Az utóbbi időben elég nagy fejlődésen mentek át a hazai torrent oldalak. Nagyon sok új funkció született meg, részben már meglévő külföldi mintára, részben pedig saját, házi fejlesztésképpen. Az oldalaknak a szimpla ‘keresem és letöltöm’-ön kívül már jóval több mindent kell tudniuk felmutatni, ha meg akarják fogni az új felhasználókat, illetve a régieket megtartani.
Persze mindig vannak olyanok, akik azt mondják, egy torrentoldalra ez a két funkció kell. Keresés, és letöltés, a többi sallang. Részben igazuk van, részben nem. Az új oldalak már annyi kiegészítő funkciót kínálnak, ami sokkal kényelmesebbé teszi a böngészését. Sok oldal mára több különböző célú oldalt képes helyettesíteni. Ilyen lehet a film és sorozat DVD megjelenések rövid, de friss listája, a hazai mozivetítési program, vagy a friss játékokról szóló hír. Az ilyen funkciók, ha be vannak építve az oldalba, megspórolunk egy másik oldalra való látogatást, keresést, böngészést. A lényeg, hogy a felhasználó egy oldalon kapjon meg minden szükséges információt.
Ezt a sztenderdet erősíti az egyre inkább elterjedt, és kibővített infosáv rendszer. Korábban elég volt csupán a felhasználóknak a film pontos neve, mára azonban a részletes leírás, a borító is kevés ahhoz, hogy valaki elégedett legyen. A modern oldalak ugyanis a filmekről, sorozatokról vagy játékokról (de gyakorlatilag bármiről) már lassan minden szükséges információt tartalmaznak. Kezdődött egy egyszerű IMDB linkkel, ami magában már elégnek és hasznosnak tűnt, hiszen nem kellett nekünk keresgetni a pontos filmet. Jött hozzá egy leírás, esetleg magyarul, hogy ugyan már ne kelljen a filmet megkeresni a magyar oldalakon, minél könnyebben megtudhassa a felhasználó, hogy mivel van dolga. Ez mára odáig burjánzott, hogy a linkek mellett részletes műfaji besorolás, szereplőgárda lista, IMDB link és értékelés, trailer, borító, felirat, leírás, kritika és még sok minden más csatolva van egy-egy torrenthez.
Ilyen módon az általunk látogatott oldal nem csupán egy egyszerű bittorrent tracker, ahol meta fájlok segítségével adatot tudunk cserélni, hanem egy komplett tudásbázis, információs központ. A filmnek tudjuk az angol, magyar címét, a szereplőket, esetenként még a rendező korábbi filmjeire is rá tudunk keresni. Ha minőségi szórakozást akarunk, beállíthatjuk, hogy csak 8 feletti IMDB értékeléssel rendelkező filmet szeretnénk letölteni. Ha tetszett egy film, akár hasonló filmek között is tallózhatunk.
A játékokról pontos erőforrásigény és screenshot van csatolva, látjuk hogy a megbízható oldalak hány százalékra értékelték a játékot, és így egyből képet is kaphatunk arról, hogy érdemes-e nekünk ezt letölteni. Fent van a PC és az XBOX verzió is, így akár aról is dönthetünk, hogy hol szeretnénk elütni azt a pár szabad órácskát zombi gyilkolással, vagy éppen a legdrágább Ferrarik rommá törésével. További kényelmi opció, ami már elég régen megvan a legtöbb oldalon, a kategóriák előszűrése, azaz nem muszáj nekünk az egész piacot bejárni, ha mi csak az almát és a paprikát szeretjük.
Szintén nagyon sokat fejlődött a felhasználók vizuális kényeztetésén túl a funkcionális kényelem. És most nem az előbbi dolgokra gondolok, hanem arra, hogy személyre szabható RSS-t gyárthatunk néhány oldalon (ilyen volt pl a Mininován és a Pirate Bay-en is), beállíthatunk megfigyelt filmeket, játékokat is, és az oldal jelzi, hogy mikor került fel. Ott van a könyvjelző funkció is, ami szintén nem mai darab, de itt is sok oldal továbbfejlesztette az eredeti elképzelést, miszerint ne a böngészőnkbe kelljen eltárolni a kedvenc torrenteket, hanem az oldal maga jegyezze meg őket. Szintén a funkcionális kényelmet segíti az előbb már említett kereső. A korábbi keresés nem volt egy nagy kaland, ha a bepötyögött szótöredékek klappoltak a torrent címével, már dobta a is találatot az oldal. Már több oldalon ennél sokkal kifinomultabb kereső dolgozik. Megadhatunk néhol reguláris kifejezéseket, kereshetünk itt-ott már a film szereplőire, az IMDB pontokra, műfajokra a kategórián belül, de akár még méretre is. Itt van a legújabb gyermek: a heti hírlevél. Több nagyobb oldalon lehetőség van arra, hogy hetente értesítést kapjunk a legnépszerűbb vagy legérdekesebb torrentekről. Ezek – általában – szépen formázott, gusztusos levelek, az oldalnak megfelelő stílusban. Ne keverjük ezt a lehetőséget össze azzal, amikor regisztrációkor ott figyel a feltételek között a “Beleegyezek, hogy hírlevelet kaphatok az oldaltól”. Ez nagyon más dolog, ilyenkor már lehet gyanakodni, hogy egy spamgépezetbe kerül be a címünk.
Nagy divatja volt a pretime kijelzésnek is, bár a felhasználóknak csak töredéke értékeli, és érti, hogy mit is jelent. Leginkább rangot ad az oldalnak, hogy van rajta ilyen opció, illetve lehet versenyezni az oldalaknak, hogy melyik tudta előbb a felhasználói elé tárni a friss release-t.
Az oldalak tehát egyre szebbé, egyre használhatóbbá válnak, és ahogy azt már írtam, több oldal használatát is kiváltják. Ahhoz azonban, hogy ez a sok információ bekerüljön az oldalba, mindenképpen szükség van emberekre, hiszen robotok és scriptek segítségével nem lehet mindent elintézni. És ez egyben a második olyan dolog, ami megfigyelhető az oldalak fejlődése során, a közösség fejlődése. Minden oldal célja a számok mellett egy ki – és összetartó közösség létrehozása. Egy-egy nagyobb oldalon több ezer, vagy akár több tíz ezer ember is megfordul naponta, és egymás mellett éli életét. A nagy oldalakon általában a fórumokon is nagy a nyüzsgés, és láthatóan van benne ráció, hogy közösséget építenek a fórumokon a felhasználóik segítségével. Egyfajta mikro közösségi oldalak alakulnak, amik össze tudják kötni a hasonló érdeklődésű embereket még akkor is, ha az ország, vagy a világ másik pontján vannak.
Jövő
Itt most gondolkozzunk el a trackerek jövőjén. Milyen új funkciókat hozhat a következő pár év? Talán átalakulnak az oldalak, és még jobban megpróbálnak a közösség felé fordulni. A kisebb oldalak, amik heti rendszerességgel születnek, és halnak meg, gyakran úgy próbálják megfogni a felhasználókat, hogy úgy reklámozzák magukat “itt családias közösség van”. Tehát számítanak arra, hogy ha a közösség szót említik, akkor mindjárt többen figyelnek fel rájuk.
Nem kéne hozzátenni sokat ahhoz, hogy egy általános torrent oldal közösségi oldalként is működhessen. Hiszen van profilunk, felvehetünk embereket a barátok listájába, vannak fórumok, ahol tudunk beszélgetni, tudunk személyes üzenetek küldeni. A legtöbb oldalon – néhol bizonyos rang felett – még kereshetünk is a felhasználók között. Ha végignézzük, ezek a funkciók mind-mind megtalálhatóak a legtöbb, kifejezetten közösségi oldalon. Az igény meglenne rá, még akkor is, ha sokan csak legyintenek, hogy egy torrent oldalon legyen letöltés, más semmi. Az extrém távoli, és naiv jövőben egyébként egy megfelelő minőségű torrent oldallal kapcsolatba léphet egy vagy több kiadó, és a torrentek mellett megjelennének az “Ezt megveszem eredetiben 10%-kal olcsóbban” feliratok. Nem hinném el, hogy nem működne. Ha egy rosszul seedelt ezer éves dvd torrent mellett ott lenne a vásárlási lehetőség 990 Ft-ért. Pazar lenne, azonnal lecsapnék rá.
A közösség felé nyitás egyik része talán az, hogy egyre több hazai torrent oldal futtat blogot. Persze leginkább másodlagos szerep jut neki, és a legjobb szolgálatot akkor teszi egy ilyen blog, ha az oldal nem elérhető. Egy ilyen felületen, amit már jól ismernek a felhasználók, kényelmesen és gyorsan lehet tájékoztatni a felhasználókat. Tényleg, 2009 nagy magyar bummja, a Twitter vajon mikor tör be a torrentoldalakra? Pár hazai fecskét már látni, de nem jellemző egyelőre. A tegnapi BladeSector-os esetnél is jól jött a Twitter, hamarabb jutottunk belső információhoz.
Több feladatot is ki tudna szolgálni egy Twitter profil. Egyrészt, remekül lehetne vele üzenni, ha a tracker megmakacsolja magát, meg lehetne előzni vele a pletykákat (“elvitték, úristen elvitték”), és akár a friss torrenteket is lehetne kiküldözgetni vele az éterbe. Külföldön több nagyobb tracker már felismerte ezt a fajta a lehetőséget is. Persze másrészről a blog, és a twittert egyfajta publicitást ad az oldalnak, amit sokan szeretnének elkerülni. (Bár nemrégiben bebizonyosodott, hogy a szuper titkos oldalaknak is lehet gondja, az UK-T-nek végül a tulajdonosok miatt kellett eltűnnie a térképről.)
Várnék egyfajta nyitást a mobil eszközök felé is. Már idén is elég elterjedtek voltak az okostelefonok, amelyekről 3G-vel remekül lehetett böngészni, de igazán kellemes funkció lenne, ha egy torrentoldalnak lenne mobilos verziója, nagy képek és JavaScript nélkül az optimalizálás jegyében. Úgy gondolom, sokan élnének ezzel a lehetőséggel. Magam is többször felnézek egy-egy oldalra mobil eszközzel, de van olyan ami egyszerűen a sok reklám, vagy a bonyolult felület nélkül nem elérhető mobiltelefonról, pda-ról vagy egyéb internetes eszközről.
Szóval, 2010. Lehet-e még áttörést elérni a torrent oldalakon. Hoz-e valaki valami kirobbanó újdonságot, olyan funkciót, amit még sehol máshol nem láthattunk. Nyitnak az oldalak a nagyobb közönség fele, illetve a publikus világba, vagy éppen ellenkezőleg, inkább bezárkóznak, és próbálnak csendben működni tovább? Szakadnak-e ketté még oldalak, lásd Gigatorrents és Torrenthun, esetleg régi motorosok szűnnek meg, lásd DarkSide? Vagy berobban-e a köztudatba valami új tracker, ami akár beelőzhet több, nagyobb oldalt is? A válaszra már talán nem is kell olyan sokat várni…
november 16, 2009 at 21:10 du.
jó lett, grat!
november 16, 2009 at 21:39 du.
“Várnék egyfajta nyitást a mobil eszközök felé is. Már idén is elég elterjedtek voltak az okostelefonok, amelyekről 3G-vel remekül lehetett böngészni, de igazán kellemes funkció lenne, ha egy torrentoldalnak lenne mobilos verziója, nagy képek és JavaScript nélkül az optimalizálás jegyében. Úgy gondolom, sokan élnének ezzel a lehetőséggel. Magam is többször felnézek egy-egy oldalra mobil eszközzel, de van olyan ami egyszerűen a sok reklám, vagy a bonyolult felület nélkül nem elérhető mobiltelefonról, pda-ról vagy egyéb internetes eszközről.”
nagyon nagy túlzásnak tartom, a többi jó ötlet…
november 16, 2009 at 22:43 du.
Én annak örülnék a legjobban, ha megszűnne a rar-olás, és kapásból kitömörítve kerülnének fel a dolgok.
november 16, 2009 at 23:34 du.
Én nem örülnék ha megszűnne a .rar-olás mert ugye már rég létezik egy olyan, hogy Dziobas Rar player.
Prioritásba helyezem az első .rar fileokat és 2-5 perc után már nézem a filmet, szinte ”live” a netről. Mert miközben tölti én nézem is. Így nem kell megvárjam míg letölti az 1,4 Gb-ot egyben, hanem MOST nézhetem.
És számít.
november 16, 2009 at 23:36 du.
@johntheripper nem tisztázott, hogy pontosan miért is van szükség a rarolásra és miért nem lehet a kész filmet egyből p2pre feltolni, ha abból nincs haszon. Pl DenZo meg tudta csinálni, hogy egyből kitömörítve kerüljön fel elsőnek p2pre az anyag, utána meg lehetne rarolni ftpre. Talán sms ftpre kell felkerülnie ELSŐNEK az anyagnak??? Csak találgatni tudunk egyenlőre.
november 16, 2009 at 23:45 du.
@johntheripper:
eselyt nem latok ra a hagyomanyok miatt. DE! En is orulnek neki, mert rengeteg media center van mar manapsag amivel egybol lehet letolteni torrentrol es nezni a filmeket. Na itt a buktato: ezek rendszerint nem tudnak kicsomagolni. Itt allt meg a fejlodes.
november 17, 2009 at 0:41 de.
Rarolás az fontos, mer úgy a menő a nagyok is rarolnak…
Szerintem elég sallang van már így is az oldalakon, több lassító funkció nem kéne, így is le tudunk tölteni mindent ami kell, de az lenne a legjobb ha ezek az extrák kikapcsolhatóak lennének, vagy lenne light verziója is az oldalaknak, csak letöltéssel és kereséssel, akkor mindenki úgy használná ahogy akarná.
november 17, 2009 at 7:22 de.
A ti érdeketek is a rarolás, nem csak a darabolás miatt kell… próbáld már meg egy hálózaton elkapott részletből megállapítani, hogy az mi, úgy hogy nincs rarolva, illetve úgy, hogy van. Hidd el a tömörítetlenről gond nélkül meg lehet mondani, hogy hopp ez egy avi volt, méghozzá ez és ez a film, egy raroltról kicsit nehezebb. Amit programoknál is látsz, a dupla tömörítés szintén ezt a célt szolgálja. Ott már annyira összevisszaságot tudnak elkapni, hogy sose mondják meg, hogy az mi volt.
november 17, 2009 at 9:26 de.
@8 slider: attol, hogy filmek rarolva vannak ugyanugy latszanak a halozaton, mert 99% ban 0%os tomoritest hasznalnak, tehat cask adatok darabolasa miatt van. (de jol is van igy, mert maskulonben nehezebb lenne rarolt cuccokat kitomoritest nelkul lejatszani)
hogy vilagos legyen 0% osan tomoritett rar file ugy nez ki hogy van egy rar header benne filenev, stb es utana a csupasz film mintha tomoritve sem lenne.
amugymeg “osszevisszasagbol” is meg lehet mondani, hogy rar(rar file elso 7byteja mindig ugyanaz) es akar fajl nevet is ami bennevan. Mivel ezt tudjuk utana mar csak elkapott streamet ki kell tomoriteni. es hiaba van 2x tomoritve a bennelevo cuccot is ki lehet csomagolni. (lehetne akar 100x is tomoritve)
tehat ez a halozatos raros dolog amit mondasz eleg nagy hulyeseg 🙂
november 17, 2009 at 10:55 de.
mobil/”akadálymentesített” oldal ötletét már 3 éve felvetettem, csak szokás szerint b@szott rá mindenki, majd ha valaki elkezdi, másolják az illetékesek úgyis… 🙂
november 17, 2009 at 11:02 de.
@9 szopoalarc
Igazad van, rarral nem lehet eltuntetni azt, hogy mik folynak keresztul a halozaton. De a rarolas nem is ezert jott letre, hanem azert mert az ftp mint fajlatviteli protokoll nem mondhato 100%-ig biztonsagosnak adatatviteli szempontbol. Ertem en ezt ugy, hogy igaz, hogy regebben gyakoribb problema volt, hogy egy atviteli hiba folytan crc-s lett az adatcsomag, igy az adott rar file hasznalhatatlanna valt, de manapsag is elofordul. Es inkabb szedjen le az ember 1×15-20 megat mint 1×0,74-1,45 gigat.
Igen, torrentnel nem szamit, ott tartalmazza a crc infokat a torrent file. De akar tetszik akar nem, egyelore meg a terjesztesben a hierarchia tetejen az ftpk allnak, onnan kerul p2p halozatokra az anyag.
november 17, 2009 at 11:41 de.
Nem kötekedésből csak egy kis hiba
“Jövő
Itt msot”
helyett MOST ^^
november 17, 2009 at 13:13 du.
Nem bírom elhinni, hogy egy, a torrentoldalak fejlődési lehetőségeiről szóló post alatt még mindig az értetlenkedő gyökerek kommentálnak, hogy “jáj ne legen rar, mer’ az nekem fáj”. 1: Nem erről szólt a cikk. 2: Senkit nem érdekel a véleményed. 3: Amíg a scene az áldás forrása, addig a scene diktál. Te meg vagy belefosol (átnevezgetett fájlok, törölt nfo és sfv, ékezetes meg kínai fájlnevek, hogy az anyja se ismerjen rá), vagy megérted, hogy miért jó egy szabvány. 4: Ha nem tetszik a rar, akkor tudok ajánlani egy jobb (ki)terjesztési formát, csak az 4 betűs: bolt a neve, csak sajnos fizetős a használata.
A cikk pedig remek, bár én a mobil elérést nem hiányolom még, a közösséget pedig csak egy fajta közös értékre lehet építeni, erre pedig a nagyobb userszám akár hátrányosabb is lehet (lehet egy kis tracker közössége jobban szervezettebb, főleg a rétegtrackereken pl. csak hd, csak sport stb…).
november 17, 2009 at 18:08 du.
Kedves GoblinSapper,
1. Nem erről szólt a cikk, sztem pont de mert ez is hozzá tartozik egy torrent oldalhoz.
2: “Senkit nem érdekel a véleményed.” A tiéd se!
3: Habár felül a gálya s alul a víznek árja, azért a víz az ÚR.
4: avi, mpg, iso… akármi amihez nem kell 2* annyi hely hogyha meg akarom nézni, v telepíteni.
kieg. a 3-hoz: persze vannak jó dolgok is a scene-ben nfo, és bizonyos minőségi előírások, de a rarorlás akkor is elavult a torrent társadalomban.
Szerintem… és tudom hogy rám is igaz a kettes pont. Az egészet csak azért írtam mert utálom ha vki leolt vkit azért mert elmondja a véleményét, és még talán igaza is van.
Bocsi az off-ért!
november 17, 2009 at 20:39 du.
Én is utálom a rarort szarokat, sokkal kevesebb ideig lehet azt visszaseedelni, mert ugyebár kell a hely és ha eléri az ember a minimum arányt utána megkönnyebbülve törli. Egy sima már kész eben anyagot akár később is könnyedén vissza lehet rakni és seedbe beállni.
De biztos van olyan állat, aki raroltan tárolja a dolgait 😀
november 17, 2009 at 22:11 du.
kieg. a 3-hoz: persze vannak jó dolgok is a scene-ben nfo, és bizonyos minőségi előírások, de a rarorlás akkor is elavult a torrent társadalomban.
Ertsetek mar meg vegre hogy a scene meg a torrent ket kulonbozo dolog. A SCENE RULES az a scene-nek keszul, es az igazi scene leszarja a torrentet – ugyanez igaz visszafele is. Ha Te torrentezel, mit erdekel teged hogy a scene-ben rarolnak-e? Ja hogy a torrent reszben a scene-bol kiszivargott anyagokbol el? Hat ez meg nem az o hibajuk azt hiszem…
november 17, 2009 at 22:27 du.
Ámen. Szerintem is marahaság ez a “keresünk, letőtünk oszt’ jóva’ ” felfogás. Persze ezek az alap dolgok, de a fejlesztések, kiegészítők csak kenyélmesebbé teszik a keresést meg letöltést…
november 18, 2009 at 20:34 du.
Mivel ez egy torrentel foglalkozó oldal talán nem kéne annyira védeni az ftp számára fontos rarolást.
november 19, 2009 at 0:35 de.
“Az extrém távoli, és naiv jövőben egyébként egy megfelelő minőségű torrent oldallal kapcsolatba léphet egy vagy több kiadó, és a torrentek mellett megjelennének az “Ezt megveszem eredetiben 10%-kal olcsóbban” feliratok. Nem hinném el, hogy nem működne. Ha egy rosszul seedelt ezer éves dvd torrent mellett ott lenne a vásárlási lehetőség 990 Ft-ért. Pazar lenne, azonnal lecsapnék rá.”
érdekes utópia!De míg kezébe jut a DVD addig letöltödik a film..megrendelés utána házhozszállítás?Vagy online menne az is??
november 19, 2009 at 11:14 de.
felmerült már a “legalizálás” ötlete is nem egyszer, de a kiadók a büdös életben nem fognak letenni a jelenlegi (nem oly’ kis) haszonról…
november 19, 2009 at 13:31 du.
@Langerhans:
Nos én is letöltöttem ez a Dziobas Rar playert és frankón le is játsza a rarolt fájlokat, de azt hogyan kell ezt megcsinálni: “Prioritásba helyezem az első .rar fileokat és 2-5 perc után már nézem a filmet, szinte ”live” a netről”.
Szóval tudtok ebben segíteni, hogy ezt hol tudom beállítani?
november 19, 2009 at 14:52 du.
Üdv!
Mi a ccx alá már fejlesztjük a közösségi oldalt..
Klasszik iwiw jelolgetos, torrentes nick ekkel és torrentes post okkal.
november 19, 2009 at 22:52 du.
@sipa
utorrentbe elindítod a letöltést. Katt a torrentre, lennt fileok fülnél ott vannak a fileok. Első 4-5 .rar filet High priority. 5-től 47ig vagy amennyi a vége Low priority és az utolsó .rar filet ami nincsen számozva megint csak High priority. Ahogy látod, hogy letöltötte az első 5öt és az utsót teljesen, teheted be a Dziobasba.
november 20, 2009 at 13:14 du.
@Langerhans:
Köszi a segítséget! 🙂
november 22, 2009 at 12:59 du.
A rar-os témához. 4gb alatti fájlnál zavar (de elviselem), hogy csomagolva van, de 4gb felett előny:
a pendrive-om fájlrendszere nem támogatja a 4gb-nál nagyobb fájlokat (ált. HD filmeket, sorozat részeket töltök), de csomagolva tudom szállítani – tudnám formázni NTFS-re, de akkor hamarabb tönkremegy
november 24, 2009 at 18:55 du.
@karika: Az hogy a ccx alá már fejlesztitek nagyon szép és dícséretes de mindenek előtt nem kellene megtanulni helyesen magyarul írni? ;-D
CCX-en meg regisztrálás után ez fogad: “Gratulálunk sikeresen regisztráltad megad a Different torrent oldalon. További szép napot…”
Azért a torrent oldal nevét írjátok át fiúk ;-D
december 1, 2009 at 13:42 du.
“DenZo meg tudta csinálni, hogy egyből kitömörítve kerüljön fel elsőnek p2pre az anyag”
Chamea ne legyél már megint s*ggf*sz komolyan, denzo nem scene releaser, sőt valószínű otthonról uppolja az adott cuccot, ergó saját gépről megy ( jobb esetben) és biztos, hogy helyes formátumról készül a torrentfájl, ellenben ha valaki egy komplett avit uppol ftpre, és valahol megszakad, majd szarul folytatja, hiába készítesz te arról torrent és egyezik a hash érték letöltés után attól még hibás állomány marad.
azt meg ne várd már el, hogy pl reloaded meg ilyenek home nettel torrentre töltsenek neked, kicsit vicc kategória 🙂
december 1, 2009 at 19:24 du.
Miért ne várjuk el? Hm? Azért, mert akkor ingyenes lenne a dolog vagy azért, mert 100000 ember tudja elérni és nem csak 23? Ez a vicc kategória, lehet, hogy pár releaser ingyen adja a dolgait, ezt már tisztáztuk, de a nagytöbbségében így elsőnek smsweb és jól meggazdagszunk szaga van az egésznek.
december 8, 2009 at 18:42 du.
ha valakinek feltünt sokan nem rar-olnak már. ez scene szabvány, ftp miatt van kitalálva, torrentre felesleges. Az egy gond az,h sok p2p csapatnak fingja nincs a normális kódolásról (viszont lehet villogni az emopunciknak,h Ő releaser),épp ezért a scene valamiféle rangot is jelöl (ellenőrizve, kontrolálva) , van aki inkább ezekben bízik…bár,ha valaki megnyit egy NFO-t, akkor ha rar-olva van, ha nem látszik,h mi is az amit szeretnénk leszedni…a szomorú,h sztem max 20% tudja,h az nfo-ban, mi mit takar…szóval vissza az eredethez, amíg a sok user annyira igénytelen,h leszednek minden szart, sőt még örülnek is neki, addig teljesen jogos a scene (idézőjeles) felsőbbrendűségi érzése….
amúgy ha gépen nézed, akkor megoldaható rar-olva is,de aki lejátszón nézi, annak lehet nem mind1.
Sok user sír,h kevés a hely a vinyón, és inkább a rar nélkülit szedi
december 29, 2009 at 11:25 de.
“Sok user sír,h kevés a hely a vinyón, és inkább a rar nélkülit szedi”
elhiszem hogy így van de azért vicces
irjaki nézze meg törölje vagy vegyen nagyobb vinyót ha az utolsó teszem azt négy giga helyet használja el a gépen…
január 1, 2010 at 23:50 du.
Rar player minden, de nem kényelmes.
Lassú, nem pörgethető, memóriazabáló… és a funkciójából adódóan nem is várható áttörés.
Ideje lenne elfelejteni a rarolást amióta ilyen sávszélességek vannak. Ha megsérül egy pierce (torrent részecske) azt a kliens pótolni tudja. Szóval nem vagyunk rászorulva a tömörítésre.
Torrent mint terjedési technika pierce alapú. Immáron kb 10 éve itt a technika. FTP-knek nemsoká leáldozik. Még 5 év max