Eddig a spanyol internetezők és torrentoldalak viszonylagos nyugalomban nézték azt, ahogy Európa más országaiban – leginkább Franciaországban – szinte üldözik a torrentezőket. Ennek vetett véget a parlament a napokban egy huszárvágással.
Tavaly még arról tudtunk beszámolni, hogy a spanyol bíróság a letöltők javára döntött egy peres ügyben, és sem az oldalt, sem annak adminisztrátorait nem marasztalta el. Már 2009-ben elutasított egy beadványt, miszerint P2P hálózatok, mint egyszerű adatátviteli csatornák törvényesen működnek. A lezárt eljárásban végül a bíró kimondta, hogy ha valaki jogvédett tartalmakhoz vezető linkeket vagy a linkek listáját teszi elérhetővé, még nem azonos azzal, hogy ezeket a tartalmakat kínálja a felhasználóknak.
Akkor úgy tűnt, ha egy oldal tisztán, “támogatás” és bannerek nélkül működik önerőből, az nyugodtan működhet spanyol földön. Idén azonban jelentős fordulat következett be a spanyol törvényhozásban, annak következtében, hogy heves viták és hosszas huzakodás után a parlament elfogadott egy törvényt, amely alapján a jogvédő szervezeteknek sokkal könnyebb dolguk van, ha fel akarnak számolni egy P2P oldalt.
Az új jogszabály értelmében ugyanis a hatóságok lekapcsolhatnak minden olyan oldalt, ami illegális forrásból származó tartalom elérését segíti elő, akár csak egy elérési link megosztása által is. Nem nehéz kitalálni, hogy innentől az eDonkey és bittorrent oldalak is, amelyek csak olyan fájlokat tartalmaznak, amelyek a megosztott tartalomra linkelnek, könnyen illegálisnak állíthatóak be.
A törvény alapján a bejelentéseket egy bizottság vizsgálja meg, aki ezek után – csak – ajánlást nyújthat be a bíróságra. A bírói határozat után azonban rövidesen lefoglalható bármilyen, Spanyolországban üzemeltetett szerver.
Kíváncsi vagyok, vajon a törvény hogyan jár majd el az internetes keresőkkel, akik ugyanúgy linkelnek “szerzői jogok” által védett tartalomra.
(via HENT)
február 22, 2011 at 21:32 du.
Jaj a gúglinak is 😀
február 22, 2011 at 21:59 du.
Az a baj hogy, ha a spanyoloknál nagyon beválik a dolog, már a birok meg “perelők” szempontjábol, nem kizárt hogy más országokban is bevezethetik akár nálunk is.
február 23, 2011 at 0:00 de.
sehol nem jönnek be a nemzetközi oldalak:X gáz van
február 23, 2011 at 0:21 de.
Nem, nálam is szarakszik sok oldal. És történetesen mind .com végződésű. Arra gondoltam, hogy a Win7 RC miatt, de nem. A google.com-mal semmi baj.
február 23, 2011 at 6:43 de.
A torreádoroknak nincs többé torrent 😀
február 23, 2011 at 8:59 de.
Szerintem csak káruk lehet belőle szerintem a hosting cégeken belül 50% az arány a csúnya és a szép gépek között.Max átköltöznek egy másik országba tehát ennyivel kevesebb pénz marad náluk a másik Ország meg örül:)Én így gondolom
február 23, 2011 at 11:57 de.
Youtuben van szerzői jog alatt álló anyag feltöltve? Van. Google kidob szerzői jogvédelem alatt álló tartalmat? Igen. Akkor miről beszélünk? Torrent oldalon nem csak szerzői jogvédett dolgot lehet megosztani. Mindenki saját feltöltött dolgáért felel. Ez így lenne normális. Vagy majd egyszer a windows messenger fejlesztőit is lekapcsolják, mert azzal a programmal is tudnak az internetfelhasználók szerzői jogvédett cuccokat küldeni egymásnak. Vicc az egész. Remélem aki ilyen problémával bajba kerülne, úgy visszapereli az egész kócerájt, hogy elmegy a kedvük a szórakozástól. Ezen kívül nem kevés adózott pénztől esett el az állam is, hogy külföldre kényszerítették az oldalakat. Gratulálok Magyarországnak! Megmutatja, hogy kell a nyugat után menni mindenben amivel büntetni lehet, és pénzt beszedni. Kár, hogy mindent emelnek, és szigorítanak. Csak a fizetés marad annyi amennyi volt, és lassan a rezsire nem futja. De ez már politika úgyhogy be is fejeztem.
február 23, 2011 at 22:05 du.
@uto-pista várható volt. Miből gondoltad, hogy majd Artisjus bácsi lemond a plusz bevételről teljesen önkéntesen és önzetlenül? Idő kérdése csak, hogy mikor hoznak egy olyan jogszabályt, ami miatt a p2p rendszereket kénytelenek lesznek leállítani illetve az unióban is ellenőrizni fogják a hostingok, hogy kinek milyen tartalom van a szerverén…
február 24, 2011 at 11:03 de.
Amióta így elterjedt és már már divat lett torrentezni a jó öreg DC++-t elfelejtette mindenki.
Régen szinte csak onnan töltöttem minden gond nélkül.
Van aki még használja?
február 24, 2011 at 13:39 du.
A DC++-t mindenki elfelejtette, mert rengeteg a fake illetve vírusos megosztás, szankciónálni nem lehet, mert kick után DSL router kihúz-visszadug, ezzel történik egy IP csere, név lecserél és minden megy tovább. A torrenten meg ha kitöürölnek egy felhasználói profilt, az illető visszamenni egyhamar nem nagyon fog, ott jól meggondolja mindenki, hogy mit oszt meg és mit nem. Ajánlottam az e2dk-ra való áttérést az elite hub operátorainak korábban, az azért jó, mert van Zzz ratio, ez azt jelenti, hogyha egy megadott ideig nem töltesz fel semmit vagy 10 kb/s alatt megy a feltöltés, akkor lekorlátozza drasztikusan a letöltési sebességedet, ott hiába cserélsz IP-t, a kliensed azonosítója(LOW/HIGH id-d alapján korlátoz). Ráadásul ott nehezebb felderíteni a felhasználók IP-jét is, mert csak akkor mutatja az IP-d, ha rólad töltenek, várakozás közben nem és KAD alapján is műxik, nincsszükség szerverre. Spanyoloknál is szerintem át fognak térni arra, ha ennyire nagy gond lesz a p2p körül.
február 24, 2011 at 14:52 du.
@live
+1
március 5, 2011 at 18:50 du.
Helyzet az, hogy a DC igenis működik rendesen. Vannak szabályozott kis közösségek, ugyanúgy, mint a zárt torrent oldalak. Nincs szemét, mert kivágnak, és elég sok macera visszakerülni. No meg nem 50 mega megosztással engednek be…
Hogy ez miért nem jutott el Mo-ra? Lövésem nincs.