A svéd óriáscég, az Ericsson egészen másképpen látja a fájlmegosztást, mint ahogyan az a szórakoztatóipar szeme előtt lebeg. Szerintük a kalózok közel sem tolvajok, akik egyáltalán nem akarnak fizetni a digitális tartalmakért, sokkal inkább a szerzői jogok helytelen használatában látják a probléma – kalózkodás – kiváltó okát. Olvasható Rene Summer, az Ericsson Kormányzati és Ipari Kapcsolatok igazgatójának cikkében.
Summer szerint a szerzői jogtulajdonosok azok, akik valójában gerjesztik a kalózokat, mégpedig az elavult üzleti módszerekhez való ragaszkodással. Míg az egyik véglet szerint az internetnek valóságos virtuális rendőrállamnak kéne lennie, a másik oldal szélsőséges képviselői teljesen eltörölnék a szerzői jogokat. A megoldás pedig természetesen valahol a kettő között van.
A törvényekkel való játszadozás és a fogyasztók riogatása helyett (melynek eredményessége eleve kétséges) mindenképpen hasznosabb lenne a szerzői jogok tulajdonosai számára elgondolkodni, hogy vajon miért töltenek le az emberek, és előjönni egy versenyképes megoldással, mely háttérbe tudná szorítani a kalózverziókat. (Csak halkan jegyezzük meg, hogy az az eredeti DVD, melynek szörnyűbb a minősége, mint bármelyik kamerás rilíz és feliratok.hu-ról lopott a felirata, nem versenyképes megoldás.) Mindezt nemcsak néhány digitális forradalmár csoport gondolja így, hasonlóképpen vélekedik Rene Summer is az Ericsson nevében. Azt állítja a jogtulajdonosoknak le kellene állniuk a szigorú kalózellenes törvénykezés melletti kardoskodással, és azt adni a fogyasztóknak, amit akarnak.
A jelenlegi szabályozások digitális száműzetésbe kényszerítik az európai felhasználókat. Miután nem találnak legális formát a legális digitális tartalmak eléréséhez, többen az illegális fájlmegosztáshoz fordulnak. A gazdasági jogok tulajdonosai nem kímélik ezeket az egyéneket, üldözik őket, és beperelik, valamint az internetszolgáltatókat és más közvetítőket utasítják bíróságok és politikai vezetők segítségével, hogy fenntartsák a rendet.- írja Summer.
Kitér arra a problémára is, hogy az ISP-ket kényszerítik, hogy mint tiktos ügynökök hallgassák le, monitorozzák és szűrjék az információ áramlását fogyasztóik között. Az ilyen szigorú szabályozás további károkat okoz a legális digitális alternatívák lehetőségének kidolgozásában, valamint visszaidézik a modern Európa által rég elutasított keleti blokk jól cenzúrált társadalmát. Summer nem győzi hangsúlyozni, hogy a drákói mértékű kalózellenes nyomás, melyet politikai szintre emelnek, nemhogy nem a legjobb stratégia, de szükségtelen és semmibe veszi az alapvető szabadságot, így mondhatjuk, hogy tulajdonképpen a szerzői jogtulajdonosok maguk a kalózkodás kiváltó okai.
A problémát abban látja, hogy a digitális tartalmak sem időben, sem legális úton nem elérhetőek, nem rendelkeznek versenyképes árral, és széles választékkal. Figyelembe kellene venni, hogy a fogyasztók maguk szeretnék meghatározni, hogy mikor és milyen úton jutnak hozzá a választott termékhez. Mindezt az idejétmúlt üzleti stratégiák képtelenek kielégíteni, mégsem tesz senki innovatív lépéseket az ügy érdekében. A megfigyelés és terrorizálás, melyet előszeretettel alkalmaznak, azonban pontosan azt a viselkedést erősítik, melyet oly nagyon szeretnének kiirtani.
Kérdései nagyon érdekesek, hiszen arra keresi a választ, hogy mi európaiak – némi pozitív felhanggal írva/olvasva ezt a szót – hogyan tudjuk ezt elfogadni, vajon miért kellene a digitális tartalomnak kivételt képeznie az amúgy személyeket, javakat, szolgáltatásokat, tőkét alapvetően megillető szabad áramlás alól, mely Európa alapját képezi.
Ennek fényében az Ericsson teljes vállszélességgel kiáll amellett, hogy a fogyasztók legálisan, időben, versenyképes áron és széles választékban juthassanak hozzá tartalmakhoz és szabadon választhassanak, hol és hogyan szeretnének adott termékhez hozzájutni. Mindeközben olyan digitális piac megteremtése mellett állnak, mely találkozik a ma – és a jövő – európai fogyasztójával, és mégis képes az európai történelem elvárásait is magában hordozni.
Ez a feladat pedig egész Európát érinti. Eddig a törvényhozás alapjai a már meglévő és mára elavult gyakorlatok és tartalom megosztó modellek voltak, melyek azonban csak megerősítik a meglévő problémákat. Az Ericsson tehát szeretne véget vetni a keményebb és szigorúbb szerzői jogi szabályozásokért folyó lobbiknak, és úgy gondolja, a szórakoztatóiparnak saját magának kéne térben és időben találkoznia saját fogyasztói igényeivel. Semmi DRM, semmi mesterséges késleltetés, helyette globális elérhetőség minden lehetséges formában. Azaz, csupán olyan terméket kellene létrehozniuk olyan formában, amely versenyezni tud az illegális fájlcserével.
Rene Summer utópiája úgy hangozhat számunkra, mintha eltöltött volna pár évet a hazai munkaerőpiacon állást keresve, majd évekig gürizett volna, amiből alig futja valamire, és kb. 10 év után eljutott volna olyan szintre, ahol már tudna vásárolni ezt-azt, de nincs hol, vagy éppen a minőség hagy kívánnivalót maga után. Személy szerint nem gondoltam volna, hogy az általunk – általatok – oly sokat hangoztatott magyarázatok, melyeket a jogvédők előszeretettel vesznek kifogásnak, más, fejlettebb országokban, sőt talán globálisan is kiváltó okai a torrentezésnek. Jó látni, hogy van olyan nemzetközi cég, amely nyíltan vállalja a fájlcserélők számára üdvözítendő véleményét, melyre akár fel is kaphatnák a fejüket az illetékesek. Félek azonban, hogy maga a szórakoztatóipar olyan szintű agymosáson ment át, és annyira kapzsivá váltak az idők során, hogy legkevésbé sem az érdekli őket, hogyan lenne mindenkinek jó.
(via torrentfreak)
július 6, 2011 at 0:05 de.
Szép a cikk 🙂
Szerintem én 15 éves vagyok, és rohadtul nincs pénzem a napi film mennyiségre, és akkor az xbox360 játékokról nem is beszélek… De aki dolgozik az se keres annyit hogy legyen pénze filmekre, nyári szünet alatt a csajommal ha filmet szeretnénk nézni, hetente jó ha egyszer, de inkább 3 hetente tudunk elmenni mert még a popcorn stb. is tűrhetetlen árú, itthon letöltöm a filmet, van szép nagy monitor, a boltban olcsó a popcorn, lefekszünk az ágyba ami kényelmesebb mint a mozis szék, és megnézzük a filmet, és még a többi néző sem zavar 🙂 Naponta nem egy filmre van szükségem, de napi 1 filmet se tudnék kifizetni, még a mozit sem…
Ismerek elég sok dolgozót, akiknek enni nincsen, van egy gépük plusz internet, miért ne nézhetnének ők is filmet??? És mi is akik suliba járunk… A suli nem ad pénzt… (Ja és a drogot ellenzem, ezért drogdíler se szeretnék lenni…)
július 6, 2011 at 1:10 de.
Szerintem be kéne tiltani a szórakoztató ipart. Ez megoldás lenne. Senki nem töltene semmit, mert ugyye nem lenne se zene se film. Megszûnne a kalóz problésma. Mindenki milyen happy lenne.
július 6, 2011 at 7:27 de.
Attól, hogy valaki tanul, az nem jelent automatikusan kizárást a nyári munka alól. Nem egy diáktársad van, aki dolgozik, hogy nyelvet tanulhasson, vagy magánórákat vehessen, hogy felvegyék egyetemre, esetleg külfödi egyetemre. Nekik nem okoz gondot, hogy mennyi filmet nézzenek, mert ők tudatosan a jövőjükön dolgoznak. És a mostani tudatosságuk (nem kis részben pedig a szülői nyomás és teljesítménykényszer) a későbbiekben anyagi javakban lesz mérhető, így nem fog gondot okozni nekik az, hogy elmenjenek színházba vagy moziba.
Minden elismerésem az övék.
Én 35 éves vagyok, ha nagyon tetszik egy film, azt megveszem (egy vagy két darab/év). Játékra nem költök, mert nem játszunk. Képmutatás lenne a részemről, ha tagadnám, hogy nem nézek meg filmet “okosban”. De azt is bevallom, hogy kevés olyan filmmel találkozom, ami nekem vagy a családomnak megfelel.
július 6, 2011 at 13:46 du.
#3: az t ugye tudod, hogy te vagy az elenyésző kisebbség?
A szülői/iskolai teljesítménykényszer pedig szüli a mai szuicid tinédzser generációt. Fasza!
július 6, 2011 at 14:51 du.
volt egyszer egy proletár diktatúra, ahol az értelmiséget üldözték – ma pedig a másik ló másik oldala az a lassan tudás diktatúrává fejlődő rendszer, amelyben ha valakiek van valamilyen információja, annak kb gombnyomásra történő másolásával annyi pénzt zsebelhet be amennyit nem szégyell
július 6, 2011 at 16:52 du.
Ja igen, bocsi hogy a nyári szünetbe jól érzem magamat…Nem vagyok a rendszer csicskája, és a rendszerváltásért vagyok, hogyha így képbe hoztad a dolgot, a diplomájukkal valószínűleg majd kitörölhetik itthon a seggüket, külföldre mennek akkor meg hazaárulók :):), én szakmát tanulok és maradok ITTHON. És igen, 5000 Ft egy filmért túlzás amikor lehet hogy az egészet végigunnánk, és még pénzem sincs mert nyáron kipihenem az egész évet, lehetséges hogyha a helyembe lennél nem beszélnél ilyen nagyon okosakat.
Az iskolába egyébként nekünk dupla adag szar volt év végén mivel az USA(alias kutyafos) pont minket válaszott ki teszt megiratására, és még az országos akármi pluszba, sőtt a sulink megtartott egy plusz vizsgát. És csodálkoztok hogy nyáron nem dolgozni akarok, hanem filmet nézni? Szerinted iskola helyett nem mennék inkább már végre szakmámhoz és dolgoznék, szerinted nem szeretném már elvégezni az okj-s webprogramozót. és a neten oldalakat csinálni pénzért… ????? Ennyit arról hogy nem tervezem a jövőmet… DE az a sok diplomára járó jövőtervező hogyha az utcán megy a buliból amibe betépnek, igen ez a sok egyetemista betép, általába nem mi akik nem olyan jövőtervezők, megfogják őket az utcán bizonyos csoportok, nem tudnak visszaütni, és agyonverik őt az nagyon jó, mivel úgy tervezi a jövőét hogy neki erőre nem is lesz szüksége…. Közbe lehet hogy kitörölheti a diplomájával majd a seggét és takarító/takarítónő lesz belőle, mivel mire elvégzi fejlődik annyit a világ hogy elavult lesz, vagy akik előtte végezték el már betömték a szabad helyeket. Egy igényes szerelőre pedig mindíg lesz szükség nemigaz? nem mindegy hogy a gépedet, vagy a kocsidon az elektronikai részeket hogyan rakják össze 🙂 nalátod
július 6, 2011 at 22:14 du.
KommentELEK:
Ebben igazad van, ma már elég sok a diplomás, és ez azért van, mert sokan nem akarnak a két kezükkel dolgozni, hisz ezt nevelik beléjük, tanulj, tanulj, hogy egy bőrfotelbe ülj, és sok pénzed legyen. 😀 itthon lassan semmi munka, max segédmunka, vagy ha csaj az illető akkor szexmunka, arra mindig van kereslet. Mondjuk akik elmennek nem hazaárulók, egyszerűen próbálnak megélni, de kint se lesz nagyobb szerencséjük.
július 7, 2011 at 8:41 de.
demagóg, ideolizált bullshit…
ha nincs pénzed drága farmerra akkor azt sem lopod el, hanem egyszerűen kínai sz@rban jársz
ha nincs pénzed megvenni a filmet dvd-n, akkor ne nézd meg
ha nincs pénzed mozira, ne menj
ha nincs pénzed kukoricára, hogy röfögj rajta a film alatt, akkor ne vegyél
nem jár alanyi jogon hogy naponta x filmet megnézgetsz “ingyen”
a megoldás már alakul usa meg kanada környékén csak idő kérdése hogy ide is begyűrűzik az általány díjas tartalom fogyasztás 8-10 usd / hó és azt nézel amit “szeretnél”
július 7, 2011 at 11:33 de.
Demagóg az, aki demagógot kiált. Igen, ha nincs pénzem drága cuccra, akkor olcsót veszek, akárcsak a filmeknél, csak ez esetben ez egy ingyenes verziót jelent. De a lopástól azért messze vagyunk, lopás akkor lenne, ha fizetés nélkül hoznám el a boltból a DVD-t, mert nekem nincs rá pénzem. A mozis téma pedig attól érdekes, hogy van, akinek sok az a 3000 Ft, amit két emberre ki kell pengetni, van, akinek pedig egyszerűen nincs x km-es körzetében mozi. Lehet ezt demagóg bullshitnek nevezni, attól még igaz. És ha a benzinköltséget is hozzászámoljuk, akkor nagyon sokra jövünk ki, főleg úgy, hogy ma már totál lutri egy film, a minőség minden tekintetben kritikán aluli. A filmnézés pedig, akárcsak az olvasás, a koncertre vagy színházba járás, kiállítások megtekintése mind mind alanyi jogon jár. Ezt nevezik szórakozásnak, művelődésnek, művészetnek. És ha jól tudom, ezektől ember az ember, szóval alanyi jogon jár. Ha ez nem, akkor mégis mi? A munka? A gürcölés? Az az emberé, aztán kussoljon, ha nincs pénze semmire, mi? Na ez a bullshit szerintem. Na meg az, hogy ez az egész jogok védelméről szólna. egyszerű üzlet, amiben mindenki pénzhez akar jutni, aki csak benne van, és nem számít semmi más. Milyen művészeket kell támogatni úgy mégis, amikor színészek, zenészek itthon is olyan színvonalon élnek, hogy fel se tudom fogni? Ja és akkor még én tartsam el a semmihez nem értő celebeket is az üres adathordozón lévő matricával, amivel nemcsak a Kispál megélhetését biztosítod, hanem a Zsófika rágógumiszaráért is fizetsz! Miközben családi fotók vannak a fényképezőgép memóriakártyáján. Szóval itt ezen az oldalon legalábbis, már réges régen elvekről van szó, hogy miért mennyit fizetünk a mennyi keresetből. Hidd el, ha nem a családalapításra és az alapok megteremtésére kellene az a kurva sok pénz, ha nem lenne szar minőségű és pontatlan feliratú, vagy román magyar szinkronos a DVD, esetleg jó filmeket csinálnának, és nemcsak évente 1-2x, akkor megvenném én azt a DVD-t, mindennél boldogabb lennék, ha a jövendőbeli házi könyvtárszobám mellett egy DVD gyűjtemény is lenne. Persze ez esetben én lennék a világ legnagyobb marhája, mivel a DVD kb ma már elavult, erről még nem is tettem említést, hogy mindezt úgy akarják a nyakunkba varrni, hogy nem 5-10 év múlva elavult a technológia, hanem már MOST az. Szóval, ha ezek bármelyikével úgy gondolod, hülyeséget mondtam, nyugodtan nevezheted demagógnak, de jelenleg nagyon sok embernél ezek jelentik a magyarázatot (nem kifogás). Ja és még valami, ami fontos: alanyi jogon jár nekem is, úgy mint minden amerikainak, hogy ne 2 évvel később lássam a sorozatokat, mert semmivel sem vagyok kevesebb attól, hogy nem az USA-ban élek.
július 7, 2011 at 12:15 du.
Sziasztok!
Krix-tökéletesen egyetértek veled…még a könyvárakat kellene hozzátenned a cikkhez és akkor lenne kerek az utalásod a könyvtárszobádra…az egyik magyar író(Szélesi Sándor) honlapján e-book vásárolható….400FT-al olcsóbban mint a papír alapú és kesereg hogy mennyi az illegális letöltő….jó író szó se róla,de ezt így nem lehet csinálni…legyen 400Ft 1 letöltés ne 1500 vagy 2000….és akkor meg fogja venni az akinek kell papír alapon hogy kézben tartva is olvasható legyen….(Ezt nála is megírtam persze lemoderálták :D)…ennyit akartam köszönöm a cikket!!!
Üdv:Axekiller
július 7, 2011 at 16:11 du.
Én marhára nem okoskodni akarok, de az, hogy valakinek nincs pénze, nem kifogás jogi szempontból. Nézzük az alábbi esetet:
Van egy regisztrált álláskereső, ellátást nem kap munkával együtt. Ettől még nem legális számára a csalás, lopás, stb. csak azért, mert nem tudja fenntartani magát. Az alapvetően senkit sem érdekel, hogy nincs pénze, nincs munkája. Ha ez a helyzet, hogy se a tanfolyamot, sem ellátást, sem munkát nem kapnak ezek az emberek, akkor tartsák el a boltosok őket? A boltos hibás azért, mert ezek az emberek ilyen helyzetben vannak?
Azért, mert az emberek minimálbéren élnek, azért zeneszámonként az állam által kivetett sarcokat a fogyasztók helyett a zenészek fizessék meg? A kulturális meg egyéb járulékot az ÁFA-val együtt szerintetek a kiadók vagy a zenészek fogják kifizetni? Ez olyan, mint hogy azt mondanánk, hogy azért, mert az adók magasak a törlesztőrészletekkel együtt és alacsony a fizetés, ezért a boltban jogosan kapnék meg mindent. Az lenne erre a megoldás, hogy ha már európai szintre ereszkedtünk fel, akkor a képzettségeket is tolják fel európai szintűre és akkor majd nem lesz ennyi letöltés, mert nyilván nem a 8 órában dolgozó emberek tömkelege tölti le ezt a rengeteg sok filmet/zenét(amivel a BIX pattanásig feszül), mert ő örül, hogyha a háztartást tudja vezetni és rádiót van ideje hallgatni a munkahelyén. A nyomozók meg mehetnének tisztességes polgári foglalkozást űzni, mert azért pl. betörőkből is van éppen elég. Elég lenne csak pár gondot megoldani és ezekkel a megoldott problémákkal elillanna a többi is…
július 7, 2011 at 16:21 du.
Igen, a boltosok hibája, hogy sokminden már lassan luxusnak számít, ugyanis nem elég, hogy 80 kézen megy át adott áru, mire a fogyasztóhoz ér, de mindenki olyan haszonkulccsal dolgozik, hogy a kínai gagyi mire a butikba ér, már nem 1500, hanem 7500Ftba kerül. Ha szerinted ez így normális, akkor jó, de nekem nagyon tetszik, hogy mindenki hasznát én fizessem meg, csak mert gondol egy nagyot és még 20.ként befurakszik a vásárlói láncba. Vagy ha már film, nem én akarom megfizetni, hogy Szerednyei Béla új vitorláshajót vehessen. Van egy kis ár-érték, illetve ár-bér arány eltolódás, és mint a cikkből kiderült nemcsak nálunk. Na ez az, ami nem jó. És erre teszik rá még a maguk hasznát a jogvédők is.
Az európai szintet te nem tudom miben érzed, hogy ott tartanánk, mert én kb az árakban csak.
július 7, 2011 at 21:37 du.
Az a bajom alapvetően a mozival, ha film közben rádöbbenek, hogy egy ótvar filmre vettem jegyet, akkor miért nem kapom vissza az árát?
A “szolgáltatással”, vagy ha úgy tetszik a “termékkel” elégedetlen vagyok. A boltban nem tudom hogyan van szabályozva, de pl az intereten vásárolt termékek esetében 8 napon belül elállhatok a szerződéstől.
Lehet a fejemhez vágni, hogy minek ülök be egy filmre, amit egyébként ritkán teszek, mert az ajánló a legtöbb esetben azt a pár részletet emeli ki, ami általában egy filmben a “csúcs”. Úgyhogy maradok annál a verziónál, hogy megnézem “okosba”, és ha tetszik megveszem.
Egy kicsit OFFolva a felesleges diplomásképzésre:
valóban, túlzottan sok a diplomás.
július 8, 2011 at 11:40 de.
intelligens társaság ez az Ericsson, több ilyen kéne 🙂 mozihoz egy tipp, ha nem tetszett a film, elől jössz ki, vissza a termekhez és bemész egy másikra ingyen… 😀 legalábbis mi simán megcsináltuk páran
július 8, 2011 at 16:42 du.
Kedves letöltő!
Ha valamire nincs pénzed-> nem veszed meg. Legyen az farmer, popcorn vagy film.
Ha nincs pénzed mozira, keress akciót, vannak akciós napok. Úgy már 1000 alatt van egy jegy, ami szerintem nem drága. Másfél doboz cigi áráért mozizni szerintem nem sok. Popcornt meg nem kell venni, ha drága.
Felkéne fogni, hogy letölteni nem igazán korrekt, senki nem örül annak, ha a szellemi termékét ingyen “fogyasztják”
Viszont: ha már letöltesz filmeket, zenéket, ne adj isten szoftvereket, ne akard már megidealizálni azt. Ha nincs pénzed windows-ra, használj linuxot. Ha nincs pénzed filmre, nézzél ingyeneseket (van bőven).
DE! Ha már letöltesz, legalább kussolj! Ne terjeszd, ne népszerűsítsd a lopást, húzd be füled farkad, és reméld, hogy nem kapnak el. (ne menjünk bele, hogy mi legális és mi nem)
A cikknek meg igaza van, nem sokára ide is elérnek az általánydíjas cuccok, és értelmét veszti az egész letöltősdi, legalábbis ekkora mértékben.
ui: én is töltök le filmeket/zenéket de ezt nem tartom valami hú de erkölcsös dolognak… (mondjuk nem is zavar…:D)
uui: OKJ-s webprogramozó??? komolyan??! ez életcél?!! úristen, diploma már smafu? komolyan nem hiszem el… még hogy agyonterhelt, meg presszionált fiatalok…grrr
július 8, 2011 at 22:04 du.
Na lássuk, mennyibe kerül egy alap rendszer:
Windows 7 Home Premium: 30.000-
Office 2007 Home Basic: 28.000-
Ekkor még csak az alapok vannak meg, amiket a mindennapokban használunk, mégis máris kiment egy teljes minimálbér…
Sokan mondják, hogy akkor ott a Linux, az ingyenes, meg ott az OpenOffice.
Ez szép és jó, csakhogy míg egy fizetős szoftvernél a felhasználó felhívja az ügyfélszolgálatot és ott megpróbálják (a legtöbb esetben sikerrel) elnavigálni a megoldásig, addig az ingyenes szoftverek legtöbbje mit tud felmutatni? Legfeljebb egy fórumot vagy egy email címet, amin elvileg kaphatunk választ, gyakorlatilag én pl. informatikusként jártam gy, hogy a feltett kérdésemre 5 féle válasz jött ls egyik se volt jó.
Emellett felmerül a kompatibilitás kérdése is, hiszen a fizetős szoftverek a legtöbb esetben nem kompatibilisek ingyenes társaikkal, így pl. egy OpenOffice-ban elkészített dokumentum jó esetben csak részben, rosszabb esetben egyáltalán nem nyílik fizetős társán (ez saját tapasztalatom).
Felmerül tövábbá az az apróság is, hogy ha a felhasználónak problémája van a gépével és esetleg ingyenes rendszer van rá telepítve, igen gyakran kénytelen szakit hívni a problémák megoldására a már említett támogatási mód miatt (de elég csak azt az esetet venni, ha pl. netes gondot kellene megoldani, ilyenkor ugye elég nehéz felmenni az adott fórumra a gépről…). Ez ugye egyből felveti, hogy rendszerhiba esetén mennyire ingyenes az adott rendszer., hiszen a szaki sem ingyen jön ki, 3000 alatt a legtöbben bele sem hajlandóak nyúlni.
Jómagam mind Linuxot, mind pedig Windows-t használok. Míg Windows-nál ezidáig sikerült minden problémát megoldanom (ha másként nem, hívtam az ügyfélszolgálatot, akik boldogan segítettek mindenféle kérdés nélkül), addig Linuxnál volt már olyan problémám, melyet inkább megkerültem, mivel elhárításához sehonnan nem sikerült megfelelő segítséget kapnom.
Nem vagyok sem Windows, sem pedig Linux párti, amiket leírtam, azok mind tapasztalataimból erednek. De azt hiszen logikusan merül fel a kérdés: ha nekem, aki értek hozzá, problémát okozhat egy rendszer, akkor egy kezdő felhasználó mit tehet?
Ezek után kérdem én, miből vegye meg a felhasználó a szoftvert (hiszen használni kell, mivel napjainkban egyre több dolgot neten kell intézni)?
Ugyanez áll a mozijegyre, a könyvekre, a zenékre.
El kellene gondolkozni, hogy kifizetődő-e ez a fajta árképzés, amit itthon használnak (hiszen míg ilyen árakon próbálják eladni a termékeket, nem nagyon van rá fizetőképes kereslet), illetve hogy nem kellene-e teljes egészében újragondolni a piaci stratégiákat (lásd pl. bevezethetnék a netes terjesztést, vagy a már korábban említett általánydíjas letöltést, stb.), hátha a letöltők üldözése helyet egy új stratégiával és reális árakkal célt is érnének.
július 9, 2011 at 0:01 de.
ha letöltünk, kussoljunk? és te miért akarod idealizálni a meghunyászkodást? 😀 de komolyan haver… el tudod te képzelni, hogy az ÚGYNEVEZETT mainstream “művészek” közül néhányan mennyire keveset dolgoznak a csillagászati összegű gázsijukért? az az évi 1-2 hónap… meg pár szaros turné, vagy valami, rutinból… 😀 a szellemi termék fogalmáról inkább ne is beszéljünk, hisz minősíthetetlenül szar és értelmetlen filmek és zenék terjengenek mostanság… 😀 valami kis szabadságvágy nem csörgedezik az ereidben? 😀 téged nem lop meg folyamatosan a saját országod? diploma? lol… a végzettségeddel pedig kb. a segged törölheted ki a mai magyarországon… 😀 én érettségi nélkül keresek egyéni vállalkozóként 3x annyit, mint az ősök… és van hogy délután kelek fel, mert megtehetem… 😀 apám több diplomával is rendelkezik, pár hónapja építették le… és csak a reggeli cigim alatt találok neked az utcán másik 2-3 állástalan diplomást :DDD
július 9, 2011 at 11:24 de.
“Emellett felmerül a kompatibilitás kérdése is, hiszen a fizetős szoftverek a legtöbb esetben nem kompatibilisek ingyenes társaikkal, így pl. egy OpenOffice-ban elkészített dokumentum jó esetben csak részben, rosszabb esetben egyáltalán nem nyílik fizetős társán (ez saját tapasztalatom).”
Semmi kommentárt nem fűznék hozzá, csak egy idézetet és két linket linket:
“Az Európai Unió ODF szabványt használó tagállamainak tapasztalatai alapján az is további előnyt jelent, hogy a nyílt szabványok, dokumentumformátumok és ezekre épülő megoldások alkalmazásával megakadályozható a beszerzésekkel és üzemeltetéssel kapcsolatos túlköltekezés és visszaélés.”
http://os.mti.hu/hirek/68929/a_nyilt_dokumentumformatum_szovetseg_udvozli_a_kormany_donteset
http://www.etudasportal.gov.hu/pages/viewpage.action?pageId=10289160
(Munkahelyemen OO 3.x-et használunk, gondunk még nem volt vele. Gizikének meg tökmindegy, hogy mi van előtte, ha pl egy tabulátort nem tud elkészíteni, csak a “space” gombot ismeri 😆 )
július 9, 2011 at 11:52 de.
@lordy Ekkora marhaságot még senkinek sem sikerült leírni. Akkor kezdjük az elején:
Office nem tudom, de Windows 7 minden géphez kötelező érvényűen jár, ezért ha valaki nem tudja az oprendszert megvenni, akkor magát a gépet sem, tehát bullshit.
Ingyenes szoftvereknél szakit kell hívni?
Akkor javasolom neked az ubuntu illetve a kubuntu(ubuntu kde-s változata) linux disztribúciók beszerzését az internetről. Nekem az utóbbi van fenn és szakembert nem látott soha az életben, vagyis igen, mert idő közben én lettem a szakember. A kezelőfelülete olyan, hogy egy 6 éves is vígan el tudja működtetni, az eszközöket saját magától feltelepíti és beépített szoftverkezelője is van, ebből kifolyólag még egyszerűbb is, mint a windows, ráadásul sokkal jobban védi a felhasználót a kártevők ellen. Mozilla firefox és google Chrome és még mozilla thunderbird, sőt még torrent kliens van alá bőven, amit az apt csomagkezelőből vígan lehet telepíteni pár gombnyomással.
Fórumokban nem kaptál helyes választ? Fejlesztők fórumát próbáltad már(pl http://ubuntu.hu/forum)? Ha neked problémákat okoz egy rendszer, akkor nem a rendszerrel van a gond, hanem a te számítástechnikai alapismereteiddel van gond. Csak a felület változik, a tűzfal elve ugyanaz, a hálózat működése ugyanaz, a billentyűzetkiosztások ismerete ugyanaz, az Office programok használatának elve ugyanaz, stb., aki nem ért megfelelően a programok használatához, az a másik operációs rendszerben sem boldogul. Adobe reader is van hozzá, ami ingyenesen letölthető az Adobe honlapjáról és még telepíteni sem nehéz.
A linuxnál ingyenesen megtalálod a fórumokban már korábban felmerült problémákra a választ, a windowsnál meg fizetsz pár ezer forintot telefonszámlára(teljesen feleslegesen), hogy valamire választ kapjál, miután félórán keresztül semmi másra sem megy a beszélgetéssel töltött pénzetek, hogy egyik ügyfélszolgálatostól a másikra kapcsolnak, mert alap esetben sehol sem tudnak kielégítő választ adni, mert közli az ügyfélszolgálatos, hogy(talán a technikai osztályon tudnak segíteni), persze miután fél óra alatt elmagyarázták a fő központjukban, hogy hol található meg az aktivációs kódja, az ID-je és termék sorozatszáma a Windowsnak(amiket persze egymás után kénytelen is bediktálni a kuncsaft), mert a termék leellenőrzése nélkül a kutyával sem állnak szóba, mert megvásárolt és hitelesített termék nélkül support sincs és az is telefonon eltöltött beszélgetés, aminek a percdíja ugye egy vagyonba kerül, még ha Magyarországon van a support, még akkor is. Nekem csak azért kell erre a retekre visszaállnom(sajnos) esetenként, mert a linux kicsit lassú a gépemen, mert újabb gépekre lettek tervezve, ez meg ősrégi és lassú nagyon, amúgy a linux-al sokkal kisebb a herce-hurca és normális beépített ingyenes tűzfala is van, illetve nem válik zombivá a gépem, mert minden rendszert érintő művelethez admin jelszó kell, tehát a hátam mögött(bocsánat: a rendszer backgroundjában) nem történik semmi az én hozzájárulásom nélkül, ha valami lefagy, akkor nem kell az egész rendszert újraindítani, elég csak azt az egy folyamatot.
Ha ennyi ember nem hasznavehetetlen dolognak venné a tudást és venné a fáradságot, hogy egy kicsit több tanulással megtanulja az egyébként is könnyen használható linuxot, akkor le lehetne könnyen győzni a Microsoftot, mert ha ezen a piacon akar maradni, akkor kénytelen lenne drasztikusan árat csökkenteni és még ő ölne bele milliárdokat a reklámokba azért, hogy hajlandó legyen valaki megvásárolni a termékét. Nem csak a mi országunkra igaz ez, hanem az egész világra. Az, hogy ilyen magasak az árak és ezek a multik diktálnak és működtetnek jogvédő szervezeteket(mert kínjukban nem tudják azt a sok pénzt hova tenni, ami belőlünk, FOGYASZTÓKBÓL jött össze és akiket ráadásul börtönbe is akarnak tenni mindenáron) és arról, hogy ilyen a support és arról, hogy titokban a 2 lábunk közötti részünket is megvizsgálják, arról csak és csak és kizárólag a fogyasztói társadalom tehet, senki más.
július 9, 2011 at 14:07 du.
Chamea: “Office nem tudom, de Windows 7 minden géphez kötelező érvényűen jár, ezért ha valaki nem tudja az oprendszert megvenni, akkor magát a gépet sem, tehát bullshit.”
Te mikor vásároltál utoljára gépet? Ha összerakatsz egy asztali PC-t, nem kötelez senki, hogy Windows-t vásárolj hozzá, a laptopokat se feltétlenül Windows-al adják, valamelyiket Linuxal, de konkrétan az ASUS esetében nem egy modelljüket árulják opredszer nélkül!
július 9, 2011 at 18:19 du.
Úgy van, ahogy Welt írta. Ha egyénileg összerakatsz egy asztali gépet, ahhoz semmi és senki nem kötelez, hogy Windows-t is vegyél… és laptopokhoz sem feltétlen adnak OP rendszert… vagy ha igen nem feltétlen Windows 7-et. (parancssoros Linuxot vagy FreeDOS-t, stb…) TEHÁT BULLSHIT!
A Windows vs Linux témát meg hiba volt felhozni, mert akik kapósak erre, azok azonnal le is csapnak rá és tádááám: falme. (mint pl az ügyeletes nagy tudású Chamea)
július 11, 2011 at 0:49 de.
De mi van a régi filmekkel?
Én a régi filmeket kedvelem, szinte csak azt töltök.
Senki se büszke arra, hogy torrentezik, de rászorul. Nehogy már a szegényebb emberek ne szórakoznak.
A filmezést eredeti dvd-kel kezdtem, kb 60db eredetim van.
De végül arra jutottam, hogy:
1. megnézem a filmet, amit majd 1-2 de lehet hogy csak 5 év múlva nézem újra, mert addig bennem marad a történet, a poénok, a jelenetek, a szöveg. Ha fejből tudom a filmet akkor nem fogom hetente megnézni, hiába jó film.
2. régi filmek, de sokszor drágán adják
3. nem mind1 a szinkron, sokszor új szinkront kap az adott film, ami sokat ront a filmen (szinkronpárti vagyok)
4. pénz
Nem várhat arra az ember, hátha leadják tévében, fos szinkronnal, reklámokkal, vágottan.
Végül csak egy megoldás marad, a letöltés. Ilyenkor mindegy, hogy gazdag vagy szegény vagy közepes életszínvonalon élő emberről van szó, ha a dvd szar, mert vágott, vagy új szinkront kapott és drága, akkor úgy is letöltik.
július 11, 2011 at 10:24 de.
Véder:
főleg régi filmeket problémás sokszor letölteni (igaz, megvásárolni is). Erre lennének jók nagy filmáruházak, katalógusok, ahol lehetőség lenne nem csak az elmúlt 3 év filmjeit nézni. Már IMDB top 100-ban is vannak bőven olyan filmek, amiket rohadt nehéz megtalálni/letölteni.
welt/chamea: rohadtul nem jár windows kötelezően, max valami freedos féle cucc…
Egyébként windows nem 20 ezer, és az office se 30. Max az OEM, de azt csak arra a gépre veheted…bár az office akkor is drágább. Ha olyat akarsz, amit a következő gépedre is feltehetsz, akkor már a dobozos változat kell, ami cirka a duplája.
OpenOffice meg bőven elég egy átlagembernek, sokat is javítottak rajta az elmúlt években.
Egyébként miért hiszi mindenki, hogy windows/office/totalcommander combó nélkül nincs számítógép? Átlagjúzer észre se venné, ha linux menne a gépén és nem windows, na mind1…
optrader: sötét vagy, és még reklámozod is:D Szép és jó, hogy ennyit keresel érettségi nélkül fiatalon, biztos hosszú ideig tartható lesz. Meg délután felkelni is jó móka, majd megunod. Ezt azért mondom, mert én is ezt csináltam, csak egy idő után már nem volt jó. Most rendes napi 8 órás melóm van, egész jól megfizetik, és tudod mit mondok: élvezem. Élvezem, hogy este nem kell dolgoznom, élvezem, hogy 100%-ban szabadok a hétvégéim, egy másodpercig se kell munkával foglalkoznom. Sőt, ha hibázom, akkor nem bukok százezreket egyből, mert nincs meg valami határidőre.
“téged nem lop meg folyamatosan a saját országod? diploma? lol… a végzettségeddel pedig kb. a segged törölheted ki a mai magyarországon…”
de igen, pl rád is sok pénz ment az adómból, úgyhogy most te is adhatnál be egy kicsit… Végzettségről meg annyit, hogy nem bölcsésznek kell menni, és akkor lehet, hogy máris ér valamit…
“apám több diplomával is rendelkezik, pár hónapja építették le… ”
és ha ezt nem csinálta volna, valszeg nem tudott volna neked venni számítógépet, és nem tudtad volna megtanulni a szakmádat…
“el tudod te képzelni, hogy az ÚGYNEVEZETT mainstream “művészek” közül néhányan mennyire keveset dolgoznak a csillagászati összegű gázsijukért? ”
Ennek egy kicsit nézz utána, sok helyen sántít a történet…
“a szellemi termék fogalmáról inkább ne is beszéljünk, hisz minősíthetetlenül szar és értelmetlen filmek és zenék terjengenek mostanság”
Akkor ne nézzd meg, ne töltsd le. Azért régen is bele lehetett hallgatni a cd-kbe, meglehetett nézni a filmelőzeteseket. Mellesleg régen is ennyi szar volt, mint most, csak Internet nélkül nem jutott el hozzád…
július 11, 2011 at 17:02 du.
“Akinek nincs semmije az annyit is ér!”
július 12, 2011 at 8:58 de.
Csináljanak online filmkölcsönzést, legyenek megtekinthetők világszerte egyidőben a sorozatok, ne csak néhány helyről lehessen mainstream zenét venni, dalonként. Ne kelljen a banki szolgáltatásért (értsd kifizetem amit vettem) irreálisan magas árat fizetnem. Ne kelljen rootolnom/jailbreakelnem az okostelefonokat és ha megteszem ne vágjanak el boltoktól (appstore/android market). A személyes adataimat, adataimat kezeljék megfelelő biztonsággal és vállaljanak felelősséget a hibákért. És én leszek az első, aki véres karddal fogja a szervertermekből kitakarítani a torrenoldalak szervergépeit. De addig pedig nem fogom a nehezebb utat választani, szabályok szerint játszani és becsületesnek lenni egy olyan játékban, ahol az ellenfelem minden aljas és mocskos eszközzel élhet. Minőségi termék, minőségi szolgáltatás, minőségi bevétel. Ahogy a mondás is tartja, jobb a sűrű cent, mint a ritka dollár.
A kultúra alanyi jogon járását firtató éljogvédőkön pedig meglátszik, hogy nem nagyon jutottak kultúrához mostanság. Másrészről miért lett mostanság oly fontos a reklám és a marketing? Ja, hogy mégsem annyira saját ötlet, hogy megnézzek, meghallgassak, elolvassak valamit?
július 12, 2011 at 13:03 du.
@Electro, Welt Eredetileg az eladott laptopokhoz, ha a jogszabályt nézzük, kötelesek Windows oprendszert is adni, sőt a cégek kötelesek a gépüket fejleszteni. Tudom, mert voltam MS konferencián korábban és ott mondták ezeket. Minden kereskedő köteles előtelepítős Windows operációs rendszerrel adni a gépet, ha a boltokban árulja. Biztos info. A cégeknek meg céges licenszet kell venniük, nem jó az otthoni felhasználásra szánt verzió, többek között a free termékeknél sem(pl az AVG-nél ott van, hogy “AVG Anti-Virus Free Edition is for private, non-commercial, single home computer use only.” ), igaz ez a windowsra is.
@Roltii Nem úgy értettem a kötelezően járást, hanem úgy, hogy be van építve az árba, be kell, hogy legyen építve. A többi az valóban nyavajgás, azt el kell ismernem. Vannak, akik rohadtul meg tudják azt is magyarázni, hogy kötelező rabolni/lopni azért, hogy megéljenek => BULLSHIT!
Azt hiszi mindenki, hogy azért, mert nincs pénze, alanyi jogon jár neki minden, pedig ez nem így van. Szerintem senki sem tudja innen, hogy azért, mert ő regisztrált álláskereső és nincs bére, akkor alanyi jogon jár pl. a TB vagy az ingyen közlekedés is=>EGY FRÁSZT. Be kell jelentkezni egyénileg a társadalom biztosítóhoz és fizetni kell magad után havonta a most már 5100 forintot, az államot rohadtul nem érdekli, hogy miből, mert nincs pénz. Nincs bejelentve a TB, akkor az állambácsi büntet. Ennyire egyszerű. Azért, mert nincs pénz, nem jár alanyi jogon minden, mert ekkora erőből bármit meg lehetne követelni, pl azt is, hogy legyen jogunk betörni/rabolni/lopni/stb. Azoknak jó lenne, akik ebből élnek, de nekünk??? Így van ez a művészeti iparban is. Kötelező átalánydíjakat ott is meg kell fizetni, akár van bevétel akár nincs.
július 12, 2011 at 18:48 du.
Chamea, te olyan sötét vagy, téged mutogatni kéne.
Tudom, mert voltam konferencián, ahol mondták.
Mutasd a jogszabályt, ami kötelezi az eladót arra, hogy Windows-t adjon a géphez, kismadaram.
július 13, 2011 at 8:46 de.
Anti-Chamea: Úgy sejtem, azt mondhatták neki azon az MS-konferencián, hogy AKIK VELÜK LESZERZŐDNEK, azok kötelesek a SZERZŐDÉS ALAPJÁN így, meg így eljárni.
Erre szerencsétlen egyből kiterjeszti és általános, mindenkire érvényes jogszabályt csinál belőle…
Legalább nézne körül egy-két webbolt honlapján, mielőtt ilyesmiket írkál…
július 13, 2011 at 10:24 de.
Chamea: NEM KELL windowst rakni a laptopokra és semmire, nincs ilyen törvényi szabályozás. Olyan van, hogy valamiféle oprendszer kell rá, hogy használható terméket adjanak el. Ezért szoktak pl Freedost vagy egyéb retteneteket. Nincs az az isten, hogy törvény előírja, hogy vásárolni kell MS terméket. Sőt, külföldön volt olyan per, mikor a vásárló a gépre preinstallált Windows árát visszakérte, mondván, hogy nem választhatott mikor megvette, márpedig ő mondjuk linuxot akar használni. Ezután az EUban egyik laptopot sem lehet csak és kizárólag windowsos telepítéssel árulni.
július 13, 2011 at 18:21 du.
Anti2, sejtem, hogy valami partnerszerződés keretében lehet ilyen, de szegény Chamea sajnos buta, és nem tudja, mi a különbség egy polgári jogi szerződés, és egy kormányrendelet között. Meg sem fordul a fejében, hogy a vásárlói szabadság alapvető korlátozása lenne, ha MINDEN eladott gépre tennének Windowst, és kifizettetnék a vevővel. Kb olyan ez, mint ha az eladott Dr. Martens bakancshoz csak és kizárólag bugyirózsaszín fűzőt adhatna el a kereskedő. De ennek magyarázhatsz, eddig még nem bizonyította, hogy ért is valamihez, csak okoskodott (és mindig rosszul).
július 14, 2011 at 11:58 de.
Azért töltünk le mert:
-Könnyű és kényelmes, és nem okoz időveszteséget nincs nyitva tartáshoz, vagy egyéb körülményekhez kötve, nincs egyéb költség (pl. benzin).
-Van, amit ha szeretnénk sem tudnánk megvásárolni, vagy csak késve jön ki, vagy nagy utánajárást igényel.(A piacon nem érvényesül a JIT elv valamiért.)
-Egy zenésztől csak egy szám tetszik, nem az egész album, vagy egy filmet csak 1x, ha nagyon jó akkor max. 2x-3x szeretnénk megnézni aztán törlés.(Tehát a dvd, cd, feleslegesen foglalná a helyet.)
-Nincs szükség adathordozóra. (CD, DVD) Ott van a gépen a cucc, és kész.(Bármikor nézhető, hallgatható, másolható, eltávolítható stb.)
-Az előállított műsoros termékek (CD, DVD) ár-érték aránya nem megfelelő és nem a magyar pénztárcához szabott. (Ennek oka legfőképp a túl nagy ellátási/elosztási láncban keresesendő.)Ez az állítás a mozikra is vonatkozik.
-Nem akarunk zsákbamacskát venni, tehát nem elég a döntéshez az a másfél perces reklám video egy adott filmnél amibe belesűrítik a film legjobb jeleneteit, vagy az az egy „sláger” a zenésztől amit rongyosra játszanak a különféle rádióadókban.
-Nincs legális alternatíva, ahol olcsón és gyorsan –akár már a megjelenés időpontjában- beszerezhetnénk a bennünket érdeklő filmeket, zenéket.(Ez lehetne olyan internetes felület, ahonnan le lehet tölteni, vagy olyan is, ahol pl. filmek esetében nem lehet letölteni, csak megnézni.)
És most nézzük meg hogy mi történne abban az utópisztikus helyzetben, ha netán a jogvédők elérnék a céljaikat és megszűnnének a letöltések Magyarországon. (Sok helyen és sokan felvázolták már a letöltők, a jogvédők véleményét, de még egy olyan cikket sem olvastam ami azzal foglalkozott volna, hogy milyen gazdasági és egyéb következményei lennének ha a jogvédők elérnék céljaikat és megszűnne az ingyenes letöltés lehetősége. Szívesen vennék egy ilyen elemzést ha valaki késztetést érez rá és lát benne fantáziát.)
Szerintem:
-A mezei felhasználó első (egyébként reális) döntése az lenne, hogy mivel nem lenne már szüksége széles sávú, brutál sebességű netre, (ahhoz hogy a rigót nézegesse, megetesse a tamagocsit, chateljen a haverokkal nincs szükség masszív sávszélre, bőven elég ha félóránként tol egy smile-t) kisebb csomagra váltana. Nem 10K-t fizetne a netért (vagy többet) csak 6K-t, ami 4K bevétel kiesést jelent havi szinten az internet szolgáltatónak.
-Nem menne 0-24-ben a gép tehát nem 11K-t fizetne havi szinten az áramszolgáltatónak hanem csak 8K-t, ami 3K bevételkiesést jelent havi szinten az áramszolgáltatónak.
-Nem vásárolná meg azokat a minimális mennyiségű üres adathordozókat sem, amiket most egyébként megvásárol, 1K bevételkiesés az adathordozók előállítónak havonta.
Ez éves szinten egy embernél azt jelenti, hogy 48K-val kevesebbet fizet a netre, 36K-val kevesebbet az áramra, 12K-val kevesebbet fizet az adathordozók előállítóinak.(Becsült adatok.)
Ha ezeket az adatokat rávetítjük mondjuk 200000 torrentezőre –ennél persze jóval több van- akkor ez éves szinten: 9.600.000.000 HUF bevételkiesést jelent az internetszolgáltatónál, 7.200.000.000 HUF bevételkiesés az áramszolgáltatóknál, és 2.400.000.000 HUF kiesés az adathordozók előállítóinál.
Összességében tehát 19.200.000.000 HUF maradna meg az emberek zsebében, ami azonban –a jogvédők ábrándjaival ellentétben- egyáltalán nem jelentené azt, hogy (onnantól kezdve mindenki megvenné azt, amit a kiadók elé tesznek) és ez az ő zsebükbe vándorolna!
Nem beszéltünk még az egyéb hatásokról:
A szolgáltatók a bevételkiesést úgy kompenzálhatják hogy elbocsátják a munkavállalóik egy részét és/vagy árat emelnek.(Ez utóbbi esetben az internetszolgáltatók további bevételkiesésre számíthatnak, mert senki sincs kötelezve arra, hogy be legyen kötve nála a net.)
(Mindezek csak becsült adatok, érdemes lenne foglalkozni ezzel is.)
július 14, 2011 at 14:13 du.
Black: 1-2 pontban igazad van, de nem kellett volna elcseszni hatalmas baromságokkal:
“Az előállított műsoros termékek (CD, DVD) ár-érték aránya nem megfelelő és nem a magyar pénztárcához szabott. ”
Az Audik és a BMWk se…akkor lophatunk magunknak? Vagy hogy ne típus legyen: Segwayre sincs pénzünk, mindenki lophat egyet?
“-Nem akarunk zsákbamacskát venni,”
és ha tetszik amit leszedsz, akkor kifizeted utána? ugye hogy nem…
Nekem ott 15, nemsokára 25 megás netem lesz (upc) és rohadtul nincsen éjjel nappal bekapcsolva a gép. Este bekapcsolom, félóra alatt lehúzom az új sorcsikat, vagy valami filmet, aztán kikapcsolom. Aki egy egy sima PC-t a letöltés miatt folyamatosan járat, az idióta, vagy ELMÜ részvényes…
“-Nem vásárolná meg azokat a minimális mennyiségű üres adathordozókat sem”
szlovák gazdaságot gazdagítják most is vele…
Röviden összefoglalva: ha megszűnne a letöltés, hidd el, nem vezetne munkahelyek bezárásához, ilyen hülyeségeket ne keverjünk már bele. Az átlagos parasztnak egyébként azért van 30 megabites nete, mert az eladó elhitette vele, hogy 15-nél akad a skype…
A többivel kb egyetértek…
július 14, 2011 at 19:07 du.
Roltii:
A műsoros dvd-k cd-k ára a nyugati fogyasztók pénztárcájához van mérve, és nem a magyar fogyasztóéhoz.
A 300 HUF-s DVD-ket miért hordják el a madaras tescoban?A 3000 HUF-st meg miért nem?Egy filmért, amit összesen 1x néz meg valaki az esetek többségében, elég sok a 3000 HUF nem?
A letöltés nem lopás.(Nem jár vagyongyarapodással, és nem károsítasz meg senkit, hisz egyáltalán nem biztos, hogy ha nem tölthetnéd le, akkor megvásárolnád.)Ráadásul amit letöltesz, az nem egyenlő az eredetivel.Egy kamerás divx-t az eredetihez hasonlítani (pl.) azért elég erős nem?
Hogy egy példával éljek, ha van otthon egy fényképem Leonardo da Vinci egyik festményéről az ugye nem azt jelenti hogy elloptam az eredetit?(Pedig a kettő hasonló, a fényképen ugyanaz látható, mint a festményen.)
Ha tetszik egy film amit leszedek, nem fizetek semmit.Nyomok egy delete-t miután megnéztem és vége.Miért kellene fizetnem?Milyen vagyongyarapodás történt (nálam) ami ezt indokolná?
Játékoknál más a helyzet.Azokat megveszem eredetiben ha tetszik.Csak eredeti játékaim vannak!!!(Itt más az ár/érték arány hisz pl. egy 5000 HUF-s játékkal akár több napig – hétig is el lehet játszani.)
Kíváncsi lennék ha nem tölthetnél le mit kezdenél a 25 megás neteddel, és vajon fizetnél a továbbiakban is ezért a csomagért, vagy kisebbet választanál.
július 15, 2011 at 0:27 de.
Roltii:
Hidd el van aki lopni fog Bmw-t vagy Audit, mert az kell neki és nem akar fizetni érte. Ez minden cuccra érvényes, ha valakinek farmer, áram, kaja, vagy bármi más kell és nincs pénze az majd lop, persze nem azt mondom, hogy minden ember ilyen, de vannak bőven akik így élnek…
Azért egy film letöltése se teljesen ingyen van. Megy a gép az ugye áram, van aki kiírja és tokba rakja, szintén pénz, de még így is olcsóbb, mint megvenni.
Lehet hülyeség, de van néhány ötletem:
– a régi filmeket árulhatnák 500-1000Ft között
– az újabbakat 1500-2000Ft-os áron
– a legújabb filmeket 2500Ft-ért
– az ilyen filmeket mint a Gyilkos cápa vs. óriáspolip és az ehhez hasonló olcsó szar filmeket meg ne is adják ki DVD-n, helyette foglalkozzanak normálisabb filmek kiadásával. (de ha gondolnak az igénytelen emberekre akkor áruljanak ilyen filmeket is 100-300Ft-ért turkálóban, papírtokban.)
– az új szinkront felejtsék el, vagy rakják rá a régit is, lehessen választani kinek melyik jön be.
– nem ártana igényes borítókat készíteni, mert van jó pár ócska kiadás.
Zene témához nem tudok nagyon hozzászólni, sokan már leírták, hogy ne egy egész albumot keljen megvenni, hanem csak azt a számot ami tetszik.
Játékok, programok nem érdekelnek és nem tudom milyen áron mozognak, gondolom drága, ezért is töltik le.
július 15, 2011 at 9:49 de.
Black: fogd már fel, hogy a lopást akarod megideologizálni. Mikor a boltban veszel egy DVD-t, ott se a lemezt veszed meg, hanem a jogot, hogy egy másolatot nézzél. Elméletben, ha tönkre megy a lemez, akkor anyagáron ki kell cseréljék neked (tudtad?). Vagyongyarapodás alatt mit értesz? Ha felülsz a vidámparkba egy körhintára, akkor sincs vagyongyarapodás, mégis fizetsz. Az eredmény pedig hasonló mint a filmnél, mindkettőnél jobban érzed magad, vagy ha más példát néznék, akkor esetleg tanulsz belőle, vagy csak simán elütöd vele az időt.
Én mégegyszer mondom, nem ítélem el azt aki letölt, amíg nem próbálja ezt egy pozitív dolognak beállítani. Én is teszem, de soha nem mondanám azt, hogy ez hú de kurva jófej dolog…
“Kíváncsi lennék ha nem tölthetnél le mit kezdenél a 25 megás neteddel, és vajon fizetnél a továbbiakban is ezért a csomagért, vagy kisebbet választanál.”
10 megás a legkisebb, azt választanám. 5 alá meg nem mennék, különböző multimédiás tartalmak miatt (pl vimeo). Nem mellesleg az első szélessávú csomagom 256-os volt, és teljesen jól ellehetett vele lenni.
“(Itt más az ár/érték arány hisz pl. egy 5000 HUF-s játékkal akár több napig – hétig is el lehet játszani”
Filmet/sorozatot pedig kölcsönadhatsz, fél-év után újranézhetsz (mi szoktunk ilyet csinálni…).
“Egy kamerás divx-t az eredetihez hasonlítani (pl.) azért elég erős nem?”
Aki olyat tölt le, az idióta. Dvdrip alatt semmit.
július 15, 2011 at 11:46 de.
NEM LO-PÁS.
~~~~~~~~~~~
Szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése.
július 15, 2011 at 15:04 du.
Rolti, te nagyon okos, te nem ellopod azt a nyomorult BMW-t, hanem felrúgva a törvényeket, gyártasz magadnak egy pontosan ugyanolyant.
Akkor lenne lopás a letöltés, ha valahol a letöltés következményeképpen hiányozna valahonnan a FILM maga, és nem a film ELLENÉRTÉKE.
Ja, még valami: a multimédiás tartalmak, pl vimeo, kedves barátom, nagy része szintén szerzői jogsértés kategória. South Park, etc.
Ha jogkövető akarsz lenni, elég neked a megás sávszél is.
július 15, 2011 at 20:40 du.
Chamea!
Ha egy kicsit gondolkodsz, rájöhetsz, hogy senki nem zseni, így hacsak valami csoda folytán távolról nem tud látatlanban 100%-os biztonsággal diagnosztizálni egy hibát, akkor tippelgetni fog. Éppen ezért ha egy fórumra beírsz egy hibát (igen, próbáltam a fejlesztői fórumokat is!), nem fogják tudni, hogy mi lehet a hiba oka, így keletkezik 5-6 megoldási javaslat. A szegény felhasználónak meg magyarázhatnak, akkor se fogja tudni, hogy mi a hiba, így próbálkozhat egy ideig, esetleg mégnagyobb galibát csinálva ezáltal. Marad tehát a szaki.
A Microsoft rendelkezik zöld számmal, tehát ennyit a többezres telefonszámláról…
A marhaságokról annyit, hogy csak azokat a gépeket kell kötelező jelleggel Windows termékkel ellátva árusítani, amelyeknek a gyártója szerződött ezirányban a Microsoft-tal (pl. HP). Akik nem szerződtek, azok szabadon választhatnak a semmi, egy Linux, esetleg a FreeDOS között.
Roltii: igazad van, elnézést, az árakhoz elfelejtettem odaírni, hogy ez csak az OEM verzió, a dobozos természetesen ennél jóval drágább.
Nem szítani akarom a kedélyeket, amit leírtam, az 10 év informatikusi tapasztalat eredménye. A stabil, összeomlaszthatatlan Linuxról annyit, hogy láttam már teljesen befagyott Linuxot, kernelfordítás közben megdöglött Linux-ot (ez volt a kedvencem, annyira elszállt a kernel, hogy lehetett újratelepíteni és konfigolni az egészet elölről), illetve nagy kedvencem még, mikor egy hardverhez egyszerűen nincs Linux driver (ez szintén nem ritka, bár tény, hogy a Vista óta sajnos a Windowsoknál is egyre gyakoribb ez a hiba).
Ezeket látva, illetve elég sok felhasználóval találkozva továbbra is csak azt mondhatom, hogy a felhasználók rá vannak bizonyos szinten kényszerítve arra, hogy elméletben fizessenek az oprendszerért.
július 15, 2011 at 20:50 du.
Ja igen, ha már kiírásokról van szó, megkérdezném,, hogy ha bemegyek egy boltba és megveszem a hologramos lemezt (átlag 300 forint ), aminek egy jó része ugyebár a jogvédőknek megy, emellett befizetem e netszámlámat, aminek egy része megintcsak a jogvédőkhöz vándorol, mármost, ha én már 2x fizettem a jogvédőknek, de ők semmit nem fizetnek az előadóknak, akkor ki is lop kitől?
Oké, hogy általában az emberek inkább kimennek a kínaira vagy felmennek az aukciós oldalak valamelyikére és megveszik az 50-80 forintos lemezt, ennyit veszít a jogvédő szerve, de a netdíjamból még mindig kapnak ám…
Én nem azt mondom, hogy a letöltés jogos, de továbbra is feltenném a kérdést: ha egyszer egy könyv, egy album, egy mozijegy, egy DVD ára irreális viszonyban van a mai magyar átlagfizetéssel, akkor miért csodálkoznak, hogy mégis virágzik a warez? És ha már ők is elismerik, hogy valamit tenni kell ez ellen, miért nem próbálkoznak egy új piacmodel felállításával, olcsóbb anyagok árusításával, stb.?
Nem lehetséges, hogy félnek, hogy ha ezt a lépést megteszik, esetleg már az ő létjogosultságuk is megszűnne szép lassan?
július 17, 2011 at 11:09 de.
Roltii:
Egyrészt:
-Be kellene bizonyítanod, hogy ha nem lehetne letölteni, akkor megvásárolnánk azt, amit egyébként letöltünk (Ez nehéz lesz, de lehet hogy Neked sikerül…hajrá!)
-Be kellene bizonyítanod, hogy ugyanazt a minőséget szedjük le mint a műsoros, (full dvd, extra, 5.1, dts, 33 felirat, stb.) és nem kamerás divx-t, vagy 1,5 GB-s kukutyin release-t ami még csak részben sem ugyanolyan mint az eredeti.(Erre írtam fentebb hogy egy festményről készült fotó nem egyenlő a festménnyel.)
-Be kellene bizonyítanod, hogy amit letöltünk, azt (pl. film esetében) meg is nézzük.Mi van ha nem nézi meg a letöltő, hanem letöltés után egyből törli.Főleg ha valaki ingyenes toriba száll be utolsónak és nem is oszt vissza.(Tudom sci-fi kategória, de bizonyítsd be hogy ilyen nincs, ill. ha van, akkor magyarázd el hogy -szerinted- ilyen esetben ki lopott meg kit és mivel?)
-Mi van olyankor ha én bedőlök a reklámoknak, megveszek egy filmet, mert a 1,5 perces bemutató alapján jónak tűnt, aztán kiderül hogy ZS kategória, nem tetszik.Kihez kell forduljak, ki fog kárpótolni, ki fogja visszaadni a pénzemet, vagy be kell nyeljem hogy a “kitűnő marketing stratival” átvertek?Az elfogadható, hogy átvernek, de az nem ha letöltök…?
-Mi történik akkor ha valamit (pl. játék) letöltök, kipróbálom, megtetszik, letörlöm a letöltött verziót és megveszem az eredetit?Ez is “lopás”?Vagy ez “elfogadható”, mert végül megvásároltam eredetiben?Esetleg ilyenkor “jó” hogy lehet letölteni, mert ha nem lehetne, akkor nem tudnám kipróbálni a játékot és nem venném meg eredetiben?
július 19, 2011 at 11:05 de.
Black:
-“Be kellene bizonyítanod, hogy ha nem lehetne letölteni, akkor megvásárolnánk azt, amit egyébként letöltünk ”
nem tennétek így, de biztos, hogy többet vásárolna a többség mint most! Hiszen, most ha megnézed a MAHASZ listákat elég fura dolgok vannak benne, lelehet szűrni belőle, hogy a “modern” internetes nemzedék nem igazán vásárol! Lehet, hogy a mostani 250 letöltött album helyett 1-et vennének meg, de az is 1-gyel több mint most…
-“Be kellene bizonyítanod, hogy ugyanazt a minőséget szedjük le mint a műsoros…”
mivel lekaphatsz DVD-ket egyben, vagy akár bluerayeket is, így pontosan ugyanazt kapod a csomagoláson kívűl mintha boltba vennéd. Azt te döntöd el, hogy a kamerás dzsuva (sic!) érdekel, vagy a rendes minőség.
-“Be kellene bizonyítanod, hogy amit letöltünk, azt (pl. film esetében) meg is nézzük”
miért is? lehet, hogy vettél olyan kazettát régen, amit meg se hallgattál, vagy olyan cd-t (vagy ajándékba kaptál…)
-“Tudom sci-fi kategória, de bizonyítsd be hogy ilyen nincs, ill. ha van, akkor magyarázd el hogy -szerinted- ilyen esetben ki lopott meg kit és mivel”
ami nem esik szerzői jogvédelem alá, ott senkit sem ér kár, nem is értem, hogy jön ide??! Nem magával a letöltéssel van bajom, még csak nem is mindig a megosztással.
-“Mi van olyankor ha én bedőlök a reklámoknak, megveszek egy filmet, mert a 1,5 perces bemutató alapján jónak tűnt, aztán kiderül hogy ZS kategória,”
Akkor beszoptad. Előfordul az ilyen, régen is volt, most is van, később is lesz. Ráadásul, egy ZS kategóriás film is lehet jó, max neked nem tetszik. Van egy rakat belőlük, ami jobb, nekem pl sok blockbuster nem tetszik, pl a Transformers 3 katasztrófa volt, pedig IMAXban néztük meg. Fura módon nem jutott az eszembe a végén a pénzt vissza kérni, mondván, hogy nekem nem tetszett…
-“Mi történik akkor ha valamit (pl. játék) letöltök, kipróbálom, megtetszik, letörlöm a letöltött verziót és megveszem az eredetit?”
csoda:D Azért az ilyen elég ritka. Nem mellesleg ezért (is) találták ki a DLC-ket meg a különböző online játékokat, mert ott szart sem érsz csak magával a lemezzel, vagy max annyit, mint egy demoval.
július 23, 2011 at 14:59 du.
Nah a 2 értelmiségi tábor:
Roltii az egyik oldalon azt próbálja mindenáron bebizonyítani, hogy ha nem töltenének le, akkor többen vásárolnának illetve a szellemi termékek jojogulatlan felhasználását próbálja összeegyeztetni a más tulajdonának ellopásával(amik ugye egyedi példányok), Black meg azt, hogy a szellemi termékekhez való hozzájutás életszükséglet illetve ha nem töltheti le az adott tartalmat, akkor mindenképp károsult lesz, mert nem tudja megnézni sehol illetve mindenki lemondja a nagyobb sávszélességét és nem lesz, aki vásároljon a szolgáltatótól :XD LOL
Jól elvagytok?
július 26, 2011 at 17:27 du.
@Roltii
“-”Mi történik akkor ha valamit (pl. játék) letöltök, kipróbálom, megtetszik, letörlöm a letöltött verziót és megveszem az eredetit?”
csoda:D Azért az ilyen elég ritka. Nem mellesleg ezért (is) találták ki a DLC-ket meg a különböző online játékokat, mert ott szart sem érsz csak magával a lemezzel, vagy max annyit, mint egy demoval.”
1. Egyáltalán nem ritka, hogy egy jó játékot megveszek eredetiben, és szerintem aki valamennyire tiszteli a fejlesztőket, ők is megteszik. De azért nem kell átesni a ló túloldalára, említhetném itt például a Modern Warfare 2-t ahol azon túl hogy egy instabil többjátékos módot kapsz (amiért effektíve fizetsz) drágán adnak, ráadásul még a DLC-k is viszonylag borsos áron vannak. Főleg mivel anno a DLC teljesen ingyenesek voltak. A Black Opsot meg nem is említem, bughalmaz 17ezer forintért. Köszönöm, de nem…
július 30, 2011 at 11:54 de.
Chamea:
Nem tudom honnan vetted ezeket a butaságokat.A szellemi termékekhez való hozzájutás nem létszükséglet, és éppen ezért ha nem lehetne letölteni, akkor sem nőne meg (vagy nagyon minimális mértékben) a legális cuccok vásárlása.
És ha nem lehet letölteni, akkor sem kell (kötelező) legális terméket vásárolni, mert egy normális kódoló és író progival bármelyik tékás dvd-t átírhatod magadnak.Ha összefogsz pár haverral, akkor szinte fillérekért!!!
Játékok és zene esetében pedig adsz pár száz forintot a minimálbéren tartott bolti eladónak és simán átírja neked, anélkül, hogy megvennéd az eredetit…
És igen, valóban azért van a nagy sávszél, hogy letöltsünk, nem azért, hogy a facebook-ot meg a youtube-t nézegessük, vagy a tamagochi tevét etetgessük.Arra elég a kisebb sávszél is, normális ember feleslegesen nem pazarolja a pénzét!
Ezért van az, hogy az internetszolgáltatóknak nem áll érdekükben hogy korlátozzák a dolgokat.Ha érdekükben állna, már rég megtették volna…