért. “Mert az ugye nem latszodik” – A netszolgáltató meg persze mindent naplózott. Az, ha urlből vagy és nem SSH tunnelen, akkor naplóból meg tudja nézni.
április 6, 2009 at 7:58 de.
@makker: ha szeretnék, mo.-on egy pillanat alatt megtudnak figyelni mindent. Internetszolgáltatónak, szervertermeknek biztosítaniuk kell 1-1 portot a titkosszolgálatnak. Ugyan ezt legtöbb helyen nem használják, de volt már rá példa, hogy odament két öltönyös úriember, hogy “hahó, hoztunk egy gépet erre a portra”
április 6, 2009 at 7:15 de.
“Azt sem szabad elfelejteni, hogy a franciák szeretnék, ha ez a törvény Európa többi országában is elterjedne.” A franciák csak fogják be. Az állam így is szorongatja a tökeinket, az kéne már csak hogy a hálószobába is betelepüljenek, és megmondják mikor, kitől, és mit tölthet az ember. Van elég gondunk így is.
április 6, 2009 at 7:16 de.
@Chamea
inkabb radhagyom……
“Az, ha urlből vagy és nem SSH tunnelen”
huuuh 🙂
“A netszolgáltató meg persze mindent naplózott. ”
megnezem egy kisebb szolgaltatonal azt a (2x) 200-400mbitet hova naplozza 🙂
április 7, 2009 at 14:27 du.
Na, elfogadták a törvényt:
http://index.hu/tech/jog/2009/04/07/franciaorszag_betiltana_a_pirate_bayt/
április 7, 2009 at 18:11 du.
“A fájlcseretörvényről szavazó képviselők között egyetlen akadt csak, aki képben volt annyira a témában, hogy értelmes választ tudjon adni, de a többség simán bevallotta, hogy nem tudja, vagy egyáltalán nem is érti a kérdést.”
ááárrrgh!
Komolyan mondom, képsviselő szeretnék lenni. Összaharácsolnék egy csomó pénzt, semmiért nem tartoznék felelősséggel, az egész családomat magas pozícióba ültethetném, és ráadásul mentelmi joggal simán fájlcserélhetnék 😉