Akinek van kedve, és egy csöpp ideje, az segíthet egy érdekes hazai kutatásban. A kutatás a hazai p2p forgalom gazdasági hatásait (is) elemzi. A kutatásban rengeteg adatot vizsgálnak a szakértők, éppen ezért fordultak hozzánk, hogy a magyar p2p erejét is be tudják vetni.
Találgatások helyett tényeket!
Mi az igazság a magyarországi fájlcserélők gazdasági hatásairól?Nem tudjuk, de ha segítetek, talán kiderül!
A p2p fájlcsere drámai gazdasági hatásairól sok szám látott már napvilágot, de ezek forrása leginkább maga az ipar, aki abban érdekelt, hogy minél könnyfakasztóbb helyzetben tüntesse fel magát. Az ipari szereplőktől független külföldi kutatások ezzel szemben arra hívják fel a figyelmet, hogy a p2p fájlcsere hatása nagyon sokféle lehet, attól függően, hogy mikor, hol, melyik piacot vizsgáljuk. Magyarországon tudtommal nem készült még ilyen jellegű kutatás.
Egészen eddig.
A BME Média Oktató és Kutató Központja (http://mokk.bme.hu) évek óta foglalkozik azzal, hogy megpróbálja kideríteni, hogy mi is a hatása a p2p fájlcserének a legális piacokra. A legutóbbi kutatásunkkal az ASVA.info is foglalkozott http://asva.info/hazai-torrent-felmeres-2008-10-03.html. Ez a kutatás most új szakaszba lépett, és szeretnénk a segítségeteket kérni.
Most éppen azzal foglalkozunk, hogy összevessük a magyarországi mozikban vetített filmek és a legnagyobb magyar torrent-portálokon elérhető filmek körét, forgalmát, megjelenését, stb.
Olyan kérdésekre keressük a választ, mint például, hogy:
- a p2p hálózatokon elérhető filmek hány százaléka volt moziban látható?
- milyen összefüggés van a mozihálózat és a p2p forgalom között (növeli-e a letöltések számát az a tény, hogy Nógrád megyében 1, azaz egy darab mozi van?)?
- hogyan függ össze egy film mozis terjesztése és a p2p népszerűsége?
Ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre válaszolni tudjunk, össze kell hasonlítanunk a magyar mozikban vetített filmek címét a torrent fájlnevekkel. Ez nem egyszerű feladat, mert vannak olyan fájlnevek és filmcímek, amiket nem lehet automatikusan összepárosítani.
Ezt megoldandó, létrehoztunk egy olyan weboldalt, ahol párosítgatni lehet. Kb 14.000 filmnek (ennyit vetítettek Magyarországon az elmúlt években) kell megtalálni a torrentes párját, már ha van.
Arra szeretnénk benneteket kérni, hogy aki azt gondolja, hogy van kb 1 órája, hogy 100 filmnek megtalálja a párját, és tud/szeretne segíteni, az látogassa meg a http://milan.scymedia.hu/p2p/ oldalt, regisztráljon, és segítsen nekünk. Ami egy embernek 140 óra, az 140 embernek 1 óra. Ez a p2p, ez a közösség ereje.
Mit tudunk cserébe ajánlani?
- azt, hogy a személyes adataitokat nem adjuk ki soha senkinek,
- azt, hogy a kutatás eredményéről ti értesülhetek majd először,
- és azt, hogy a kutatás végére sokkal többet fogunk tudni arról, hogy mi is a p2p szerepe a magyar kultúrában, mint eddig.
Tudom, hogy necces itt ilyet kérni, de azt remélem, hogy ha az arcommal, nevemmel vállalom a kérésem, lesz velem (velünk) szemben annyi bizalom, ami meggyőz benneteket arról, hogy nem jelentek veszélyt a közösségre, és hogy van értelme ezt csinálni.
Itt: http://mokk.bme.hu/Members/bodo/ és itt: http://www.warsystems.hu/ és itt: bodo (kukac) mokk.bme.hu vagyok elérhető, szívesen válaszolok emailben és a kommentekben is kérdésekre, kritikákra, észrevételekre, illetve várom, ha van ötletetek, javaslatotok a kutatást illetően.
november 16, 2008 at 18:43 du.
Sziasztok,
@Dream. no para. peace.
@mind1: fontos, amit kérdezel, hogy ez jó-e rajtam kívül bárkinek is. Elmondom, hogy én miért csinálom. Azt gondolom, hogy Magyarország egy szegény és elmaradott ország, ahol soha nem lesz igazán jó a filmek, zenék, könyvek, stb fizikai disztribúciója, mert egészen egyszerűen túl kevesen vagyunk és nincs meg a kritikus tömeg ahhoz, hogy Siófokon legyen pl. jó anime videotéka, vagy mangabolt.
Erre megoldást jelenthetne az, hogy minden, ami tud, átmegy digitális terjesztésbe, de azt látjuk, hogy sem az iTunes, sem a magyar kiadók nem törik magukat azért, hogy bejöhessenek a magyar digitális piacra.
Na, és akkor így mi lesz velünk? Én azt gondolom, hogy a felhasználók bevonása a digitalizálásba és terjesztésbe egy csomó olyan problémát meg tud oldani, amit a piacnak nem érdeke megoldani, vagy egészen egyszerűen nem kifizetődő megoldania. Másképpen fogalmazva: egy szegény országban a felhasználók lelkesedése, erőforrásai (lásd: hosszúpuska, a dc++ archívumok, stb) olyan pluszt jelentenek, amiket egy rossz, a külföldi szereplők érdekeit tükröző szabályozással ki lehet dobni az ablakon, vagy egy okos, a helyi adottságokat figyelembe vevő szabályozással termőre lehet fordítani.
Amikor arra kerül a sor, hogy változzon egyet pl. a szerzői jogi szabályozás, hallani lehet a piaci szereplők hangját, különösképpen a külföldi érdekcsoportok nyomását lehet érezni. De nincs információ arról, hogy mennyit veszítünk mi mind azzal, hogy az a bőség, amit a p2p jelent, egyik pillanatról a másikra eltűnik a szemünk elől. Én ezzel a kutatással erre keresem a választ: mi a szerepe a p2p-nek a magyar kulturális piacokon?
Peace,
b.-
november 16, 2008 at 19:55 du.
🙂 peace.
november 17, 2008 at 2:32 de.
ASkA:
Én ezt írtam:
Mi a francért kerülhetne ilyenért akárki is rács mögé? Magyarországon a letöltés (kivétel a moziban rögzített filmeket és szoftvereket)
Erre te:
csak a crack és egyéb feltört programok nem ide tartoznak (ne vitázz velem jogi asszisztens vagyok)
Most akkor elbeszélünk egymás mellett, vagy ennyire hülyéket meg olvasni nem tudókat, szövegértési problémákkal rendelkezőket is jogi asszisztensként alkalmaznak? Hol? Az ASVA-nál, BSA-nál, vagy esetleg a ProArtnál? Vagy csak simán meg akartad mutatni a világnak, hogy te jogi asszisztens vagy? Komolyan mondom nem értelek. Ezt leírtam én is. N00b
november 17, 2008 at 5:57 de.
Elég izzasztó volt. Bő fél órát töltöttem vele. Álandóan visszakérdezett. Szerintem az XVID és DVDR mögötti részben nem kellene keresni.
Muris volt, hogy egy Domino releaser összes torrentjét megpróbálta Domino filmcímként rám tukmálni.
Én még javítanék a programon.
november 17, 2008 at 15:56 du.
Regisztrált userek száma:142
Átlagos linkelés userenként: 151.4
Párosított filmek száma: 7745 (58.84%)
Majdnem 60% nem egészen három nap alatt, ez egészen durva! Köszönjük mindenkinek! Ha így haladunk, még pár nap és végzünk!
b.-
november 18, 2008 at 9:57 de.
Nekem most 1928 körüli filmeket dob ki, amiket már nem igazán lehet párosítani.
november 18, 2008 at 17:00 du.
Sziasztok!
Összes film: 13163
Hátralévő filmek: 3029
Hogy állunk? 76.99% kész
WOW!!! Fantasztikusak vagytok!
@falus: azóta elfogytak a régi filmek, és most tartunk azoknál, ahol nincs évszám az adatbázisban. Most futottam bele a Ludas Matyiba épp…
november 18, 2008 at 17:09 du.
TOPLISTA: A legrendesebb segítők
Na, persze neveket nem mondunk, de itt vannak a 100 felett párosítók számai, csökkenő sorrendben. Ha szeretnéd tudni, hogy hanyadik vagy a toplistán, jelentkezz be a párosító oldalra és vesd össze a jobb felső sarokban látható számot az alábbi listával:
1. 513
2. 425
3. 373
4. 356
5. 347
6. 281
7. 281
8. 266
9. 259
10. 252
11. 213
12. 200
13. 200
14. 195
15. 175
16. 121
17. 103
18. 102
19. 101
20. 101
21. 100
22. 100
november 18, 2008 at 20:44 du.
A kutatás eredményét, az Asva, és a ProArt is fogja majd elemezgetni, ha az eredmény beadásra kerül! Én is vállalom a nevemet Lakatos Vinettu, ja a kép pill keresek egyet a google-n.
november 19, 2008 at 13:04 du.
Készen vagyunk! Alig 6 nap alatt sikerült majd 14000 filmet 24000 torrent fájllal összepárosítani, ráadásul mindezt kétszer. Fantasztikusak vagytok!
Köszönöm, köszönjük mindenkinek a segítséget!
november 20, 2008 at 1:00 de.
kikérem magamnak; nógrád megyében nem csak “1, azaz egy darab mozi van”, hanem minimum 2
november 22, 2008 at 18:45 du.
Igazad van, butaságot írtam. nem nógrád, hanem komárom megye, és nem egy mozi, hanem kettő. köszi.