Volt már szó róla, hogy vajon mi motiválhatta a jogvédő szervezeteket a razzia megrendelésére, szerintem érdemes lehet megvizsgálni a ló túlsó oldalát is: vajon mi (vagy ki) motiválja az egységsugarú torrentezőt?
Az ember társas lény, kisebb-nagyobb közösségekben él, ősidők óta folyton kommunikál, beszél másokhoz, beszélnek hozzá, mérlegeli, elhiszi vagy sem. Ezzel egyidősek a törekvések ennek elfojtására is, hiszen nem mindig sül el jól, ha emberek sokan ugyanazt beszélik, de ezt a kitérőt most inkább ne járjuk végig.
Szituáció
A folytonos kommunikációt kihasználva néhány leleményes egyed felfedezte, hogy áruját, termékét, szolgáltatását, személyét megszépíti, felturbózza, kívánatosabbá teszi, ha az kommunikációval társul, így teremté meg az Úr a marketinget. Napjainkra ez a jelenség teljesen átszövi életünket, tudatosan és tudat alatt minden lehetőséget megragad, hogy további fogyasztásra sarkalljon, elveszünk a márkanevek, plakátok, koszt zabáló enzimek, csillogás, látványos effektek végtelen erdejében. Az évi kb. 500 milliárd dolláros (összehasonlításképp ez Magyarország GDP-jének kb. 2,5-3szorosa) bevételt termelő reklámipar nagyon hatékonyan dolgozik: mivel egy gyerek nem zárható be iskolás koráig egy szekrénybe, ezért mielőtt egyáltalán megtanulna olvasni, már márkanevek százait ismeri.
Mire iskolába kerül, beszippantotta a Disney birodalom, Barbie baba, Transformers figurák, vasalt hajak és pepita tornacipők varázslatos világa, 12 éves korodra légy mindig szomorú, lehetőleg depressziós, hiszen az osztálytársaid, barátaid is azok. A szüleid gonoszok, hiszen vidámnak akarnak látni, öld meg őket, de ha azt esetleg nem is, legalább utáld. Csak akkor lehetsz boldog, amikor fogyasztasz. Happy meal menüvel ünnepelj, légy kövér is, majd a kövérségtől zuhanj még mélyebbre, mert a címlapokon mindenki nádszál. De van segítség! Vásárolj, fogyassz, tobzódj. Ha te egy csődtömeg vagy, még lehet egy szupertevéd, csak néhány SMS pár dati, és szuperhőssé válik a legutolsó girhes gebe is, az egyéniség semmi, csak költs, és te leszel a legnagyobb ász!
Ehhez társul, hogy hazánkban a jellemző családmodell kétkeresős (persze HA épp mindkettőnek van is munkája), 35 év hitellel a lakáson, 10 év hitellel a családi autón, apa-anya az irodában gürizik naphosszat, délután-este még apa vállal egy kis fusit, anya a háztartást vágja rendbe, közben a gyereket leültetik a legolcsóbb gyerekmegőrző elé, ami a tévé. Ebben az időszakban a tévében mit lát az óránként 12 percnyi reklám között? Olcsó műdrámát (mónika, brazil sorozatok, fókusz/tények) mindezt egyedül, felügyelet, magyarázat, háttér nélkül. Elsajátítja a legkönnyebben eltanulható viselkedési mintákat: fogyassz tárgyakat, fogyaszd az emberi kapcsolataid, nincs tétje, hiszen a reklám után újra jövünk. Ha már nincs mit fogyasztani, kapd elő a pengét, szökj meg otthonról, légy öngyi.
Tizenpár éves korára a gyerek ezzel általában eljut addig, hogy kifejleszti a kellően hatékony módszereket, hogy a szüleitől kizsarolja azt, amit a külső ingerek szerint fogyasztania kell. Számítógépet internettel, játékkonzolt, cipőt, ruhát, pengét, a saját kis szélesvásznú álomvilágát. Apa és anya még többet fusiznak, güriznek, hogy meg tudják adni a gyereknek, ami jó, hiszen akkor a gyerek otthon elvan, csöndben van, szem előtt is van, nem a rendőrök hozzák haza hajnalban miután részegen autókat gyújtogatott a barátaival, tehát ezektől a tárgyaktól lesz jó gyerek. A túlhajszoltságtól folyton idegesek, veszekszenek, szétköltöznek, elválnak, a gyereket pedig még jobban magába szippantja a másik valóság.
Nos, ők a torrentezők egyik jellemző csoportja. Ifjú titánok, többé-kevésbé leépült vagy épp leépülőben levő szociális kapcsolatokkal, akik görcsösen kapaszkodnak minden szál sikerélménybe, hiszen a valódi világban nem sok jut.
A második életükben viszont megvan minden, amit az első nem ad meg, pompa és csillogás fullhádében, hiszen már az is alap manapság. Bűnözők ők, amiért a saját eszközeikkel tartani próbálják a tempót azzal a világgal, amit mi magunk hoztunk létre nekik? Az új filmeket MUSZÁJ látni, hiszen erre ösztönöz a környezet, ha nem láttad, akkor nem ülhetsz a legmenőbb lányok asztalához az iskolai menzán, mert a múlt heti film már rég lefutott téma, őskövület vagy. Tarts lépést a trenddel, vagy mész a levesbe. Hogy hogyan? Oldd meg magadnak.
A megoldás folyton a szemed előtt lebeg: gyakorlott virtuális barátaid már tudnak mindent. Egy SMS a 06-90-es számra, egy meghívó a torrentoldalra, és máris feltárul Dáriusz kincseskamrája. Nincs más út, ha valaki ebből kimarad, az magára marad, és könnyedén behozhatatlan hátrányra tehet szert, tanulhat akármilyen jól, bizonyíthat akármilyen módon, akit nem fogad be a közösség, az nem ember, mert az ember társas lény. A társaságról szól óvodától az egyetemen át az idősek otthonáig az egész élet. A társaság ad, de nem ingyen, elvárásai is vannak. Ha nem akarod, hogy az osztálytársaid kibeszéljenek, akkor legyen neked is micimackós tornazsákod, különben leprás vagy, ha nincs 80-as paladinod, akkor noob vagy, ha nem láttad még a Toy story hármat, akkor dinoszaurusz vagy. Fizikáról nem lehet szünetben beszélgetni, legfeljebb a házidat kérik néha kölcsön lemásolni.
Ha 14 évesen belerángattak egy gimnáziumba, annak ellenére, hogy mennyire nem érdekelt, 18 évesen ott állsz, és nem értesz semmihez, apa-anya nagyon csúnyán néz, dolgozz vagy tanulj tovább, hogy legalább neked legyen esélyed egy normális életre. Ha főiskolára, egyetemre mész, az intézmény szeretni fog, hiszen kap érted pénzt, az neki jó. Hogy előre juss, belekényszerít néhány szürkébb-feketébb tevékenységbe, szigorúan legjobb szándékból természetesen: hogy még egy évet eltölts nála, és még több pénzt kapjon érted. Mint ilyen, például számon kér, házi feladatot, beadandó dolgozatot, diplomamunkát ad. A jegyzet (ha van egyáltalán) drága. Ha szerencsés vagy, megveheted felsőévesektől, vagy ha a kiadó épp nem szopatta megkorlátozta a tanárt egy kisbetűs szerződésponttal, akkor letölthetővé teheti szabadon. Kevésbé szerencsés esetben ellopod a jegyzetet egy fénymásolószalonban. A házi feladathoz szükséges számítógép, általában valamilyen speciális program (a mérnöki pályán például százezres-milliós árú CAD programok, Matlab, és minden szaknak más-más a saját igényei szerint), ezek az egyetemen a tömegképzés miatt gyakorlatilag elérhetetlenek: a laborokban szinte mindig óra van, ha nincs, akkor is ritka a szabad hely, főleg annyi időre, hogy egy 20-50 óra időt igénylő feladatot megoldhass. A megoldás: warez. Ha át akarsz menni, rá vagy kényszerítve.
A Campus program létezése is kiváló példája annak, hogy ugyanez a kényszer magasabb szinteken is jelen van, senki nem akarta önként milliárdokkal pumpálni MS-t, inkább beleegyeztek egy évente fizetendő adóba, amit az állam fizet egy magáncégnek. Ha már ide jutottunk, érdemes lehet körüljárni, hogy kik ezek a jogvédő szervezetek, akik a törvények megírásánál szakértőként együttműködnek, milyen cégek termelik és pénzelik jogászok hadát, pl. a BSA-nál – az erőfölénnyel visszaélésért sokszor elmarasztalt Microsoft, az összes konkurens terméket felvásárló Autodesk, és társaik. Ezzel szemben egy országnak (avagy a közigazgatási szektornak), az oktatásnak, a “nép”nek nincs hadseregnyi ügyvédje, főleg nincs milliárd dolláros lobbikasszája. Az eredmény egyértelmű: K.O.
Mehetne máshogy is? Sok szoftverre van többé-kevésbé helyettesítő alternatív megoldás. Mi lenne, ha egy egyetemen szabad szoftvereket oktatnának? Totális csőd természetesen. Hiszen az ipar kiröhög, ha nem az ő eszközeit tanultad, mintha csak egy szakmunkásképzőből jönnél, ahol vakolókanál helyett vajazókéssel tanultak vakolni. Életképtelen. Az egyetem rá van kényszerítve, hogy téged rákényszerítsen, hogy warezolj. Különben itt fogsz megrohadni a panelben, amiből apa-anya remélhetőleg majd egyszer kihal. Persze lehet változtatni kis mértékben, de a zsarolás megmarad. Lopd a könyvet, lopd a szoftvert, vagy halj éhen. Közben persze lopd a filmeket, zenéket is, hogy naprakész légy mindenből, ne maradj ki a társasági életből, mert aki kimarad, lemarad! A diákhitel maradékát meg ne felejtsd el elinni buliban, nehogy véletlenül előbbre juss.
Ha neadjisten olyan elvetemült vagy, hogy elvégezted az egyetemet és nagy lelkesedéssel vállalkozni kezdenél (amitől mentsen meg az ég), alap, hogy nincs pénzed megvenni például egy többszázezres fotosopot, de buktad, mert senki nem képzett neked profi gimpes grafikust, hiszen a képzés abból él, hogy mindenhol fotosop megy, azt fogják tanítani. Ördögi kör. Megveszed, vagy az első alkalmazottaidat fizetgeted meg helyette? Ha megveszed, drága leszel, mert ki kell termelni az árát, nem lesz megrendelés, csőd. Vajon más hogy lehet olcsóbb? Nyilván ő sem veszi, mert a harmadik sem vette, de mire rájöttél, már nyakadon a cég, alkalmazottak éhes szájait kell betömnöd, a hiteleidet is vissza kell valamiből fizetni. Kényszerpályán vagy újfent, biztosan visz mindent a bank, vagy talán felfüggesztettel megúszod, ha lebuksz. Egyirányú zsákutca.
Időközben megtaláltad a párod, megszületik a trónörökös, többé-kevésbé boldogan éldegéltek a lakóparki neopanelban. Reggeltől délutánig meló, délutántól estig fusi, asszonyka addig főzőcskézik-pelust mos. Gyereked cseperedik, már nem elég neki a csörgő, beülteted a tévé elé, nézzen egy kis előregyártott viselkedéskonzervet a reklámok között, szülinapjára a mekibe viszed, Happy meal menüt eszik, és nagyon boldog. Letöltöd neki a Toy story 3-at, mert a lakóparki kissrácok már mind látták, együtt nézitek széles vásznon az olcsó kínai lejátszón, óvodába, iskolába iratod, ahol Windowst, Wordöt, Excelt tanul, Delphit, Photoshopot, AutoCADet. Hogy tudja, mit kell majd felnőtt korában ellopni, mert megfizetni sosem lesz valós lehetősége. Ugyanebben a folytonos fenyegetettségben éli majd életét sokmillió kortársával egyetemben, hiszen ebben az országban mindenki együtt bűnöz, és bárki bármikor lebukhat, elég egy feljelentés egy jóbaráttól.
Propozíció
Alternatívák? Létezik-e megoldás? Lehet kezelni bizonyos jelenségeket önmagukban, mint pl. a szerzői jogi törvény is próbálja kezelni önmagában a szerzői jog védelmét, ami természetesen fontos lenne, hiszen ez egy nagyon értékes jog, de hiába, megfelelő társadalmi háttér megteremtése nélkül magában eleve halálra van ítélve. Nyilván ezt tudták akkor is, amikor elfogadták, de engedni kellett a nyomásnak, amit a nagy cégek, hitelezők gyakorolnak a törvényhozásra, hiszen senki sem gondolja azt, hogy aki megnyomta a szavazógombot, az egyet is értett vele, és nem használt soha egy másolt Norton Commandert sem, vagy egyáltalán olvasott volna a BSA-ASVA prospektusain kívül valamit a témáról. Neki csak megmondták, hogy mit kell nyomni, és jó pártkatona volt, nem is gondolkozott rajta, hogy ezzel milliókat tesz egyik napról a másikra bűnözővé.
Vannak egyszerűen végrehajtható részmegoldások, amik vagy segítenek végül, vagy nem.
- Lehet például iskolában szabad szoftvereket tanítani, különösen az általános- és középiskolákban, ahol pedagógiailag mindegy lenne, hogy Linuxot és OpenOffice-t látnak, vagy Windowst Excellel.
- Ha már oktatás, a lehetőségek szinte végtelenek, szombati tanítási nap bevezetése, szervezett sport, szakkörök, vagy akár egy énekkar is, minél több felügyelt és szervezett tevékenység, ami csökkenti a média varázserejének hatását.
- A mai nagy kasszasikert hozó amerikai tömegfilmekről szót sem ejtek inkább, azon is csodálkozom, hogy még van, aki egyáltalán letölti. De soha ne feledjük el, hogy a magyar ember tud és szeret nagy lábon élni, mulatni, áldozni a szórakozásra, ha van miből, és örömmel venné a boltban is, amit letölt, ha tehetné.
- Lehetne szigorúbban szabályozni a tévécsatornák műsorát, szintén különös figyelemmel az ifjúsági csatornákra, és az azon futó reklámokra. Nyilván az is kellene hozzá, hogy ne négyévente kinevezett pártcsinovnyikok poshadjanak az ORTT-ben, akiknek a legnagyobb eredményük, hogy minden tévé sarkába beégett már a kis karika, hanem tapasztalt, aktív pszichológusok, pedagógusok, szociológusok is juthassanak szakmai döntési pozíciókba.
- Lehetne, kellene támogatott projekteket indítani oktatásban, közigazgatásban használt szabad szoftverek készítésére, lefordítására, támogatására, ezzel is jelentősen csökkenne a függés a nagy szoftvercégektől. Ha Kínának lehet vörös zászlós Linuxa, nekünk miért nincs saját zsírosdeszktopunk lilahagymával? Mutatóba egy kopaszodó baglyunk agonizál még, pedig a szép emlékű Sulinet Expresszben százezernyi előre telepített, magyar nyelvű, linuxos számítógéppel kellett volna elárasztani az országot, nem csak milliárdokat pumpálni eszetlenül a hardvert árusító konzorciumokba minden további elképzelés nélkül. Hol szerepel az FSF.hu támogatói listáján a (legújabb nevén) Nemzetgazdasági Minisztérium? (Felesleges keresni, természetesen sehol.)
- Más megközelítés szerint neadjisten legálissá is lehetne tenni a szoftverek és szórakoztató “tartalmak” haszonszerzés nélküli magáncélú és közoktatási használatát, megosztását is, persze ha nem ütközne akkora corporate ellenállásba, amit egy nyakig eladósodott országocska nem képes áttörni. Érdekes megfigyelni például, hogy ahol sok a “kalóz” termék, ott többen tudják is azokat használni, egy csapásra értékes (többé-kevésbé szakszerűen) képzett, olcsó munkaerő lesz a tolvajból, amint aláírta a munkaszerződését egy multinál. Például ha középiskolás gyerek otthon azt mondja, hogy “anya, vegyél nekem Delphi 2010-et is az új számítógépemre, hogy tudjak programozást tanulni”, ami még pártízezres kiadás miután az OEM Windowst és Office-t éppen kiizzadták gépvásárláskor, valószínűleg minimum hülyének fogja nézni szegényt. Ha trükkösen megszerzi és tanul vele, akkor a cég, akitől lopott, egy potenciális vásárlót szerzett, aki valamikor a jövőben a már ismert termékkel dolgozni fog, és akkor majd valódi pénzt fog érte fizetni. Ő elvesztett haszon volt, vagy a fejőstehén kisborja? Vagy milyen világ lenne ha nem kellene kétszer meggondolni egy iskolának, hogy ő most egy (sok esetben akár eleve állami vagy EU támogatással készült) oktató szoftvert, tananyagot, “tartalmat” vásárol meg valós piaci áron, vagy helyette télen is üzemel-e, mert tud fűteni? Persze ez a lehetőség teljesen sci-fi, ilyen soha nem történhet meg.
Ezen (és sok egyéb, hely és szakértelem hiányában most nem részletezett) lépések együttesen akár előre is vihetnének, de átgondolatlanul, sötét zéerték lobbiérdekeit követve csak a szakadék felé táncol(t)unk.
Helyette azt kapjuk, hogy bármely 1923 után írt mű szerzőjének örököse kénye-kedve szerint zsarolhatja akár egy irodalmi szöveggyűjtemény kiadóját, hogy hozzájárul-e a megjelenéshez vagy sem. Különösen igaz ez a kiadók, cégek által birtokolt jogokra, akik természetes érdekeik által vezérelve próbálják még tovább nyújtani ezt a jogosultsági időt már a 18. század óta. Fura mód ennek az ügynek egyik legfőbb támogatója a Disney, aki gyerekkorunk óta aranyos gyerekmesékkel “lát el” minket. Mi indokolja ezt? Hány év “elég”? Edison fonográfjának elég volt a szabadalmi védettség 20 éve, de Mikiegér már soha nem lehet public domain? Győzike ennyivel nagyobb eredmény a villanykörténél?
Gondoljunk kicsit bele, ha a színes magazinjairól ismert Sanoma megvásárolhatta a Nemzeti Tankönyvkiadót, mit várhatunk? Egy piaci cégnek egy tollvonás, hogy nincs matekkönyv, ha épp úgy kalkulálják, hogy idén ez nem éri meg, akkor nem lesz?
És végül mi történik, ha egy “ideális” rendszer elérte, hogy pistikeanyuka is megvegyen mindent? Sokat kell neki fizetni, mert sokat fog költeni, drága lesz a munkaerő, és a multi ahogy idejött, úgy szépen el is megy Kínába, csak egy könnyűszerkezetes csarnok marad utána és több-kevesebb veszélyes hulladék. Megbüntet azért, mert elérte a célját, megszünteti a megélhetésed, mert teljesíteni próbáltad, amit elvárt és törvénnyel előírt neked. Farkadba harapott a kígyó.
Vízió
Mi marad? Az örök macska-egér harc, hogy éppen mit visznek el, több spam, több smsweb, több új pistiketracker, több valódi bűnöző? Copy-partik a PeCsában? Ki tudja, de egy biztos: a nagy lefoglalások nem oldanak meg semmit, csak felkavarják az állóvizet, és zavaros lesz a pocsolya, ez mindenkinek csak árt.
- Persze lehet lefoglal(tat)ni, hiszen ez oly egyszerű, a törvény betűje bárkit megvéd, akinek van elég pénze ügyvédre. Ezzel még jobban lejáratják magukat, közvetve pedig a végrehajtó kékeket, a magyar jogrendszert, saját leendő fogyasztóikat, és az egész iparágat. Én például nem szívesen vásárolok olyantól, aki eleve bűnözőnek kiált ki, mert ránézek az árujára.
- Lehet tömegesen töröltetni a filmeket, sorozatokat a megosztó oldalakról, amíg nem pártolnak el a felhasználók, és mennek oda, ahol nem törlik. Pirate Bay-ről esetleg hallott már valaki? Mellesleg a 12 órás előírt eltávolítási határidőhöz hasonló szigorú elvárást egyetlen másik eljárásnál sem lehet felfedezni, az kivitelezés is komoly aggályokat vet fel az alkotmányos szabadságjogok terén.
- Ne feledjük el, itt van a DRM is: Drága, Röhejes Másolásvédelem. Kipróbálták, nem vált be, köszönjük. Bonyolult és drága technológiák, amiket a vásárló pénzéből azért fejlesztenek ki, hogy magát a vásárlót korlátozzák vele, nooormális? Nem muszáj minden technológiát alkalmazni, ami elérhető, akkor sem, ha ez nagyságrendekkel egyszerűbb megoldásnak tűnik, mint valóban vonzó tartalmakat alkotni, és versenyképes áron adni.
Valódi megoldások ezek? Nagyjából annyira, mintha a fagyis egy rendőrt alkalmazna arra, hogy az összes járókelőt beterelje a fagyizójába, és gumibottal elverjen mindenkit, aki már benézett a kirakaton, de nem vásárol. A helyzetet inkább úgy foglalhatnánk össze, hogy a médiaipar nagyjai felépítettek egy csapdát, és a csapda kezd kellemetlenül szűkös lenni az embereknek, de azért még mindig próbálják egyre erősebben összepréselni.
Ezzel az eszetlen hadonászással nagyon hamar le is lehet nullázni a jogvédő szervezetek megmaradt megbecsülését, ellenszenvet szítani a felhasználók és a jogvédők által “képviselt” jogvédencek közt (szándékosan nem művészeket írok, hiszen ezek a szervezetek általában jobban lesz@rják magát a művészt, mint az, aki egész életében csak másolt kazikat hallgat, nekik a közgazdászok által előre kikalkulált bevételt hozó produkciókat előállító csinált celebek csak fogyóeszköz).
Konklúzió
Igen, a szerzői jogot kell védeni, de nem ész nélkül, vezényszóra ontva a további szigorító törvényeket, mondvacsinált károk és minden módszertant nélkülöző, hasracsapással készített statisztikák alapján birkamód majmolva a nagy Amerikát, hanem egészséges kétkedéssel fogadva, és a következményeket is átgondolva. Lehet, hogy néhány sztárt, kiadót, partiszervező céget kellemetlenül érintene, hogy a manapság szokásos tízmillió dolláros nagyságrendű gázsik esetleg csökkennének, vagy 512*512 pixeles ikonok helyett csak 64*64 pixelesek lennének bizonyos programokban, viszont a társadalmi haszon ezért minden bizonnyal bőségesen kárpótolna.
A jelenlegi szerzői jogi jogszabályokat ebben a formában gyakorlatilag egy zsarolásnak tekinthetjük pistike szinttől egészen az ország működéséhez kritikus szintekig. Az ugyan kevésbé fontos, hogy az aktuális vámpíros filmremeket bárki megnézhesse ingyen (sőt, talán inkább jobb is lenne, ha boldog tudatlanságban élhetnénk, és el sem jutna ide), de az már jóval kellemetlenebb, ha ugyanezen jog szerint – az előző matekkönyves példánál maradva – ha a joggal rendelkező kiadó azt mondja, hogy jövőre a matekkönyv duplájába kerül, iskolák ezrei csak bólogathatnak tehetetlenül, mert tanítani valamiből muszáj.
Hogy hol a határvonal szerzői jog, a szólásszabadság, a profitszerzés joga, és a nemzet stratégiai érdekei között? Ki tudja? Az viszont bizonyos, hogy a szerzői jog kétes szándékú érdekek által diktált, betarthatatlan játékszabályait mielőbb fel kell váltania egy, a józan ész által diktált rendszernek, ha valaha szabadulni akarunk a gyilkos szorításból, az elkövetkező második sötét középkortól.
Addig pedig marad a zavarosban kalózkodás.
június 30, 2010 at 1:21 de.
Érdekes, régen elég sok TVt néztem de az idióta reklámok és a nézhetetlen műsorok miatt abbahagytam.
Nyugodtan kifizetném inkább a havidíját egy webshopnak ahol letölthetném a dolgokat, reklám nélkül, azt, akkor amikor akarok. És a szerzői jogok meg lennének védve. Csak akkor a reklámot hol tukmálnák rá az emberre?
Még annyi, hogy némelyik iskolában, ahova járok/jártam, nem csak windows volt a téma. De ott se volt megvásárolva minden.
június 30, 2010 at 1:27 de.
Teljesen egyetertek, megirtad, ami bennem is kavarog.
június 30, 2010 at 1:44 de.
Én csak beleolvasgattam, holnap szerintem többször is el fogom olvasni szerintem, de elöljáróban annyit, hogy mindenképpen hasznos, hogy lássák a p2p világ szemszögéből is a dolgokat, ne csak a TVben szajkózott “a fájlcserélők tönkreteszik az egész világot” dumát.
június 30, 2010 at 1:50 de.
“És a szerzői jogok meg lennének védve. Csak akkor a reklámot hol tukmálnák rá az emberre?”
Hogy hol? Hát például a neten vagy egy focimeccsen. A reklámok mindenhol ott vannak nemcsak a TV-ben.
június 30, 2010 at 1:53 de.
Abszolút mértékben egyetértek a cikkel. Gratulálok, ezt nagyon szépen összehoztad!
június 30, 2010 at 1:54 de.
A cikkben leírtakkal teljesen egyetértek én is, sajnos ilyen “mocskos” világban élünk. Ezért szánalmas szerintem amit pl. bh-n csinálnak ha egy tájékozatlan alapdolgokat kérdez, már lehurrogják, lelámázzák és elküldik a p.csába esetleg még egy figyelmeztetést is kap. De ez persze rengeteg más helyen is így megy, pedig ők azok az emberek, akik még próbálnak normális életet élni. A “tudorok” már egy virtuális közösség tagjai, ahogy már mi is azok vagyunk és leszünk is, ha hagyjuk!
június 30, 2010 at 2:16 de.
A Vállalat (=The Corporation),
Zeitgeist Addendum,
The World According to Monsanto,
Who killed the electric car?,
Hülyeség Kora (=Age of Stupid),
Az utolsó óra (11th Hour)
Mondanak ezek a filmcímek valamit? Ha igen, és már unod a keserűséget, akkor:
Future by Design (Featuring Jacque Fresco)
+ egyebek is biztos vannak, amik most nem jutnak eszembe. Ha valakit érdekel, akkor majd töröm érte a buksim, és beírom ide…
BTW: ezeket mind megtaláljátok ingyen a neten — de pont nektek kéne ezt ecsetelnem? 😀
június 30, 2010 at 2:17 de.
Nagyon remek kis cikket hoztál össze required !
Teljesen egyetértek a mondani valóval! Mivel magamból kiindulva: Elkezdek használni egy programot. megszokom … aztán amikor lex pénzem és úgy érzem, megéri a befektetést akkor meg is veszem! van pár ilyen már:)
Másik amit abszolút nem tudok megérteni!
nCore, bh,BD, stb lefoglalva… mert ők annyit mondtak, oké gyere ha akarsz töltsél Teljesen ingyen, hiszen mi se fizetünk érte:)
és a fizetős trackerekkel/smswebekkel mi a helyzet???? akinek még van pofája pénzt kérni azért amit pl nCore oldalról töltött le ingyen!!
Üdvözlet Berci voltam
június 30, 2010 at 2:55 de.
Nyugodtan odateheted a [REQ] szócskát a post neve elé, nekem erre már rég szükségem volt.
június 30, 2010 at 5:05 de.
ott a két pont, grat a cikkhez, jól meg lett írva, és nem utolsó sorban nem is hülyeség amit le lett írva…
Kár, hogy olyanok nem olvassák akikre ez tartozik…
június 30, 2010 at 6:25 de.
Addig kell majd nézni a desktopomon a reklámokat, a tv shopokat és body building por reklámokat amíg nem veszek mondjuk egy Kinect-et, mert az asztán igazán kimozdit az életbe, a valóságba és én is igazi fasza gyerek lehetek 😀
Odáig se fogok eljtni hogy consolt vegyek annyira de nem érdekel és mégis megy a lego, hogy mikor használok egy játékot pc-n ha egyáltalán fogok. A második platformra már fele akkora árról induljon Minimum. kb 2 évnyi várakozás után, hát ez elvárható lenne. Azért itt is szoktak mellé dumálni.
június 30, 2010 at 6:38 de.
Gratula a cikkért.Nagyon velős, látszik, h nincs is 2700 komment:D
Megfeküdte a nép gyomrát a tartalom:)))
Szép metszete annak az ördögi körnek, amiben benne vagyunk!
tényleg tedd ki a [REQ]-et.
június 30, 2010 at 6:49 de.
Wizek says: “Zeitgeist”
Bakker, most már értem! Akkor ezek szerint a trackereket a szabadkőműves világösszeesküvés nyomására vitték el!
Jó lenne, ha nem példálóznál ezekkel a mesterművekkel, mert ciki.
június 30, 2010 at 7:04 de.
Nem a gyomrukat feküdte meg.:)
Amúgy tényleg profi cikk volt.
Azért nincs sok komment, mert most nem hőzöngeni kell, hogy kurva PROART, ASVA, stb. meg hogy adják vissza az enkórt.
Elgondoltató cikk volt ez, kis hazánkban pedig az emberek nem szeretnek gondolkodni (már tisztelet a kivételnek). Jobb inkább birka módjára élni és szarni mindenre, a lényeg, hogy az Ncore- t adja vissza valaki, kerül amibe kerül. A dolgok mögé viszont már kevesen látnak, és nem is törik magukat az emberek hogy ez változzon.
június 30, 2010 at 7:35 de.
Érdekes cikk mit mondjak. No de ezt a réteget akiről ír a cikk nem ismerem. Az én fiam iskolájában szabad szoftverekkel oktatnak, én fiam nem warezol, nem ül a számítógép előtt. Sportolni jár versenyszinten, tanul ( szín jeles), nem ül a tévé előtt állandóan, ha teheti és nincsen edzés, kerékpározik, szabadban van. Számítógépét csak akkor kapcsolja be ha éppen azon van házi, vagy az anyja megkéri, hogy nézze meg kapott e levelet. Szóval nem ilyen fekete a világ ahogy a cikkből lejön. Én is dolgozom, feleségem is dolgozik, van úgy, hogy a gyerek egyedül van itthon. Mit csinál? Nem ül a full hádé előtt hanem inkább tanul vagy olvas. Igen olvas. Miért? Azért mert úgy van nevelve hogy tanulj, sportolj, olvass sokat, művelődj mert lesz belőled valaki. Igen itt jön be a szülők szerepe a nevelésben. Ki mit kapott azt adja vissza. Aki amilyen családmodellben nevelkedett azt adja vissza saját gyerekének. Alkoholista szülők gyereke alkoholista lesz túlnyomó részben.
A cikk írója nem tudom saját tapasztalatait írta e le vagy végzett szociológiai kutatásokat. Ha végzett akkor igen szűk körben és nagyon nem jól végezte, téveszméket táplál sajnos. Félrevezető nagyon egyoldalú, a cikk. Bocsánat, hogy ezt kell mondjam.
Írtam a szülők szerepéről most az iskola szerepéről a nevelésben írok pár sort: igen ingyenes szoftvereken történik az oktatás. A tanulásban elért sikereket helyezi előtérbe az iskola. Szünetekben nem az a gyerek menő aki a cikkben le van írva, hanem az a gyerek akit órán a tanár kiemel akár órai teljesítménye vagy dolgozata alapján és az egész osztály megtapsolja. Hoppá! Van ilyen iskola is? Van bizony!! Pedagógusok szerepe a nevelésben nagyon fontos a kezdetektől egészen a tanulmányok végeztéig.
Szóval én egy szélesebb körű kutatást javasolnék a cikk írójának és nem látná ilyen feketén a világot. Már-már a depresszió jelei látszódnak körvonalazódni a sorok között.
Ennyi voltam.
június 30, 2010 at 7:55 de.
http://sektor.hu/feltoltott_kepek/127787529200.png
p2p 4ever!
június 30, 2010 at 8:03 de.
Gratulálok, remek írás. Nincs is mit hozzátenni.
június 30, 2010 at 8:11 de.
Grat a cikkhez,nagyon tetszett!
június 30, 2010 at 8:13 de.
Jó cikK!
június 30, 2010 at 8:25 de.
Szerintem kissé túl van ideologizálva. Én azért töltök, mert a zene kurva drága és ha megvennék mindent, akkor nem maradna pénz a koncertekre, a sorozatok közül pedig némelyiket még pár évig nem adják itthon, és amit le is ad valamelyik országos kerTV, az is szinkronizálva megy legalább fél év késéssel, és még a digitális szolgáltatókon keresztül se képesek az eredeti hangcsatornát is mellékelni hozzá. Ennyi.
június 30, 2010 at 8:27 de.
A cikkre csak annyit mondok, hogy korrekt.
Egy kis adalék az itt leírtakhoz. Az, hogy mekkora ezen multi kiadó és jogvédő cégek hatalma, az meglátszik magán a törvényen is. Ha valaki figyelmesen áttanulmányozta ezt, akkor egy érdekes dologra lehetett figyelmes, ami a következő.
A jogrend és a hozzá kapcsolódó büntető szankciók mindenhol a fokozatosság elvére épülnek. Tehát két kategóriába szokták sorolni az elkövetést. Egy határig szabálysértés, majd felette bűncselekmény.
A szerzői jogra vonatkozó törvény nem ilyen. Egyszerűen nem ismeri a szabálysértés fogalmát, mindent bűncselekménynek minősít. Tehát ha megosztasz egy mondjuk 990 Ft értékű filmet amit az egyik boltban vettél, azonnal bűnöző leszel, amíg egy bolti tolvaj például adott értékig csak szabálysértést követ el.
Sőt a törvény szerint ezért akár 2 évet is kaphatsz.
Sajnos ott tartunk, hogy a jogvédő lobbiknak és az általuk elfogadtatott törvénynek megfelelően, ma nagyobb bűnnek számít megosztani valamit egymásközt ellenszolgáltatás nélkül, mint egy bolti lopás, vagy garázdaság és még sorolhatnám. A ProArt és társai szerint ma Magyarországon több 100 000 ilyen bűnöző van, és mind börtönbe kéne csukni.
Még egy adalék ahhoz, hogy ez a törvény mennyire egyoldalúan lett megalkotva, és mennyire csakis kizárólagosan a szerzői jogot védő szervezetek érdekeit képviseli.
Elöljáróban egy mondat:
Minden törvény alap kiinduló esete az, hogy senki nem bűnös, amíg az ellenkezőjét be nem bizonyítják. Tehát a bűnösség bizonyítása minden esetben a vád feladata gondolnánk mi. Hát nem így igaz ez ebben az esetben. Amit most idézek, az nem kommentálom, magáért beszél. Az idézet abból a dokumentumból való, amit a ProArt kért és kapott arról, hogy hogyan is kell értelmezni a törvényt.
A neve: A Szerzői Jogi Szakértő Testület szakértői véleménye (SzJSzT-17/06/1.)
“A hub-üzemeltető, amennyiben az Elkertv. 2. § ld) pontja szerinti kereső szolgáltatást nyújtó
közvetítő szolgáltatónak minősül, a felhasználók által „megosztott“ (hozzáférhetővé tett)
jogsértő tartalommal okozott jogsértésért illetve kárért az Elkertv. 7. §-ának (2) és (4)
bekezdése, továbbá a 11. §-a szerint felel, és felelősségét csak akkor tudja kimenteni, ha
bizonyítja, hogy nincs tudomása a „megosztott“ tartalommal kapcsolatos jogellenes
magatartásról……”
június 30, 2010 at 8:44 de.
Gratula a cikkhez!
tapos: mind szép amit leírtál, és örülök, hogy vannak ilyen szülők is akik így nevelik a gyerekeiket.
De egy dolog biztos, hogy ezek MAGÁN iskolára jellemző dolgok amiket te mondasz. Ahol az a menő akit a tanár kiemel az órai teljesítményéért. Sajnos szerintem 100 iskolából 1 ilyen ha van, persze azért fizess többet.
Az is dicséretes, hogy te megteheted, hogy ilyen suliba járasd a gyereked, mert gondolom nem egy Kelet, Dél vagy Észak – Keleti országrészben laksz. Mert ott nem hinném, hogy ilyennel találkozol.
Olvasson, sportoljon, legyen boldog a gyerek, és legyen tudása is ez fontos.
De azért azt megkérdőjelezem, hogy akinek van tudása az meg tud élni. Sajnos ehhez a mai világban kapocslatok is kellenek. Mert pusztán azért, mert valaki jó abban amit csinál, vagy sokat tud az csak 1 dolog sajnos. Nem bántás ként de ezek a saját meglátásaim.
A cikk sok aktuális dolgot felvet. Meg sok olyan dolgot is ami már réges régi probléma.
A számítógépes korszak elején, nekem egy Enterprise 128k gépem volt. Azon tanultam az alapokat. Talán 2x vettek a szüleim hozzá EREDETI szoftver, abból az egyik nem futott. Oda akarok kilyukadni, hogy beszerezni sem volt 1x akkor mert nem egy elterjedt dolog volt, de már akkor kazettákra másolva lehetett a játékokat megszerezni.
Ma már ott tartunk, hogy minden fel van törve, le van utánozva, másolva stb. Tény, hogy azokban a szoftverekben legyen az játék, vagy operációs rendszer, vagy akármi más valaki dolgozott vele, aki ezért fizetést kapott. Alkalmazza egy cég, aki bevételt remél az eladásból. Erre jönnek a csúnya warezolok, és feltörik, közzé teszik stb. Biztosan így van és csúnya dolog is.
De addig amíg az ember fizetése a cikkben írt dolgokra megy el, mert máshogy nem megy sajnos, addig nem fog eredeti win7 venni, meg 3 éves Nod32 licencet, meg játékokat 15-18 000 Ft. Azért, hogy a gyerek 3x ül elé és vége. Biztos vannak ilyen szülők is akik megtehetik, mert nincs 100x hitel a nyakukba, és kerresnek is vagy 500 000 bruttóba. Mert azt mondom akkor nekem is lenne ilyen “úri ” hóbortokra pénzem. Bár elég nagy fogtechnikus vagyok ( fogamhoz verem a pénzt).
Addig amíg van internet addig lesz warez, amíg lesz írható lemez, addig nincs probléma.
Amíg le lehet tölteni egy filmet és otthon megnézve csalódás, még mindig jobb, mintha ezért 5000 beljebb lennék, mert elmentem megnézni a moziba. Az már egy havi net előfizetés………
június 30, 2010 at 9:15 de.
A középiskolánkban dos + windows volt. 3.11, rég voltam iskolás 😛 Az egyetemen windows volt. Oktatott szoftverek: MS Office. És ennyi. Valami minimális böngészés és minimális html.. Ajánlott program: Editplus.
Nem volt terítéken szabad szoftver, se linux, se openoffice, semmi.
Pedig milyen jól jött volna..
június 30, 2010 at 9:19 de.
“A megoldás: warez. Ha át akarsz menni, rá vagy kényszerítve.”
UGYE EZ NEM KOMOLY?
június 30, 2010 at 9:22 de.
Egyszerű Kémia: Bruttó 500.000? Ne röhögtess, 250.000 körül van, mire a zsebedben lesz.
Ebből MIN. 100.000 a havi rezsi (albi/lakástörlesztő, kaja, fűtés, víz, villany, TV-Net kombó (mert ugye csak netet drágábban lehet kapni, mint csomagban), mobilszámla, esetleg még egy autó is) és nem Bp-i árakkal…
Marad 150.000-ed, havi 1-2 alkalommal elviszed a barátnőd/feleséged moziba, vacsizni, akárhova, szintén 1-2 alkalommal elmentek bulizni, kirándulni, akárhova. Közben veszel cipőt, gatyát, mert kilyukadt, és ott vagy, hogy maradt pár tízezred, amit félre tudsz rakni “tartalékba”…
Nagyon soknak hangzik a br. 500.000, de sajnos mire számodra forrásként jelentkezik, már közel sem olyan rózsás. Mondhatnánk, hogy egy – mai világban átlagos életminőségre futja –
És még nem vettél szoftvert 🙂
június 30, 2010 at 9:26 de.
Acmee
Akkor nem kevés, ha már van Saját lakás, autó, motor, napkollektoros meleg víz, geotermikus fűtés – hűtés, napelemes áramtermelés, saját generátor stb. 🙂 ( saját kút, tiszta vízzel)
Mert akkor már 80% önellátó vagy. És a 100 000 rezsid mondjuk 50 vagy 40 000. 🙂
Akkor van pénzed venni szoftvert! 🙂
június 30, 2010 at 9:28 de.
Ha dolgozik az ember, a csemetére kevés idő jut, ha nem dolgozunk, akkor nincs mit enni adni! Ezzel szerintem leírtam mindent!
június 30, 2010 at 9:32 de.
john c. k.:
Vázolom a műszakis felsőoktatást: Egyik alapvető tantárgyból betűről betűre az a helyzet, mint ami a cikkben van (hála Isten, hogy “csak” egy magyar fejlesztésű szoftvert kell megvenni hozzá 12 000Ft-ért hardverkulccsal (vagy leemulálod haver hardverkulcsát “ingyé”))
AutoCAD teljesen alap, az összes szakmai tantárgyból használnod kell, ha nem akarsz sokkal-sokkal többet szopni a rajzgép felett (eleve a beadási határidők sem kézi rajzolást feltételeznek). És akkor még nem beszéltem a GÉPELVE leadandó jegyzőkönyvekről, számításokról, ami ugye MS Office-t feltételez. Plusz mindez egy Windows-t, amin futtatod.
Ekkor pedig még nem vettük figyelembe, hogy a szakmában az ÖSSZES álláshirdetésben benne van: “AutoCAD felhasználói szintű ismerete” (Ergo ha nem lopsz (azért ne feltételezzük, hogy egy egyetemista meg tud venni egy alaphangon is félmillás szoftvert), nem fogsz diploma után munkát kapni. Aki már dolgozott valamilyen CAD-del életében, tudja, hogy heti 1-2-3 órát közel sem elég foglalkozni vele, hogy munkaképes legyél benne, ergo otthon is kell tudni gyakorolni).
Kurvára ez a helyzet. Kivételként van néhány olyan cég, amely ad 1éves licenszet diákoknak (szerintem érdemes nevesíteni őket pozitív példaként: pl. Lindab), akár többször is. Ez viszont az “alap” programokra nem jellemző (oder a diákverzió is 80-100eFt).
június 30, 2010 at 9:40 de.
Egyszerű Kémia:
Sajnos nem úgy születtem, hogy van saját lakásom/házam a fenti paraméterekkel, így kénytelen vagyok a hagyományos úton haladni és megkeresni magamnak. Így szerintem a példám kicsit “általánosíthatóbb, mint a Tiéd 😀 (Sőt még az enyém sem, mivel a “szerencsésebbek” között vagyok, mérnöki diplomával, állással, elfogadható keresettel. Vannak nálam/nálunk sokkal-sokkal szarabb helyzetben lévők, ahol sajnos meg sem fordulhat a szoftver megvásárlásának gondolata, a fagyi pedig ott nyal vissza, hogy az olyan helyzetből való kitörés számítógépes ismeretek nélkül mostanság majdnem lehetetlen)
Azért örülök, hogy Mo.-n kezd elterjedni az alacsony fogyasztású ház ideológiája (és nem csak nálunk, szakmai körökben).
Nyilván, hogy szoftverek vásárolgatásánál van fontosabb dolog is amire költeni/félretenni kell, így a legális szoftver Mo.-n nyugodtan __LUXUSCIKKNEK__ nyilvánítható.
június 30, 2010 at 9:41 de.
Talán az egyik legjobb cikk amit itt olvastam eddig, szépen össze lett szedve, grat hozzá.
Ezt a cikket én kiraknám minden lemezboltban, szoftver áruházban stb, hogy a már propaganda szinten mozgó jogvédős rizsa mellett más megvilágításból is lehessen informálódni, ugyan úgy szórólapot lehetne osztani belőle vagy ugyan úgy nyomtatott sajtóba kerülhetne, bár kérdés mernék-e vállalni? nem, nem mernék.
Pedig semmi rosszat nem mond, csupán más a megközelítése, és nem feltétlen egy újabb sort húz föl a kerítésre mint a jogvédők hátha sikerül elérni az égi plafont és majd nem tudnak átmászni.
Kicsit mindenkihez szól ez vagyis kellene, hogy szóljon, aki nyitott szemmel jár a warez világ terén az nagyjából tisztában van ezekkel a dolgokkal, aki pedig csak odáig terjed, hogy “elvitték az enkórt” meg “aggyátok vissza az enkórt” (nem a site-t minősítem) azoknak is ajánlott lenne tartalmilag ez a cikk, sőt mindenkinek, az egyszeri “uram bocsá” gipsz jakab számára is, aki nem warezol de nincs objektív képe erről az egészről csak az rtéelklubb híradóból kapot maszlagot ismeri, és annyit érez, hogy a megasztáros juliska cd-je baromi drága, de ha kap fizut megveszi. Valamint azt látja, hogy a jútubásról töröltette az ertélklubb a maunikasót valami szerzői jogi blabla miatt.
június 30, 2010 at 9:52 de.
tapos: A cikk írójának valószínüleg tényleg nincsenek mélyreható társadalomtudományi ismeretei. Ellenben, a cikk mint nem tudományos mű, ami láthatólag a cikk írójának/környezetének tapasztalataira épül. Nem hiszem, hogy elgondolkodtatásnál/figyelemfelhívásnál több lenne a célja. Még ha az okok nem is ilyen tiszták és egysíkuak, a kiemelt pontok mind megfontolásra érdemesek szerintem. 🙂
De ha már itt tartunk: a magyar “információs társadalom” up-to-date kutatásával sajnos nem foglalkoznak olyan halálosan sokan. Utolsó emlékeim alapján talán az ITTK. De nem hiszem, hogy az ő kutatásaik elegek lennének a témában, ha valaki tudományos jellegben próbálná újraírni ezt a cikket.
június 30, 2010 at 9:56 de.
Már a 80-as években a Commodore időszakban warezoltunk, mégpedig a következő módon:
Haver a játékok betette a magnóba majd a telefont odatartva átküldte nekem üzenetrőgzítő kazira. 🙂
Persze akkor ez se volt mindenkinek lehetséges, lévén több, mint 10 évet kellett várni 1 telefonra.
Warez volt, van, lesz, csak a technikája változik.
Amúgy cikk a depis részeket leszámítva, korrekt.
június 30, 2010 at 10:22 de.
Valamelyik topikban volt egy link, benne egy interjú az angol új digitális törvényről. A végén volt pár mondat ami megragadta a figyelmem, és gondoltam kicsit utána nézek, hogy megy ez itthon. A lényege az volt, hogy az adófizetők pénzéből finanszírozott alkotások ott teljesen természetes hogy ingyenesen hozzáférhetők, hiszen miért fizetnének 2x ugyan azért.
Nos nálunk így állunk, idézetek az MMKA ( Magyar Mozgókép Közalapítvány ) vezetőjének a nyilatkozatából:
“Ezzel együtt magam is erősen felvetem azt a kérdést, hogy a jelenlegi évi ötmilliárd forintos állami támogatási kerethez képest reális, hasznos és célszerű-e a most támogatott filmek száma. Kevesebb, de jobban felfegyverzett filmet kell a magyar adófizetők pénzéből támogatni”- szögezte le az új elnök.
“Ma a magyar film egyik legégetőbb problémája a forgalmazás, amiben a közalapítványnak ugyan nagyon korlátozottak az eszközei, de mindenképpen tennie kell a helyzet jobbra fordulása érdekében. A magyar mozihálózat 85 százaléka nem magyar kézben van, a magyar filmes produkciók jelentős része egyszerűen nem találkozik a hazai nézőkkel, így nagyon nehéz értékelni például a nézőszámokat vagy a filmek készítésére támogatásként kiosztott adófizetői pénzek megtérülését” – sorolta Kőrösi Zoltán.
“a filmek készítésére támogatásként kiosztott adófizetői pénzek megtérülését”
Tehát ha fizettél azért, hogy a film elkészült, mert az adódból készül, akkor fizess még külön azért, hogy lássad is, mert igaz hogy az adód segítségével készült csak el, de hát ugye ha már kész akkor a tulajdonos megváltozik, akinek rögtön költségei lesznek, meg kell térülnie az adófizetők pénzének is, no meg kell haszon is minden résztvevőnek, tehát ezért valakinek fizetni kell. Ez pedig csak egyvalaki lehet, természetesen az adófizető.
június 30, 2010 at 10:56 de.
Sziasztok
Abszolút nem értek egyet az itt elhangzottakkal. Ez csupán egyfajta mentegetőzés arra vonatkozóan, hogy “bűnt” követ el mindenki aki torrentezik. Én is szoktam, de legalább addig elkéne jutni, hogy ez igenis “bűn” a mai törvények szerint.
Amiket példának felhoztatok az elég szánalmas. Le kell tölteni ahhoz, hogy menő legyél…uramisten. Ha majd felnőttök akkor meg ferrari vagy bmw kell ahhoz, hogy menő legyél. Akkor most lopjunk kocsikat? Bekellene már végre látni, hogy a filmek és a zene bizonyos értelemben luxus cikkek/termékek. Ezeket valaki azért, hogy haszna legyen előállítja, ugyanúgy mint a kenyeret a pék. Ha nincs pénzed kenyérre akkor lopj kenyeret? Mert ezt mondja a cikk. Ráadásul az élelmiszer az létszükséglet, a zene meg a filmek meg a játékok pedig nem!
Az oktatásban résztvevő szoftverekről nem tudtok semmit az világosan látszik. Gyakorlatilag a mai törvények és az Egyetemek/oktatási intézmények minden esetben megegyeznek a Szoftver gyártókkal, hogy az oktatásban résztvevő szoftverek az egyetem területén/diákok számára használhatóak.
Windows-t hozza mindenki példának – ezt meglehet igen kedvezményesen venni, de egyébként is hivatalosan egyetlen gépet sem lehet nélküle eladni – így ezzel sincs probléma! Persze nem Windows 2000 server-t kéne az otthoni PC-kre telepítgetni.
Autocad, photoshop példák mint írtam ha részt vesznek az oktatásban akkor tanulhatsz ingyen akármelyiken. Munkahelyeden/válalkozásodban pedig úgyis meg kell venni, mert különben hivatalosan érvénytelen az amit rajta előállítottál és nem is értékesítheted.
Mindentől függetlenül pedig persze rossz dolog, hogy Abszurdisztánban a havi fizuból nem futja luxus cikkekre, de ez van. Erről nem a jogvédők vagy nem a luxus cikkeket előállítók tehetnek! Bekellene már végre magatoknak vallani, hogy ez igenis bűn..ennek ellenére persze a saját erkölcsi normátokban (ahogy például az enyémben is) nem akkora bűn például egy Magyarországon meg sem jelent sorozat letöltése – így tudok vele élni.
Ez a cikk tipikusan valami fiatal warezos tollából született – persze a társadalmi sajátosságokat bemutatja itt Abszurdisztánban, de ez semmit sem enyhít azon, hogy a letöltés akárki akármit mond bűn!
június 30, 2010 at 11:04 de.
egyszerűen fantasztikus cikk, gratulálok!
június 30, 2010 at 11:12 de.
K. Tapos! szerencsések vagytok, h az általad leírt körülmények között “éltek”, azonban a cikk az elterjedt valóságot, te meg a kevés kivétel egyikét említetted… nem lehet egy lapon említeni a kettőt, a cikk nagyon helyesen leírta a trendet, remélem nem sértelek meg, de a hsz-ed alapján a családoddal “burokban éltek” …
június 30, 2010 at 11:23 de.
Megszivlelendo a cikk, regen nem olvastam ilyen igenyeset itt.
Szerzoi jogi torvenyekkel az a gond, hogy nem tesz kulonbseget befeketett energia kozott. En kitalaok valami, ami forradalmasitja a gyogyszergyartas,es van benne 30evnyi kutatasi munka, akkor nyilvan nem fer bele,hgoy aztan 20ev mulva szabadon hasznalhato legyen az eljaras, de nehogy mar egy zene gyartas utan az unokam is jogdijakat kapjon.
Masik problema amit folvetettel, hogy az sweknek nincsen szamunkra megfelelo licenselese. Nem fogok warezolni, ha fizetesembol telik arra a swre. Sajnos amig a bkv berlet kifizetese havonta problemat okoz, addig nem fogok egy file managerre kiadni 5-10ezer forintot. Szerencsere van mar olyan sw is, ami lefedi ezt a non-profit agat (pl teamspeak), toltsd le, hasznald, ha egyszer megis penzt akarsz vele keresni, akkor vedd mar meg, es akkor meg supportot is kapsz hozza, hogy zavartalnul menjen.
június 30, 2010 at 11:34 de.
Nagyon jó cikk, csak gratulálni tudok érte, és sajnos a nagyja tényleg így van, bár eggyet értek tapos hozzászólásával is. Az igazság valahol a kettő közt van, és nagyon sok múlik a szülői nevelésen.
Jelenleg első éves villamosmérnök vagyok az egyik egyetemen. Igaz, hogy mi ingyen megkapjuk a Microsoft “összes” termékét, szóval legalább eredeti Windows 7-en csinálom meg a Visual Studio-ban a progházimat. Viszont a Matlab nem jár az alapfelszereltséghez…. Az előadó is kiemelte, hogy két dolgot tehetünk: vagy elmegyünk egy céghez, és havonta azzal piszkáljuk őket, hogy adjanak 30 napos hozzáférést, vagy pedig a kollégium folyosóin sétálva, úgyis belebotlik az ember a Matlab-hoz tartozó kódba… Viszont nagyon igaz, hogy enélkül a program nélkül az ember nem nagyon tudja elkészíteni a házikat záros határidőn belül. Szóval az ember nem nagyon tud mit csinálni, megszerzi így vagy úgy. Gondolom nem várható el se a szülőktől, hogy megvegyék eme programot, se a diáktól, hogy az ösztöndíjából vagy netalántán a diákhitelből ezt finanszírozza, amikor már így is Budapesten tanul, nem pedig otthon.
A másik a tankönyvek. A tudás nagyon drága tud lenni, félévente átlag 15-20 ezerbe kerülnek a tankönyvek, amiket sokszor az ember nem is használ, mert nincs rá szüksége, mert hála az égnek jó az előadó, gyakvezér. Máskor meg tele van nyomdahibával. Van olyan “”tankönyv””, hogy az egyik képlet végig rosszul van benne, most őszintén, ebből kéne tanulnia az embernek?
Szerencsére, nem szerencsére, ezt mindenki maga döntse el, nálunk az összes tankönyv megtalálható digitális formában, bár nem épp a leglegálisabb forrásból.
Ez van, ezt kell szeretni.
június 30, 2010 at 11:35 de.
@tapos
jo lenne,ha a te altalad vazolt dolog lenne itthon donto, vagy legalabb elerheto.
Ha az iskolaban nem cikiznek a gyerekeket, mert mast csinalt/latott valamit amit o nem. En sajnos ezt hallom, ezt tapasztalatam gyerek koromban. Szeretnem,ha a gyerekem semmit nem tenne a kornyezet nyomasara, es nem az hatarozna meg a szokasait, gyerek fejjel nehez atlatni a helyzetet,es tullepni rajta.
június 30, 2010 at 11:39 de.
ennyi hülyeséget nem lehetett könnyű összeírni
de a közönség se jobb, azok meg kajálják
sok buta kisember azt hiszi okos
június 30, 2010 at 11:50 de.
@ rigo janos : azért lógsz itt te is, mi? Helyesírásszakmesterjogtudóspolitikusokostojáskodó!
június 30, 2010 at 11:57 de.
Nagyon szép, korrekt társadalomkritikus cikk. Amely akár az index címlapra is kikerülhetne, de egy csak egy kósza rózsaszín álom…
(azért blog.hu post ajánlóba beküldtem)
június 30, 2010 at 12:00 du.
“Ehhez társul, hogy hazánkban a jellemző családmodell kétkeresős (persze HA épp mindkettőnek van is munkája), 35 év hitellel a lakáson, 10 év hitellel a családi autón, apa-anya az irodában gürizik naphosszat, délután-este még apa vállal egy kis fusit, anya a háztartást vágja rendbe,”
Hogy ez mennyire igaz, az már szomorú…
Nálunk még nincs gyerek, de a többi teljesen ráillik a családra. :/
A jövőképről:
Ha megfizethető lenne a film/zene, akkor meg is vennénk.
A saját példámból merítve: letöltöttem XY filmet (és nagyon tetszett), majd utána megláttam a gazdaságos áruházban, hogy 2000 Ft, akkor meg is vettem. De ha 4e lett volna mint a többi, akkor már nem veszem meg. Nem azt mondom, hogy minden filmet megveszek, de ha jó film, és valahol meglátom leárazva, akkor megveszem. (mert már _láttam korábban_)
június 30, 2010 at 12:10 du.
Nagyon ott van a cikk! Mondhatni SAJNOS!
A jelenlegi fogyassz+dobd-el+újra… világban igencsak b@ssz@ a csőrét a profit-hajhászoknak, hogy a terméküket egyesek “lopják”. Sőt, ezek az “egyesek” felrúgják a szabályokat, hiszen, ha letöltesz egy (sz@r) filmet, akkor nem fizettél a kvázi nagybetűs SZEMÉTÉRT (csomagolás, marketing, korong alakú műanyag izé…) Ejnye-bejnye!
De én úgy látom, hogy van fény az alagút végén (és talán az nem a vonat lámpája…). Húgom pl. már kizárólag OpenOffice-t tanult középsuliban. Én hasonlóképpen OOO-t használok (meg is szívtam, amikor a szakdolgozatomat írtam, de ez más kérdés…) Az internet tágítja a határokat és ez a folyamat nehezen fékezhető; ezt előbb vagy utóbb be fogják látni a multik és a kormányok is. Addig viszont marad az édes-kalóz-élet 😀
(egyébként a mostani kormányunktól sok jót ezen a téren senki ne várjon – most fog csak jönni kutyára a jeges eső…)
június 30, 2010 at 12:23 du.
Elgondolkodtató cikk. Csak sajnos pont azokat nem érfekli akiket kéne hogy érdekeljen. … Öket csak a végtelen pénzforrásérdekli.
június 30, 2010 at 12:36 du.
Bele-bele olvastam, mert végig egyszerűen nem bírtam ezt a tengernyi bullshitet, és hát…. pffffff
Eléggé kifordítva látod te a világot.
Nem lehet mindent beskatulyázni úgy, ahogy te a cikkben megtetted. Mind az “alattomos marketingesek”, mint a te szemszögedből idealizált világot és családot vetted alapul, ami a való életben NEM állja meg a helyét, mert egészen egyszerűen nem így működik, nem így van.
(és most zúduljon rám az elvakult ócsárlás, de többet én ezzel az agymosó cikkel kapcsolatban nem fogok megszólalni, a vita úgysem ér véget soha)
június 30, 2010 at 12:39 du.
@smalluser #14
Know your facts…
Nem ‘Zeitgeist, the movie’-ról, hanem ‘Zeitgeist Addendumról’ írtam.
Úgyhogy mielőtt mást nézel hülyének, előbb a saját házad táján kéne szétnézni!
június 30, 2010 at 12:50 du.
http://www.sg.hu/cikkek/75401/nyilt_formatumok_hasznalatat_javasolja_a_magyar_odfa
június 30, 2010 at 13:44 du.
Kiváló és hasznos írás. Sokkal több embernek kéne elolvasnia mint ahány szerintem elolvasták. De ez már csak azért is lehetetlen mert “túl hosszú” és a mai, modern individuumnak nem szabad szeretnie olvasni, maximum az egysoros marketing szövegeket meg a bulvársajtót, ahol szerencsére több a kép mint a betű.
június 30, 2010 at 13:58 du.
Fogadjunk, hogy az egységsugarú torrentezők felhatalmazásként értelmezik ezt a cikket!