Lassan náluk is elérkezett oda a torrentes társadalom, hogy már nem minden tracker alapja a gyári tbdev, vagy annak kicsit módosított változata. Abban azonban mindenki egyetérthet, hogy ez a jelenlegi legnépszerűbb alap.

A TBDev-ből sok “saját” torrentoldal forrás született, a hazai trackerek alapjai is 90%-ban. Ilyen pl. a DarkSide, ami egy igen gyors, de átlátható frontend-del rendelkezik, és nem estek túlzásokba, az új oldal képe nem üt el a régi, megszokott designtól. Jóval alaposabb átalakítást végeztek még annó az Endless-Skyline-on, az utódján, az nCore-on pedig már egyértelműen látszik, hogy ez egy merőben új oldal. Indult nemrégiben két másik torrentoldal, amik hasonlóan, teljesen új, saját frontend-del rendelkeznek.

A UiD és a Sky-Tech bittorrent oldalak alatt már egy modern “web2”-esnek is nevezhető frontend dolgozik. (Az UiD-ot az nCore-ból kivált staff-tagok alapították. Az viszont furcsa, hogy a Sky-Tech-en megtalálható kinézet az “új” nCoré lett volna eredetileg – ennek még nem jártam utána pontosan.) A szavazásra, és az új üzenetre Ajaxos felugró ablak figyelmeztet. A torrentekhez tartozó képeket nem simán új ablakban dobja fel, hanem azonos ablakban, elsötétülő háttérrel jeleníti meg, szintén Ajax használatával.

Az nCore-n is jó ideje hasonló technikákat felvonultató frontend található.

Viszont nem biztos, hogy ez jobb, mint a régi, megszokott tbdev. Az oldalakon rengeteg JavaScript van, amik működtetik a szavazást, a felhasználók privát üzeneteit jelző ablakot, a  torrent részeleteinek elrejtését. Egy lassabb pc-n azonban ez meglehetősen leterheli a böngészőt, hiszen a JavaScriptek kliens oldalon futnak. Az oldal kinézetéhez szép és jó minőségű (általában nagyfelbontású PNG) képek kellenek, ezeket is jóval több ideig tölti a böngésző (tudom, hogy szélessáv meg minden, de ha az ember böngészés mellett torrentezik, akkor jóval kisebb sávszéllel kell gazdálkodnia).

A nagyobb méretű frontend a szerverre is több terhelést ró, ezért ilyen méretű trackereknél a költségek is nőnek, hiszen gyakran a frontend-nek külön gép kell, nem is egy.

Én magam azon a véleményen vagyok, hogy a torrentoldal ne szép legyen, hanem használható, letisztult, átlátható. Azt kell mondani ilyenre még mindig a bH az etalon, ahol a kinézet szinte semmit nem változott az elmúlt évek alatt. Újítások mindig vannak a frontend-en, plusz funkciók kerülnek bele, de ezek nem rónak sem a böngészőre, sem a webszerverre különösebben nagy terhelést. A CSS-nek hála, ma már képek nélkül is lehet szép, igényes weboldalt készíteni, amik gyorsan működnek.

UiD Sky-Tech nCore