Elindult az első olyan torrent kereső, amely nem a trackeren található torrentek között keres, hanem a BitTorrent DHT hálózatán fellelhető fájlok között. Az oldalt több nemzetközi hírportál is a BitTorrent világ új nemzedékének hírnökének tekintik. Annyi biztos, hogy ez egy újabb lépés abba az irányba, hogy a p2p hálózatok egyre inkább decentralizáltak lesznek.
Nézzük, hogyan működik a BTDigg rendszere. A DHT, avagy trackerless torrenteket a legtöbb népszerű BitTorrent kliens támogatja. A DHT rendszer biztosítja azt, hogy azokat a peereket megtalálja, amelyek ugyanazokat a fájlokat töltik, amiket mi, mindezt teszi anélkül, hogy bármilyen BitTorrent trackerrel kommunikálna.
A DHT egyébként a legtöbb népszerű kliensben alapértelmezetten támogatott, mint például a Vuze (volt Azerues) vagy az uTorrent. Amikor a felhasználók futtatják a torrentkliensüket, és olyan torrenteket töltenek, amelyekben a DHT flag be van kapcsolva, tudtuk nélkül bekerülnek a DHT hálózatba. Ebből a hálózatból dolgozik a BTDigg.
Az oldal felülete mindenféle túlzásoktól mentes, inkább a “leet” kategóriába sorolnánk. Egyszerű, átlátható, könnyen kezelhető. A találatoknál láthatjuk a torrent fájlok minden fontosabb adatát, mint például a fájlok listája, mérete vagy száma. Mivel nincsen központi szerver, ami tárolná a torrenteket, ezért nem a hagyományos módon tölthetjük le azokat a BTDigg oldaláról, hanem magnet linkeken keresztül. Az oldal gazdája egyébként tervez további fejlesztéseket, és a jövőben a kinézeten is csiszolnak.
(via torrentfreak)
február 24, 2011 at 21:55 du.
Fog ez menni! 😉
február 25, 2011 at 1:53 de.
Nem teljesen értem, hogy ez mikor és hogyan fog beindulni. Ugye eddig az volt a logika, hogy a tracker osztja ki a peereket. De hogyan talál rá DHT-val a rendszer a megfelelő hashre? Mert ha pl. én nem vagyok egy olyan boly tagja, amin keresztül ezt megtaláljuk, akkor mi van?
Sok kérdésem lenne ezügyben. Csak még nem teljesen értem, hogy mit kérdezzek…
február 25, 2011 at 9:23 de.
Nagyon jó! Használatba véve.
február 25, 2011 at 18:38 du.
Szép, szép, de a helyzet az, hogy a jogvédőket max. hátráltatja, de nem szereli le ez a megoldás sem.
Lesz olyan jogi kategória, amit rá lehet húzni erre a megoldásra úgy, hogy buncselekménynek tüntessék fel…
február 25, 2011 at 18:38 du.
Csak attól tartok 1 kicsit ,hogy a 10en éves hekker-krekker gyerecskék azonnal vírusok terjesztésére fogják használni,mint anno az eMule-t és társait. 🙁
február 25, 2011 at 19:43 du.
Nem rossz….
Csak a utorrent-ben a letöltés inditásakor nem látja a fájlokat , csak utána ha megkezdte a letöltést.
No problem -mindig ekkora gondom legyen csak !
február 25, 2011 at 23:45 du.
@Soul
Mivel a torrent ellenorzi a hasht, igy eleg nehez virust terjeszteni, csak a mar eleve virusos torrentrol van szo.
február 26, 2011 at 19:15 du.
A DHT már marha régen működik. Amikor anno a piratebay tracker besz*rt, akkor is már jó csomó torrentet csak DHTval lehetett tölteni róla. Hiába jönnének a jogvédők, ez ellen semmit nem tudnak csinálni. Kivéve ha minden egyes emberhez külön bekopogtatnak, és kihúzzák a gépét. Ugyanez igaz pl. a KAD-ra, Emule és társai. Azzal se tudnak semmit sem csinálni. A DHT, meg a KAD nem igényel semmit, igénytelen. Csak a bekapcsolt gépeket használja. Amíg be van valami lőve és fut a kliens a gépeden, addig lehet róla tölteni a cuccot. A jogvédők meg nem fognak egyenként mindenkihez kimenni és lehúzni a gépét.
Erre semmi jogalapjuk sincs. Addig ,amíg nem kezded el árulni a cuccot dvdn, meg nem kürtölöd szerte szét mindenfele, addig totál biztonságban vagy, itt Abszurdisztánban is.
február 26, 2011 at 20:52 du.
Írtam én is a technológiáról. Szerintem ígéretes!
február 27, 2011 at 13:25 du.
nagyon fasza cucc, ezzel lehetővé válik a több tízezer peeres soha meg nem szűnő torrent, ráadásul nem kell 643 féle külön oldalon keresgélni.
Bár azt még most sem értem, hogy ha a dht egy decentralizált folyamatosan változó hálózat, hogy találják meg egymást a peerek… valahogy a broadcastolás világméretben kicsit erős lenne 😀
február 27, 2011 at 21:50 du.
Sanyix:
Töltöttél már életedben a piratebayről, bekapcsolt DHT-val? Ez a technológia “ezer” éve működik, s benne volt az Utorrentben. Az új filmeken, játékokon, több ezer peer van sokszor, ami trackerless kapcsolódik.
A DHT nem új technika, rosszul van értelmezve több helyen a cikk az olvasók által. Ez csak egy olyan új kereső oldal, ami DHT-s torrenteket mutat.
február 27, 2011 at 22:35 du.
Most gyorsan neki is ugrottam és elkezdtem zenéket tölteni,eddig jónak tűnik,el is raktam a kedvencek közé.A sebesség ugyan állandóan le-fel változik,de ki nem szarja le,eddig bármit beírtam,az rajta volt.
február 28, 2011 at 19:18 du.
Üdv!
Én elég régi utorrent klienst használok (1.7.1) ,lehet az a baj, de én ezzel el sem tudom indítani a letöltést. Valami ötlet?
február 28, 2011 at 23:02 du.
Használd az újat,nekem is az van,de lehet a régin is csak be kell állítanod,hogy…..
file-beállítások-bittorent…. és ott kipipálod amit kell,ennyi.
február 28, 2011 at 23:04 du.
Elbasztam:)…beállítások-beállítások-bittorrent.
március 2, 2011 at 2:05 de.
lelkidoki: nem azt írtam hogy új… használom már évek óta. Azt nem írják le a technikai infoknál ami a nagy rejtély: DHT-vel hogy talál az első peerre az én kliensem, mert oké hogy amik már becsatlakoztak, azok már megosztják a dht node táblát, de hogy jut el, egy már táblás peerig, ha nincs központ így nincs célja sem a keresésnek?
március 3, 2011 at 14:05 du.
sanyix:
Az én véleményem szerint a “hash kulcs alapján” ugye beazonosítja a cuccot, és rákeres, hogy az hány csatlakozott embernél van meg a DHT felhőben, tehát csak is a hash kulcs lehet a titka. Na most addig nem fogja megjeleníteni a tényleges fájlokat, amíg el nem kezdi a letöltést. Normál esetben tracker esetén alapbeállításban, azonnal feltöltené adatokkal a könyvtárat, de ilyenkor fájlonként tölti fel, amit épp elkezdesz letölteni abból a szeletből, azt a fájlt mutatja meg.
Az viszont szinte biztos, hogy ha pl. egy DHT-s cuccnál nincs meg senkinek sem 100%-ban, akkor a hiányzó fájlokat sosem fogod meglátni.
március 3, 2011 at 14:06 du.
Lehet viszont ,hogy eszméletlen nagy baromságot írtam, akkor bocs.
március 3, 2011 at 21:16 du.
De valahogy így működik. Nem a tracker tölti fel neked a fájlistát alap esetben, hanem a torrent fájlban van benne. Itt meg a peerektől kérdezi le a fájllistát.
De a kérdésem nem ez volt, hanem az ,hogy elindítod a klienst ami nem ismer senkit, mert nincs fix pont a hálózatban. Hogy talál rá az első peerre milliárdnyi gép között?
március 4, 2011 at 1:08 de.
Hát ha arra gondolsz, hogy az algoritmus, hogy keresi meg azt, akinél 100%-ban van meg, az egy marha jó kérdés. Találtam a dhtról cikket, de bevallom őszintén, szégyen, hogy amatőr programozó létemre egy büdös szót nem értettem belőle. Az elvet értem, de ami mögötte van, azt már nem.
március 6, 2011 at 19:45 du.
Na a DHT működéséről kicsit, az alábbi pdf-ben olvashattok, kb. a 17 oldaltól van az ami titeket érdekel.
https://wiki.sch.bme.hu/pub/Valaszthato/PeerToPeer/p2phalok2005.pdf
A lényeg, hogy minden torrent kreál egy hash kódot, ezt el kell osztani az adott torrent peer-jében lévő pontoknak. A különböző peer-ek is kommunikálnak egymással. Sok fajta megvalósítása van ezeknek. Lehet pl. olyat is játszani, hogy a btdigg-ről letöltött magnet URL-ben bele van kódolva a kezdő megosztás (ezt minden torrentnél be lehet lőni) címe, és így megvan, hogy melyik kezdő peer-től kell kiindulni. Az egyes peer-ek közt különböző módszerekkel lehet utakat keresni, pl. szélességi bejárás a szomszédokra. A lényeg, hogy a magnet URL azt adja meg, hogy a BTDigg algoritmusát milyen kezdőpontból kell elindítani az adott torrentre. Ha a peer és kapcsolatai megszűntek, akkor nem is csinál semmit, csak áll és pingelget a kliens, de még a filelistát vagy torrentnevet sem hozza be, mivel nincs honnan elindítani a megfelelő algoritmust, de ha pl. ha csak az eredeti feltöltő és még páran estek csak ki, de vannak még seederek, akkor azokat megtalálja, mert elkezdni futtatni az algoritmust, és a szomszédokat is nézegeti. A különböző DHT megoldások lényegében az útválasztásban térnek el: pl. CAN, Chord, Pastry, Tapestry, Kademlia.
március 7, 2011 at 0:38 de.
Köszönjük szépen. Ez így elég részletes. Nekem teljesen furcsa volt, hogy ugrik be a semmiből hirtelen a fájllista. Na ezeket nem tudja soha kiirtani egyetlenegy jogvédő sem majd. Csak a kliensek, meg oldalak ellen bírnak fellépni, de egy technológiát nem tilthatnak be. Amíg meg lesz akár papírra leírva a működési elv, vagy valakinek a fejében, addig lesz rá olyan is, aki majd leprogramozza. Szerencsére már nem egy cég jött rá, hogy mennyi erőforrást ezáltal pénzt, meg lehet spórolni, ha használjuk ezeket. Energiagazdaságosság. Véleményem szerint ez a jövő.
március 7, 2011 at 1:23 de.
Csomó ismerősöm nem használja ezeket, mert ugye meg van a dédelgetett zárt oldaluk, s úgy függnek tőle, hogy ha az megszűnne, akkor vége, le is ülnének este híradót nézni, meg az ötéves filmeket. Csak vicceltem, akkor visszajönne a jó öreg SMSWEB éra. Irtóznak, és undor fogja el őket már a publikus torrent oldal hallatán is. Mint, amikor itt is a Piratebay ügy alatt, rengeteg hozzászólás volt, hogy “senkit se érdekel az oldal”, “meg egyáltalán használja e valaki”, sőt “sosem töltöttem róla, tehát minek”. Akkor még odáig nem is mennék el, hogy egy nem csak publikus oldalról, de ráadásul még tracker nélküli oldalról töltenének. Erre a olyan választ kapsz, amiből az jön le, hogy ez nem menő. Mert ezt mindenki el tudja érni. Tehát semmi extra nincs benne.
Amit nem értek, hogy a zárt oldalak miért ajánlják, hogy kapcsold ki a DHT-t a kliensedben, amikor eleve le van tiltva náluk a trackeren? Ilyen hülyeségekkel jönnek, hogy nem jól számol el a tracker, meg valahol azt is láttam, hogy jobb lesz a feltöltésed. Nálam mindig be van kapcsolva, de sosem tapasztaltam, hogy problémám lenne belőle.
Egyesek olyan álhíreket keltenek, hogy a publikus torrent oldalak haldoklóban vannak.
A lényeg, hogy ezeket a technológiákat segíteni kellene.
Annak idején én felvetettem az ötletet, hogy létre lehetne hozni, egy olyan oldalt, ami csak egy fórum, s mindenki felposztolja a torrentjének linkjét, a cucc nevével, semmi más hülyeség. Kb. 10%-ot érdekelt. Nem tetszett a legtöbb embernek, hogy nem zárt az oldal, és nem zárt trackert használ, hanem nyitottat. Ráadásul egy ilyen oldal végtelen szám duplikálható folyamatosan, tehát ha be is zárnának egyet, még fent lehet akár 10 helyen. Akár lehetne fekete-fehér , puritán is, a tartalom a lényeg, nem a design. Tehát még torrentet sem kellene eltárolni, csak rámutatni. Nem kell sem frontend server, sem sql server, sem tracker. Semmi több százezres beruházás, meg lehúzó akciók.
Tutira működne. Igaz dicsekedni nem lehet vele, hogy tag vagyok, de ugye akinek csak az a fontos.
Szabad regisztrációval pedig, az is elérhető, hogy akár több ezres seeder legyen a népszerű torrenteken.
március 29, 2011 at 13:57 du.
Ezeket a marhaságokat eleinte a privát tracker üzemeltetők terjesztették, jogosan mert eleinte nem volt privát flag a torrenteknek (tehát nem volt letiltható a DHT és a peer exchange használata), így tényleg bekerülhettek a peerek közé olyanok akik nem voltak regelve.
Viszont aztán lett privát flag, de ez a majomság megmaradt. A sok hülye sötét marha még ma is terjeszti hogy a dht fúderossz, ördögi szerkezet, eretnekség, tenorizmus 🙂