Volt már szó róla, hogy vajon mi motiválhatta a jogvédő szervezeteket a razzia megrendelésére, szerintem érdemes lehet megvizsgálni a ló túlsó oldalát is: vajon mi (vagy ki) motiválja az egységsugarú torrentezőt?
Az ember társas lény, kisebb-nagyobb közösségekben él, ősidők óta folyton kommunikál, beszél másokhoz, beszélnek hozzá, mérlegeli, elhiszi vagy sem. Ezzel egyidősek a törekvések ennek elfojtására is, hiszen nem mindig sül el jól, ha emberek sokan ugyanazt beszélik, de ezt a kitérőt most inkább ne járjuk végig.
Szituáció
A folytonos kommunikációt kihasználva néhány leleményes egyed felfedezte, hogy áruját, termékét, szolgáltatását, személyét megszépíti, felturbózza, kívánatosabbá teszi, ha az kommunikációval társul, így teremté meg az Úr a marketinget. Napjainkra ez a jelenség teljesen átszövi életünket, tudatosan és tudat alatt minden lehetőséget megragad, hogy további fogyasztásra sarkalljon, elveszünk a márkanevek, plakátok, koszt zabáló enzimek, csillogás, látványos effektek végtelen erdejében. Az évi kb. 500 milliárd dolláros (összehasonlításképp ez Magyarország GDP-jének kb. 2,5-3szorosa) bevételt termelő reklámipar nagyon hatékonyan dolgozik: mivel egy gyerek nem zárható be iskolás koráig egy szekrénybe, ezért mielőtt egyáltalán megtanulna olvasni, már márkanevek százait ismeri.
Mire iskolába kerül, beszippantotta a Disney birodalom, Barbie baba, Transformers figurák, vasalt hajak és pepita tornacipők varázslatos világa, 12 éves korodra légy mindig szomorú, lehetőleg depressziós, hiszen az osztálytársaid, barátaid is azok. A szüleid gonoszok, hiszen vidámnak akarnak látni, öld meg őket, de ha azt esetleg nem is, legalább utáld. Csak akkor lehetsz boldog, amikor fogyasztasz. Happy meal menüvel ünnepelj, légy kövér is, majd a kövérségtől zuhanj még mélyebbre, mert a címlapokon mindenki nádszál. De van segítség! Vásárolj, fogyassz, tobzódj. Ha te egy csődtömeg vagy, még lehet egy szupertevéd, csak néhány SMS pár dati, és szuperhőssé válik a legutolsó girhes gebe is, az egyéniség semmi, csak költs, és te leszel a legnagyobb ász!
Ehhez társul, hogy hazánkban a jellemző családmodell kétkeresős (persze HA épp mindkettőnek van is munkája), 35 év hitellel a lakáson, 10 év hitellel a családi autón, apa-anya az irodában gürizik naphosszat, délután-este még apa vállal egy kis fusit, anya a háztartást vágja rendbe, közben a gyereket leültetik a legolcsóbb gyerekmegőrző elé, ami a tévé. Ebben az időszakban a tévében mit lát az óránként 12 percnyi reklám között? Olcsó műdrámát (mónika, brazil sorozatok, fókusz/tények) mindezt egyedül, felügyelet, magyarázat, háttér nélkül. Elsajátítja a legkönnyebben eltanulható viselkedési mintákat: fogyassz tárgyakat, fogyaszd az emberi kapcsolataid, nincs tétje, hiszen a reklám után újra jövünk. Ha már nincs mit fogyasztani, kapd elő a pengét, szökj meg otthonról, légy öngyi.
Tizenpár éves korára a gyerek ezzel általában eljut addig, hogy kifejleszti a kellően hatékony módszereket, hogy a szüleitől kizsarolja azt, amit a külső ingerek szerint fogyasztania kell. Számítógépet internettel, játékkonzolt, cipőt, ruhát, pengét, a saját kis szélesvásznú álomvilágát. Apa és anya még többet fusiznak, güriznek, hogy meg tudják adni a gyereknek, ami jó, hiszen akkor a gyerek otthon elvan, csöndben van, szem előtt is van, nem a rendőrök hozzák haza hajnalban miután részegen autókat gyújtogatott a barátaival, tehát ezektől a tárgyaktól lesz jó gyerek. A túlhajszoltságtól folyton idegesek, veszekszenek, szétköltöznek, elválnak, a gyereket pedig még jobban magába szippantja a másik valóság.
Nos, ők a torrentezők egyik jellemző csoportja. Ifjú titánok, többé-kevésbé leépült vagy épp leépülőben levő szociális kapcsolatokkal, akik görcsösen kapaszkodnak minden szál sikerélménybe, hiszen a valódi világban nem sok jut.
A második életükben viszont megvan minden, amit az első nem ad meg, pompa és csillogás fullhádében, hiszen már az is alap manapság. Bűnözők ők, amiért a saját eszközeikkel tartani próbálják a tempót azzal a világgal, amit mi magunk hoztunk létre nekik? Az új filmeket MUSZÁJ látni, hiszen erre ösztönöz a környezet, ha nem láttad, akkor nem ülhetsz a legmenőbb lányok asztalához az iskolai menzán, mert a múlt heti film már rég lefutott téma, őskövület vagy. Tarts lépést a trenddel, vagy mész a levesbe. Hogy hogyan? Oldd meg magadnak.
A megoldás folyton a szemed előtt lebeg: gyakorlott virtuális barátaid már tudnak mindent. Egy SMS a 06-90-es számra, egy meghívó a torrentoldalra, és máris feltárul Dáriusz kincseskamrája. Nincs más út, ha valaki ebből kimarad, az magára marad, és könnyedén behozhatatlan hátrányra tehet szert, tanulhat akármilyen jól, bizonyíthat akármilyen módon, akit nem fogad be a közösség, az nem ember, mert az ember társas lény. A társaságról szól óvodától az egyetemen át az idősek otthonáig az egész élet. A társaság ad, de nem ingyen, elvárásai is vannak. Ha nem akarod, hogy az osztálytársaid kibeszéljenek, akkor legyen neked is micimackós tornazsákod, különben leprás vagy, ha nincs 80-as paladinod, akkor noob vagy, ha nem láttad még a Toy story hármat, akkor dinoszaurusz vagy. Fizikáról nem lehet szünetben beszélgetni, legfeljebb a házidat kérik néha kölcsön lemásolni.
Ha 14 évesen belerángattak egy gimnáziumba, annak ellenére, hogy mennyire nem érdekelt, 18 évesen ott állsz, és nem értesz semmihez, apa-anya nagyon csúnyán néz, dolgozz vagy tanulj tovább, hogy legalább neked legyen esélyed egy normális életre. Ha főiskolára, egyetemre mész, az intézmény szeretni fog, hiszen kap érted pénzt, az neki jó. Hogy előre juss, belekényszerít néhány szürkébb-feketébb tevékenységbe, szigorúan legjobb szándékból természetesen: hogy még egy évet eltölts nála, és még több pénzt kapjon érted. Mint ilyen, például számon kér, házi feladatot, beadandó dolgozatot, diplomamunkát ad. A jegyzet (ha van egyáltalán) drága. Ha szerencsés vagy, megveheted felsőévesektől, vagy ha a kiadó épp nem szopatta megkorlátozta a tanárt egy kisbetűs szerződésponttal, akkor letölthetővé teheti szabadon. Kevésbé szerencsés esetben ellopod a jegyzetet egy fénymásolószalonban. A házi feladathoz szükséges számítógép, általában valamilyen speciális program (a mérnöki pályán például százezres-milliós árú CAD programok, Matlab, és minden szaknak más-más a saját igényei szerint), ezek az egyetemen a tömegképzés miatt gyakorlatilag elérhetetlenek: a laborokban szinte mindig óra van, ha nincs, akkor is ritka a szabad hely, főleg annyi időre, hogy egy 20-50 óra időt igénylő feladatot megoldhass. A megoldás: warez. Ha át akarsz menni, rá vagy kényszerítve.
A Campus program létezése is kiváló példája annak, hogy ugyanez a kényszer magasabb szinteken is jelen van, senki nem akarta önként milliárdokkal pumpálni MS-t, inkább beleegyeztek egy évente fizetendő adóba, amit az állam fizet egy magáncégnek. Ha már ide jutottunk, érdemes lehet körüljárni, hogy kik ezek a jogvédő szervezetek, akik a törvények megírásánál szakértőként együttműködnek, milyen cégek termelik és pénzelik jogászok hadát, pl. a BSA-nál – az erőfölénnyel visszaélésért sokszor elmarasztalt Microsoft, az összes konkurens terméket felvásárló Autodesk, és társaik. Ezzel szemben egy országnak (avagy a közigazgatási szektornak), az oktatásnak, a “nép”nek nincs hadseregnyi ügyvédje, főleg nincs milliárd dolláros lobbikasszája. Az eredmény egyértelmű: K.O.
Mehetne máshogy is? Sok szoftverre van többé-kevésbé helyettesítő alternatív megoldás. Mi lenne, ha egy egyetemen szabad szoftvereket oktatnának? Totális csőd természetesen. Hiszen az ipar kiröhög, ha nem az ő eszközeit tanultad, mintha csak egy szakmunkásképzőből jönnél, ahol vakolókanál helyett vajazókéssel tanultak vakolni. Életképtelen. Az egyetem rá van kényszerítve, hogy téged rákényszerítsen, hogy warezolj. Különben itt fogsz megrohadni a panelben, amiből apa-anya remélhetőleg majd egyszer kihal. Persze lehet változtatni kis mértékben, de a zsarolás megmarad. Lopd a könyvet, lopd a szoftvert, vagy halj éhen. Közben persze lopd a filmeket, zenéket is, hogy naprakész légy mindenből, ne maradj ki a társasági életből, mert aki kimarad, lemarad! A diákhitel maradékát meg ne felejtsd el elinni buliban, nehogy véletlenül előbbre juss.
Ha neadjisten olyan elvetemült vagy, hogy elvégezted az egyetemet és nagy lelkesedéssel vállalkozni kezdenél (amitől mentsen meg az ég), alap, hogy nincs pénzed megvenni például egy többszázezres fotosopot, de buktad, mert senki nem képzett neked profi gimpes grafikust, hiszen a képzés abból él, hogy mindenhol fotosop megy, azt fogják tanítani. Ördögi kör. Megveszed, vagy az első alkalmazottaidat fizetgeted meg helyette? Ha megveszed, drága leszel, mert ki kell termelni az árát, nem lesz megrendelés, csőd. Vajon más hogy lehet olcsóbb? Nyilván ő sem veszi, mert a harmadik sem vette, de mire rájöttél, már nyakadon a cég, alkalmazottak éhes szájait kell betömnöd, a hiteleidet is vissza kell valamiből fizetni. Kényszerpályán vagy újfent, biztosan visz mindent a bank, vagy talán felfüggesztettel megúszod, ha lebuksz. Egyirányú zsákutca.
Időközben megtaláltad a párod, megszületik a trónörökös, többé-kevésbé boldogan éldegéltek a lakóparki neopanelban. Reggeltől délutánig meló, délutántól estig fusi, asszonyka addig főzőcskézik-pelust mos. Gyereked cseperedik, már nem elég neki a csörgő, beülteted a tévé elé, nézzen egy kis előregyártott viselkedéskonzervet a reklámok között, szülinapjára a mekibe viszed, Happy meal menüt eszik, és nagyon boldog. Letöltöd neki a Toy story 3-at, mert a lakóparki kissrácok már mind látták, együtt nézitek széles vásznon az olcsó kínai lejátszón, óvodába, iskolába iratod, ahol Windowst, Wordöt, Excelt tanul, Delphit, Photoshopot, AutoCADet. Hogy tudja, mit kell majd felnőtt korában ellopni, mert megfizetni sosem lesz valós lehetősége. Ugyanebben a folytonos fenyegetettségben éli majd életét sokmillió kortársával egyetemben, hiszen ebben az országban mindenki együtt bűnöz, és bárki bármikor lebukhat, elég egy feljelentés egy jóbaráttól.
Propozíció
Alternatívák? Létezik-e megoldás? Lehet kezelni bizonyos jelenségeket önmagukban, mint pl. a szerzői jogi törvény is próbálja kezelni önmagában a szerzői jog védelmét, ami természetesen fontos lenne, hiszen ez egy nagyon értékes jog, de hiába, megfelelő társadalmi háttér megteremtése nélkül magában eleve halálra van ítélve. Nyilván ezt tudták akkor is, amikor elfogadták, de engedni kellett a nyomásnak, amit a nagy cégek, hitelezők gyakorolnak a törvényhozásra, hiszen senki sem gondolja azt, hogy aki megnyomta a szavazógombot, az egyet is értett vele, és nem használt soha egy másolt Norton Commandert sem, vagy egyáltalán olvasott volna a BSA-ASVA prospektusain kívül valamit a témáról. Neki csak megmondták, hogy mit kell nyomni, és jó pártkatona volt, nem is gondolkozott rajta, hogy ezzel milliókat tesz egyik napról a másikra bűnözővé.
Vannak egyszerűen végrehajtható részmegoldások, amik vagy segítenek végül, vagy nem.
- Lehet például iskolában szabad szoftvereket tanítani, különösen az általános- és középiskolákban, ahol pedagógiailag mindegy lenne, hogy Linuxot és OpenOffice-t látnak, vagy Windowst Excellel.
- Ha már oktatás, a lehetőségek szinte végtelenek, szombati tanítási nap bevezetése, szervezett sport, szakkörök, vagy akár egy énekkar is, minél több felügyelt és szervezett tevékenység, ami csökkenti a média varázserejének hatását.
- A mai nagy kasszasikert hozó amerikai tömegfilmekről szót sem ejtek inkább, azon is csodálkozom, hogy még van, aki egyáltalán letölti. De soha ne feledjük el, hogy a magyar ember tud és szeret nagy lábon élni, mulatni, áldozni a szórakozásra, ha van miből, és örömmel venné a boltban is, amit letölt, ha tehetné.
- Lehetne szigorúbban szabályozni a tévécsatornák műsorát, szintén különös figyelemmel az ifjúsági csatornákra, és az azon futó reklámokra. Nyilván az is kellene hozzá, hogy ne négyévente kinevezett pártcsinovnyikok poshadjanak az ORTT-ben, akiknek a legnagyobb eredményük, hogy minden tévé sarkába beégett már a kis karika, hanem tapasztalt, aktív pszichológusok, pedagógusok, szociológusok is juthassanak szakmai döntési pozíciókba.
- Lehetne, kellene támogatott projekteket indítani oktatásban, közigazgatásban használt szabad szoftverek készítésére, lefordítására, támogatására, ezzel is jelentősen csökkenne a függés a nagy szoftvercégektől. Ha Kínának lehet vörös zászlós Linuxa, nekünk miért nincs saját zsírosdeszktopunk lilahagymával? Mutatóba egy kopaszodó baglyunk agonizál még, pedig a szép emlékű Sulinet Expresszben százezernyi előre telepített, magyar nyelvű, linuxos számítógéppel kellett volna elárasztani az országot, nem csak milliárdokat pumpálni eszetlenül a hardvert árusító konzorciumokba minden további elképzelés nélkül. Hol szerepel az FSF.hu támogatói listáján a (legújabb nevén) Nemzetgazdasági Minisztérium? (Felesleges keresni, természetesen sehol.)
- Más megközelítés szerint neadjisten legálissá is lehetne tenni a szoftverek és szórakoztató “tartalmak” haszonszerzés nélküli magáncélú és közoktatási használatát, megosztását is, persze ha nem ütközne akkora corporate ellenállásba, amit egy nyakig eladósodott országocska nem képes áttörni. Érdekes megfigyelni például, hogy ahol sok a “kalóz” termék, ott többen tudják is azokat használni, egy csapásra értékes (többé-kevésbé szakszerűen) képzett, olcsó munkaerő lesz a tolvajból, amint aláírta a munkaszerződését egy multinál. Például ha középiskolás gyerek otthon azt mondja, hogy “anya, vegyél nekem Delphi 2010-et is az új számítógépemre, hogy tudjak programozást tanulni”, ami még pártízezres kiadás miután az OEM Windowst és Office-t éppen kiizzadták gépvásárláskor, valószínűleg minimum hülyének fogja nézni szegényt. Ha trükkösen megszerzi és tanul vele, akkor a cég, akitől lopott, egy potenciális vásárlót szerzett, aki valamikor a jövőben a már ismert termékkel dolgozni fog, és akkor majd valódi pénzt fog érte fizetni. Ő elvesztett haszon volt, vagy a fejőstehén kisborja? Vagy milyen világ lenne ha nem kellene kétszer meggondolni egy iskolának, hogy ő most egy (sok esetben akár eleve állami vagy EU támogatással készült) oktató szoftvert, tananyagot, “tartalmat” vásárol meg valós piaci áron, vagy helyette télen is üzemel-e, mert tud fűteni? Persze ez a lehetőség teljesen sci-fi, ilyen soha nem történhet meg.
Ezen (és sok egyéb, hely és szakértelem hiányában most nem részletezett) lépések együttesen akár előre is vihetnének, de átgondolatlanul, sötét zéerték lobbiérdekeit követve csak a szakadék felé táncol(t)unk.
Helyette azt kapjuk, hogy bármely 1923 után írt mű szerzőjének örököse kénye-kedve szerint zsarolhatja akár egy irodalmi szöveggyűjtemény kiadóját, hogy hozzájárul-e a megjelenéshez vagy sem. Különösen igaz ez a kiadók, cégek által birtokolt jogokra, akik természetes érdekeik által vezérelve próbálják még tovább nyújtani ezt a jogosultsági időt már a 18. század óta. Fura mód ennek az ügynek egyik legfőbb támogatója a Disney, aki gyerekkorunk óta aranyos gyerekmesékkel “lát el” minket. Mi indokolja ezt? Hány év “elég”? Edison fonográfjának elég volt a szabadalmi védettség 20 éve, de Mikiegér már soha nem lehet public domain? Győzike ennyivel nagyobb eredmény a villanykörténél?
Gondoljunk kicsit bele, ha a színes magazinjairól ismert Sanoma megvásárolhatta a Nemzeti Tankönyvkiadót, mit várhatunk? Egy piaci cégnek egy tollvonás, hogy nincs matekkönyv, ha épp úgy kalkulálják, hogy idén ez nem éri meg, akkor nem lesz?
És végül mi történik, ha egy “ideális” rendszer elérte, hogy pistikeanyuka is megvegyen mindent? Sokat kell neki fizetni, mert sokat fog költeni, drága lesz a munkaerő, és a multi ahogy idejött, úgy szépen el is megy Kínába, csak egy könnyűszerkezetes csarnok marad utána és több-kevesebb veszélyes hulladék. Megbüntet azért, mert elérte a célját, megszünteti a megélhetésed, mert teljesíteni próbáltad, amit elvárt és törvénnyel előírt neked. Farkadba harapott a kígyó.
Vízió
Mi marad? Az örök macska-egér harc, hogy éppen mit visznek el, több spam, több smsweb, több új pistiketracker, több valódi bűnöző? Copy-partik a PeCsában? Ki tudja, de egy biztos: a nagy lefoglalások nem oldanak meg semmit, csak felkavarják az állóvizet, és zavaros lesz a pocsolya, ez mindenkinek csak árt.
- Persze lehet lefoglal(tat)ni, hiszen ez oly egyszerű, a törvény betűje bárkit megvéd, akinek van elég pénze ügyvédre. Ezzel még jobban lejáratják magukat, közvetve pedig a végrehajtó kékeket, a magyar jogrendszert, saját leendő fogyasztóikat, és az egész iparágat. Én például nem szívesen vásárolok olyantól, aki eleve bűnözőnek kiált ki, mert ránézek az árujára.
- Lehet tömegesen töröltetni a filmeket, sorozatokat a megosztó oldalakról, amíg nem pártolnak el a felhasználók, és mennek oda, ahol nem törlik. Pirate Bay-ről esetleg hallott már valaki? Mellesleg a 12 órás előírt eltávolítási határidőhöz hasonló szigorú elvárást egyetlen másik eljárásnál sem lehet felfedezni, az kivitelezés is komoly aggályokat vet fel az alkotmányos szabadságjogok terén.
- Ne feledjük el, itt van a DRM is: Drága, Röhejes Másolásvédelem. Kipróbálták, nem vált be, köszönjük. Bonyolult és drága technológiák, amiket a vásárló pénzéből azért fejlesztenek ki, hogy magát a vásárlót korlátozzák vele, nooormális? Nem muszáj minden technológiát alkalmazni, ami elérhető, akkor sem, ha ez nagyságrendekkel egyszerűbb megoldásnak tűnik, mint valóban vonzó tartalmakat alkotni, és versenyképes áron adni.
Valódi megoldások ezek? Nagyjából annyira, mintha a fagyis egy rendőrt alkalmazna arra, hogy az összes járókelőt beterelje a fagyizójába, és gumibottal elverjen mindenkit, aki már benézett a kirakaton, de nem vásárol. A helyzetet inkább úgy foglalhatnánk össze, hogy a médiaipar nagyjai felépítettek egy csapdát, és a csapda kezd kellemetlenül szűkös lenni az embereknek, de azért még mindig próbálják egyre erősebben összepréselni.
Ezzel az eszetlen hadonászással nagyon hamar le is lehet nullázni a jogvédő szervezetek megmaradt megbecsülését, ellenszenvet szítani a felhasználók és a jogvédők által “képviselt” jogvédencek közt (szándékosan nem művészeket írok, hiszen ezek a szervezetek általában jobban lesz@rják magát a művészt, mint az, aki egész életében csak másolt kazikat hallgat, nekik a közgazdászok által előre kikalkulált bevételt hozó produkciókat előállító csinált celebek csak fogyóeszköz).
Konklúzió
Igen, a szerzői jogot kell védeni, de nem ész nélkül, vezényszóra ontva a további szigorító törvényeket, mondvacsinált károk és minden módszertant nélkülöző, hasracsapással készített statisztikák alapján birkamód majmolva a nagy Amerikát, hanem egészséges kétkedéssel fogadva, és a következményeket is átgondolva. Lehet, hogy néhány sztárt, kiadót, partiszervező céget kellemetlenül érintene, hogy a manapság szokásos tízmillió dolláros nagyságrendű gázsik esetleg csökkennének, vagy 512*512 pixeles ikonok helyett csak 64*64 pixelesek lennének bizonyos programokban, viszont a társadalmi haszon ezért minden bizonnyal bőségesen kárpótolna.
A jelenlegi szerzői jogi jogszabályokat ebben a formában gyakorlatilag egy zsarolásnak tekinthetjük pistike szinttől egészen az ország működéséhez kritikus szintekig. Az ugyan kevésbé fontos, hogy az aktuális vámpíros filmremeket bárki megnézhesse ingyen (sőt, talán inkább jobb is lenne, ha boldog tudatlanságban élhetnénk, és el sem jutna ide), de az már jóval kellemetlenebb, ha ugyanezen jog szerint – az előző matekkönyves példánál maradva – ha a joggal rendelkező kiadó azt mondja, hogy jövőre a matekkönyv duplájába kerül, iskolák ezrei csak bólogathatnak tehetetlenül, mert tanítani valamiből muszáj.
Hogy hol a határvonal szerzői jog, a szólásszabadság, a profitszerzés joga, és a nemzet stratégiai érdekei között? Ki tudja? Az viszont bizonyos, hogy a szerzői jog kétes szándékú érdekek által diktált, betarthatatlan játékszabályait mielőbb fel kell váltania egy, a józan ész által diktált rendszernek, ha valaha szabadulni akarunk a gyilkos szorításból, az elkövetkező második sötét középkortól.
Addig pedig marad a zavarosban kalózkodás.
június 30, 2010 at 22:54 du.
sajnos több oldalanak is igaza van a hsz-ek és a cikket is beleértve. nem vagyok egyik oldal pártján sem csupán próbálom az alábbi megköelítéseket több síkból is láttatni nem csak a leírt szemszögből.
aki nem halad a korral az lemarad stb…..
a progik esetében ahogy a fenti cikk írja még elfogadható a magyarázat viszont ezis egysíkú megközelítés hiszen aki arra szánja magát, hogy vállalkozni akar ezen a téren az számítson rá, hogy meg kell vennie. én sem fogok olyan építkezési céget indítani ha nincs pénem munkagépekre hanem arra számítok h majd ellopom a szomszédból mert ott úgysem használják (nem túl jó személtetés de hasonló a másolás is)
a filmek/zenék stb esetében akinek olyan a baráti köre h lenézi azért mert nem tud hozzászólni az új alkonyatoz az valószinűleg nem jó társaságban van. azoktól ne is számítson segítségre ha bajban lesz kb ez a véleményem tömören.
Viszont abban is sok igazság van h nem lopunk benzint sem. A fájlok korlátlanul másolhatóak minőség és bármi romlás nélkül ezért úgy érezzük h azt lopni kell.
Felhozható ide személtetésnek a könyvek is amikehez nehezebb hozzájutni, de talán az a legjobb példa. ha akarsz “gazdagodni” egy könyv tartalmával akkor megveszed (többnyire), ha nincs rá pénzed akkor nem lesz és ennyi. ellponi nem fogod a könyvesboltból max kölcsönkérni ismerőstől de manapság ki vesz/ki tud megvenni egy könyvet, hát nem sokan. ráadásul ha te nem abba a rétegbe tartozol akiknek van rá pénzük akkor az ismerőseid is valószinűleg (nem minden esetben) szintén nem engedhetnek meg maguknak jópár ezer Ft -os könyveket. ergó nem tudod ellopni mert nincs honnan ezért nem lesz meg.
A filmek zenék stb esetében ez már említett okok miatt nem így van, viszont annak a hozzászólónak is igaza van aki azt modnja mindenki annyit kér egy termékért amennyit akar. ha magas az ára nem kell megvenni, előbb utóbb lejjebb fog menni ha kutyának sem kell. Viszont a mozifilmekre ez nem igaz a jegyár az egyforma. A celebek meg szintén azt mondják (vagyis inkább a kiadó), hogy ez az album x ezer Ft. Ha nem kell nem veszed meg. Tény azis, hogy sokan azért sem vennék meg mert egy albumon van kb 3-4 jó szám de sok esetben annyi sem. Na inkább ez az átverés és a fogyasztó megkárosítása, mert a legjobb dalokat nyomja a rádió, tévé így a naívabb vásárló azt hiszi mind jó lesz (elvileg lehetene).
Egy másik megközleítés !!! az összes kategóriára nézve !!! ami mindig elhangzik, hogy nem károsítasz senkit azzal h lemásolod mivel ha nem tudnád másolni amúgy sem vennéd meg/mennél moziba mert nem engedheted meg magadnak (akár mert messze van a mozi és több az utiköltség mint a jegyár ami magában sem olcsó). Ez leírva szépen hangzik mondjuk, viszont ez egy tök fals mondvacsinált indok. Énis gondolkoztam így sokat régebben… Azt kell belátni, hogy ha nem fizetsz valamiért akkor azt lopod. Ha lopsz akkor meg tisztában kell lenni a következményekkel és bevállalni, nem utólag rinyálni, hogy úristen msot mi lesz.
Az pedig, hogy minimálbérből nem telik a legújabb filmekre , zenékre, könyekre, dvd-re ezért lopjuk az ismét egy hazugság. Senki nem táaszt oylan elvárást a társadalomban, hogy premier utáni napon te már nézzed otthon a legújabb filmet. Ha nem telik rá akkor meg kell várni h leadja az retekklub, és megnézni ott. Érdekes autót lopni senki nem szokott (jóesetben). miért is? Mert azt jobban büntetik… pedig iylen alapon gondoljunk bele miért is ne tegyük? hiszen úgysem vennénk meg…
a lényeg annyi amit már leírtam végül de összefoglalom:
Részemről nem zavar ha bárki lop a kiadóktól de a lopás az lopás és ennyi. Ha lopsz vállald a kockázatot és a következményt. Ennek tudatában töltögessen mindenki, és ne kifogásokat gyártson h miért is kényszerül lopásra! és még1x ismétlem, nem a letöltések ellen szólok csak lássuk már át ezt az egészet, hogy miről is szól.
ui: helyesírási hiábkért/elgépelésért sorry
június 30, 2010 at 22:56 du.
Nagyon jó cikk!!!!!!!!!!!
június 30, 2010 at 23:17 du.
Grat a cikkhez. Elképesztően jó!
június 30, 2010 at 23:21 du.
Szituáció:
Szegény Pistike megszületik, pedig csak 60% esélye volt rá, hogy élve jön a világra, és még a további öt évben is nagy esélyel elpatkol, mert a szemét anyatermészetben annyi betegség, meg tele van csúnya gonosz ragadozókkal. A következő évek sem sokkal jobbak, mert kint kell lennie szegénynek a tűző napon anyukával, mert ugyebár kaja az kell estére, hogy túléljenek egy újabb napot, ráadásul apuka néha esténként meg is püföli, mert nem lett elég rombuszalakú a dárdahegy, amit nagy nehezen legyártott. Mihelyst felnőtt lessz, felkel, elmegy vadászni a csúnya gonosz vadakra, akik még arra sem hajlandóak, hogy lefeküdjenek neki, és elvágják a saját torkukat, pedig nincs is öntudatuk, akkor meg nem mindegy? Nehogy már szegény pistikének ne legyen olyan sok nyűgje. Hazamegy, rendszerint a büdös kölyök már megint a kunyhóba szart, nehogy már jó napja legyen apukának… stb. stb.
Hát nem tudom. egy ilyen bevezető részt bármien témában, bármely korból meg írok neked Egyszerű: ragadjuk ki az élet rossz dolgait, még a jókat is rossznak tüntessük fel, és kész is a képlet amivel fel lehet kelteni az átlag magyar figyelmét, mert a rosszról mindíg szivesebben beszélnek az emberek, és fingom sincs, hogy miért.
Nem azt mondom, hogy az élet fenékig tejfel, de ez a cikk kiverte a biztosítékot.
Jah és nagyon várom vissza az nCore-t 🙂
június 30, 2010 at 23:22 du.
@SoXxX Says:
June 30th, 2010 at 10:56 am
Ezzel nem értek egyet. A zene nem luxuscikk.. Aki pénzért zenél meg takarodjon. Számomra a zene önkifejezés, nem azért foglalkozok vele v érdekel mert ezzel akarom hülyére keresni magam. Van más normális “szakmám” amihez értek, ezekből szeretnék megélni.. Amúgymeg nem az a baj h nem fizetünk érte, hanem az h KIBASZOTT ORDAS MOCSKOS MÓDON LEHÚZÓ ÉS DRÁGA. Így nézve végülis igazad van: MAGYARORSZÁGON sajnos luxuscikk a zene.. beatport rulz!
június 30, 2010 at 23:41 du.
Hasznos cikk köszönöm
június 30, 2010 at 23:59 du.
Üdv,
előfordulhat, hogy a beload-ot a pro-art blokkolja magyar ISP-ről? Érdekes módon külföldi proxyval bejön az oldal. :S
július 1, 2010 at 0:03 de.
Szépre sikeredett a cikk, 99%-ban egyet értek vele, szép volt. Igaz sajnos, és ennek egyszercsak vége kell hogy legyen.
július 1, 2010 at 0:05 de.
Jó cikk, annak aki a maga megnyugtatására használja fel tudatlanul, hogy amit ő a torrentezéssel tett az nem bűn. Nagyon sok helyen tévesen megmagyarázott módon “bizonyítja” a cikk, hogy lényegében a torrentezés nem bűn, és akik töltenek, azok ártatlanok.
A fenét.
Akárki, akármit mond, ha egy szoftvernek, filmnek az az ára, akkor annyi. Két legális választásod van: Vagy megveszed, vagy nem. Ha letöltöd, igen, kvázi ellopod. Sok embernek nagyon nem jut el az agyáig, hogy a torrentezés effektíve lopás. Persze direktbe nem feltétlen károsítod a kiadót/szerzőt, ezzel is lehet érvelni, de mégis használod a szellemi tulajdonát, amit úgy teszel, hogy nem róttad le a díját annak.
Ugyanaz a BKV-zás, a bliccelő se sértődjön meg, ha épp megbüntetik, nem kötelező igénybe venni egy szolgáltatást.
->”De felső körökben sokkkal többet lopnak” Igen, bűncselekmény az is, nem kérdés, de ez a tény nem jogosítja fel a “kishalat” a lopásra, legfeljebb mondvacsinált indokot kreál belőle.
És vissza is érkeztünk a cikkhez, a nagy cégek, multik nagy bevételeik, profitjuk által érvel a szerző a mellett, hogy a szegények ellophatnak filmeket, zenéket, programokat… Nem, illegális a dolog.
Most akkor ha egy nagy gazdag iparos kijön hozzám, lecsempézi a fürdőmet, én meg nem fizetem ki, hanem azt mondom, te úgyis olyan k**va jól élsz, nem kell neked az. Nem, nem fog belehalni, de ha veled tennék ugyanazt, már nem tetszene a dolog…
Szó mi szó, ahogy előttem már többen helyesen megállapították (sajnos ők vannak kisebbségben), az alapból fizetős dolgok ingyen leszedése, letöltése bűn. Ez alól a bűn ellen semmilyen szociális, vagyoni, társadalmi helyzet nem oldoz fel, nem ad rá indokot.
Aki mégis megteszi, az igen, maradjon csöndbe, ne neki álljon még feljebb, ha épp elzárják az ilyen forrást. Örüljön annak, amit így meg tudott szerezni, és örüljön annak, ha épp a jövőben lesz újra ilyen.
Ergo a torrentezés ajándék, nem fizetség.
július 1, 2010 at 0:22 de.
A cikk valoban demagog es populista. Kő Pállal ertek egyet.
Ja, es tul hosszu.
július 1, 2010 at 0:55 de.
110
Mr.T. Says:
+1
július 1, 2010 at 1:22 de.
@Mr. T
A seed szerverek lefoglalasa jogos, ha eszleltek rola olyan forgalmat, ami alapjan beazonosithato az illegalis fajlcsere. De ilyenkor is vissza kene adni, ha nem talalnak rajta semmit minel elobb. Nem 2 ev mulva, mikor mar gep nem er semmit.
Trackerek lefoglalasa viszont nem(jelenleg), mert ennyi erovel buntessek az aramszolgaltatokat, mert bunreszesek. Hiszen, ha nem lenne aram, nem valosulna meg a fajlcsere.
A csempes/bkvs hasonlatod sem jo, mert olyankor van realizalhato vesztesege a cegnek akinek nem fizetsz.
Illegalis letoltesek eseten egyaltalan nem biztos, hogy megvenne az ember a dolgot, ha nem lenne forras ahonnan letoltse. Tehat nem roviditjuk meg kedves kiadot semennyi penzzel.
Peldaul en esetemben
Ha nem lenne semmiylen “illegalis” forras, akkor inkabb neznek TVt, minthogy elbasszam idomet boltbajarassal(az sem biztos, hogy ott meg tudom venni amit akarok. Nem tudom rendezni boltban imdb rating alapjan filmeket, nehezkes az egesz). Raadasul van, hogy jobb minosegu a torrent, ami torrentre felkerul, mert uj olcso szinkron helyett, a normalisat kapom.
Zene ugyan ez. CDt vegyem meg rippeljen le losslessbe vagy mp3ba, hogy egszeruen tudjam hallgatni. Ugyan mar! Inkabb letoltom 5 perc alatt, minthogy masfel ora alatt beszerezzem meg masik fel ora alatt lerippeljem es meg ki is toltsem tageket.
Es biztos nem csak en vagyok igy vele.
(szoftvereket megveszem ami kell, mert azt neten is meg lehet vasarolni)
Persze ettol meg nem lesz legalis a kopiam, de kart sem okozok senkinek, igy talan meg lopasrol sem beszelhetunk.
Erdekes lenne egy olyan statisztika – most, hgoy nem mennek nagyobb trackerek – mennyien mentek el venni DVDt vagy Zenei CDt vagy eppen mennyien mentek Moziba? Es az ebbol kiszamitott osszeget(mondjuk ennek a plusz bevetelnek a duplajat) aranyosan beleintegralni net elofizetesbe. Problema megoldva.
július 1, 2010 at 1:39 de.
Gratula Requied!
Nagyon találó és igaz dolgokat írtál! Öröm volt olvasni!!! Csak így tovább!
(Miattad szoktam rá az asva.info-ra!!)
Üdv: Gizmonet
július 1, 2010 at 2:51 de.
Neeem gyerekek… Ennyire lándzsát törni nem lehet egyik mellett sem. Ésszel kell értelmezni a szerzői jogi dolgokat. Sajnos, amit az egyetemmel és oktatással kapcsolatban ír, hogy kénytelen vagy lewarezolni a programokat, kőkemény TÉNY. Az, hogy a gyereknevelés a TV előtti zombizásból áll, az azért nem teljesen pont úgy van minden esetben, de tény, hogy nagyon nagy százalékban így van, és itt a probléma gyökere. Nagyon gondosan ki van ez találva. A Magyar Népbutítási Program nagyon jól működik. Elfoglalt szülő -> Gyerek alig nevelve -> irányítható, TV -> hatalmas igények -> még elfoglaltabb szülő -> a gyerek felnő, és neveletlen marad, hatalmas igényekkel, élete értelme hogy fogyasszon, hiszen ez lett belenevelve a média által. Dolgozni az eddig TV-ben látottak alapján nem menő, a fogatlan nógrádi vámpír viszont az, DJ Őzikével együtt.. HÁ’ ESZKEL CSINÁLNIE! Tegye fel a kezét az, aki szerint a lopás, mint fogalom, egyáltalán jelent valamit ezeknek a TV nevelte zombiknak!
Torrentezés… Én azért töltök le egy filmet, hogy megnézzem. Azért nézek meg egy filmet, mert érdekel. Attól, hogy új, nem fog érdekelni. Nekem kell egy cím, egy borító, vagy valami, ami felkelti az érdeklődésem. Anélkül nem megy. Ha a film olyan, akkor én kiadom az ezreket a mozira, arra, hogy az úgy hangozzék és úgy nézzen ki, ahogy annak ki kell! TV-t nem nézek immáron 4,5 éve. Azóta boldogabb ember vagyok. Ami lényeges, azt az emberek kibeszélik. Amit már a 6. különböző sztoriban is ugyanúgy mondanak el, az valószínűleg igaz is lehet. A média közellenségnek és égetni való bűnözőnek kiált ki mindent és mindenkit, akinek a tudása vagy látásmódja nem asszimilálódott a rendszerbe. Így például most a torrentezők, vagy korábban a hackerek. Erre a kifejezésre is mindenki összerezdül, hogy azok micsoda veszélyes bűnözők, és ez csak a médiának köszönhető. Az átlag embernek halovány lila gőze sincs arról, hogy valójában kik azok a hackerek. Hasonlóan van ez a torrentezőkkel. Szerintem az emberek fele akár sátánista hitközségnek is el tudna képzelni egy-egy torrent site-ot.
július 1, 2010 at 3:19 de.
Latom a media agymosas hat. Eljutottunk a letoltes bun temaig. Tenyleg azt hiszik, hogy igy is van, ez a komoly.
Szemely szerint csak videot toltok, szoftver nem kell, ha wint akarok adjak a laptophoz, minden mas letezik ingyenes alternativaban.
Tovabbra is igy lesz,,egyebkentes 2 eve nem vettem semmi mediumot, csak ket hasznalt dvdt, es ha nemtudok letolteni akkor sem fogok venni.
Moziba ugyanugy elmegyek, voltam ST es IM2 t is megnezni, de ennyi a tobbi kommersz kacat nem er penzt.
Gyerekkorom ota nem gyujtogetem a dolgokat, nemreg dobtam ki par szaz lemezt, biztos orultek a gubisok, megnezem torlom, (el)veszem, fogyasztom, eldobom. Mivel nem fizetek erte ezert belulrol rothasztom a kapitalizmust es a fogyasztoi tarsadalmat, hatha egyszer osszeomlik. 🙂
július 1, 2010 at 7:32 de.
Kő Pál.
” a cikk demagóg és populista”
az ilyen emberek MIT KERESNEK ITT?
július 1, 2010 at 7:36 de.
@SoXxX (továbbra is 62.)
A szoftverek terjesztésének elavultságáról nem beszéltem a kommentemben.
Mindig rá kell jönnöm, hogy ide nem érdemes kommentelnem, mert valahogy nagyon el tudnak beszélni egymás mellett az emberek, úgyhogy inkább maradok néma olvasó.
július 1, 2010 at 8:15 de.
MR.T Írta>>>>Most akkor ha egy nagy gazdag iparos kijön hozzám, lecsempézi a fürdőmet, én meg nem fizetem ki, hanem azt mondom, te úgyis olyan k**va jól élsz, nem kell neked az. Nem, nem fog belehalni, de ha veled tennék ugyanazt, már nem tetszene a dolog…<<<<< Ez nem így van már megint hülyeség amit írsz.Tudod mennyi lenne a fürdőd kicsempézni kb 10 Napos munka 2 Embernek 100-120 ezer ft ezt el kell osztani Sanyi bácsi Pisti bácsi meg kell az iparosnak is egy kicsi belőle szerinted???Na ezért nem akar dolgozni senki.Ezt a linket meg ajánlom mindenkinek egy kis video 2 perc az egész és benne van a lényeg Asva/Proart nektek külön ajálom hiszen ezeket véditek LINK http://www.indavideo.hu/video/Dopeman_nyomja_SP-nek/
július 1, 2010 at 10:00 de.
Azért van pár dolog, amit (újra és ezerszer, de úgy tűnik, hiába) le kell szögezni:
XVIII. fejezet
A vagyon elleni bűncselekmények
Lopás
316. § (1) Aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el.
(2) A büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, ha a lopást kisebb értékre, vagy a szabálysértési értékre elkövetett lopást
a) bűnszövetségben,
b) közveszély színhelyén,
c) üzletszerűen,
d) dolog elleni erőszakkal – ideértve azt is, ha a dolog eltulajdonításának megakadályozására szolgáló eszközt állagsérelem okozása nélkül eltávolítják, vagy a dolog eltulajdonításának megakadályozására alkalmatlanná teszik
e)
f) helyiségbe vagy ehhez tartozó bekerített helyre megtévesztéssel vagy a jogosult (használó) tudta és beleegyezése nélkül bemenve,
g) hamis vagy lopott kulcs használatával,
h) lakást vagy hasonló helyiséget az elkövetővel közösen használó sérelmére,
i) zsebtolvajlás útján,
j)
követik el.
(3)
(4) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a lopást nagyobb értékre,
b) a kisebb értékre elkövetett lopást
1. a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon,
2. kulturális javak körébe tartozó tárgyra,
3. vallási tisztelet tárgyára, illetőleg vallási szertartásra vagy más egyházi célra rendelt helyiségből a vallási szertartás végzésére szolgáló tárgyra,
4. temetőben vagy temetkezési emlékhelyen a halott emlékére rendelt vagy holttesten lévő tárgyra,
5. nemesfémre, nemesfém ötvözetére vagy fémkereskedelmi engedélyköteles anyagra követik el.
(5) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a lopást jelentős értékre,
b) a nagyobb értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon
követik el.
(6) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a lopást különösen nagy értékre,
b) a jelentős értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon
c)
követik el.
(7) A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a
a) a lopást különösen jelentős értékre,
b) a különösen nagy értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon
c)
követik el.
Szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése
329/A. § (1) Aki másnak a szerzői jogról szóló törvény alapján fennálló szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogát haszonszerzés végett, vagy vagyoni hátrányt okozva megsérti, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a szerzői jogi törvény szerint a magáncélú másolásra tekintettel a szerzőt, illetve a kapcsolódó jogi jogosultat megillető üreshordozó díj, illetve reprográfiai díj megfizetését elmulasztja.
(3) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértését
a) jelentős vagyoni hátrányt okozva,
b) üzletszerűen
követik el.
(4) A büntetés
a) öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértését különösen nagy vagyoni hátrányt,
b) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértését különösen jelentős vagyoni hátrányt
okozva követik el.
Tehát NEM LOPÁSRÓL VAN SZÓ!
július 1, 2010 at 10:22 de.
Teljesen egyetértek a cikkel DE
ez csak egy beskatulyázó megközelítés. mindenkinek van választási lehetősége, hogy “lop” vagy nem.
én is warezolok folyamatosan, de nem lopok, csak kipróbálok. ha tetszik megveszem, de ha az ára nem tetszik akkor kiírom, de még ekkor sem lopok. mert: 1. netdíjból kultúrális adó – “támogatom” a “művészt”. 2. nyerslemezt megveszem, rajta az artisjus. tehát ha letöltöm, akkor is megveszem valamilyen formában…
július 1, 2010 at 10:45 de.
Mindenki jobban járt volna, ha annak idején senki nem másolja le illegálisan a Windowst, mert ha fizetni kellett volna érte, akkor nem terjedt volna el ennyire ez a sz*r.
július 1, 2010 at 11:10 de.
Félelmetes milyen hozzászólások születnek itt. Emberek ébredjetek már fel.
Egyébként én sosem mondtam, hogy ez lopás, hanem, hogy bűn. És ezalól a társadalom hibái nem adnak felmentést.
Ha a szellemi termékeket nem védené semmiféle törvény (hálisten védi), akkor töredéke születne a mostaniaknak. Valaki írta, hogy nem szabadna a zenélésért pénzt kérni..úristen akkor szinte senki nem adna koncerteket, nem menne stúdióba felvételt készíteni..inkább otthon a saját szórakoztatására meg a családnak zenélgetne.
Totálisan ugyanez igaz a szoftverekre is.. Annyira nincsenek itt képben egyesek, hogy vicc. Azt hiszik, hogy a nyilt forráskód ingyen van..hát akkor most sajnos elszomorítom őket..DE NINCS INGYEN. Az üzletszerű felhasználók fizetik ki a support költségekkel – enélkül komoly (nem otthoni) felhasználásra alkalmatlan lenne szinte az összes nyilt forráskódos szoftver.
Az, hogy elvitték a tracker szervereket is valóban szomorú és én sem értek vele egyet – de ehhez megintcsak semmi köze a jogvédőknek. Ez csak a rendörség inkompetenciáját mutatja.
Hangsúlyozom nem vagyok egyik jogvédő szervezet tagja sem és nem is leszek az, de felháborítónak gondolom, hogy így próbáltok az általatok elkövetett bűnre felmentést találni. Aki illegálisan tölt le és vissza is osztja a tartalmakat az bűnt követ el a mai jogrend szerint – akár tetszik akár nem. Az, hogy ezt erkölcsileg minek érzitek és tudtok-e vele “élni” az már más kérdés. Én tudok, de legalább belátom mi a helyzet és nem egy lila ködben ténfergek teljes fogalom zavarban.
A zene és a különböző szoftverek pedig luxuscikkek. Idézet a magyar értelmező szótárból: “luxuscikk:…olyan dolog, ami az élethez vagy egészséghez nem szükséges. ”
Így nem kellene folyamatosan azzal példálózni, hogy jajj nem leszek menő..kitaszít a társadalom, ha nincs meg az új filmem/játékom..mert ez baromság.
Énsem vagyok kitaszítva a társadalomból mert nincs ferrarim. ÉBRESZTŐ!
július 1, 2010 at 11:40 de.
SoXxX: Szerintem nem minden felhasználó osztja a cikk, stb. nézeteit. Kérlek szépen nekem más motivációm van a torrentezésre. Minden megvett adathordozó után – akár céges adatot írok rá, akár saját fénykép kerül rá, akár más – fizetek egy átalányjogdíjat ami feljogosít a magáncélú másolásra, ameddig ez ugye nem üzletszerűen történik. Ez csak zenék, audiovizuális művek esetében igaz (software kérdésre visszatérek majd).
A jelenlegi joggyakorlat szerint mindegy, hogy ezt a PeCsa magnós klubjában teszed, vagy egy online közösségben (nCore) még mindig az a magáncélú másolás ami után kifizetted a jogdíjat. Nos elárulok valamit: Tudatos fogyasztóként ragaszkodom ahhoz, hogy ha kifizettem a másolás jogát akkor azt megkapjam, használhassam.
Aki ezzel kapcsolatban át akar verni, el akarja venni a jogaimat olyan cég termékét viszont nem vagyok hajlandó megvenni. Igen, ha a Sony-BMG kapcsán a Sonyból van elegem, akkor a Sony mint márka elektronikai termékeknél sem fog szóba jönni. Pech. Igen, ez döntött pl. TV vásárláskor a Sony ellen. Ezért nem veszek üres adathordozóból Sony-t. Ezért nem merül fel Sony sem fényképezőgépnél, sem videokameránál, sem laptopnál mint szóba jöhető márka. (De ilyenben résztvevő együttes kapcsán nem veszek koncertjegyet, kerülöm az ilyen csapatokat felvonultató fesztivált. A kifizetett jogaimat tiszteletben tartó együttesek, előadók, a saját számaikat ingyen elérhetővé tévő csapatok más elbírálásban részesülnek)
Ha egy termékkel elégedett vagyok, hiába lenne jogom lemásolni, igyekszem támogatni a vásárlással, mert ebből lesz folytatás.
Software: Sokan sírnak a drága softwarek miatt, de ha jól tudom képzés kapcsán többnyire vannak olcsó – kifizethető – licencek is, meg lehet venni közösen is, sőt akár lehet vállalkozást építeni arra, hogy diákok nálad használhatnák jogtisztán a matlabot. És ha megtanulod, ezzel később pénzt keresel, akkor hasznod van ezen, ha hasznod van akkor fizesd ki. Fel lehet venni hitelt, igaz ez esetben nem lehet buliban annyit költeni italra, nem jut elég pénz cigire, de ugye el lehet dönteni mi volt a fontosabb.
Nekem a játéksoftwarek esetén van elsősorban gondjaim: Aíg a forgalmazó sokszor átver, használhatatlan béta verziókat ad el, addig “jogos védelmi helyzetben” érzem magam amikor kipróbálom a játékot, ha bevállt akkor megveszem, ha nem vált be kitörlöm. Nem kéne béta verziót eladni késztermékként, mert a fogyasztó megtévesztése, stb. is bűncselekmény. Onnantól, hogy az ilyen átverések ellen védekeznem kell ne csodálkozzanak, ha megteszem.
Könyvek: Reprográfia díj… Kell többet mondanom?
július 1, 2010 at 11:44 de.
SRY az előbb rosszul ment el……..
helló!
tök jó lett a cikk nagyon sok érdekes dolgoz mutat…
egyetértek vele hogy nem kell talán minden szemetet megkajálni illetve hagyni hogy a gyerek megkajálja mert ahogy irtad nem lesz jó vége, nem is beszélve hogy a szülőnek is lassan a fa**a kilesz, hogy a munkahelyen valamilyen makmarci, aki a nagyfőnők rokona folyton basztat, hogy DOGOZZZZÁÁÁ KÖCSÖG MERT KIRÚGLAK Mikor meg hazaér van egy üvöltő kölyök, hogy ben10 karórát meg Bakugan settet akar, és ha nem kapja meg 10 percen belül a szoba közepére szarik…….
SYS———-
francokat nem terjed volna el….. Nemtudom hány éves vagy mennyire néztél ennek utána de nem is olyan rég volt mikor a Amerikai Versenyhivatal nagy nehezen 15 év után meglátta az M$ barátunk azon politikáját hogy olcsón PC mindenkinek de ugye csak a windows fut rajta semmi más. Ekkor született az a történelmi itélet hogy Bill barátunknak ketté kell választani a céget mert piszkosul sérti a versenyt hogy szinte ingyen adod a PC-t mikor meg már megvetted nincs rá egy szoftver sem csak az M$. Hát köszi, ez kb 15 vagy 20 évvel azután volt ,hogy megjelent volna a piacon.
Mikor már nem nyertek rajta mert a PC már elterjed akkor ejnye bejnye mit csináltál te itt évtizedeken keresztül……
( Kicsiben hasonló történt nálunk is Matáv ISDN +150 HUF kedvezmény: mindenki vette a ISDN-t hogy majd asszony, kislány tud telózni én meg éjjel nappal a neten leszek és csak 150 forintba kerül. A matáv eladta a sok ISDN-t rá 3 hónapra megszűnt a 150HUF kedvezmény és ott álltak 2 telefonvonallal meg aláírt 2-3év hűséggel )
A kezdetek kezdetén — mikor még linus ( Linux Torwalds ) is a középsuliban hajtotta a jó kis csajokat és a BSD is még csak egy-két egyetemista fejében létezett, akik másnaposan, a reggeli gyógysör mellett kitalálták, hogy csináljuk meg és adjuk be mint diplomamunkát — ezekben az időkben nem volt semmi windows alternativa amit az egyszeri ember használhatott volna. De még ekkor is informatikust kellett hívni ha egy új számítógépet üzembe akartak állítani mert ugye Dos + win–et fel kellett tudnia valakinek telepítenie….
M———
imádom azokat az embereket akik ilyen jópofa de teljesen nullás érvekkel nyugtatják magukat hogy az nem is lopás…. mert mint ahogy irod mindene adó van és azokkal a művészeket támogatod. Persze meg a teljes aparátust aki intézi az egészet
(Mikor megveszel egy adathordozót akkor a hordozható területért fizetsz nem azért, hogy lopott anyagokat tárolj rajta vagy hogy a havernak odaadd 2 sörért legyen szó merevlemezről, DVD, bluray,pendrive,Stb…)
Szóval ha másra nem is önmagadat nyugtasd meg ezzel de azért mikor rádtörik az ajtót álmodban a BSAsok a Kékekkel karöltve lehetőleg ne ezzel takarozzál…
Sajnos mint ahogy a cikk is írja muszály lopni ,de ha elloptad akkor legalább úgy legbelül ismerd be, hogy az lopás.
Nem kivántam senkinek semmilyen érzésébe gázolni vagy megsérteni
Kellemes torrentezést mindenkinek 🙂
július 1, 2010 at 11:46 de.
@someone #53
Ez a hozzáállás meg azt téveszti szem elől, hogy a rendszer és az emberek nem két külön halmaz, hanem egymás szerves részei, formálói, egymásra kölcsönhatással vannak. A rendszer is az ember függője, ha nem változik az egyik, a másik sem változik nagy mértékben. Tudom, ez így bonyolultnak hangozhat, mert “Akkor most melyikkel kezdjünk? Az emberel, vagy a rendszerrel?” Mindenki amivel tud. + van ugye néhány ember, aki jobban felelős mindazért, ahol vagyunk, de nem akarok én semmiféle megtorlást vagy meghurclást. Majd egyszer ők is belátják, hogy van ennél sokkal jobb is. Azért meg aktívan teszek, hogy el kelljen egyszer gondolkodniuk.
július 1, 2010 at 11:49 de.
Az, hogy mások elől veszik el a sávszélességet az éjjel-nappal p2p-zéssel, nem érdekli őket, bármi áron jöjjön a cucc éjjel-nappal. Van már 60 2 TB-os SATA vinyója fullon tele, 200 Blu-ray-e, 400 db HD-DVD-je, 8000 DVD-je és 200 CD-je, de azért jöjjön és pesze menjen felfelé is szerverrel rendesen, mert kell a gyereknek az arány, amire apuci fizet havonta 30 rongyot, mint dedikált szerverre.
Az, ogy valaki megdolgozott a seedelt műért, aminek a feltöltésével kamatyol az arányára a kis 8-13 éves Petike, az megint abadon, nem érdekel senkit. Az, hogy mit írt az Ncore staffja, hogy ne irkáljanak, ne könyörögjenek, megint abadon. Dafke nem indítanám újra most már csak azért sem azt a szervert sem a BH staff, sem az Ncore staff helyében és akkor irkáljon meg legyen felháborodva mindenki, aki ide ír, mert ez az a réteg, aki nem tisztel egy kicsit sem senkit és semmit, nem becsülik másnak a munkáját, csak az legyen, ami neki fontos: az Ncore is csak azért, mert nélküle nem tud ingyen tölteni, másért nem.
július 1, 2010 at 11:52 de.
#118: A terjesztési mód elavultsága kapcsán ajánlom figyelmedbe a GNU projekt előzményeit. Igen, arról az esetről van szó, amikor a korábban forrás kóddal együtt szabadon elérhetővé tett Unixból kereskedelmi termék lett, ugyanis a szabad elérhetőség túlhaladottá vállt.
Egyszerűen arról van szó, hogy azok többsége aki az adott programmal rövideb vagy hosszabb távon de jelentős összegeket keres egy ideig hozzá tudott járulni a fejlesztés költségeihez munkával is. Miért? Hiszen számítógépet csak kevés jól képzett szakember használt, aki viszont javítgatta a forráskódot, megosztotta a saját munkáját a közösséggel, így a költségek megoszlottak a felhasználók között.
Onnantól kezdve, hogy a 55 éves fodrász és elkezdte használni a programokat, nála megjelent a prfit egyrésze, és nem jutott vissza a fejlesztőhöz. A fejlesztőnek nem volt pénze több munkaórát finanszírozni, jobban fejleszteni a terméket. Ha egy másik fejlesztő akár a hardware árakból részesült, akár pénzt kért a programjáért bevételhez jutott, több fejlesztőt tudott finanszírozni, több funkció került bele a programjába, ami a felhasználók számára több pénzt takarított meg.
Az ilyen megtakarítással pontosan számoló cégek ezért választották a kereskedelmi megoldást, és nagyon sok Open Source projekt felé ma is hiába jelzed, milyen funkcióra lenne szükség ahhoz, hogy azt választhasd nincs pénz megvalóstíani, max ha kifizeted a fejlesztést (egyedül) support költségként és a vetélytársad ingyen használja (potenciálisan kiszorítva téged a piacról, hiszen olcsóbb tud lenni).
A hardwarehez kötött megoldások működnek, hiszen itt eljut a végfelhasználó pénze a fejlesztőhöz…
A webes eszközök kapcsán is a weboldal készítéssel foglalkozó cégen keresztül eljut a megrendelő pénze fejlesztőkhöz, fejlődnek az open source eszközök…
A böngészők érdekes példát jelentenek, mert ingyenesek (a nem open source megoldások is: Így az open source közösség fejlesztései mindenképpen versenyelőnyt jelentenek).
Komoly support vásárlás esetén hasonló bevétellel az open source is versenyképes lehet(ne), ha a support költségből sok fordulna a fejlesztésre (de ez messze nem mindenhol igaz).
július 1, 2010 at 12:06 du.
Fantom: Tévedsz. Nem az adókkal kezdem, hanem a közös jogkezelőkkel. Ez azt jelenti bizonyos esetben egyes szervezetek képviselik a szerzők jogait. Van amikor ez választható és van amikor ez KÖTELEZŐ. Igen: egy csomó engedélyt ma CSAK és KIZÁRÓLAG a közös jogkezelő szervezetek adhatnak ki.
A magáncélú másolásra az engedélyt zenék, filmek esetében pl. minden esetben CSAK és KIZÁRÓLAG közös jogkezelő adhat. Mint arra is ő ad engedélyt, hogy mondjuk egy kocsmába szólhat a rádióból a zene, vetítheted a meccset a tévéből, stb.
Ez a közös jogkezelő – cseppet sem meglepő módon – átalányjogdíjat állapít meg, méghozzá az üres média megvásárlásához kapcsolva (részben). Ez nem CSAK az adott adathordozóra enged másolást hanem ÁLTALÁBAN is engedi a másolást. Azt sem tudhatod, hogy az adott DVDre jogvédett anyag kerül-e, de azt sem, hogy ha már jogod van másolni akkor a vinyódra (ezen nincs matrica) is felkerül-e zene, film.
A céges adat mentésére használt DVDért is fizetsz (pedig arra nem kerül film), ellenben letölteni biztosan jogod van. Az Artisjus mint közös jogkezelő (igen, ők a “hatóság” e téren) ezt a kezdetektől fogva elismeri.
A fő vita korábban azon volt, hogy a FELTÖLTÉS az tulajdonképpen “nyilávnossághoz közvetítés” vagy része a másolásnak. Műsort szolgáltatsz, vagy cserberélsz mint a magnós klubban tetted.
Az Artisjus véleménye az volt (és lehet is benne igazság), hogy potenciálisan bárkivel megosztod a tartalmat, és az elektronikus “műsorszórás” mindig nyílvánossághoz közvetítés.
A másik oldal véleménye szerint: MÁr otthon két magnó közötti átjátszókábelen is elektronikusan továbbítod az adatot, sőt az egyik magnó olvasófeje és a másik írófeje között is, így ez önmagában nem lehet döntő szempont. Ezért nem elektronikus médiának tekintik a dolgot, és ha a két fél szándéka a magáncélú másolásra terjed ki akkor az is történt.
Eddig az utóbbi oldal nyert. Ez amúgy akiadóknak is jobb, hiszen pl. így az online zenebolt közvetlenül a jogtulajdonosnak fizet és nem on demand zeneszolgáltatásért az artisjusnak. E pont miatt ugye a kiadó, a zenész is abban érdekelt, hogy a feltöltés, netes továbbítás ugye nem a “műsorszórással” analóg. Ellenben ez alapján a feltöltésre is kiterjed az átalányjogdíj.
július 1, 2010 at 12:28 du.
@128:
ugyan azt írtam, hogy nem írok. de mégis írok mert meg lettem szólítva. Mivel már ketten nem értettétek, megpróbálom kifejteni 🙂 Valószínűleg bennem volt a hiba, és én nem voltam egyértelmű.
A szoftverek terjesztési módjával nincs gondom, az szerintem bőven jó így, ahogy van. A szoftverfejlesztők már rájöttek az online terjesztés előnyeire. Steam, shareware, töltsd le a próbaverziót, fizess neten – megkapod az aktivációs kódot, stb. Ez nagyon jó is így.
A terjesztés elavultságán én a filmek, zenék terjesztését értettem.Sok embernek nincs ideje, kedve boltba, tékába járni, nincs szüksége műanyag korongokra, dobozokra, színes papírfecnikre. Rá kéne jönnie a film és zeneiparnak, hogy az online terjesztéssel sok pénzt spórolnak meg, és így olcsóbban is tudnák adni a sok nullát és egyest. Persze ez problémákat szülne, hiszen így lemezgyárak, munkahelyek szűnnének meg (ezt már egyszer leírtam, de úgy érzem, értelme nem volt, mert itt is mindenki csak ír, és nem olvas)
Mi lenne a jó megoldás? Nem tudom. Egy normális középutat kéne találni, erre úgy nézem, a filecserélők hajlandóak lennének, de a másik oldal akkor sem enged a huszonegyből. Ez szerintem a legnagyobb probléma.
Egyébként egy megoldást még látok: kriminalizálni mindenféle letöltést, ezt a magáncélú, haszonszerzésre nem szolgáló dolgot is bűnnek nyilvánítani, és akkor nem lesz mese, mindenki megkapja a magáét. A jelenlegi helyzetnél még ez is jobb lenne, és így legalább tisztán látna mindenki. Persze akkor meg jönnének a koncepciós perek, feljelent a “jó” szomszéd, stb.
Most viszont jöjjön egy jókis offtopic, hogy mennyit változik a világ. Régen a színészek, zenészek lenézett emberek voltak, most viszont sokat keresnek, sok ember példaképeivé váltak.
július 1, 2010 at 12:48 du.
Szerintem a magáncélú használat kapcsán az átalányjogdíjas rendszert ki KELL terjeszteni, a netszolgáltatók, google, stb. esetében is fontos lenne az, hogy fizessenek jogdíjat (tudom, beépül az árba) ellenben egyértelművé kell tenni, hogy a fájlcsere legális. És természetesen a software irányába is ki kellene terjeszteni. A kiadót is érdekelté kell tenni a letöltésekbe.
Hozzáteszem: Az nCoret ilyen esetben sem hagynák békén, hiszen onnantól nekik is megérné trackert üzemeltetni, és az nCore, stb. azért szúrná a szemüket mert konkurencia.
július 1, 2010 at 13:01 du.
@131:
igen, ez az átalánydíjas dolog szerintem is jó lenne. Viszont nagy ellenállásba ütközne, emlékezz csak, amikor a netszolgáltatást akarták megadóztatni:
http://www.technet.hu/notebook/20080411/karosan_hatna_az_ado_az_internet_fejlodesere/
0,8% lett volna (ez 5000 forintnál 40 Ft) , de ezt sem tudták keresztülvinni.
július 1, 2010 at 13:20 du.
Az örök klasszikus: http://www.szabadkultura.hu/
Elmondom, lassan, hogy Phantom is értse: NEM LO-PÁS.
(Egyébként a Btk-t “nullás” érvként aposztrofálni kicsit vicces.)
július 1, 2010 at 13:31 du.
valamelyik kommentben volt: “akkor sem versenytársa a magányos fejlesztő a jól felkészült és jól megfizetett nagykétszámú csapatoknak.
Szintén tipikus, a linuxos utálja a windowsost, míg fordítva nem.”
Ez nekem picit hülyeségnek tűnik.
1. egy open source cuccot lényegesen többen tudnak fejlesztgetni, majd toldozgatni-foldozgatni, mint egy zárt cuccot cégen belül, néhány megfizetett muksóval.
2. a linuxos nem “utálja” a windows-ost (vagyunk páran, akik mindkettőt rendszeresen használjuk és ez nem okoz nálunk sem személyiségzavart, tudathasadást, stb.). Egyszerűen az átlag windows júzernek fingja nincs a linuxról, a linux juzerek viszont általában ismerik mindkettőt és nagyobb összehasonlítási alapjuk van megkritizálni egy rendszert, akár biztonságtechnikai, akár üzletpolitikai, akár más szempontból.
Viszont ugyanezen hozzászóláson belül olvastam egy nagyon jó gondolatot is: mi van azokkal a cuccokkal, amiket nem lehet (már) boltban beszerezni. Régi, antikvárban is hiánycikknek számító könyvek, joglejáratos filmek, stb. Ez egy kurvajó gondolat! Nyilván sokan vagyunk birtokában olyan digitális tartalmaknak, amelyek valami miatt nem beszerezhetőek boltból, webshopból. Ilyenkor mi van?
A fő cikk egyébként szerintem hasznos kis iromány, egyrészt azért, mert sok jó gondolatot tartalmaz (én sem értek mindennel egyet, de ezzel nincs gond), másrészt meg azért, mert elindította ezt a kis eszmecserét.
július 1, 2010 at 13:59 du.
ha már itt járunk én sem vagyok büszke, hogy töltögetek, de ha engem meglopnak nyeljem le -> megélhetési bűnözés. ha elkapom és leverek neki eggyet engem csuknak le. ha én lopok attól aki valójában meglopja a művészeket – itt a kiadókra gondolok – akkor is engem csuknak le. hol itt az igazság???
július 1, 2010 at 14:00 du.
SoXxX Says:
“”A zene és a különböző szoftverek pedig luxuscikkek. Idézet a magyar értelmező szótárból: “luxuscikk:…olyan dolog, ami az élethez vagy egészséghez nem szükséges. ”””
Nem akarlak megbantani, De ez volt eddig a legnagyobb baromsag amit olvastam. Bizom benne a budipapir meg a koton nem jut erre a sorsra.:)
Erdekes lenne egy olyan statisztika – most, hgoy nem mennek nagyobb trackerek – mennyien mentek el venni DVDt vagy Zenei CDt vagy eppen mennyien mentek Moziba?
Meglepodnel hogy nem valtozott semmit….
július 1, 2010 at 14:18 du.
M,
Nem fognak megbüntetni. Legálisan vehetsz gáz/riasztó/gumis fegyót..lelövöd otthagyod..ennyi.
Ez csak városi legenda, már 2006-óta teljesen nyugodtan tudsz önvédekezni. Max lesz egy kis peres eljárás ahol felmentenek..de ez sem jellemző.
július 1, 2010 at 14:59 du.
#132: Az ellenállást el tudom képzelni, de hosszú távon előnyös a net fejlődésére az, hogy a töltögetésre egyértelmű engedély van. Ugyan az ár magasabb, de ha softwarere is érvényes az átalányjogdíj, sok letöltő oldal elérhető zenékkel, programokkal akkor az ár / érték arány mégis jobb lehet.
#133: A tapasztalataim ettől eltérnek, nagyon sok linuxos állítja mennyire instabil a windows, ellenben egy jól beállított rendszer évekig stabil, viszont látod mikor minek a hibájára panaszkodik, amit linuxot feltéve magad is tapasztalsz… Ilyen helyzet után tudatosan windowst választani viszont ellenérzéseket szül.
Érthető okból, ugyanis ebből sokan azt érzik ki “Nem a Windows a szar, te vagy a hülye, a mostani szívásaidat is magadnak köszönheted”… Az emiat növekvő ellenérzés miatt (windowssal szemben) akkor is a linuxhoz ragaszkodnak, ha az adott helyzetben az alkalmatlan (akár Windows, akár Mac OS X jobb lenne). És ugye aki azt mondja “bármi más is jó lehet” az fanboy, aki szerint akkor is csak linux jó ha az alkalmatlan az adott feladatra az az “objektív zseni”.
A linux a közösségre épít, a közösségben, pedig sajnos túl sok az ilyen ember. Ezért nehéz felismernie a közösségnek a linux korlátait, jó választ találni rájuk.
A Gentoo és több más disztribőció hiába szimpatikus / volt szimpatikus, hiába vannak nagyon jó fejlesztők, fórumok is, csajnos a linux sok szempontból rossz irányba tart.
július 1, 2010 at 15:15 du.
SoXxX: ismét finoman szólva is hülyeséget mondasz, ugyanis az ilyen eszközök tartásánk a lehetősége nem jelenti azt, hogy ezeket legálisan használhatnád. A jogos védelem esetében az önvédelemhez szükséges lépésednek továbbra is arányosnak kell lenni, és egy vagyon elleni támadást nem háríthatsz el a másik fél egészségét veszélyeztetve.
Ráadásul a büntethetőséget kizáró ok ellenére is indul ellened büntetőeljárás, csak legfeljebb, ha már bebizonyosodott a jogos védelem akkor majd büntethetőséget kizáró ok miatt megszüntetik.
július 1, 2010 at 15:27 du.
SoXxX
Sajnos nem városi legenda, az önvédelem akkora mértékű lehet amekkora a támadás. Tehát ha késsel támadnak rád te nem védekezhetsz baltával vagy fegyverrel mert így te is mész a börtönbe. Sajnos az ismeretségi körömben volt rá példa.
július 1, 2010 at 15:28 du.
Hova lett az az oldal, ahol táblázatokba voltak szedve az oldalak és folyamatosan frissültek az információk a trackerekkel kapcsolatban? A főoldalról eltűnt a banner. Aki tudja a linket az belinkelhetné. Köszi.
július 1, 2010 at 15:41 du.
Fantom
Szerintem lopás az amikor valakinek a tulajdonát jogtalanul eltulajdonítod és utána azt már csak te birtoklod. A torrenten vagy bármilyen más warezen nem ez történik hiszen amit letöltesz az nem csak a tiéd lesz, nem “lopod” el a szerzőtől az eredeti kópiát és utána nem terjeszted sajátod ként, hogy azt te csináltad.:) Ez “szerzői és szomszédos jogok megsértése” és nem lopás. Szerintem ezt minden torrentező elismeri.
július 1, 2010 at 15:46 du.
Damien,
Pont a saját bugyuta állításodnak mondasz ellent.
“Erdekes lenne egy olyan statisztika – most, hgoy nem mennek nagyobb trackerek – mennyien mentek el venni DVDt vagy Zenei CDt vagy eppen mennyien mentek Moziba? ”
1.) nem állítottam sehol olyat, hogy fognak venni – nem is értem miért kevered ide, teljesen mást írtam
2.) pont onnan látszik, hogy valószínűleg nem nőtt meg a kereslet ezekre a cikkekre, hogy nem szükségesek az élethez..és tök jól megvan mindenki anélkül is, hogy letöltötte volna a legújabb filmet/zenét
Ergo ezek luxus cikkek..ha megteheted megveszed..ha nem teheted meg akkor nem. Ezek miatt nem kell bűnt elkövetni, hogy illegálisan letöltsd és megoszd. Ha meg letöltöd akkor ne mentegetőzz baromságokkal.
ui.: olvasni és szöveget értelmezni tanulj meg mielött replikázni próbálsz.
július 1, 2010 at 15:47 du.
Nem tűnt az sehova
http://asva.info/razzia-info
július 1, 2010 at 15:47 du.
Csipa,
Valóban van ilyen arányosságra utalás a törvényben. Azonban ha végig olvasod akkor benne van az is, hogy sokk helyzetben ez érvénytelen és bármi megengedett.
Légyszives ne csak a levegőbe beszélj, mondj egy példát amikor önvédelemért valakit elitéltek. Elárulom nem fogsz tudni ilyet…mert nincs is.
július 1, 2010 at 16:21 du.
137 SoXxX
a letöltés ellen vagy de a gyilkosságot (önvéfelem címén) támogatod.
hadd ne minősítselek…
http://i.justrealized.com/media/2008/08/piracy-is-not-theft-handy-guide.jpg
július 1, 2010 at 17:05 du.
user:
asva.info/razzia-info
július 1, 2010 at 17:47 du.
Röhejes dolog itt jogokról beszélni !
Amikor Művelődési központban kertmozit, nyilvános vetitést szerveznek olyan filmre amit vagy megvett valaki vagy kikölcsönzött valaki.
A dobozon mintha nyomtatva is lenne hogy nem nyilvános tehát csak otthoni használatra.
július 1, 2010 at 19:12 du.
csipa: Miért ismerne el jogsértést az aki fizet a magáncélú másolás jogáért, ha sok ügyben a bíróság is ennek tekintette a P2Pt? Filmet, zenét tölteni nem bűn.
július 1, 2010 at 19:22 du.
Nem tudom sokan olvasnak e commenteket, de leírom, hogy énnekem a warezemlékem 20évvel ezelőttig nyúlik vissza. Én már bűnöző vagyok ezek szerint a jogvédők szemében, akit le kellene csukni 2-8 évig börtönben?
Érdekes beszélgetések lennének a börtönben. Bár ha a 100.000-500.000 magyart leültetik aki valaha is warezolt akkor nem sokan maradnak akik ellátják az országot. (bár azt mondom, hogy beszéljünk bátran 1 millió feletti warezelőről magyarországon, hiszen ki ne másolt volna a mi, vagy apáink közül kétkazettás magnón zenéket?
“mocskos” bűnözők ők is…. szerintük…
Én úgy gondolom, hogy le a kalappal a zenészek előtt, mert minket kívánnak szórakoztatni… de… miért kellene messze jobban megélnie egy zenésznek mint nekem, vagy neked?
zárjon be a lemezkiadó, hajrá online zeneterjesztés! 🙂
Aki meg akarja ismertetni magát zenész az ingyenesen is adná a lemezét csak eljusson sok emberhez, aki meg már befutott, az meg kérje a saját lemezeinek tiltólistára rakatását és nézzük meg kik maradnak talpon a zenészek közül.
ja… és adjákvisszaabhnkórt!
július 1, 2010 at 20:19 du.
SoXxX
Utána néztem a törvénynek és 2006-ban tényleg módosult, így igaz amit leírtál. Ellenben továbbra is tartom, hogy ismerőssömet felfüg börtönre ítélték önvédelemért mert állítólag nem volt jogos az önvédelem. Sajnos ez mindig nézőpont kérdése.